Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καταρχήν οι κανες τις μπενελι με την Μπερέτα δεν ήταν ποτέ ίδιες.Δευτερον μην κοιτάτε μου εμείς κοιτάμε και ψηριζουμε την ψυρα . Ποτέ δεν θα πάψει η μπενελι να είναι πρώτη διότι είναι από τα ομορφότερα και αξιόπιστοτερα ενώ συνάμα χρειάζεται την λιγότερη συντήρηση από όλα τα όπλα .Και από κει και πέρα το αν σκοτώνει η όχι είναι θέμα σκοπευτή φυσιγγίου και τρίτη έρχεται η κανη . Γιατί μπορεί να μην πήγε αυτό το φυσίγγι του Νίκου αλλά να ρίξεις κάποιο άλλο και να κάνει παπάδες .Και εξάλλου αφού έχει όλα τα παραπάνω δεν είναι και δύσκολο να πάρεις δύο έξτρα τσοκακια .Εγώ τι να πω που και κόσμι να μου δώσετε θα ψάξω να φτιάξω άλλο τσοκάκι μήπως είναι καλύτερο..Απλά κάποιες εταιρίες έχουν όμορφες γομενες(καραμπίνες) και οι όμορφες είναι και επιλεκτικές πολλές φορές στο τι βάζουν μέσα τούς. Μόλις έφτασα στη Μάνη ωραίος καιρός φθινοπωρινός .Αλλά κλειστός με αέρα δεν βλέπω φως αν και δε κατέβηκα για κυνήγι.
Μπορείς σε παρακαλω να μου πεις την διαφορά σε μια κανη από 390 με τσοκακια , με 71 εκ μήκος κ 18.3 αυλό με μια κανη πχ από raffaelo σε 71 εκ κ 18.3 αυλο
 
ΟΚ Βασιλη!!!! Ισως να υπερβαλλω......αλλα δεν με ενδιαφερουν οι πωλησεις της....Εγω κρινω απο τα
αποτελεσματα των δοκιμων.....και οχι απο το δασος.
Εαν δεν διορθωσει τα τσοκ της....το δασος θα ''καει'' Βασιλη μου!!! :)
Καλά κάνετε και κρίνετε από τις δοκιμές, αυτό είναι το σωστό άλλωστε. Αλλά το συμπέρασμα βγαίνει για το εξοπλισμό που κάνατε τις δοκιμές, όχι για ολόκληρη την εταιρεία. Αυτή είναι η άποψη μου βέβαια.

Έχω να κυνηγήσω με μπενέλι αρκετά χρόνια και το πρόβλημα που είχα πάντα ήταν με το κοντάκι της. Όταν την κυνηγούσα αρκετές φορές μέσα στον χρόνο και κατάφερνα να το συνηθίσω (ερχόμουν εγώ εκεί που σημάδευε το όπλο ουσιαστικά) δεν υπήρχε καλύτερο όπλο. Κοντά, μακριά με 3* και ιδιογόμωση ήταν θάνατος!
 
Καλά κάνετε και κρίνετε από τις δοκιμές, αυτό είναι το σωστό άλλωστε. Αλλά το συμπέρασμα βγαίνει για το εξοπλισμό που κάνατε τις δοκιμές, όχι για ολόκληρη την εταιρεία. Αυτή είναι η άποψη μου βέβαια.

Έχω να κυνηγήσω με μπενέλι αρκετά χρόνια και το πρόβλημα που είχα πάντα ήταν με το κοντάκι της. Όταν την κυνηγούσα αρκετές φορές μέσα στον χρόνο και κατάφερνα να το συνηθίσω (ερχόμουν εγώ εκεί που σημάδευε το όπλο ουσιαστικά) δεν υπήρχε καλύτερο όπλο. Κοντά, μακριά με 3* και ιδιογόμωση ήταν θάνατος!

