Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λοιπόν πάμε από την αρχή.

1. Καταλάβατε ότι δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να κράξω όπλα ούτε δουλεύω για την Benelli :)

2. Με την Μ2 πέρα από γουρούνια και τσίχλα με τον μικρό δεν έχω κυνηγήσει τίποτα άλλο επανειλημμένα. Επειδή φέτος θέλω να κυνηγήσω
γι' αυτό ξεκίνησα δοκιμές.

3. Όταν είχα αγοράσει την 1187 είχα κάνει το ίδιο αλλά με φυσίγγια εμπορίου.
Δύο φυσίγγια από όλες τις μάρκες (που μπορούσα να βρω) και τενεκέδια.
Η μόνη τουφεκιά με την 1187 στην οποία είδα κάτι διαφορετικό και θυμάμαι ήταν με Rem nitro 3" (μάλλον 52gr) με το Turkey XF.
Καμία άλλη δεν μου έκανε εντύπωση.

4. Στα συγκριτικά που είχα ανεβάσει M2 vs 1187 με εμπορικά υπήρχαν ασήμαντες διαφορές.

5. Την δεύτερη σειρά με τα 11 ολόιδια φυσίγγια που μου ετοίμασε ο Νίκος θα τα ρίξω με το Briley F και όχι με την 1187. Δεν ασχολούμαι άλλο με το κωλο-όπλο. Κουράστηκα. Βασικά ήθελα να κάνω συγκριτικό αλλά τώρα μετάνιωσα :)

6. Οι τουφεκιές με την Μ2 τώρα.
View attachment 32347
Η σειρά είναι όπως οι φωτογραφίες που έχω βάλει.

Πάμε στα 12/70.
Στο Νο6 προτιμώ την 2 και 6. Δεν είναι άσχημες (για μένα) αλλά δεν είναι για 50μ. Η 7 είναι απαράδεκτη.
Βλέπετε όμως το μοναδικό #5 πόσο καλύτερα πήγε.

Στα 12/76
Προσέξτε το 88% στο #3.
Τα #4 πήγαν καλά και ειδικά το τελευταίο με τον SG Magnum.

Δικά μου συμπεράσματα και για το δικό μου όπλο.
- Αυλοί, κώνοι και @@ μπλε. Θα έπρεπε τα 4 τελευταία φυσίγγια να πατώσουν. Όχι μόνο δεν πάτωσαν αλλά και σε συγκέντρωση και σε δύναμη στην λαμαρίνα ήταν αισθητή η διαφορά (όπως και στον ώμο).
- Όσο χοντραίνει το σκάγι εκεί δείχνει το Full μαμά. Στα ψιλά μην το χρησιμοποιείτε.
- Ο SG κορυφή !!!
- Από τα 70άρια καλύτερα για εμένα τα φυσίγγια με τον αριθμό 2 και 6 για μακρινές αποστάσεις
- Από τα 76άρια καλύτερα για εμένα τα φυσίγγια με τον αριθμό 2 και 4 για μακρινές αποστάσεις

Σας βάζω και ότι ξέρω από τα φυσίγγια και πάλι ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον Νικόλα.
View attachment 32349
Με οτι σου κανει καλυτερα το κεφι κυνηγας Βασιλη, αλλα εχω μια απλη ερωτηαη, αυτη η ρημαδα η 11-87 τοσα πολλα προβληματα σου εβγαλε; και στα ποσα χρονια και εισαι τοσο αρνητικα παθιασμενος απεναντι της?
Δηλαδη κατι καλο δεν σου εδωσε ποτε αυτη η ερμη η 11-87?
Δεν στο λεω επειδη εχω κι εγω ρεμινγκτον, και μπενελι να ηταν το συγκεκριμενο οπλο η παλι την ιδια ερωτηση θα σου εκανα.
 
Με οτι σου κανει καλυτερα το κεφι κυνηγας Βασιλη, αλλα εχω μια απλη ερωτηαη, αυτη η ρημαδα η 11-87 τοσα πολλα προβληματα σου εβγαλε; και στα ποσα χρονια και εισαι τοσο αρνητικα παθιασμενος απεναντι της?
Δηλαδη κατι καλο δεν σου εδωσε ποτε αυτη η ερμη η 11-87?
Δεν στο λεω επειδη εχω κι εγω ρεμινγκτον, και μπενελι να ηταν το συγκεκριμενο οπλο η παλι την ιδια ερωτηση θα σου εκανα.
Για να την είχα 25 χρόνια σίγουρα μου έδωσε καλά.
Αλλά δεν μπορώ να την εμπιστευτώ και ακόμα ένας επιπλέον λόγος το ραγισμένο receiver.
Βέβαια δουλεύει ρολόι αλλά δεν είδα ρε φίλε και καμιά τρομερή διαφορά με την Μ2.
Το επιπλέον βάρος της και η μεγαλύτερη συντήρηση είναι επίσης στα αρνητικά της για το κυνήγι που κάνω τώρα.
 
