Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν εφάρμοσα στο σκοπευτήριο την αγνόηση σκοπεύτρου που πρότεινες το έκανα για 3 λόγους.
Πρώτος για να καταλάβω πως σκοπεύεις, δεύτερος για να τεστάρω κοντάκι και τρίτος για την εμπειρία.
Αυτό που έκανα (που μάλλον θα το βρεις λάθος) είναι να εστιάζω μπροστά από το πιάτο.
Δούλεψε καλά.
Όταν εστίαζα το πιάτο έμενα πίσω.
Τελικά πως σκοπεύεις εσύ ;;;;;;
 
Δεν είναι ο τρόπος ο δικός μου φίλε, είναι ο σωστός κ μόνος τροπος
Το δικος σου τροπος που εγραψα ηταν τροπος του λεγειν...αυριο πρωι μετα τη βραδινη βαρδια θα βγω μια βολτα και αν μου κανουν το χατηρι οι καριολες θα τσεκαρω αν τουφεκαω με τον σωστο τροπο, αν οχι μετα την πρωτη τουφεκια θα δοκιμασω τον σωστο.
 
Όταν εφάρμοσα στο σκοπευτήριο την αγνόηση σκοπεύτρου που πρότεινες το έκανα για 3 λόγους.
Πρώτος για να καταλάβω πως σκοπεύεις, δεύτερος για να τεστάρω κοντάκι και τρίτος για την εμπειρία.
Αυτό που έκανα (που μάλλον θα το βρεις λάθος) είναι να εστιάζω μπροστά από το πιάτο.
Δούλεψε καλά.
Όταν εστίαζα το πιάτο έμενα πίσω.
Τελικά πως σκοπεύεις εσύ ;;;;;;
Δεν είμαι δάσκαλος κ δεν κάνω μάθημα, απλώς γράφω την γνώμη μου, το τι κάνω εγώ δεν είναι σημαντικό, βλέπω όμως ότι παρά πολλοι κυνηγοί δεν έχουν καταλάβει ακόμα το σημαντικότερο όλων, ποια ειναι η σωστή εικόνα πριν πατησουν την σκανδάλη
 
Γιατί να αλλάξεις τρόπο ενώ έχεις επιτυχίες και καλή απόδοση ; Εγώ αυτό το ερώτημα έχω
Ο εχθρος του καλου λεει ειναι το καλυτερο, το πιο πιθανο ειναι οτι ριχνω οπως λεει ο Δημητρης, αλλα αν δεν ριχνω θα δοκιμασω για να παρω μια εικονα, ευκολο το θεωρω παντως.
 
Το θέμα είναι το αποτέλεσμα οποίος έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα με τον τρόπο που ντουφεκαει δεν αλλάζει τίποτα γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή αν και μετά το χούι.Υποθετικα όλοι γνωρίζουν έχουν διαβάσει ακουσει διδαχθεί κάποιοι τον σωστό τρόπο σκόπευσης αλλά το αν ποιος μπορεί να τον εφαρμόσει απόλυτα είναι μεγάλο θέμα .Σημαντικότερο είναι να έχεις αντίληψη της απόστασης και της προσκοπευσης γιατί το κοντάκι κουτσά στραβά θα το φέρεις αν δεν κατεχεις τα δύο άλλα που ανέφερα δε σε σώζει τίποτα .Και για να τα κατέχεις είναι κάτι που δε διδάσκεται αποκτάται μόνο από εμπειρία και τριβή και πολλές βολές και όσο πιο μικρό το θήραμα τόσο καλύτερα γι'αυτό έχει βγει και η φήμη ότι οι τσιχλαδες είναι καλά ντουφέκια πολλές βολές σε όλων των ειδών τις αποστάσεις .
 
Τις προάλλες ήμουν σε απογευματινό για τσίχλες. Μπαίναν λιγοστά πουλιά, αλλά ένα-ένα σε νορμάλ αποστάσεις, με φόντο καθαρό, φωτεινό ουρανό. Είχα όλο το χρόνο να επωμίσω, να κεντράρω, να το σκεφτώ και να τουφεκίσω. 7-8 συνεχόμενες φορές κλαμπάνισμα. Μου την έδωσε στα νεύρα κι ενώ ήμουν έτοιμος να φύγω, περνάει μια θεόστραβα, μακρυνή δεξιά τραβέρσα, αϊ γ@*#$0& λέω και ρίχνω μια τουφεκιά ότι να ναι, απλά το σήκωσα και έριξα και πάρτην κάτω πατσαβούρι! Έχω δει ότι όταν έχω πολύ χρόνο και το σκέφτομαι, πόσο μπροστά να πάω και τέτοια, ρίχνω στο γάμο του καραγκιόζη, σε πιο γρήγορες βολές είμαι πιο καλά πάνω στη θήραμα.
 
