Beretta 686 sporting vs browning b525 sporter one

Τελευταιως μου εχει καρφωθει στο μυαλο να γινω κατοχος και παλι ενος super pose.Μετα απο μια γρηγορη ερευνα εχω καταληξει αναμεσα στο beretta 686 sporting και το browning b525 sporter one....ΕΑΝ τελικα αποφασισω για αγορα θα θελα τις γνωμες σας...ποιο απ τα δυο?Ισως ειναι τα πιο δημοφιλη προσιτα σκοπευτικα για ερασιτεχνες σκοπευτες...για κυνηγι ομως?Πιο απ τα δυο προσφερεται καλυτερα για γενικο κυνηγι και γιατι?...πιο θα προτιμουσατε?Μηκος κανης 71 ή 76 cm-αποκλειστικα για γενικο κυνηγι-πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?αξιζει το επιπλεον βαρος οταν εχουμε να κανουμε εκτος απο καρτερι και περπατητο?Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθε οπλου?Ενημερωτικα θα θελα να πω οτι το beretta μου "καθεται"καλυτερα στο ματι...δυστυχως ομως δεν γινεται να τα βρω και να τα επωμισω ετσι ωστε να δω πιο απ τα δυο μου καθεται καλυτερα.Οποιοι εναι κατοχοι ή εχουν δοκιμασει τα ανωτερω οπλα,θα θελα τις εμπειρειες τους...ακουω γνωμες...
 
Last edited:
Τελευταιως μου εχει καρφωθει στο μυαλο να γινω κατοχος και παλι ενος super pose.Μετα απο μια γρηγορη ερευνα εχω καταληξει αναμεσα στο beretta 686 sporting και το browning b525 sporter one....ΕΑΝ τελικα αποφασισω για αγορα θα θελα τις γνωμες σας...ποιο απ τα δυο?Ισως ειναι τα πιο δημοφιλη προσιτα σκοπευτικα για ερασιτεχνες σκοπευτες...για κυνηγι ομως?Πιο απ τα δυο προσφερεται καλυτερα για γενικο κυνηγι και γιατι?...πιο θα προτιμουσατε?Μηκος κανης 71 ή 76 cm-αποκλειστικα για γενικο κυνηγι-πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?αξιζει το επιπλεον βαρος οταν εχουμε να κανουμε εκτος απο καρτερι και περπατητο?Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθε οπλου?Ενημερωτικα θα θελα να πω οτι το beretta μου "καθεται"καλυτερα στο ματι...δυστυχως ομως δεν γινεται να τα βρω και να τα επομισω ετσι ωστε να δω πιο απ τα δυο μου καθεται καλυτερα.Οποιοι εναι κατοχοι ή εχουν δοκιμασει τα ανωτερω οπλα,θα θελα τις εμπειρειες τους...ακουω γνωμες...
Και όμως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τα βρεις και να τα επωμισεις.
 
Θα σου πω κατι, που το εχω σαν κανονα, και οσες φορες δεν το τηρησα, το μετανοιωσα. Να αγοραζεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο. Ειναι και αυτο που θα σου κανει ορεξη να ασχοληθεις τοσο οσο να γινει κομματι του εαυτου σου. Αν δεν το κανεις, μολις περασει η πρωτη καψουρα του νεου αποκτηματος, θα σου μπαινουν μαμουνια στο κεφαλι για να αγορασεις κατι αλλο.

