Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπου βλέπετε κομμένο βίντεο να ξέρετε ότι κάτι τρέχει.
Τι θέλω να πω.
Πχ στην βολή που τουφεκάει με κλειστά μάτια προς τα πίσω, σίγουρα υπάρχει άνθρωπος που του ευθυγραμίζει χοντρικά το όπλο με το δισκάκι και μπορεί να έχουν γίνει 50 προσπάθειες μέχρι την επιτυχημένη.
Διαγράφουν τις 49 και κρατάνε την 1 που την "κολλάνε" στο υπόλοιπο βίντεο.
Επαναλαμβάνω, ο τύπος είναι καλός αλλά σίγουρα δεν τα κάνει όλα με την πρώτη προσπάθεια. :)
Με κλειστά τα μάτια χτυπάω και εγώ κάθε βράδυ όταν πέφτω για ύπνο
Και όχι δισκάκια μπεκατσες πέρδικες λαγούς φάσσες....
Δεν είμαι καλά και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά .hair.
 
Από άλλη περίπτωση που το είχα ψάξει πάει γύρω στα 150€ συν μεταφορά στην Αθήνα.
Σκέφτομαι να το διορθώσω μόνος μου αφαιρώντας λίγα χιλιοστά από το πλαϊνό του κοντακιού και κάνοντας ενδιάμεσες δοκιμές.
Επανέρχομαι στο θέμα, για του λόγου το αληθές, γιατί διάβαζα το πρόσφατο άρθρο: https://www.kynigesia.gr/index.php/...urgoy-kanontas-thaymata-me-ta-ksyla-ton-oplon
Δεν κρίνω το ποσό των 150€. Είμαι και εγώ στο ελ. επάγγελμα και πιστεύω ότι η καλή δουλειά πρέπει να πληρώνεται.
Απλά για εμένα που δεν έχω συνεπή επώμιση πιστεύω ότι δεν αξίζει το ποσό.
 
Ανδρέα γιατί δεν δοκιμαζεις να επεμβεις στο κοντακι εσυ? Εχω ενα lanber που ειχε κοντακι με πολύ cast, παραγγειλα απο Κρήτη ενα παλι τα ίδια. Αναγκαστηκα και ανοιξα την λαβή ωστε να πηγαινει ο αντιχειρας πιο αριστερά και ειδα βελτιωση. Ενα παράδειγμα πως με κάποια απλη μετατροπή , χωρίς ιδιαίτερη γνώση , εχεις αποτελέσματα.
 
Ανδρέα γιατί δεν δοκιμαζεις να επεμβεις στο κοντακι εσυ? Εχω ενα lanber που ειχε κοντακι με πολύ cast, παραγγειλα απο Κρήτη ενα παλι τα ίδια. Αναγκαστηκα και ανοιξα την λαβή ωστε να πηγαινει ο αντιχειρας πιο αριστερά και ειδα βελτιωση. Ενα παράδειγμα πως με κάποια απλη μετατροπή , χωρίς ιδιαίτερη γνώση , εχεις αποτελέσματα.. .
Ναι, το περιέγραψα μερικές σελίδες πριν. Με βάση κάποιες συμβουλές συναδέλφων, θα προσπαθήσω να δώσω μια ικανοποιητική λύση μόνος μου στο υπάρχον κοντάκι.
 
Επανέρχομαι στο θέμα, για του λόγου το αληθές, γιατί διάβαζα το πρόσφατο άρθρο: https://www.kynigesia.gr/index.php/...urgoy-kanontas-thaymata-me-ta-ksyla-ton-oplon
Δεν κρίνω το ποσό των 150€. Είμαι και εγώ στο ελ. επάγγελμα και πιστεύω ότι η καλή δουλειά πρέπει να πληρώνεται.
Απλά για εμένα που δεν έχω συνεπή επώμιση πιστεύω ότι δεν αξίζει το ποσό.
Πωλούνται κάποια κοντάκια στο car αλλά πάλι αν δεν το βάλεις πάνω δεν θα ξέρεις αν σου κάνει.Και ένας μηχανισμός κοντακιου είναι μια λύση αλλά και αυτή κοστίζει.
 
Όπου βλέπετε κομμένο βίντεο να ξέρετε ότι κάτι τρέχει.
Τι θέλω να πω.
Πχ στην βολή που τουφεκάει με κλειστά μάτια προς τα πίσω, σίγουρα υπάρχει άνθρωπος που του ευθυγραμίζει χοντρικά το όπλο με το δισκάκι και μπορεί να έχουν γίνει 50 προσπάθειες μέχρι την επιτυχημένη.
Διαγράφουν τις 49 και κρατάνε την 1 που την "κολλάνε" στο υπόλοιπο βίντεο.
Επαναλαμβάνω, ο τύπος είναι καλός αλλά σίγουρα δεν τα κάνει όλα με την πρώτη προσπάθεια. :)

Σίγουρα κάνει αρκετές βολές μέχρι να επιτύχει την προσδοκώμενη.