Γιατί να αλλάξεις τρόπο ενώ έχεις επιτυχίες και καλή απόδοση ; Εγώ αυτό το ερώτημα έχω
Για να μην έχεις και να χτυπάνε οι άλλοι τις τσίχλες :)

Νέα τεχνική πρώτα σε σκοπευτήριο και μετά στο πεδίο της μάχης.
 
Τις προάλλες ήμουν σε απογευματινό για τσίχλες. Μπαίναν λιγοστά πουλιά, αλλά ένα-ένα σε νορμάλ αποστάσεις, με φόντο καθαρό, φωτεινό ουρανό. Είχα όλο το χρόνο να επωμίσω, να κεντράρω, να το σκεφτώ και να τουφεκίσω. 7-8 συνεχόμενες φορές κλαμπάνισμα. Μου την έδωσε στα νεύρα κι ενώ ήμουν έτοιμος να φύγω, περνάει μια θεόστραβα, μακρυνή δεξιά τραβέρσα, αϊ γ@*#$0& λέω και ρίχνω μια τουφεκιά ότι να ναι, απλά το σήκωσα και έριξα και πάρτην κάτω πατσαβούρι! Έχω δει ότι όταν έχω πολύ χρόνο και το σκέφτομαι, πόσο μπροστά να πάω και τέτοια, ρίχνω στο γάμο του καραγκιόζη, σε πιο γρήγορες βολές είμαι πιο καλά πάνω στη θήραμα.
Η σκέψη χαλάει την αυθόρμητη τουφεκιά. Σκέψη και σκόπευση δεν πάνε παρέα. Οσες φορές έχω φέρει επιτυχημένες βολές στο μυαλό μου ήταν μηχανική η κίνηση.
 
το αν ποιος μπορεί να τον εφαρμόσει απόλυτα είναι μεγάλο θέμα
Μπορεί αυτός που έχει τα γονίδια, που γνωρίζει τον τρόπο, γνωρίζει τι θέλει να κάνει και έχει ρίξει 10 καραβιές φυσίγγια.
Κανένας δεν έχει 100% επιτυχίες ...
 
Τις προάλλες ήμουν σε απογευματινό για τσίχλες. Μπαίναν λιγοστά πουλιά, αλλά ένα-ένα σε νορμάλ αποστάσεις, με φόντο καθαρό, φωτεινό ουρανό. Είχα όλο το χρόνο να επωμίσω, να κεντράρω, να το σκεφτώ και να τουφεκίσω. 7-8 συνεχόμενες φορές κλαμπάνισμα. Μου την έδωσε στα νεύρα κι ενώ ήμουν έτοιμος να φύγω, περνάει μια θεόστραβα, μακρυνή δεξιά τραβέρσα, αϊ γ@*#$0& λέω και ρίχνω μια τουφεκιά ότι να ναι, απλά το σήκωσα και έριξα και πάρτην κάτω πατσαβούρι! Έχω δει ότι όταν έχω πολύ χρόνο και το σκέφτομαι, πόσο μπροστά να πάω και τέτοια, ρίχνω στο γάμο του καραγκιόζη, σε πιο γρήγορες βολές είμαι πιο καλά πάνω στη θήραμα.
Το έχω παρατηρήσει και εγώ.
Δεν σημαδεύουμε για περισσότερο χρόνο από τον συνήθη ούτε σκεφτόμαστε προσκοπεύσεις.
Η μ@λακία είναι εγγυημένη.
Άρα δεν σηκώνουμε όπλο από πολύ μακριά.
 
Τις προάλλες ήμουν σε απογευματινό για τσίχλες. Μπαίναν λιγοστά πουλιά, αλλά ένα-ένα σε νορμάλ αποστάσεις, με φόντο καθαρό, φωτεινό ουρανό. Είχα όλο το χρόνο να επωμίσω, να κεντράρω, να το σκεφτώ και να τουφεκίσω. 7-8 συνεχόμενες φορές κλαμπάνισμα. Μου την έδωσε στα νεύρα κι ενώ ήμουν έτοιμος να φύγω, περνάει μια θεόστραβα, μακρυνή δεξιά τραβέρσα, αϊ γ@*#$0& λέω και ρίχνω μια τουφεκιά ότι να ναι, απλά το σήκωσα και έριξα και πάρτην κάτω πατσαβούρι! Έχω δει ότι όταν έχω πολύ χρόνο και το σκέφτομαι, πόσο μπροστά να πάω και τέτοια, ρίχνω στο γάμο του καραγκιόζη, σε πιο γρήγορες βολές είμαι πιο καλά πάνω στη θήραμα.
Στις αργές σημαδευεις τσεκάρεις προσκοπευση κ σταματάς το όπλο μένοντας παντα πισω, στις μπηχτές εστιαζεις μόνο στο πουλι κ πατας στην σωστή εικόνα με το όπλο να κινείται με την ίδια η μεγαλυτερη ταχυτητα από το πουλι , όπως πρεπει δηλαδη
 
