Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτα δηλωνει η benelli ότι τα έχει η κρυογεννης καννη.

In cryogenic technology, the first element you need to consider is the barrel. The expansion caused by friction heat and pressure is limited, so that the barrel can vibrate and expand evenly on firing. The pattern provided by a cryogenic barrel is wider, more regular and more uniform, with pattern centres that will not shift as you fire shot after shot, to the benefit of shooting accuracy. Cryogenic treatment also has positive effects on the life of the barrel, which is more resistant to wear and less susceptible to attack by combustion residues. Benelli was the first company to apply Cryogenic Treatment to the barrel and choke of a light firearm on an industrial scale in order to enhance its ballistic performance.


Το θέμα είναι κατά πόσο αυτά μεταβάλλονται όταν σε μια κάννη που δεν έχεις ασκήσει έντονη θερμότητα, την βάλεις σε φούρνο και τη ψησεις για να σκληρύνει η βαφή cerakote.
Μετάφραση

Crio System​

Στην κρυογονική τεχνολογία το πρώτο στοιχείο που πρέπει να ληφθεί υπόψη είναι η κάννη, όπου οι διαστολές που οφείλονται στη θερμότητα τριβής και εκείνες που προκύπτουν από την πίεση είναι περιορισμένες. Αυτό επιτρέπει στην κάννη να δονείται και να διαστέλλεται ομοιόμορφα κατά τη βολή. Η διασπορά που επιτυγχάνεται με την κρυογενή κάννη είναι πιο πλατιά, καλύτερα κατανεμημένη και πιο ομοιόμορφη και το κέντρο κάθε διασποράς δεν αλλάζει σε κάθε επόμενη βολή, όλα τα πλεονεκτήματα για μια βολή ακριβείας. Η κρυογενής επεξεργασία επίσης επιμηκύνει τη διάρκεια ζωής της κάννης κάνοντας την ανθεκτική στο χρόνο και λιγότερο ευαίσθητη στα υπολείμματα καύσης. Αρχικά, η Benelli εφάρμοσε σε βιομηχανική κλίμακα την κρυογενή επεξεργασία στην κάννη και στο τσοκ ενός ελαφρού όπλου με στόχο την ενίσχυση της βαλλιστικής της απόδοσης.
 
Καλημέρα σε όλους,
Σκέπτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη (σε πολύ καλή κατάσταση) Crio 71cm με τσοκ (3) στα 700€.
Δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου όπλου, αντίθετα, ως παλιός κυνηγός, έχω χρησιμοποιήσει Franchi 48al & Fast black για πολλά χρόνια. Αυτά δεν υπάρχουν πλέον.
Επικαλούμαι την εμπειρία και τη γνώμη των Benellάκηδων για την αξιοπιστία (εμπλοκές στα 30-33gr) και κυρίως για το βλητικό αποτέλεσμα. Η τιμή αγοράς κρίνεται καλή, ή να σκεφθώ κάποια καινούργια καραμπίνα παραπλήσιας αξίας (πχ Bellmonte, Fabarm h38 ακόμη και Baikal mp155).
Τι μου προτείνετε;
 
Καλημέρα σε όλους,
Σκέπτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη (σε πολύ καλή κατάσταση) Crio 71cm με τσοκ (3) στα 700€.
Δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου όπλου, αντίθετα, ως παλιός κυνηγός, έχω χρησιμοποιήσει Franchi 48al & Fast black για πολλά χρόνια. Αυτά δεν υπάρχουν πλέον.
Επικαλούμαι την εμπειρία και τη γνώμη των Benellάκηδων για την αξιοπιστία (εμπλοκές στα 30-33gr) και κυρίως για το βλητικό αποτέλεσμα. Η τιμή αγοράς κρίνεται καλή, ή να σκεφθώ κάποια καινούργια καραμπίνα παραπλήσιας αξίας (πχ Bellmonte, Fabarm h38 ακόμη και Baikal mp155).
Τι μου προτείνετε;
Εγω εχω την Montefeltro και δεν μου εκανε ποτε εμπλοκες με 28γραμμαρια που εχω ριξει.....μια επιλογη σε αυτα τα λεφτα ειναι
https://www.kalkantzakos.com/Product/5911/m1-super-90,-karampina-benelli
 
