Benelli Team

Είχα παλιότερες benelli, browning maxus και τωρα τη be diamond. Το speed loading ειναι όνομα και πράγμα. Οταν περπατας ειδικά και τουφεκάς και το όπλο αδειασει, το κλειστρο μένει πίσω όπως σε όλα, αλλά είναι πιο γρήγορο να τοποθετήσεις φυσιγγι στην αποθηκη, το φέρνει αυτοματα επανω και κλείνει το κλείστρο, χώρια που εχει φαρδια θύρα στη γλώσσα και το στοπ είναι εξω εξω, κι επίσης το λαμάκι στη γλώσσα το πατάς πανεύκολα μη το ψαχνετε μπαινοβγαίνουν για πλάκα τα φυσίγγια με αυτό το συστημα της browning. Αυτο που εμένα δε μου άρεσε ήταν οτι οταν ηθελες να αλλάξεις φυσίγγι στη θαλάμη, αν δεν παταγες το cut off στην αριστερή πλευρά με το που ανοιγες κλείστρο ανέβαζε αλλο φυσίγγι απο την αποθήκη. Εκεί προτιμώ να τραβήξω κλείστρο να μην ανεβάσει κι ας το κραταω με το χερι. Πιο γρήγορο μου φαίνεται.Σχετικά με τις παλιές benelli όπως εχω ξανα αναφέρει, οι νέες είναι πολυ πιο βελτιωμένες κυρίως στο κομματι γεμισης απογεμισης της αποθήκης, μπορώ να πω μέρα με νύχτα.
 
Βαρεστε ελεύθερα.ξερω πρέπει να κάνω δοκιμές αλλά χρόνος δεν υπάρχει.παρτε τώρα κ την ερώτηση.κανη 66 αυλός 18,3.τσοκ εσωτερικά mobile.πηρα ένα δυάρι Gemini έσω έξω ported.υπαρχει περίπτωση να βαράει πιο πολλά μέτρα από το μαμά φουλ;;;;
Για να δείς άμα δουλεύει σωστά το φουλ πρέπει να το δεις στο πίνακα πρώτα, υπάρχει περίπτωση το ένα σκαγι να είναι στην Ανατολή και το άλλο στην Δύση. Θα το δεις στα 40 μέτρα.
 
Και εγώ να πω την αλήθεια δικάνακιας είμαι αλλά μου αρέσουν τα σούπερ ποζε το γιατί δεν αγόρασα είναι γιατί δεν μου έφταναν τα χρήματα για να πάρω αυτό που ήθελα αν μπορούσα δεν θα κοιτούσα καν της καραμπίνες. Αν και είναι παπιοκυνηγος κατά 90% δεν έχω πρόβλημα έχω ξεπεράσει το ποσοτικό εδώ και χρόνια. Αλλά ακόμη τα βλέπω στης αγγελίες στο car φαινομενικά ευκαιρίες γιατί από κοντά ποτέ δεν ξέρεις και σπαρταράει η καρδιά μου .love.. Άλλωστε το έχω αναφέρει από όλα τα όπλα που είχα το μόνο που μετάνιωσα που έδωσα και το μόνο που το σκέφτομαι ακόμη ήταν το browning 525 αναγκαστικά λόγο οικονομικών αλλά έκανα λάθος επιλογή έπρεπε να δώσω την καραμπίνα
 
Εξάλλου μόνο ένα μοντέλο της benelli ξέρω να το έχει αυτό το τρικ όπως λες και ειναι η vinci και ούτε που θα το ήξερα αν δεν την αγόραζα ώστε να το ψάξω περισσότερο. Και δεν το κρύβω ότι στην super vinci που πλέον κατέχω το γέμισμα απο κάτω στην αποθήκη είναι απογοήτευση. Το βρίσκω ακόμη δυσκολότερο αφού και η γλώσσα είναι αρκετά σκληρή και πρέπει να σπρώξεις το φυσίγγι αρκετά μέσα με το δάχτυλο μέχρι να κουμπώσει στο στοπ. Εύχομαι να το συνηθίσω και να στρώσει κάπως με την χρήση αλλιώς θα έχω θέμα.
σε όλες τις μπενέλλες που έχουν κατ-οφ γίνεται το κολπάκι
σε άλλες πιο δύσκολα σε άλλες ευκολότερα
στην βίντσι δεν ξέρω, αν ανέβει ο Μαικ θα το ψάξω (αν το θυμηθώ χαχαχ)
 
στην βίντσι δεν ξέρω,
Στην super vinci που έχω το κάνει σίγουρα το έχω δοκιμάσει και φαίνεται και στο video. Αρα γίνεται και στην απλή vinci αφού έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Και για όσους δεν κατάλαβαν για τι ακριβώς μιλάμε και πως γίνεται αυτό το κολπάκι στα benelli ξαναβάζω και εδώ το video.
 