Στις αργές σημαδευεις τσεκάρεις προσκοπευση κ σταματάς το όπλο μένοντας παντα πισω, στις μπηχτές εστιαζεις μόνο στο πουλι κ πατας στην σωστή εικόνα με το όπλο να κινείται με την ίδια η μεγαλυτερη ταχυτητα από το πουλι , όπως πρεπει δηλαδη
Ετσι ακριβως, τελικα το τσεκαρισα και ειμαι σωστος, παντα εστιαζω το πουλι, αλλα καμια φορα κανω το λαθος που ανεφερεις πιο πανω σε μακρινες τουφεκιες που εχω πολυ χρονο, η λυση που εχω βρει ειναι πριν πατησω να δινω λιγο ταχυτητα ακομα
 
Στις αργές σημαδευεις τσεκάρεις προσκοπευση κ σταματάς το όπλο μένοντας παντα πισω, στις μπηχτές εστιαζεις μόνο στο πουλι κ πατας στην σωστή εικόνα με το όπλο να κινείται με την ίδια η μεγαλυτερη ταχυτητα από το πουλι , όπως πρεπει δηλαδη
Ετσι ακριβως, τελικα το τσεκαρισα και ειμαι σωστος, παντα εστιαζω το πουλι, αλλα καμια φορα κανω το λαθος που ανεφερεις πιο πανω σε μακρινες τουφεκιες που εχω πολυ χρονο, η λυση που εχω βρει ειναι πριν πατησω να δινω λιγο ταχυτητα ακομα
Αυτό που έχω παρατηρήσει όταν "υπάρχει χρόνος" και σημαδεύω από νωρίς το πουλί (ειδικά αν κάνει τσαλίμια) είναι να φτάνω στο σημείο να πατήσω την σκανδάλη και μετά να ακυρώνω, συνήθως γιατί είναι ακόμα μακρυά ή βγαίνω πολύ μπροστά και μετά που προσπαθώ να τραβήξω νέα τροχιά να καθυστερώ και να γίνονται όλα πουτ@να.
Το σήκωμα του όπλου και το πάτημα της σκανδάλης δεν θέλει σκέψη θέλει ακαριαία αποφασιστικότητα, ενστικτώδη κίνηση ...

Έτσι και αλλιώς κανένας δεν χτυπάει τα πάντα ... :)
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει όταν "υπάρχει χρόνος" και σημαδεύω από νωρίς το πουλί (ειδικά αν κάνει τσαλίμια) είναι να φτάνω στο σημείο να πατήσω την σκανδάλη και μετά να ακυρώνω, συνήθως γιατί είναι ακόμα μακρυά ή βγαίνω πολύ μπροστά και μετά που προσπαθώ να τραβήξω νέα τροχιά να καθυστερώ και να γίνονται όλα πουτ@να.
Το σήκωμα του όπλου και το πάτημα της σκανδάλης δεν θέλει σκέψη θέλει ακαριαία αποφασιστικότητα, ενστικτώδη κίνηση ...

Έτσι και αλλιώς κανένας δεν χτυπάει τα πάντα ... :)
Οχι , στο κυνήγι καλό είναι να ακολουθουμε λίγο με το όπλο το πουλι , στις αργές μακρινές τουφεκιές το σημαντικότερο όλων, αργή κ τέλεια επωμιση, κουμπωνεις είσαι μπροστά από το πουλι , πηγαινεις μαζί του τεντωνεις την προσκοπευση μαλακα , όταν αισθανθείς σωστή εικόνα πατας παντα κινουμενος, το μυστικό είναι να σε οδηγεί το πουλι , πάει το μυαλό σου πως γίνεται αυτό ;;;
 
Ετσι ακριβως, τελικα το τσεκαρισα και ειμαι σωστος, παντα εστιαζω το πουλι, αλλα καμια φορα κανω το λαθος που ανεφερεις πιο πανω σε μακρινες τουφεκιες που εχω πολυ χρονο, η λυση που εχω βρει ειναι πριν πατησω να δινω λιγο ταχυτητα ακομα
Μπροστά λοιπόν κ τεντωνεις μαλακα, τα μάτια στην μυτη του πουλιου παντα
 
το σημαντικότερο όλων, αργή κ τέλεια επωμιση,
Μεγάλη αλήθεια
το μυστικό είναι να σε οδηγεί το πουλι , πάει το μυαλό σου πως γίνεται αυτό ;;;
Λέγε ... έχεις ρέντα σήμερα :)
Δεν ξέρω ... τροχιά ;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top