Ποιοτικα ειναι και τα 2 οπλα παντως
 
Τελευταιως μου εχει καρφωθει στο μυαλο να γινω κατοχος και παλι ενος super pose.Μετα απο μια γρηγορη ερευνα εχω καταληξει αναμεσα στο beretta 686 sporting και το browning b525 sporter one....ΕΑΝ τελικα αποφασισω για αγορα θα θελα τις γνωμες σας...ποιο απ τα δυο?Ισως ειναι τα πιο δημοφιλη προσιτα σκοπευτικα για ερασιτεχνες σκοπευτες...για κυνηγι ομως?Πιο απ τα δυο προσφερεται καλυτερα για γενικο κυνηγι και γιατι?...πιο θα προτιμουσατε?Μηκος κανης 71 ή 76 cm-αποκλειστικα για γενικο κυνηγι-πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?αξιζει το επιπλεον βαρος οταν εχουμε να κανουμε εκτος απο καρτερι και περπατητο?Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθε οπλου?Ενημερωτικα θα θελα να πω οτι το beretta μου "καθεται"καλυτερα στο ματι...δυστυχως ομως δεν γινεται να τα βρω και να τα επωμισω ετσι ωστε να δω πιο απ τα δυο μου καθεται καλυτερα.Οποιοι εναι κατοχοι ή εχουν δοκιμασει τα ανωτερω οπλα,θα θελα τις εμπειρειες τους...ακουω γνωμες...
Κ γιατι να παρεις τις sporter εκδοσεις κ οχι τις κυνηγετικες αφου το θες για κυνηγι ?να χρεωθεις το επιπλεων βαρος τις 10αρας ριγας?
κ τι ρυθμιζομενη σκανδαλη ως προς το μηκος σκανδαλη -μεση πελματος στο κοντακι?(ειναι ενα πλεωνεκτημα αυτο για να μην παιζεις με τα πελματα) αλλα κ παλι
πρωσοπικα θα πηγενα σε κυνηγετικο με 76 ποντους καννη στην εταιρια που μου αρεσε περισοτερο ο μηχανησμος κ ψηλο η χαμηλο προφιλ ,συμβατικο η διευρυμένο αυλο
 
Κ γιατι να παρεις τις sporter εκδοσεις κ οχι τις κυνηγετικες αφου το θες για κυνηγι ?να χρεωθεις το επιπλεων βαρος τις 10αρας ριγας?
κ τι ρυθμιζομενη σκανδαλη ως προς το μηκος σκανδαλη -μεση πελματος στο κοντακι?(ειναι ενα πλεωνεκτημα αυτο για να μην παιζεις με τα πελματα) αλλα κ παλι
πρωσοπικα θα πηγενα σε κυνηγετικο με 76 ποντους καννη στην εταιρια που μου αρεσε περισοτερο ο μηχανησμος κ ψηλο η χαμηλο προφιλ ,συμβατικο η διευρυμένο αυλο
Κι ομως ...η φαρδια ριγα μαζι με την εξαεριζομενη μεσοριγα ειναι αυτο που με "τραβαει" οπτικα για sporting εκδοσεις.Το βαρος(οχι υπερβολικο) το θελω κατα καποιο τροπο, για αποφυγη εντονης ανακρουσης.Ενα αλλο παλι,παρα πολυ σημαντικο για το beretta ειναι οτι το θελω optima bore,κατι το οποιο το κυνηγετικο 686 silver pigeon δεν εχει.
 
Last edited:
Τελευταιως μου εχει καρφωθει στο μυαλο να γινω κατοχος και παλι ενος super pose.Μετα απο μια γρηγορη ερευνα εχω καταληξει αναμεσα στο beretta 686 sporting και το browning b525 sporter one....ΕΑΝ τελικα αποφασισω για αγορα θα θελα τις γνωμες σας...ποιο απ τα δυο?Ισως ειναι τα πιο δημοφιλη προσιτα σκοπευτικα για ερασιτεχνες σκοπευτες...για κυνηγι ομως?Πιο απ τα δυο προσφερεται καλυτερα για γενικο κυνηγι και γιατι?...πιο θα προτιμουσατε?Μηκος κανης 71 ή 76 cm-αποκλειστικα για γενικο κυνηγι-πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?αξιζει το επιπλεον βαρος οταν εχουμε να κανουμε εκτος απο καρτερι και περπατητο?Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθε οπλου?Ενημερωτικα θα θελα να πω οτι το beretta μου "καθεται"καλυτερα στο ματι...δυστυχως ομως δεν γινεται να τα βρω και να τα επωμισω ετσι ωστε να δω πιο απ τα δυο μου καθεται καλυτερα.Οποιοι εναι κατοχοι ή εχουν δοκιμασει τα ανωτερω οπλα,θα θελα τις εμπειρειες τους...ακουω γνωμες...
Όσο αφορά αξιοπιστία, αντοχή, μεταπωλητικη αξία και τα δυο είναι άριστα.
Οσο αφορά το μήκος κάνης εφόσον το θέλεις για γενικό κυνηγι εγω θα επερνα 71 εκ.
 
