Benelli Team

Καλημερα... Τις προαλες σε μια επαφή που είχα με αγριοχοιρο... η benelli sbe2 κράτησε τον άδειο καλυκα (εμπλοκή) τον οποίο τράβηξα με το χέρι . Αυτό έγινε δυο φορες στα τρία απανοτα φυσίγγια που εριξα.. Τα φυσίγγια ήταν nsi 6+1 magnum... Στο παρελθον (ίσως τυχαίο) σε κυνήγι φασσας, είχα τρίτο φυσιγγι 12βολο magnum (επικίνδυνο σημείο με πολλες αρκουδες) και στο δευτερο φυσυγγι που εριξα παλι το κράτησε πλαγια στο κλειστρο. Εχει τυχει κάτι παρομοιο σε κάποιον.? Ευχαριστώ.
 
Καλημερα... Τις προαλες σε μια επαφή που είχα με αγριοχοιρο... η benelli sbe2 κράτησε τον άδειο καλυκα (εμπλοκή) τον οποίο τράβηξα με το χέρι . Αυτό έγινε δυο φορες στα τρία απανοτα φυσίγγια που εριξα.. Τα φυσίγγια ήταν nsi 6+1 magnum... Στο παρελθον (ίσως τυχαίο) σε κυνήγι φασσας, είχα τρίτο φυσιγγι 12βολο magnum (επικίνδυνο σημείο με πολλες αρκουδες) και στο δευτερο φυσυγγι που εριξα παλι το κράτησε πλαγια στο κλειστρο. Εχει τυχει κάτι παρομοιο σε κάποιον.? Ευχαριστώ.
Αν εχεις καλιμπρα δες τους καλυκες μαλλον ειναι διογκωμενη εχω ξαναδιαβάσει φέτος για τα 6+1 της NSI οτι μερικά ειναι διογκωμενα δεν είσαι ο πρώτος που το ακούω.
 
Αν εχεις καλιμπρα δες τους καλυκες μαλλον ειναι διογκωμενη εχω ξαναδιαβάσει φέτος για τα 6+1 της NSI οτι μερικά ειναι διογκωμενα δεν είσαι ο πρώτος που το ακούω.
Σε ευχαριστώ. Θα το κοιταξω
 
Καλημερα... Τις προαλες σε μια επαφή που είχα με αγριοχοιρο... η benelli sbe2 κράτησε τον άδειο καλυκα (εμπλοκή) τον οποίο τράβηξα με το χέρι . Αυτό έγινε δυο φορες στα τρία απανοτα φυσίγγια που εριξα.. Τα φυσίγγια ήταν nsi 6+1 magnum... Στο παρελθον (ίσως τυχαίο) σε κυνήγι φασσας, είχα τρίτο φυσιγγι 12βολο magnum (επικίνδυνο σημείο με πολλες αρκουδες) και στο δευτερο φυσυγγι που εριξα παλι το κράτησε πλαγια στο κλειστρο. Εχει τυχει κάτι παρομοιο σε κάποιον.? Ευχαριστώ.
Αν δεν είναι τα φυσίγγια, δες εξωστήρα και τα πριτσίνια του.
 
Εξέτασε αν τραβώντας αργά και απαλά το κλείστρο έως το τέρμα έχει κάποιο σκαλί, επίσης με γεμάτο φυσίγγι πλαγιασε το όπλο ώστε το παράθυρο της βάσης να βλέπει ουρανό και κάνε το ίδιο και ύστερα το αντίθετο. Αυτά για να δεις χονδρικά αν ο εξωστηρας, ο εξωλκεας και το επαναστατικό έχουν θέματα.
 
Καλημερα... Τις προαλες σε μια επαφή που είχα με αγριοχοιρο... η benelli sbe2 κράτησε τον άδειο καλυκα (εμπλοκή) τον οποίο τράβηξα με το χέρι . Αυτό έγινε δυο φορες στα τρία απανοτα φυσίγγια που εριξα.. Τα φυσίγγια ήταν nsi 6+1 magnum... Στο παρελθον (ίσως τυχαίο) σε κυνήγι φασσας, είχα τρίτο φυσιγγι 12βολο magnum (επικίνδυνο σημείο με πολλες αρκουδες) και στο δευτερο φυσυγγι που εριξα παλι το κράτησε πλαγια στο κλειστρο. Εχει τυχει κάτι παρομοιο σε κάποιον.? Ευχαριστώ.
Σε μένα ,από πολύ λάδι στο εσωτερικό της βάσης‼️
 