Στην super vinci που έχω το κάνει σίγουρα το έχω δοκιμάσει και φαίνεται και στο video. Αρα γίνεται και στην απλή vinci αφού έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Και για όσους δεν κατάλαβαν για τι ακριβώς μιλάμε και πως γίνεται αυτό το κολπάκι στα benelli ξαναβάζω και εδώ το video.
Κίνδυνος να φας το δάχτυλο υπάρχει;;
 
Ντιπ;
Ντιπ καταντίπ ... φαντάσου δεν θυμάμαι ποιό δάχτυλο μου έπιασε :)
Μην το δοκιμάσετε όμως ... γιατί είμουν λιγάκι υποψιασμένος ότι θα κάνω μαλακία.
Το πρόβλημα δεν είναι το κλείστρο αλλά ο εξολκέας.
 
Στην super vinci που έχω το κάνει σίγουρα το έχω δοκιμάσει και φαίνεται και στο video. Αρα γίνεται και στην απλή vinci αφού έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Και για όσους δεν κατάλαβαν για τι ακριβώς μιλάμε και πως γίνεται αυτό το κολπάκι στα benelli ξαναβάζω και εδώ το video.
σε όλες όσες έχουν κατοφ γίνεται, εδώ στο βιντεάκι στην βίντσι ακόμα πιο εύκολα, στην δικιά μου θέλει γερή πίεση στο φυσίγγι
 
Ντιπ καταντίπ ... φαντάσου δεν θυμάμαι ποιό δάχτυλο μου έπιασε :)
Μην το δοκιμάσετε όμως ... γιατί είμουν λιγάκι υποψιασμένος ότι θα κάνω μαλακία.
Το πρόβλημα δεν είναι το κλείστρο αλλά ο εξολκέας.
το δοντάκι του εξολκέα
ΑΟΥΤΣΣΣΣΣΣΣΣ
 
Κίνδυνος να φας το δάχτυλο υπάρχει;;
Όχι. Πρώτον δεν έχει κάτι κοφτερό ή αιχμηρό για να σου κάνει ζημιά στο δάχτυλο , δεύτερον το κλείστρο δεν έχει αναπτύξει ταχύτητα ώστε να σε χτυπήσει με φόρα οπότε δεν έχει δύναμη και τρίτον το κλειστρο το φρενάρεις με το δαχτυλο σου και το φυσίγγι που ακόμη δεν έχει ανεβει προς τα πάνω ώστε να κλεισει το κλείστρο. Το έχω κάνει πάνω απο 10 φορές και ίσα που καταλαβαίνεις ότι το κλείστρο ελευθερώνεται. Καμία πίεση κανενας κίνδυνος. Για να το πω διαφορετικά το κλειστρο το νιώθεις τόσο όσο νιώθεις και την γλωσσα όταν γεμίζεις απο κάτω στην αποθήκη. Δεν έχει δύναμη.
το δοντάκι του εξολκέα
ΑΟΥΤΣΣΣΣΣΣΣΣ
Το δοντακι του εξολκέα ειναι αιχμηρό μόνο απο την εσωτερική πίσω πλευρά δηλαδή απο την πλευρά που βλέπει το κλειστρο. Εκεί που βάζεις το χέρι σου δεν σε χτυπάει το δοντάκι του εξολκέα. Είναι εντελώς ασφαλές. Μπορείς και με το μικρό σου δαχτυλάκι να το κάνεις χωρίς πρόβλημα τουλάχιστον στην vinci που έχω εγώ. Σε άλλα όπλα δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι και στα άλλα benelli πέρα του ότι σε κάποια μπορεί να χρειάζεται παραπάνω δύναμη στο φυσίγγι όπως λες.
 
Last edited:
Back
Top