Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
IMG_20190921_113602.jpgμονη βολη στο επομενο καρτερι ειναι ο ιδιοκτητης του οπλου που δε σκωτωνει το προηγουμενο σκ του φυγε ο συγγεκριμενος καπρος στα ιδια μετρα ιδιο φυσιγγι ιδιο οπλο αχαψαχαχ οταν ηρθε εξυνε το κεφαλι καμια ωρα αχαχαχαχα
 
View attachment 29479μονη βολη στο επομενο καρτερι ειναι ο ιδιοκτητης του οπλου που δε σκωτωνει το προηγουμενο σκ του φυγε ο συγγεκριμενος καπρος στα ιδια μετρα ιδιο φυσιγγι ιδιο οπλο αχαψαχαχ οταν ηρθε εξυνε το κεφαλι καμια ωρα αχαχαχαχα
Βρε killer, τι εχεις βάλει στην λαβή ;
Grip για ρακέτες τένις ή ύφασμα α λα sniper ; :)

Βγάλε και το προφυλακτικό από το κοντάκι. :)
 
Βρε killer, τι εχεις βάλει στην λαβή ;
Grip για ρακέτες τένις ή ύφασμα α λα sniper ; :)

Βγάλε και το προφυλακτικό από το κοντάκι. :)
Ρε φιλε ποτε θα καταλαβεις οτι αυτα ειναι που κανουν τη μπενελλι να σκοτωνει ???
 
Η κανες κριο εχουν την ιδιοτητα να βγαζουν λιγο πιο σφιχτες τουφεκιές οζι σκορποσκαγιες και επειδή εχουν στενους αυλους δεν θελουν σε ψιλο περισοτερο απο 32 γρ .οσον αφορα τιςεμμπλοκες της σεντρο η σεντρο επειδη ηταν η πρωτη μπενελι που μπορουσε να ριξει τοτε 28 γρ ειχε πολυ μαλακο ελατηριο επανατασης κουνουσες το χερι και επαιζε το κλειστρο ετσι υπηρχε περιπτωση σε κατακορυφες βολες να κανει θεματα με καποια φυσιγγια αυτο βελτιωθηκε στις επομενες μπενελι.Το δαχτυλιδι της κανης εχει ξεκολησει σε δυο μια που ειχε την κανη σεντ εττιεν και σε μια σουπερ σπορτ στη δευτερη ηταν λαθος δικο μου γιατι ειχα λυσει και την αποθηκη και δεν τις εβαλα λιγο κολα μετα και λασκαρισε λιγο και ετρωγε την κοντρα απο τις ντουφεκιες το δαχτυλιδι στη πρωτη μπενελι απλα ξεκολησε μετα βεβαια απο χιλιαδες φυσιγγια .Τωρα οσον αφορα τις βαφες σε καποιες εχουν θεματα σε καποιες οχι ειναι ενα θεμα που θελει βελτίωση απο την μπενελι .Επισης σε μαυρο αετο εχω δει να μην ξεσφιγγει η βιδα ουτε στη μεγγενη να εχει παει σε οπλουργο δυο φορες να εχει αλαχτει βιδα και παλι θεμα .Ειπαμε όπλο τελειο δεν υπαρχει οποιος θελει τελειο μπαικαλ με απλους εξολκεις και δυο σκανδαλες δεν σπαει δεν χαλαει ουτε σε 200 χρονια και σκοτωνει και καλά.Οτι γραφω ειναι πραγματα που εχω δει και εχω διαπιστωσει ο ίδιος γιατι τα ειχα δικα μου τα όπλα
 
Η κανες κριο εχουν την ιδιοτητα να βγαζουν λιγο πιο σφιχτες τουφεκιές οζι σκορποσκαγιε
Εδω ρε γιαννη ντουφεκησαμε πετρολατα στα 30 μετρα με 6αρια σκαγια και 3αρι μαμα και ψαχναμε τα σκαγια με δυο φυσηγγια εμπορηκα....και οπλο κεντραρισμενο τι σφιχτες μου λες σου εκατσε καλη καννη εσενα να λες...βαρησα 2 τα πρασινα καθηστα στα 20 μετρα την ιδια μερα και τους εκλασα τα@@@@@ τι να λεμε τωρα.
Το οπλο αυτο εχει και γαμω τα ζυγησματα με 66 αρα καννη...εμενα μου ερχοτα τελεια αν και αρηστερος
 
Εδω ρε γιαννη ντουφεκησαμε πετρολατα στα 30 μετρα με 6αρια σκαγια και 3αρι μαμα και ψαχναμε τα σκαγια με δυο φυσηγγια εμπορηκα....και οπλο κεντραρισμενο τι σφιχτες μου λες σου εκατσε καλη καννη εσενα να λες...βαρησα 2 τα πρασινα καθηστα στα 20 μετρα την ιδια μερα και τους εκλασα τα@@@@@ τι να λεμε τωρα.
Το οπλο αυτο εχει και γαμω τα ζυγησματα με 66 αρα καννη...εμενα μου ερχοτα τελεια αν και αρηστερος
Ηλια εμενα ηταν πολυ καλη η κανη της αλλα το καταλαβα οταν την εδωσα και μετα η μαλακιες ετσι ειναι το καταλαβαινεις αφου την κανεις
 
Ο όρος crio αναφέρεται στην κρυογενή κατεργασία των κανών.
Όλες οι κάνες των benelli σήμερα έχουν αυτή την κατεργασία.
Δεν φταίει η κατεργασία.

