Benelli Team

Όχι. Πρώτον δεν έχει κάτι κοφτερό ή αιχμηρό για να σου κάνει ζημιά στο δάχτυλο , δεύτερον το κλείστρο δεν έχει αναπτύξει ταχύτητα ώστε να σε χτυπήσει με φόρα οπότε δεν έχει δύναμη και τρίτον το κλειστρο το φρενάρεις με το δαχτυλο σου και το φυσίγγι που ακόμη δεν έχει ανεβει προς τα πάνω ώστε να κλεισει το κλείστρο. Το έχω κάνει πάνω απο 10 φορές και ίσα που καταλαβαίνεις ότι το κλείστρο ελευθερώνεται. Καμία πίεση κανενας κίνδυνος. Για να το πω διαφορετικά το κλειστρο το νιώθεις τόσο όσο νιώθεις και την γλωσσα όταν γεμίζεις απο κάτω στην αποθήκη. Δεν έχει δύναμη.

Το δοντακι του εξολκέα ειναι αιχμηρό μόνο απο την εσωτερική πίσω πλευρά δηλαδή απο την πλευρά που βλέπει το κλειστρο. Εκεί που βάζεις το χέρι σου δεν σε χτυπάει το δοντάκι του εξολκέα. Είναι εντελώς ασφαλές. Μπορείς και με το μικρό σου δαχτυλάκι να το κάνεις χωρίς πρόβλημα τουλάχιστον στην vinci που έχω εγώ. Σε άλλα όπλα δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι και στα άλλα benelli πέρα του ότι σε κάποια μπορεί να χρειάζεται παραπάνω δύναμη στο φυσίγγι όπως λες.
Κανόνισε να σε τρέχουν για κομμένα δάχτυλα‼️😆
 
Κανόνισε να σε τρέχουν για κομμένα δάχτυλα‼️😆
Ρε παιδιά σας λέω το έχω δοκιμάσει πολλές φορές. Φαίνεται και από το video το αναφέρουν και στα σχόλια του video αν τα διαβάσετε. Δεν είμαι ο μόνος που το λέει. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Μόλις μπορέσω θα σας κάνω και video όπως έχω υποσχεθεί να σας το δείξω να σας το εξηγήσω και να δείτε και από δεύτερο video ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Η άποψη σας με κάνει να πιστεύω ότι δεν το έχετε δοκιμάσει για αυτό το υποστηριζεται. Αν το είχατε δικιμασει όπως εγώ θα βλέπατε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Τι άλλο να κάνω για να σας το αποδείξω δηλαδή. Θέλετε να κλείσουμε ένα ραντεβού κάπου το Σαββατοκύριακο να βρεθούμε να σας το δείξω και μπροστά στα μάτια σας; Δηλαδή έλεος πια. Αν υπήρχε κίνδυνος πιστέψτε με δεν είμαι τόσο ανεύθυνος ώστε να επιμένω κιόλας. Ναι δεν το γράφει στο manual αλλά όπως και πολλά άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λειτουργεί με αυτόν το τρόπο. Όπως και δεν λέει πουθενά να μην βάζετε το χέρι σας μπροστά από το κλείστρο. Αντιθέτως σε πολλά video και μάλιστα από τα επίσημα των εταιρειών λένε εκτός από τον έλεγχο με το μάτι να ελέγχετε και με το χέρι σας ότι είναι άδειο το όπλο. Που αυτό σημαίνει να βάζεται δαχτυλακι στην θαλάμη εννοείται μπροστά από το κλείστρο. Έλεος τόση φοβία πια με το κλείστρο. Δεν είναι ούτε μαχαίρι ούτε τσεκούρι ούτε σουβλί. Κλείστρο είναι. Χαλαρώστε. Όταν το καθαρίζετε που το τρίβεται σας κόβει ή σας τρυπάει κάτι; Ακόμη και το αυτακι του εξολκεα δεν είναι τόσο αιχμηρό ώστε να σας τραυματίσει. Ούτε γρατζουνιά δεν σας κάνει γιατί η όποια αιχμηροτητα και αν έχει είναι από την εσωτερική και πίσω πλευρά του που γατζωνει τον παφυλα του φυσιγγίου και όχι από την εξωτερική και μπροστά πλευρά που βάζετε εσείς το χέρι σας. Διαφορετικά θα έκανε ζημιά στον παφυλα κάθε φορά που μαγκωνε το φυσιγγι.
 