Κ εγώ montefeltro.δεν έχει κάνει ποτέ εμπλοκές ακόμα κ με 24 γρ.απο τότε που της έφτιαξα κ κοντάκι πάπια στα μέτρα μου πιστεύω πως το θέμα καραμπίνα έχει τελειώσει για μένα.την έχω ήδη δέκα.χρονια κ το μόνο μου παράπονο είναι ότι η κανη δεν είναι τόσο ανθεκτική στο θέμα σκουριά όσο άλλα όπλα που έχω δει η δουλέψει.βεβαια εγώ το όπλο δε το καθαρίζω λαδωνω σχεδόν ποτέ μέσα στη σεζόν.οποτε φταίω κ εγώ σίγουρα που έχει σημαδακια σκουριάς εξωτερικά.πιστευω με μια κεραμική θα το λύσω αυτό.
 
Εγω εχω την Montefeltro και δεν μου εκανε ποτε εμπλοκες με 28γραμμαρια που εχω ριξει.....μια επιλογη σε αυτα τα λεφτα ειναι
https://www.kalkantzakos.com/Product/5911/m1-super-90,-karampina-benelli
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν την σκέφθηκα.
Ως παραδοσιακός με ξενίζει λίγο το πλαστικό, χωρίς να το αποκλείω.
Όμως, ρυθμίζεται το κοντάκι κατά μήκος;
 
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν την σκέφθηκα.
Ως παραδοσιακός με ξενίζει λίγο το πλαστικό, χωρίς να το αποκλείω.
Όμως, ρυθμίζεται το κοντάκι κατά μήκος;
Παρακαλω!! Αυτο δεν το ξερω.....αλλα πιστευω γινεται...ισως με αλλαγη πελματος.....μπορει να μας διαφωτισουν τα παιδια που την εχουν.....! Και εμενα μου αρεσει πολυ το ξυλο.....αλλα το πλαστικο εχει και τα οφελη του.....σχετικα με την crio απ'οτι βλεπω γυρω στα 700€ κυμαινονται οι τιμες!
 
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν την σκέφθηκα.
Ως παραδοσιακός με ξενίζει λίγο το πλαστικό, χωρίς να το αποκλείω.
Όμως, ρυθμίζεται το κοντάκι κατά μήκος;
Μόνο με πελματα,εγώ είμαι 1.90 και πήρα ένα 2εκατοστα και μου ειρθε γάντι,πούλησα την155 για να πάρω την m1 της προσφοράς και δεν το μετάνιωσα λεπτό. Είναι σαν να συγκρίνεις φιατ με αουντι. Είναι μια m2 με τα πλαστικά m1,στα χρήματα αυτά δεν θα βρεις άλλο όπλο σε σχέση ποιότητας τιμής.
 
Μόνο με πελματα,εγώ είμαι 1.90 και πήρα ένα 2εκατοστα και μου ειρθε γάντι,πούλησα την155 για να πάρω την m1 της προσφοράς και δεν το μετάνιωσα λεπτό. Είναι σαν να συγκρίνεις φιατ με αουντι. Είναι μια m2 με τα πλαστικά m1,στα χρήματα αυτά δεν θα βρεις άλλο όπλο σε σχέση ποιότητας τιμής.
Ευχαριστώ,
Σε σχέση με την Crio; Τι να προτιμήσω;
 
Καλημέρα σε όλους,
Σκέπτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη (σε πολύ καλή κατάσταση) Crio 71cm με τσοκ (3) στα 700€.
Δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου όπλου, αντίθετα, ως παλιός κυνηγός, έχω χρησιμοποιήσει Franchi 48al & Fast black για πολλά χρόνια. Αυτά δεν υπάρχουν πλέον.
Επικαλούμαι την εμπειρία και τη γνώμη των Benellάκηδων για την αξιοπιστία (εμπλοκές στα 30-33gr) και κυρίως για το βλητικό αποτέλεσμα. Η τιμή αγοράς κρίνεται καλή, ή να σκεφθώ κάποια καινούργια καραμπίνα παραπλήσιας αξίας (πχ Bellmonte, Fabarm h38 ακόμη και Baikal mp155).
Τι μου προτείνετε;
Αν η crio είναι σε καλή κατάσταση να την πάρεις..
Είναι ευκαιρία στα 700€
 