Το τι φταίει, ένας θεός το ξέρει.
Συνηθως το μυαλο για ολα φταιει φιλε
 
Εγω δυο με κρυογενη κανη εβγαζαν πιο σφιχτες ντουφεκιες και μαλιστα η πρωτη μπεκατσια μολις τις βιδωνα τσοκ απο την ςς πανω μεταμορφωνταν προς το καλυτερο .Παντως η ςς που εχω βγάζει σφιχτοτερες ντουφεκιες απο παρα πολλα οπλα που την εχω συγκρινει και με φυσιγγια εμποριου με αυτα που τραβαει δυσκολα την φτάνει οπλο αν την υποστηριξεις σσκοπευτικα βλεπεις πραγματα απιστευτα σε σκοτωματα .
 
Η benelli raffaello deluxe που ειχα απ το 2011 εως και το 2018 ειχε απλη κανη με crio chokes.Απο τις τουφεκιες που ειχε ,δεν ειχα παραπονο...ισως με aftermarket τσοκ να ταν ακομη καλυτερη...ισως.Η powerbore με criobarrel και criochokes εκεινο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι εχει προτιμησεις σε φυσιγγια και με τσοκ briley-τουλαχιστον η δικη μου -μεταμορφωθηκε.Με οτι να ναι φυσιγια(παντα εμποριου) και εργοστασιακα τσοκ ειχα απο ανοιχτες τουφεκιες εως...αθλιες.Τα εργοστασιακα τσοκ με απογοητευσαν πληρως.Οποτε εαν εχετε καποιοι παραπονο απο criobarrel,κατα τη γνωμη μου ψαχτειτε λιγο με τα φυσιγγια και εαν υπαχει η δυνατοτητα και με τσοκ...μην σκεφτεστε κατευθειαν τη πωληση....
 
Last edited:
Εγω το κατάλαβαινώ αυτό που λες, αλλα δίνεις ένα σκασμό χρήματα και λέω σκασμό γιατί εδώ που τα λέμε δεν είναι τίποτα ποιοτικό ακόμα και στα ακριβά μοντέλα. Σιγά τα ξύλα και σιγια τα φινίρισματα ολα από μηχανές είναι, να μην σου κάνει και το κέφι το γαμημενο. Περνάς μια Ρωσίδα η μια Τουρκάλα που εδώ που τα λέμε έχουν πολύ καλά ξύλα και δεν σου βγάζουν την πίστη να τους βρεις Τουφεκιά. Η benelli καλός και Άγιος ο μηχανισμός του αλλά για να τους βρεις Φουσέκη και after tsok πρέπει να κανείς τάμα στο άγιο.
 
Εγω δυο με κρυογενη κανη εβγαζαν πιο σφιχτες ντουφεκιες και μαλιστα η πρωτη μπεκατσια μολις τις βιδωνα τσοκ απο την ςς πανω μεταμορφωνταν προς το καλυτερο .Παντως η ςς που εχω βγάζει σφιχτοτερες ντουφεκιες απο παρα πολλα οπλα που την εχω συγκρινει και με φυσιγγια εμποριου με αυτα που τραβαει δυσκολα την φτάνει οπλο αν την υποστηριξεις σσκοπευτικα βλεπεις πραγματα απιστευτα σε σκοτωματα .
Γιαννη 18,4 ειναι η ss που εχεις?
 
Η powerbore ειναι οντως ακριβη...ομως εχει ποιοτητα,ιδιως σε σχεση με κατι αλλα...και μιλαω για επωνυμα.Τωρα η τουφεκια ειναι θεμα υποκειμενικο...αναλογα τι ζηταμε,ισως καποιοι αλλοι να ειναι πληρως ικανοποιημενοι.Οταν ξεκινησα το κυνηγι....πολλα χρονια πριν,το πρωτο μου οπλο ηταν ενα baikal σουπερποζε...καποιοι λενε οτι βγαζει πολυ καλες τουφεκιες...εγω θυμαμαι οτι διαλεγε φυσιγγια,ουτε σε συγκεντρωσεις ημουν και πολυ ικανοποιημενος...ολα ειναι υποκειμενικα..Παντως αυτο που καταλαβα ειναι οτι εαν βρεις το οπλο που ειναι" προεκταση του χεριου σου" ,μη τ αλλαξεις ποτε,ασχετως τη ποιοτητα, και το λεω δυστυχως ως παθων... breda astro 71cm με εσωτερικα τσοκ ηταν...απο 1999 εως 2011.
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ηθελα να μου πείτε γνώμες για την beneli mondefiltro extra light και beneli m2 ξύλινες εχω σαν πρώτη καραμπινα μια baikal Mp155 για κυνήγι αγριόχοιρου αλλα θέλω και μια beneli στη συλλογή μού για λαγο και τσίχλες τη μου προτείνετε?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top