Ολόκληρη Μπενελαρα και στηρίζει με πριτσίνια! :(
Σε Franchi affinity είχε χαλαρώσει το μπροστά πριτσίνι, έβγαινε προς τα έξω και έκανε τυχαία εμπλοκές.
Δεν έχεις άδικο όμως ... έχεις καμιά καλύτερη ιδέα ;
Οπλουργός δεν είμαι αλλά προτιμώ ένα πριτσίνι από άξονες ή εξογκώματα στην κάνη ή στην βάση.
Στην 1187 μου έσπασε ο άξονας του interceptor latch πάνω στην βάση.
Τρύπημα βάσης, νέος άξονας, κόλλημα, βαφή βάσης κτλ
Θα προτιμούσα 5 πριτσίνια παρά αυτό το χάλι.
Το όπλο πρέπει να είναι modular.
 
Σε Franchi affinity είχε χαλαρώσει το μπροστά πριτσίνι, έβγαινε προς τα έξω και έκανε τυχαία εμπλοκές.
Δεν έχεις άδικο όμως ... έχεις καμιά καλύτερη ιδέα ;
Οπλουργός δεν είμαι αλλά προτιμώ ένα πριτσίνι από άξονες ή εξογκώματα στην κάνη ή στην βάση.
Στην 1187 μου έσπασε ο άξονας του interceptor latch πάνω στην βάση.
Τρύπημα βάσης, νέος άξονας, κόλλημα, βαφή βάσης κτλ
Θα προτιμούσα 5 πριτσίνια παρά αυτό το χάλι.
Το όπλο πρέπει να είναι modular.
Γιατί όχι χελιδονοουρα?
Συρταρωτο με ασφάλεια στριφτη,να μην ξεσερνει προς τα πίσω.
Μπροστά επαφή .
Ακόμη καλύτερα,ανάποδα η διάταξη για μεγαλύτερη μηχανική αντοχή.
Πίσω τερματισμος μέταλλο μέταλλο,μπροστά η ασφάλεια.
Εύκολα ανταλλάξιμο χωρίς να βαράς με ζουμπαδες και να πριτσινωνεις.
 
Γιατί όχι χελιδονοουρα?
Συρταρωτο με ασφάλεια στριφτη,να μην ξεσερνει προς τα πίσω.
Μπροστά επαφή .
Ακόμη καλύτερα,ανάποδα η διάταξη για μεγαλύτερη μηχανική αντοχή.
Πίσω τερματισμος μέταλλο μέταλλο,μπροστά η ασφάλεια.
Εύκολα ανταλλάξιμο χωρίς να βαράς με ζουμπαδες και να πριτσινωνεις.
Μακάρι να το φτιάξουν έτσι.
Και εγώ αντιπαθώ τα πριτσίνια ;)
 
Οχι... Ο καλυκας είχε μείνει κάθετα στο κλεοστρο
Κάτι δεν κάθεται καλά με την διαδρομή του κλείστρου,με τον κύκλο λειτουργίας του όπλου....
Προφανώς γι'αυτό στο κάνει με μακρυτερους κάλυκες...
Με 70αρια δουλεύει απρόσκοπτα?
 
Τσέκαρε αν το έμβολο του εξωστήρα πάει με το ελατήριο μέχρι τέλος ή αν κάπου κολλάει.
Τσέκαρε αν είναι χαλαρός ο εξωστήρας.
Τσέκαρε αν είναι χαλαρά τα πριτσίνια του ειδικά το μπροστά και αν εμποδίζει την κίνηση του φυσιγγίου στο αυλάκι κίνησής του.

Μετά οπλουργός.
 
Κάτι δεν κάθεται καλά με την διαδρομή του κλείστρου,με τον κύκλο λειτουργίας του όπλου....
Προφανώς γι'αυτό στο κάνει με μακρυτερους κάλυκες...
Με 70αρια δουλεύει απρόσκοπτα?
Ναι.. Δεν μου έχει κάνει κάτι. Θέλω να πιστευω οτι ίσως είναι τα συγκεκριμένα φυσίγγια. Αυριο θα γίνει δοκιμη
 
Back
Top