Τελευταιως μου εχει καρφωθει στο μυαλο να γινω κατοχος και παλι ενος super pose.Μετα απο μια γρηγορη ερευνα εχω καταληξει αναμεσα στο beretta 686 sporting και το browning b525 sporter one....ΕΑΝ τελικα αποφασισω για αγορα θα θελα τις γνωμες σας...ποιο απ τα δυο?Ισως ειναι τα πιο δημοφιλη προσιτα σκοπευτικα για ερασιτεχνες σκοπευτες...για κυνηγι ομως?Πιο απ τα δυο προσφερεται καλυτερα για γενικο κυνηγι και γιατι?...πιο θα προτιμουσατε?Μηκος κανης 71 ή 76 cm-αποκλειστικα για γενικο κυνηγι-πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?αξιζει το επιπλεον βαρος οταν εχουμε να κανουμε εκτος απο καρτερι και περπατητο?Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθε οπλου?Ενημερωτικα θα θελα να πω οτι το beretta μου "καθεται"καλυτερα στο ματι...δυστυχως ομως δεν γινεται να τα βρω και να τα επωμισω ετσι ωστε να δω πιο απ τα δυο μου καθεται καλυτερα.Οποιοι εναι κατοχοι ή εχουν δοκιμασει τα ανωτερω οπλα,θα θελα τις εμπειρειες τους...ακουω γνωμες...
Και τα δύο όπλα είναι πολύ καλά, ένα θέματακι έχει το 686 για εμένα που εύχομαι σε εσένα να σου κάτσει καλά και αυτό είναι το κοντάκι, σε γενικές γραμμές δεν είναι κοντάκι εύκολο και σε πάρα πολλούς δεν κάθεται καλά, για το 525 δεν έχω άποψη για το κοντάκι, εάν θες κοντάκι τα μπικικινια αυξάνονται. Εγώ έχω το 686 sporting με 76 άρες και είναι εξαιρετικό οπλο με πολύ όμορφες τουφεκιες και πολύ καλά μαμά τσοκακια.
 
Μπηκα στο site της beretta hellas και γραφει οτι το κυνηγετικο silver pigeon 1 βγαινει πλεον με κανες steelium optima bore hp....αλλαξαν...τι γραφουν τα κυνηγομαγαζα στα site τους για κανες με αυλο 18.4?
 
Μπηκα στο site της beretta hellas και γραφει οτι το κυνηγετικο silver pigeon 1 βγαινει πλεον με κανες steelium optima bore hp....αλλαξαν...τι γραφουν τα κυνηγομαγαζα στα site τους για κανες με αυλο 18.4?
The new 686 Silver Pigeon I also features Steelium Optima Bore HP barrels in tri-alloy Beretta steel on the 12 and 20 calibre hunting version. They are available in lengths of 66, 71 and 76cm, featuring deep drilling, cold hammer forging and vacuum relieving. The geometry of the Optima-Bore HP, with its 80-millimetre double forcing cone is designed to offer outstanding performance, even with steel shot. The pattern remains perfect and uniform irrespective of cartridge type, thanks also to the use of the 70 mm long Optima Choke HP chokes. The 28 and .410 calibres versions are fitted with the traditional Beretta barrels with 50mm Mobil Chokes.
The 6x6 vented top rib with precise non-reflective chequering and traditional steel front bead is a clear reference to the most exclusive Beretta over-and-under shotguns. The Sporting version features a 10x8 rib and ventilated side ribs.
 
Μπηκα στο site της beretta hellas και γραφει οτι το κυνηγετικο silver pigeon 1 βγαινει πλεον με κανες steelium optima bore hp....αλλαξαν...τι γραφουν τα κυνηγομαγαζα στα site τους για κανες με αυλο 18.4?
Θα τελείωσε φαίνεται το στοκ από κάννες mobil ... Επιτέλους !!! .sarcastic.
Μη βασίζεσαι στο τι γράφουν τα site των κυνηγομάγαζων. Και για το B525 Sporter One γράφουν αυλό 18,4 !!!!! Και πιο κάτω ... Τσοκ Invector Plus !!!! ... :oops:
https://www.kalkantzakos.com/Product/1592/b525-sporter-one,-dikanno-super-pose-browning
Άντε γεια !!!!
.hair.
 
Last edited:
Μπηκα στο site της beretta hellas και γραφει οτι το κυνηγετικο silver pigeon 1 βγαινει πλεον με κανες steelium optima bore hp....αλλαξαν...τι γραφουν τα κυνηγομαγαζα στα site τους για κανες με αυλο 18.4?
Mάλλον έχουν αποθέματα απ το παλιό.
https://www.berettahellas.gr/product/beretta-silver-pigeon-i/. Το καινούριο είναι super με τις optima.
 
Last edited:
Back
Top