Οι συνταγές σε 76 χιλ κάλυκες δίνουν χαμηλοτερες πιεσεις από ότι σε 70 χιλ κάλυκες, οι χαμηλές πιεσεις δίνουν υψηλές συγκεντρώσεις , με δυο λόγια οι πιεσεις η βυσματωση κ το τσοκ καθοριζουν την συγκέντρωση σε τρομερό βαθμο
 
Νομιζω οτι η Μπενελι ξεφτιλιζει το ονομα της....οχι γιατι ειναι ''κακο'' οπλο.....αλλα απο τα τσοκ της!!!
Αυτο για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!! Να αγοραζεις καινουργιο οπλο...και παραλληλα εξτρα τσοκ για να
το κανεις να βγαλει τουφεκια με αξιοπρεπεια....ε' αυτο παει πολυ....μα παρα πολυ!!!
Πολυ θα ηθελα να δω δοκιμες με φυσιγγια του εμποριου με τα δικα της τσοκ στα 40 - 45 -50 μετρα
για να καταλαβω..... με τι κριτηρια της αγοραζουν οι φιλοι και οι συναδελφοι!!!!
Δεν φτανει μονο η τεχνολογια της....Τι να την κανω την ''τεχνολογια'' της οταν δεν μπορει να βγαλει
μια τουφεκια της ανθρωπιας ???:confused:
ΥΓ, Ισως ειμαι αυστηρος ''κριτής''....????
 
Νομιζω οτι η Μπενελι ξεφτιλιζει το ονομα της....οχι γιατι ειναι ''κακο'' οπλο.....αλλα απο τα τσοκ της!!!
Αυτο για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!! Να αγοραζεις καινουργιο οπλο...και παραλληλα εξτρα τσοκ για να
το κανεις να βγαλει τουφεκια με αξιοπρεπεια....ε' αυτο παει πολυ....μα παρα πολυ!!!
Πολυ θα ηθελα να δω δοκιμες με φυσιγγια του εμποριου με τα δικα της τσοκ στα 40 - 45 -50 μετρα
για να καταλαβω..... με τι κριτηρια της αγοραζουν οι φιλοι και οι συναδελφοι!!!!
Δεν φτανει μονο η τεχνολογια της....Τι να την κανω την ''τεχνολογια'' της οταν δεν μπορει να βγαλει
μια τουφεκια της ανθρωπιας ???:confused:
ΥΓ, Ισως ειμαι αυστηρος ''κριτής''....????
Κύριε Νίκο νομίζω υπερβάλλετε λίγο. Αν ήταν έτσι δεν θα ήταν πρώτη σε πωλήσεις. Μερικές φορές πρέπει να κοιτάμε και το δάσος ;)
 
Benelles...και απείραχτες...δεν...
Αυτά έχω δεί 30 χρόνια τώρα.
Αντε καμιά sl 80 σταθερή.
Πράγματι, την είχε ο παππούς μου έβγαζε πολύ καλές τουφεκιές. Η ειρωνία ήταν οτι ενώ εβγαζε πολύ καλές τουφεκιές, δεν μπορούσε να επισκευάσει ένα πρόβλημα πολυβολισμού που είχε ( τουλάχιστον στον οπλουργό που την πήγαινε) με αποτέλεσμα να τη δώσει και να πάρει μια φρανκι al 48.
 
Κύριε Νίκο νομίζω υπερβάλλετε λίγο. Αν ήταν έτσι δεν θα ήταν πρώτη σε πωλήσεις. Μερικές φορές πρέπει να κοιτάμε και το δάσος ;)

ΟΚ Βασιλη!!!! Ισως να υπερβαλλω......αλλα δεν με ενδιαφερουν οι πωλησεις της....Εγω κρινω απο τα
αποτελεσματα των δοκιμων.....και οχι απο το δασος.
Εαν δεν διορθωσει τα τσοκ της....το δασος θα ''καει'' Βασιλη μου!!! :)
 
Καταρχήν οι κανες τις μπενελι με την Μπερέτα δεν ήταν ποτέ ίδιες.Δευτερον μην κοιτάτε μου εμείς κοιτάμε και ψηριζουμε την ψυρα . Ποτέ δεν θα πάψει η μπενελι να είναι πρώτη διότι είναι από τα ομορφότερα και αξιόπιστοτερα ενώ συνάμα χρειάζεται την λιγότερη συντήρηση από όλα τα όπλα .Και από κει και πέρα το αν σκοτώνει η όχι είναι θέμα σκοπευτή φυσιγγίου και τρίτη έρχεται η κανη . Γιατί μπορεί να μην πήγε αυτό το φυσίγγι του Νίκου αλλά να ρίξεις κάποιο άλλο και να κάνει παπάδες .Και εξάλλου αφού έχει όλα τα παραπάνω δεν είναι και δύσκολο να πάρεις δύο έξτρα τσοκακια .Εγώ τι να πω που και κόσμι να μου δώσετε θα ψάξω να φτιάξω άλλο τσοκάκι μήπως είναι καλύτερο..Απλά κάποιες εταιρίες έχουν όμορφες γομενες(καραμπίνες) και οι όμορφες είναι και επιλεκτικές πολλές φορές στο τι βάζουν μέσα τούς. Μόλις έφτασα στη Μάνη ωραίος καιρός φθινοπωρινός .Αλλά κλειστός με αέρα δεν βλέπω φως αν και δε κατέβηκα για κυνήγι.
 