Αν προσέξεις τις σκιές από τον ήλιο -στο βίντεο που ανάρτησες χθες (
), η ώρα που ξεκινάει το γύρισμα είναι πολύ κοντά στο ηλιοβασίλεμα, όταν τελειώνει και το βίντεο. Θεωρώ -εκ πείρας- πως η διάρκεια του γυρίσματος είναι 60 με 90 λεπτά, για ένα τελικό βίντεο διάρκειας 2:21.

Δεν γνωρίζω -εξ απειρίας- αν χωράνε 50 δοκιμές σε κάθε βολή που έριξε στην ώρα του γυρίσματος (δεν τις μέτρησα, αλλά υπολογίζω ότι στο τελικό βίντεο είναι καμιά 20-25αριά), αλλά σίγουρα δεν τις έβγαλε με τη μία...
 
Πωλούνται κάποια κοντάκια στο car αλλά πάλι αν δεν το βάλεις πάνω δεν θα ξέρεις αν σου κάνει.Και ένας μηχανισμός κοντακιου είναι μια λύση αλλά και αυτή κοστίζει.
Επίσης τα κοντάκια νέου τύπου δεν έχουν τη εσοχή που έχει το δικό μου για τον υποφυλακτήρα της σκανδάλης.
 
Επίσης τα κοντάκια νέου τύπου δεν έχουν τη εσοχή που έχει το δικό μου για τον υποφυλακτήρα της σκανδάλης.
Αυτό πρέπει να το προσέξεις πρώτο πρώτο να είναι το δικό του , μη σου πει κανένας πάρτο και κάνεις το λούκι μετά .
 
Last edited:
Περίμενα να το βάλει ο Τόλης αλλά έχει δουλειά μάλλον σήμερα


δείτε στο 0.40 και 1.15 :)
Aχ τι να πω ρε οταν τα κανα εγω αυτα με το φλομπερ και τις διπλογεμισιες που ηταν αυτος αχαχαχαχαχαχαχαχα ( πλακα κανω ενωειτε )
 
Η επαναληψη ειναι μητηρ πασης μαθησεως.Ετσι παιδια μου και αυτος ο εξαιρετικος κυριος εγινε ενας ζογκλερ του κυνηγετικου οπλου.Kανεις απο την κουνια του δεν κανει αυτα που μας παρουσιαζει ο κυριος αυτος.Παντως ωραιο θεαμα μας προσφερει και εμενα προσωπικα μου θυμισε τις ωραιες και πρωτογνωρες στιγμες απο τον αξεχαστο συχωρεμενο Τom Knapp.Ναναι καλα αλλα και η Βενελλα οφειλω να πω οτι κελαιδαει.Παντως αυτο που σιγουρα μπορω να χρεωσω ειναι η εργονομια της sp διοτι αλλως δεν βγαινει ευκολα ενα τετοιο παιγνιδι .Δεν ξερω αν συμφωνειται.
 
το πρόσεξα εγώ αρχηγέ ...

και αφού σας αρέσουν (και εμένα μου αρέσουν άντε άλλο ένα)


Διαφημίζουν όμως αυτό
View attachment 25552

ενώ έπρεπε να διαφημίσουν αυτό tungsten 35g, #6 @150m
View attachment 25553
View attachment 25554View attachment 25555
Ρε του χα πει τοτε που το βαλε ο Μανος η βολη ειναι τρικ τα tungsten ομως στ αληθεια μπωρουν και ειχα πει και με μπαικαλ αν ερχνε δε θα σπαγε ???
 
Ρε του χα πει τοτε που το βαλε ο Μανος η βολη ειναι τρικ τα tungsten ομως στ αληθεια μπωρουν και ειχα πει και με μπαικαλ αν ερχνε δε θα σπαγε ???
Τα μέτρα δεν είναι λάθος .. τα έλεγξα χοντρικά.
Η δεύτερη τουφεκιά μπορεί να είναι μούφα.
Μπορεί να έριξε καμιά 10αριά.

Εννοείται ότι θα το έσπαγε
 
Δηλαδή με mg2 Tungsten -και με Benelli-βαράς παπί στα 150 μέτρα;
Δισκάκι σίγουρα ... :)
===============
Μια φορά είχα πάει σε ένα οπλοπωλείο με έναν φίλο.
Περιεργαζόταν ένα τόξο.
Μετά τον έλεγχο ρωτάει τον καταστηματάρχη.

- Μπάμπη βαράει μακρυά αυτό ?
- Πόσο θες να βαράει ?
- 200 μέτρα !!!
- Βαράει ... o_O

Ξεσκίστηκα στο γέλιο ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top