Στην super vinci που έχω το κάνει σίγουρα το έχω δοκιμάσει και φαίνεται και στο video. Αρα γίνεται και στην απλή vinci αφού έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Και για όσους δεν κατάλαβαν για τι ακριβώς μιλάμε και πως γίνεται αυτό το κολπάκι στα benelli ξαναβάζω και εδώ το video.
Μπορεί να γίνει και σε es 100? Ωραίο κολπάκι.
 
Νομίζω ότι η es100 δεν έχει cutoff και νομίζω έχει τον ίδιο μηχανισμό με την παλιά sl80 οπότε δεν γίνεται.
Ναι δεν έχει cut off ... οι καινούριες οι bellmote 2 όμως έχουν παρόλο που φέρουν τον ίδιο μηχανισμό με την es100.
 
Ναι δεν έχει cut off ... οι καινούριες οι bellmote 2 όμως έχουν παρόλο που φέρουν τον ίδιο μηχανισμό με την es100.
O @Prowler® είπε ότι όσα έχουν cut off γίνεται. Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλα όπλα. Και εγώ τώρα που αγόρασα την Vinci το έμαθα. Εμένα στην Vinci όταν το κλειστρο είναι πίσω η γλώσσα είναι πάνω. Οπότε πιέζοντας την γλώσσα προς τα κάτω με το φυσίγγι ελευθερώνεται απο το cut off το κλείστρο. Οπότε στην bellmonte 2 το πιθανότερο ειναι να γίνεται. Η μόνη ουσιαστική διαφορά της beretta bellmonte 2 στον μηχανισμό του κλειστρου σε σχέση με μία καινούρια Benelli είναι ότι δεν έχει περιστροφικό κλειστρο. Λογικά ο υπόλοιπος μηχανισμός ειναι ίδιος όπως και της σκανδάλης με το cut off.
Επίσης κάποιος χρήστης με beretta αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο (όχι την bellmonte 2 πάντως) είχε αναφέρει ότι το γεμίζει με αυτό τον τρόπο. Οπότε γίνεται και σε beretta αυτό.
 
O @Prowler® είπε ότι όσα έχουν cut off γίνεται. Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλα όπλα. Και εγώ τώρα που αγόρασα την Vinci το έμαθα. Εμένα στην Vinci όταν το κλειστρο είναι πίσω η γλώσσα είναι πάνω. Οπότε πιέζοντας την γλώσσα προς τα κάτω με το φυσίγγι ελευθερώνεται απο το cut off το κλείστρο. Οπότε στην bellmonte 2 το πιθανότερο ειναι να γίνεται. Η μόνη ουσιαστική διαφορά της beretta bellmonte 2 στον μηχανισμό του κλειστρου σε σχέση με μία καινούρια Benelli είναι ότι δεν έχει περιστροφικό κλειστρο. Λογικά ο υπόλοιπος μηχανισμός ειναι ίδιος όπως και της σκανδάλης με το cut off.
Επίσης κάποιος χρήστης με beretta αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο (όχι την bellmonte 2 πάντως) είχε αναφέρει ότι το γεμίζει με αυτό τον τρόπο. Οπότε γίνεται και σε beretta αυτό.
Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
 