ΟΚ....δεχομαι ολα αυτα που μου λες!!!!
Να σου πω γιατι ''ουρλιαζω''....???
Για μενα ειναι απαρεδεκτο μια τοσο σοβαρη εταιρεια να εχει τετοια τσοκ....απλα πραγματα!!!!
Και κατι ακομα....Ενω το ξερει δεν το διορθωνει....αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση!!!
Δηλαδη το σκεπτικο της ποιο ειναι ??? Εγω ειμαι η Μπενελι....θα αγοραζετε οτι σας πουλαω ??
Ειναι αδιανοητο εαν εχει τετοια πολιτικη....και εαν δεν φωναξουμε εμεις που αγοραζουμε τα οπλα
της ποιος θα φωναξει ??
Μην περασει απο το μυαλο σου οτι ειμαι ''μπερετακιας'' και οτι φοραω παρωπιδες...καθε αλλο .
Εμμονες με οπλα δεν εχω.....αλλα δεν δεχομαι ΠΧ ο ''σιδεριάς'' το ΒΟΙΤΟ να βγαζει καλυτερες
τουφεκιες απο την μπενελι!!!! Με τα μαμα τσοκ η μπενελι.

Εσυ το θεωρεις σωστο μια τετοια εταιρεια κολοσσος να εχει τετοια τσοκ ??
Να το ξερει....και μην διορθωνει το προβλημα ???
Δλδ επειδη ειναι πρωτη σε πωλησεις το εκμεταλλευεται....και γραφει ολους στα παλια της παπουτσια???
 
Μπορείς σε παρακαλω να μου πεις την διαφορά σε μια κανη από 390 με τσοκακια , με 71 εκ μήκος κ 18.3 αυλό με μια κανη πχ από raffaelo σε 71 εκ κ 18.3 αυλο
Μπορείς σε παρακαλω να μου πεις την διαφορά σε μια κανη από 390 με τσοκακια , με 71 εκ μήκος κ 18.3 αυλό με μια κανη πχ από raffaelo σε 71 εκ κ 18.3 αυλο
Θα σου απαντήσω με ερώτηση αφού είναι ίδιες γιατί τις περισσότερες φορές δεν έχουν βλητικα καμία σχέση.Ποτε η μπενελι μας ανέφερε τον τρόπο παραγωγής κανών της εκτός την επεξεργασία Κριό που διαφήμισε κάτι όντως το προχωρημένο για τα δεδομένα των όπλων. Πότε μας ανέφερε τι μέταλο χρησιμοποιεί και πότε ασχολήθηκε σοβαρά με τα τσοκακια της εκτός από κάποια μοντέλα ςς που τα έκανε συνεργασια με τη μπρίλει.Για χρόνια κρατάει τα σκήπτρα και αυτό γιατί είχε πρωτοστατήσει με την αδράνεια λόγο απλότητας και με το ντιζαιντ άργησε να ασχοληθεί με το θέμα βλητικής όσο κάποιες άλλες εταιρίες εκτός απο ένα της μοντέλο που είχε γαλλική κανη που ακόμη θεωρητε αξιόλογο βλητικα .Όσο για το θέμα κοντάκια είναι θέμα που ούτε η Μπερέτα το έχει λύσει είναι άβολα τα κοντάκια της.Εγω γράφω γενικά για όλες τις εταιρίες έχουν περάσει όλα τα όπλα από τα χέρια μου αυτοτεγη εκτός κόσμι και φαμπαρμ.Οι Μπερέτα ανταποκρίνονται πιο σωστά στα τσοκαρισματα τους και στις μπενελι είναι καλύτερες βλητικα οι σταθερές κανες χωρίς τσοκ.Εγω αυτά έχω διαπιστώσει σε γενικές πάντα γραμμές.Εξαιρεσεις πάντα θα υπάρχουν .Αλλά και το μάρκετινγκ καλά κρατεί και το ντιζαιντ πάντα πληρωνεται όπως γίνεται και με τα αυτοκίνητα .
 
ΟΚ....δεχομαι ολα αυτα που μου λες!!!!
Να σου πω γιατι ''ουρλιαζω''....???
Για μενα ειναι απαρεδεκτο μια τοσο σοβαρη εταιρεια να εχει τετοια τσοκ....απλα πραγματα!!!!
Και κατι ακομα....Ενω το ξερει δεν το διορθωνει....αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση!!!
Δηλαδη το σκεπτικο της ποιο ειναι ??? Εγω ειμαι η Μπενελι....θα αγοραζετε οτι σας πουλαω ??
Ειναι αδιανοητο εαν εχει τετοια πολιτικη....και εαν δεν φωναξουμε εμεις που αγοραζουμε τα οπλα
της ποιος θα φωναξει ??
Μην περασει απο το μυαλο σου οτι ειμαι ''μπερετακιας'' και οτι φοραω παρωπιδες...καθε αλλο .
Εμμονες με οπλα δεν εχω.....αλλα δεν δεχομαι ΠΧ ο ''σιδεριάς'' το ΒΟΙΤΟ να βγαζει καλυτερες
τουφεκιες απο την μπενελι!!!! Με τα μαμα τσοκ η μπενελι.