Benelles...και απείραχτες...δεν...
Αυτά έχω δεί 30 χρόνια τώρα.
Αντε καμιά sl 80 σταθερή.
Έχω τέτοια, 71 cm σταθερό φουλ. Αν βρώ χρόνο θα ρίξω δύο ίδια φυσίγγια ιδιογόμωσης, ένα με την 1187 και ένα με την benelli. Χοντρά σκάγια νο 4. Ίσως να βάλω και την Auto 5 στο παιχνίδι με 76 cm σταθερό φουλ.
 
Έχω τέτοια, 71 cm σταθερό φουλ. Αν βρώ χρόνο θα ρίξω δύο ίδια φυσίγγια ιδιογόμωσης, ένα με την 1187 και ένα με την benelli. Χοντρά σκάγια νο 4. Ίσως να βάλω και την Auto 5 στο παιχνίδι με 76 cm σταθερό φουλ.
Ποιές είναι οι προβλέψεις σου?Με την σειρά.
 
Όταν μπαίνουμε σε δοκιμές να ξέρουμε και τι ψάχνουμε για να μπορούμε να αξιολογούμε ψύχραιμα και σωστά αυτό που βρίσκουμε :)
και θα πάει με 200 σκάγια ο @gvp9000 θα κλαμπανίσει τη φάσσα και θα του φταίει η Klanelli μετά, καταλαβες!!!
Γειά σου kill Bill :), ... ποτέ δεν μου φταίει το όπλο ούτε τα φυσίγγια γιατί απλά κυνηγάω με ένα όπλο και σχεδόν πάντα με τα ίδια φυσίγγια :) :) :)

Οι δοκιμές έγιναν για 4 λόγους.
1.Για να δούμε τα ανώτερα όρια του όπλου με το μαμά full.
2.Για να αξιολογηθούν τα τσοκ σε σχέση με τα aftermarket. (Δείτε εδώ το full μαμά το οποίο χρησιμοποίησα)
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-695#post-597047
Θα δούμε και το briley ...
3.Γιατί είχα λίγο χρόνο για δοκιμές πριν αρχίσουν τα γουρούνια. :)
4. Γιατί τα παπιά στην Θεσσαλία δεν είναι υψοφοβικά ....

Δεν έγιναν για να βρούμε το φυσίγγι "που σκοτώνει" στα 36.5μ.

Συμφωνούμε όμως ...
Ο συνδυασμός κάνης-τσοκ-φυσιγγίου που σκοτώνει είναι αυτός που βγάζει την πιο ομοιόμορφη τουφεκιά, με την απαραίτητη (όχι την μεγαλύτερη) πυκνότητα σκαγιών στην μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια και με σκάγια ικανής ταχύτητας να διατρήσουν το θήραμα στην απόσταση που πέφτει η τουφεκιά.
 
Ποιές είναι οι προβλέψεις σου?Με την σειρά.
Πιστεύω θα είναι ντέρμπι ο αγώνας. Τουλάχιστον στα 36 μ. Εγώ σκεφτόμουν να τις δοκιμάσω στα 45 μ, να βλέπαμε διαφορές. Απλά δεν ξέρω μήπως το 1,90χ36,5+1,5 αλεύρι, (TECNA), πέσει βαρύ, από άποψη πιέσεων, στις auto5 και benelli.
 
Έδωσα το τσοκ στο ξάδελφο και σήμερα το πρωί έκανε τις δύο δοκιμές που υποσχέθηκα με μισοταπο και ένα Σίλβερ 32 γρ του Θεοδωρίδη μισοταπο του καραμανιδη ντουφεκιες στα 10 ακριβώς μέτρα τα χαρτόνια είναι γύρω στους 90 πόντους φάρδος όχι μεγαλύτερα
Απίστευτες ... μπράβο Γιάννη.
 
Ρε παιδια οι μπενελλι ειναι για κυνηγους δραστιριους οχι για χαρτοναδες αχαχαχαχαχαχα ελαφρυα ομορφη αξιοπιστη καιδε θελει ττις και λιγο καθαρισμα εγω απο το 2006 με μπενελλι κυνηγαω δεν ειχα καπιο θεμα στο χαρτονι ναι τα αλλα ειναι καλυτερα αλλα τα χαρτονια τα πετυχενουν ολοι στο κυνηγια δε κΤαλαβενεις διαφορα οταν εισαι κεντρο με οπιοδηποτε οπλο αλλα τι να λεμε οταν το 90% των κυνηγων ειναι στην κατηγορια χτυπαμε κανα πουλι και οι υπολοιποι 10% χανουμε κανα πουλι φτεει το οπιοδηποτε οπλο
 
Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρουν για την mondefiltro extra light ειχα γράψει να μου πείτε γνώμες αλλα επειδή περιμένω 1 μήνα τη άδεια αγοράς μαζεψα λιγα παραπάνω και λεω να παρω την beneli rafaello new black θελω γνώμες...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top