Όλη αυτή η ιστορία τι προσφέρει πάνω στο κυνήγι ; Αν βάλεις το φυσιγγι και πατήσεις το κουμπί απελευθέρωσης θα καθυστερήσεις τόσο πολύ που θα χαθεί το θήραμα;
Απολύτως τίποτα το σημαντικό. Αυτό το έχω πει και εγώ αρκετές φορές. Ότι και το speed loading της browning όπως και όλα αυτά τα κόλπα μόνο σε πρακτική σκοποβολή και σε συνθήκες αγώνων θα φανούν πραγματικά χρήσιμα. Διαφορετικά το 1 δευτερόλεπτο που πιθανόν να γλυτώσεις στο γέμισμα από τέτοια συστήματα δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στο κυνήγι. Αν είσαι ψύχραιμος και έχεις και χρονικά περιθώρια μια χαρά θα προλάβεις και με απλό όπλο χωρίς speed loading. Κουβέντα να γίνεται.
 
Όχι. Πρώτον δεν έχει κάτι κοφτερό ή αιχμηρό για να σου κάνει ζημιά στο δάχτυλο , δεύτερον το κλείστρο δεν έχει αναπτύξει ταχύτητα ώστε να σε χτυπήσει με φόρα οπότε δεν έχει δύναμη και τρίτον το κλειστρο το φρενάρεις με το δαχτυλο σου και το φυσίγγι που ακόμη δεν έχει ανεβει προς τα πάνω ώστε να κλεισει το κλείστρο. Το έχω κάνει πάνω απο 10 φορές και ίσα που καταλαβαίνεις ότι το κλείστρο ελευθερώνεται. Καμία πίεση κανενας κίνδυνος. Για να το πω διαφορετικά το κλειστρο το νιώθεις τόσο όσο νιώθεις και την γλωσσα όταν γεμίζεις απο κάτω στην αποθήκη. Δεν έχει δύναμη.

Το δοντακι του εξολκέα ειναι αιχμηρό μόνο απο την εσωτερική πίσω πλευρά δηλαδή απο την πλευρά που βλέπει το κλειστρο. Εκεί που βάζεις το χέρι σου δεν σε χτυπάει το δοντάκι του εξολκέα. Είναι εντελώς ασφαλές. Μπορείς και με το μικρό σου δαχτυλάκι να το κάνεις χωρίς πρόβλημα τουλάχιστον στην vinci που έχω εγώ. Σε άλλα όπλα δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι και στα άλλα benelli πέρα του ότι σε κάποια μπορεί να χρειάζεται παραπάνω δύναμη στο φυσίγγι όπως λες.
Αυτό το κολπακι δεν το ήξερα ωραίο αλλά και πάλι τη browning δεν τι πιάνεις με τίποτα στην επαναγεμιση και ότι και να λέμε υπάρχουν περιπτώσεις που όσα φυσίγγια και να έχεις μέσα δεν φτάνουν και δεν είναι κρεατοσυλλογη είναι ότι μπορεί όλη μέρα να μην ξαναδείς πουλί
 
Αυτό το κολπακι δεν το ήξερα ωραίο αλλά και πάλι τη browning δεν τι πιάνεις με τίποτα στην επαναγεμιση και ότι και να λέμε υπάρχουν περιπτώσεις που όσα φυσίγγια και να έχεις μέσα δεν φτάνουν και δεν είναι κρεατοσυλλογη είναι ότι μπορεί όλη μέρα να μην ξαναδείς πουλί
Να’τανε ένα πουλί χαλάλι…λαβωμένο καπρι έτοιμο να πάρει τον κατήφορο όμως…
 
Γι'αυτό έχω πει χρειαζόμαστε όπλο με αξιοπιστία μπενελι μηχανισμό αερίων Μπερέτα κανη Ρεμίνγκτον και σύστημα επαναγεμισης Μπράουνινγκ με κοντάκι πλήρως ρυθμιζόμενο και τσοκ ένα brain Bel,ένα LM gemini porter και δύο kings πιο σφιχτά και καθάρισες και εννοείται να κάνει 1000€ το πολύ.Απορω γιατί δε το φτιάχνει κάποιος χαχαχαχαχα.
 