Εσυ το θεωρεις σωστο μια τετοια εταιρεια κολοσσος να εχει τετοια τσοκ ??
Να το ξερει....και μην διορθωνει το προβλημα ???
Δλδ επειδη ειναι πρωτη σε πωλησεις το εκμεταλλευεται....και γραφει ολους στα παλια της παπουτσια???
Θα πω κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει.κατ αρχήν πλέον είναι gruppo beretta τ οποίο συμπεριλαμβανει beretta franchi benelli.πρεπει λοιπόν να πουλάνε και τα 3 κομμάτια της εταιρείας.η Μπερέτα έχει τον 18,6 η Φράνκι τώρα τον 18,4 και 18,5 και η μπενελι 18,3 και 18,4.τωρα τις κανες της Φράνκι τις φτιάχνει η μπενελι η οποία και στο 828 βάζει κάνες με 18,5 αυλό καταπληκτικά τσοκ και φοβερές τουφεκιές.στην Ιταλία στην Αμερική και σε άλλες χώρες αυτά τα προβλήματα δεν υφίστανται με τη μπενελι οπότε εδώ κάτι γίνεται.επεμβασεις στα όπλα γίνονται μάλλον κατ αποκλειστικότητα στην Ελλάδα και σπάνια στο εξωτερικό κι αν γίνονται στο εξωτερικό γίνονται από καταξιωμένες εταιρείες η στο Ουρμπίνο η σε οπλουργους εταιρειών οι οποίοι μετά τις επεμβάσεις δίνουν εγγύηση για τις κανες αφού τις δοκιμάσουν.τωρα γιατί γίνεται αυτό στην Ελλάδα δενπιρβ να το ξέρω και δεν είμαι σε θέση να κάνω υποθέσεις.επισης επειδή έχω τη τύχη στο σκοπευτήριο στα Χανιά να υπάρχουν πάρα πολλά όπλα έχω δει ότι οι τουφεκιες π.χ της m2 speed με μαμά τσοκ είναι πολύ ανώτερες από άλλες m2.μιλαω πάντα για εμπορικά φυσίγγια.αλλα κάποια στιγμή πρέπει κι εδώ ν αρχίσουμε να διεκδικούμε κι όχι να μας πλασάρουν ότι γουσταρουν.λεω για παράδειγμα ότι θέλω να πάρω μια m2 απλή χωρίς comfort και τη θέλω με 18,4 αυλό.ξ απάντηση που παίρνω είναι ότι δεν υπάρχουν m2 με 18,4 αλλά με 18,3.τι μας λες κύριε Χ ψ Ω?εγώ είμαι ο πελάτης εγώ πληρώνω.αν δεν υπάρχει ναου φέρεις γιατί τα φράγκα μου θέλεις.ολα αυτά είναι ο τρόπος που δουλεύουν τα πράματα στην Ελλάδα.αυρα από μένα και συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνυματος
 
Θα σου απαντήσω με ερώτηση αφού είναι ίδιες γιατί τις περισσότερες φορές δεν έχουν βλητικα καμία σχέση.Ποτε η μπενελι μας ανέφερε τον τρόπο παραγωγής κανών της εκτός την επεξεργασία Κριό που διαφήμισε κάτι όντως το προχωρημένο για τα δεδομένα των όπλων. Πότε μας ανέφερε τι μέταλο χρησιμοποιεί και πότε ασχολήθηκε σοβαρά με τα τσοκακια της εκτός από κάποια μοντέλα ςς που τα έκανε συνεργασια με τη μπρίλει.Για χρόνια κρατάει τα σκήπτρα και αυτό γιατί είχε πρωτοστατήσει με την αδράνεια λόγο απλότητας και με το ντιζαιντ άργησε να ασχοληθεί με το θέμα βλητικής όσο κάποιες άλλες εταιρίες εκτός απο ένα της μοντέλο που είχε γαλλική κανη που ακόμη θεωρητε αξιόλογο βλητικα .Όσο για το θέμα κοντάκια είναι θέμα που ούτε η Μπερέτα το έχει λύσει είναι άβολα τα κοντάκια της.Εγω γράφω γενικά για όλες τις εταιρίες έχουν περάσει όλα τα όπλα από τα χέρια μου αυτοτεγη εκτός κόσμι και φαμπαρμ.Οι Μπερέτα ανταποκρίνονται πιο σωστά στα τσοκαρισματα τους και στις μπενελι είναι καλύτερες βλητικα οι σταθερές κανες χωρίς τσοκ.Εγω αυτά έχω διαπιστώσει σε γενικές πάντα γραμμές.Εξαιρεσεις πάντα θα υπάρχουν .Αλλά και το μάρκετινγκ καλά κρατεί και το ντιζαιντ πάντα πληρωνεται όπως γίνεται και με τα αυτοκίνητα .
Φίλε Γιάννη κουβέντα κάνουμε, όταν δυο κάνες έχουν ίδιο μήκος θαλαμης, κώνου κ αυλου κ φυσικά ίδια ακριβώς διαμέτρου αυλου, κ φοράνε κ οι δυο mobile τσοκ τότε δίνουν ακριβώς τις ίδιες τουφεκιές , ακριβώς τις ίδιες, τα σκάγια δεν ξέρουν μπενελι μπερετα η περαζι, μόνο από την γεωμετρία της κανης κ το τσοκαρισμα παιρνουν ταχυτητα κ σχήμα , περιμενα καλυτερη απαντηση απο εσένα γιατί είσαι εμπειρος
 
Φίλε Γιάννη κουβέντα κάνουμε, όταν δυο κάνες έχουν ίδιο μήκος θαλαμης, κώνου κ αυλου κ φυσικά ίδια ακριβώς διαμέτρου αυλου, κ φοράνε κ οι δυο mobile τσοκ τότε δίνουν ακριβώς τις ίδιες τουφεκιές , ακριβώς τις ίδιες, τα σκάγια δεν ξέρουν μπενελι μπερετα η περαζι, μόνο από την γεωμετρία της κανης κ το τσοκαρισμα παιρνουν ταχυτητα κ σχήμα , περιμενα καλυτερη απαντηση απο εσένα γιατί είσαι εμπειρος
Δημήτρη δηλαδή μεταξύ κανων του ίδιου μοντέλου της ίδιας εταιρείας δεν υπαρχουν διαφορες?
 
Δημήτρη δηλαδή μεταξύ κανων του ίδιου μοντέλου της ίδιας εταιρείας δεν υ οι αρχουν διαφορες?
Διάβασε αναλυτικά κ προσεκτικα τι έγραψα πιο πανω, όταν υπάρχουν διαφορες κάτι διαφέρει Ευρυ, αν τα μετρήσουμε αμέσως το βρίσκουμε
 
Διάβασε αναλυτικά κ προσεκτικα τι έγραψα πιο πανω, όταν υπάρχουν διαφορες κάτι διαφέρει Ευρυ, αν τα μετρήσουμε αμέσως το βρίσκουμε
Εδώ έχουμε φίλε διαφορετική άποψη η κανη ζωντανευει κατά την διάρκεια της ντουφέκιας έτσι παρόλο που ότι ανέφερες είναι σημαντικό παίζει ρόλο η ποιότητα μεγάλου και ο τρόπος επεξεργασιας της κάνης η ελαστικότητα της κατά πόσο θερμαινεται πόσο γρήγορα αποβάλει θερμοκρασία . Γιατί αν ήταν τόσο απλό δεν θα διαφήμιζε ο κάθε ένας τον τρόπο παραγωγής κανών (σφυρηλάτηση κρυογενη μέταλο τάδε μάρκα ) χρώμιο η όχι αφού επεξεργαστεις το μέταλο πως το διαχειρίζεσαι .Δεν είναι τόσο απλό το θέμα μόνο διαμόρφωση εσωτερικού.Γιατι αυτό μπορεί οποιαδήποτε εταιρία να το δει και να το αντιγράψει πανευκολα .Το τι μέταλο χρησιμοποιεί και με ποιον τρόπο το διαχειρίζεται είναι τα μυστικά της κάθε εταιρίας όχι η εσωτερική διαμόρφωση αυτό είναι δευτερεύον αν θες να ξεφύγεις .Και αν έχεις παρατηρήσει το τελευταίο καιρό υπάρχουν εταιρίες που κατασκευάζουν τα τσοκ τους με το ίδιο μέταλο με την κανη γιατί άραγε .
 