Γι'αυτό έχω πει χρειαζόμαστε όπλο με αξιοπιστία μπενελι μηχανισμό αερίων Μπερέτα κανη Ρεμίνγκτον και σύστημα επαναγεμισης Μπράουνινγκ με κοντάκι πλήρως ρυθμιζόμενο και τσοκ ένα brain Bel,ένα LM gemini porter και δύο kings πιο σφιχτά και καθάρισες και εννοείται να κάνει 1000€ το πολύ.Απορω γιατί δε το φτιάχνει κάποιος χαχαχαχαχα.
Εδώ είσαι‼️😆
 
Αυτό που γράφει στις πρώτες κιόλας σελίδες στα safety rules είναι το αντίθετο ακριβώς απο αυτό που αναφέρεις.
Από το manual της vinci.

View attachment 56225View attachment 56224
τώρα αν σΕ πω: είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω όχι για αυτά που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι γράφω ... θα παρεξηγηθείς!

δες τι έγραψα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/post-763702
3η βάζεις τα δάχτυλα σου στο άνοιγμα (πράγμα που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αν δεν κρατάς το κλείστρο ταυτόχρονα - κανόνας ασφαλούς χρήσης όπλου)

και θες να σΕ θυμίσω τι έγραψες;

"Ποιος ειπε ότι η Benelli δεν έχει speed loading? Έχει και το θεωρώ και πιο γρήγορο. Δεν ξέρω αν το κάνουν όλες οι benelli αλλά η vinci-super vinci όπως η δικιά μου το κάνει. Τεσταρισμένο."
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/post-763259

Την ίδια δουλειά κάνει όμως. Και στο speedloading της Browning πρέπει να πιέσεις με τον αντίχειρα δεν έχει διαφορά.
Το καλό στην Vinci είναι ότι στην θαλάμη η εισαγωγή του φυσιγγίου με τον παραπάνω τρόπο είναι πιο εύκολη και πιο γρήγορη γιατί το κλειστρο είναι ήδη ανοιχτό , το κενό είναι μεγαλύτερο από ότι στην αποθήκη και δεν χρειάζεται ούτε να γυρίσεις το όπλο ούτε να πιέσεις την γλώσσα. Απλά το ρίχνεις και πιέζεις ελάχιστα προς τα κάτω. Πολύ πιο εύκολο και πιο γρήγορο.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/post-763278
 
Πριν καιρό επειδή δεν άκουσα τον @vagosbenelli την έκανα την μαλακία.
Πήγα να ξεβιδώσω την βίδα του επαναστατικού πρώτη φορά και πήρα το όπλο σε τεύχη.
Με είχε προειδοποιήσει.
Πατέντα σύστημα ξεβιδώματος σε τόρνο, λίγο loctite στο σπείρωμα που ξεβίδωσε και όλα κομπλέ.

Η βίδα πιάνει στην τρύπα του σωλήνα.

IMG_20220821_170522~3.jpg

IMG_20220821_182538~2.jpg

IMG_20220821_181238~2.jpg
 
Πριν καιρό επειδή δεν άκουσα τον @vagosbenelli την έκανα την μαλακία.
Πήγα να ξεβιδώσω την βίδα του επαναστατικού πρώτη φορά και πήρα το όπλο σε τεύχη.
Με είχε προειδοποιήσει.
Πατέντα σύστημα ξεβιδώματος σε τόρνο, λίγο loctite στο σπείρωμα που ξεβίδωσε και όλα κομπλέ.

Η βίδα πιάνει στην τρύπα του σωλήνα.

View attachment 56268

View attachment 56269

View attachment 56270
Παρολίγο να την πατήσω κι εγώ αλλά με αποθήκη φυσιγγίων.
 
Back
Top