Παίδες, νομίζω ότι έχουμε ξεπεράσει την πλάκα που λέγεται ότι "τα benelli δεν σκοτώνουν" και ψάχνουμε τα ανώτερα όρια (όποια είναι αυτά) με μαμά και aftermarket τσοκ, χωρίς τροποποίηση κάνης που δεν την κάνω για κανέναν λόγο.
Υπομονή ... θα τα δούμε όλα ...
Το τσοκάκι είναι στον δρόμο.
Θα δοκιμαστεί και η 303 του πατέρα μου.
Ίσως ρίξω και 1-2 με την 1187.
Χρόνο να έχουμε.
Δεν ξέρουμε καν αν "φταίει" το τσοκ.
 
Βασίλη το ότι ψάχνουμε τόσο τα όπλα όλοι φίλε περισσότερο υφίσταται σε ένας σαν σκοπευτές και μετά στα όπλα . Εξηγώ δεν υπάρχει όπλο που να μην σκοτώνει και στα 40 και στα 50 μέτρα μη πω και παραπάνω απλά το ότι εμείς δεν το καταφέρνουμε τις πιο πολλές φορές σκοπευτικά και το ότι δεν έχουμε δυνατότητες να χτίσουμε φυσίγγια πάνω στο όπλο μας μας οδηγεί στο να ψάχνουμε κανη ότι βάζουμε μέσα να ρίχνει όπου να ναι .
 
Παίδες, νομίζω ότι έχουμε ξεπεράσει την πλάκα που λέγεται ότι "τα benelli δεν σκοτώνουν" και ψάχνουμε τα ανώτερα όρια (όποια είναι αυτά) με μαμά και aftermarket τσοκ, χωρίς τροποποίηση κάνης που δεν την κάνω για κανέναν λόγο.
Υπομονή ... θα τα δούμε όλα ...
Το τσοκάκι είναι στον δρόμο.
Θα δοκιμαστεί και η 303 του πατέρα μου.
Ίσως ρίξω και 1-2 με την 1187.
Χρόνο να έχουμε.
Δεν ξέρουμε καν αν "φταίει" το τσοκ.
Καλημέρα
Βασίλη αν μου επιτρέπεις, αυτά που θέλεις να δεις τα έχει δει πριν από σένα αρκετός κόσμος και κατά καιρούς έχουν γραφτεί και εδώ.

Τα μπενελλι για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω, βελτιώνονται με αφτερ τσοκακια ως ένα βαθμό και από εκεί και πέρα με βελτίωση της κάννης.

Το κάνει η briley σε Αμερική, στην Ιταλία, στην Ελλάδα υπάρχουν κάποιοι τεχνίτες επίσης.

Ένας που πάει μπεκάτσα, ορτύκι, τσίχλα, γουρούνι άντε και λαγό στο πέταμα δε θέλει τροποποίηση.
Ένας που έχει απαιτήσεις και θέλει να σηκώνει όπλο πάνω από 36μ και χωρίς να βάζει το φουλ σε αυτά τα μέτρα αν δεν "σκαλίσει" την κάννη ,όλο και θα απογοητεύεται από αυτό που θα βλέπει.

Επίσης σιγονταρει και η ιδιογομωση.
Επειδή όμως το καλό φυσιγγι το πάνε όλες οι καννες από υποφερτα έως άριστα, το μέτριο και κακκο φυσίγγιο ακόμη και ιδιογομωμενο μια μπενελλι θα διαλέξει ... Να μην το πάει καλά. ;)

Στα λέω για να μην τυρανιεσαι και στεναχωριέσαι με δοκιμές, τσοκακια κτλ, εκτός αν το κάνεις για το γούστο σου :)
 
Δεν ξέρουμε καν αν "φταίει" το τσοκ.
Βασίλη,
Πριν κάνεις οποιαδήποτε δοκιμή με οποιαδήποτε κάνη και οποιοδήποτε τσοκ, μέτρα τις εσωτερικές τους διαμέτρους για να έχεις ακριβή εικόνα της ονομαστικής σύσφιξης.
 
η affinity βγαινει εδω και κατι χρονια με κανη μπενελλι και κανεις δε παραπονιετε ρε παιδια αλλα τι σου κανει το.μυαλο ενα παλικαρι με φρανκι fast ελεγε γαμω τα οπλα και τα πηγενε μια χαρα στο κυνηγι μια μερα κοροιδεβε τα μπενελλι και του λεω το δικο σου τι ειναι βρε μλκ το γραφει επανω οτι το φτιαχνει η μπενελλι εεε αλο τοτε ολα τα τραυματιζει και του φευγουνε αχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Λοιπον παιδες οι συσφιξεις των τσοκ στο δικο μου οπλο Α390 με 18,3 αυλο και 66 εκατοστα καννη.

Κυλινδρος 5* = 18,3
4**** αστρα = 18,2
3 *** αστρα = 17,9
2** αστρα = 17,8
1* φουλ τσοκ = 17,5


Και ορισμενες δοκιμες και αποτελεσματα σε ποσοστα συγκεντρωσης στα 35 - 45 μετρα

12/70 -Ν1 ΦΥΣΙΓΓΙΟ -36 μετρα φουλ τσοκ 2* αστρα 88% ----Η Μπενελι Μ2 με φουλ τσοκ 66%

12/70 -Ν2 ΦΥΣΙΓΓΙΟ -35 μετρα 3* αστρα 87% ----Η Μπενελι Μ2 με φουλ τσοκ 68%

12/70 - Ν3 ΦΥΣΙΓΓΙΟ 35 μετρα 3* αστρα 85% ---- Η Μπενελι Μ2 με φουλ τσοκ 78% στα 36,5 μετρα.

12/70 - Ν4 ΦΥΣΙΓΓΙΟ 45 ΜΕΤΡΑ φουλ τσοκ 75,5%---Η Μπενελι Μ2 με φουλ στα 36,5 μετρα 65%

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να συνεχισω.....

Να πω ομως οτι σε επαναλαμβανομενες δοκιμες μου στα ιδια σεταπ το ποσοστο αποκλισης
σε συγκεντρωση ηταν στο 1-1,5% Δλδ τουφεκιες καρμπον !!!!

Τα εγραψα ΟΧΙ για να πω οτι εχω καλυτερο ΟΠΛΟ....αλλα εχω καλυτερα ΤΣΟΚ παντα με τα δικα μου
κριτηρια και γουστα.
Ευχομαι να μην παρεξηγηθω....παντα καλοπροαιρετα μιλαω....και για να βγαλουμε μια ''ακρη'' για το
καλό όλων μας.... :)
 
Θα πω κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει.κατ αρχήν πλέον είναι gruppo beretta τ οποίο συμπεριλαμβανει beretta franchi benelli.πρεπει λοιπόν να πουλάνε και τα 3 κομμάτια της εταιρείας.η Μπερέτα έχει τον 18,6 η Φράνκι τώρα τον 18,4 και 18,5 και η μπενελι 18,3 και 18,4.τωρα τις κανες της Φράνκι τις φτιάχνει η μπενελι η οποία και στο 828 βάζει κάνες με 18,5 αυλό καταπληκτικά τσοκ και φοβερές τουφεκιές.στην Ιταλία στην Αμερική και σε άλλες χώρες αυτά τα προβλήματα δεν υφίστανται με τη μπενελι οπότε εδώ κάτι γίνεται.επεμβασεις στα όπλα γίνονται μάλλον κατ αποκλειστικότητα στην Ελλάδα και σπάνια στο εξωτερικό κι αν γίνονται στο εξωτερικό γίνονται από καταξιωμένες εταιρείες η στο Ουρμπίνο η σε οπλουργους εταιρειών οι οποίοι μετά τις επεμβάσεις δίνουν εγγύηση για τις κανες αφού τις δοκιμάσουν.τωρα γιατί γίνεται αυτό στην Ελλάδα δενπιρβ να το ξέρω και δεν είμαι σε θέση να κάνω υποθέσεις.επισης επειδή έχω τη τύχη στο σκοπευτήριο στα Χανιά να υπάρχουν πάρα πολλά όπλα έχω δει ότι οι τουφεκιες π.χ της m2 speed με μαμά τσοκ είναι πολύ ανώτερες από άλλες m2.μιλαω πάντα για εμπορικά φυσίγγια.αλλα κάποια στιγμή πρέπει κι εδώ ν αρχίσουμε να διεκδικούμε κι όχι να μας πλασάρουν ότι γουσταρουν.λεω για παράδειγμα ότι θέλω να πάρω μια m2 απλή χωρίς comfort και τη θέλω με 18,4 αυλό.ξ απάντηση που παίρνω είναι ότι δεν υπάρχουν m2 με 18,4 αλλά με 18,3.τι μας λες κύριε Χ ψ Ω?εγώ είμαι ο πελάτης εγώ πληρώνω.αν δεν υπάρχει ναου φέρεις γιατί τα φράγκα μου θέλεις.ολα αυτά είναι ο τρόπος που δουλεύουν τα πράματα στην Ελλάδα.αυρα από μένα και συγγνώμη για το μακροσκελές του μηνυματος
Πολυ καλα τα λες Ευριπιδη εδω ερχονται προιοντα β και γ ποιοτητας ειτε το θελουμε ειτε οχι κ φταινε κ οι αντιπροσωποι για αυτο.
 
Λοιπον παιδες οι συσφιξεις των τσοκ στο δικο μου οπλο Α390 με 18,3 αυλο και 66 εκατοστα καννη.

Κυλινδρος 5* = 18,3
4**** αστρα = 18,2
3 *** αστρα = 17,9
2** αστρα = 17,8
1* φουλ τσοκ = 17,5


Και ορισμενες δοκιμες και αποτελεσματα σε ποσοστα συγκεντρωσης στα 35 - 45 μετρα

12/70 -Ν1 ΦΥΣΙΓΓΙΟ -36 μετρα φουλ τσοκ 2* αστρα 88% ----Η Μπενελι Μ2 με φουλ τσοκ 66%

12/70 -Ν2 ΦΥΣΙΓΓΙΟ -35 μετρα 3* αστρα 87% ----Η Μπενελι Μ2 με φουλ τσοκ 68%

12/70 - Ν3 ΦΥΣΙΓΓΙΟ 35 μετρα 3* αστρα 85% ---- Η Μπενελι Μ2 με φουλ τσοκ 78% στα 36,5 μετρα.

12/70 - Ν4 ΦΥΣΙΓΓΙΟ 45 ΜΕΤΡΑ φουλ τσοκ 75,5%---Η Μπενελι Μ2 με φουλ στα 36,5 μετρα 65%

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να συνεχισω.....

Να πω ομως οτι σε επαναλαμβανομενες δοκιμες μου στα ιδια σεταπ το ποσοστο αποκλισης
σε συγκεντρωση ηταν στο 1-1,5% Δλδ τουφεκιες καρμπον !!!!

Τα εγραψα ΟΧΙ για να πω οτι εχω καλυτερο ΟΠΛΟ....αλλα εχω καλυτερα ΤΣΟΚ παντα με τα δικα μου
κριτηρια και γουστα.
Ευχομαι να μην παρεξηγηθω....παντα καλοπροαιρετα μιλαω....και για να βγαλουμε μια ''ακρη'' για το
καλό όλων μας.... :)
Πραγματι τα τσοκ της μπενελλας ειναι χαλια απο ραφαελο power bore και πανω ομως τα εχει βελτιωσει κατακορυφα ξαναλεω στις power bore κανες μονο
 
Πολυ καλα τα λες Ευριπιδη εδω ερχονται προιοντα β και γ ποιοτητας ειτε το θελουμε ειτε οχι κ φταινε κ οι αντιπροσωποι για αυτο.
Δε φτενε θενε φτινοτερη αγορα τιμη ιδια με τα Α διαλογης παραπανω κονομα λεω εγω τωρα αν ισχυει κατι τετιο δε το γνωριζω ουτε κατηγωρω ευθεως κανεναν αν αγοραζα τωρα οπλο baikal και τα ρεστα πανσετες
 
Μονο και μονο που εχου σωστη διαμετρο φουστας τα τσοκ αφτερ μαρκετ το μπενελλι μεταμορφονετε γτ οταν εχουμε σε οπλο με 18.3 αυλο τσοκ με φουστα 18.8 εχουμε σκορποσκαγιασμα μαλιστα υπαρχουν στο εμποριο και τσοκ με τετια φιλοσοφια που σπανε τα κεντρα και δινουν περιφερια MAXWELL λεγοντε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top