Υπάρχει κάτι στη Crio (να το πω ευαίσθητο σημείο) που πρέπει να προσέξω;
Αν έχει ξεφλουδίσει κάπου η επιμετάλλωση της βάσης.

Λειτουργικά απροβλημάτιστο (θα το δοκιμάσεις κιόλας εννοείται, με το καλό)
Ό,τι πρέπει για μικρά και μεσαία φτερωτά και σε πολύ καλή τιμή
 
Σας ευχαριστώ όλους!
Ερώτηση: Υπάρχει κάτι στη Crio (να το πω ευαίσθητο σημείο) που πρέπει να προσέξω; Όταν με το καλό ανοίξουν οι μετακινήσεις!!!!
Να ρωτήσεις ποια crio είναι..
Τα τσοκ που έχουν το σπείρωμα??πάνω πάνω, optima η στην μέση περίπου, crio plus??
Έχει μεγάλη σημασία αυτό..
Ρώτα και γράψε και θα σου πω...
 
Last edited:
Αν ειναι με το σπειρωμα crio plus παρτην με κλειστά ματια. Την έχει κολλητός και το τουφέκι έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Από 28άρια μέχρι 34αρια δουλεύει κυρίως και κατεβάζει πουλιά από πολύ ψηλά.
 
Να ρωτήσεις ποια crio είναι..
Τα τσοκ που έχουν το σπείρωμα??πάνω πάνω, optima η στην μέση περίπου, crio plus??
Έχει μεγάλη σημασία αυτό..
Ρώτα και γράψε και θα σου πω...
Τελικά καλά κάνω και ρωτάω!
Πάντα κάτι έχεις να μάθεις. Να είστε καλά.
Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε εγκλωβισμένοι και δεν μπορώ να μετακινηθώ. Μένω στη Χαλκίδα και το όπλο είναι στην Αθήνα και δεν νομίζω ότι πρέπει να πάει άλλος (Επώμιση....). Αναμονή!....
 
Τελικά καλά κάνω και ρωτάω!
Πάντα κάτι έχεις να μάθεις. Να είστε καλά.
Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε εγκλωβισμένοι και δεν μπορώ να μετακινηθώ. Μένω στη Χαλκίδα και το όπλο είναι στην Αθήνα και δεν νομίζω ότι πρέπει να πάει άλλος (Επώμιση....). Αναμονή!....
Άντε να μαζεύονται οι τρελονερητες.χαχα
 
Καλημέρα σε όλους,
Σκέπτομαι να αγοράσω μία μεταχειρισμένη (σε πολύ καλή κατάσταση) Crio 71cm με τσοκ (3) στα 700€.
Δεν έχω εμπειρία του συγκεκριμένου όπλου, αντίθετα, ως παλιός κυνηγός, έχω χρησιμοποιήσει Franchi 48al & Fast black για πολλά χρόνια. Αυτά δεν υπάρχουν πλέον.
Επικαλούμαι την εμπειρία και τη γνώμη των Benellάκηδων για την αξιοπιστία (εμπλοκές στα 30-33gr) και κυρίως για το βλητικό αποτέλεσμα. Η τιμή αγοράς κρίνεται καλή, ή να σκεφθώ κάποια καινούργια καραμπίνα παραπλήσιας αξίας (πχ Bellmonte, Fabarm h38 ακόμη και Baikal mp155).
Τι μου προτείνετε;
Μια χαρά είναι τα 700€ πολυ αξιοπιστο όπλο!
 
Τελικά καλά κάνω και ρωτάω!
Πάντα κάτι έχεις να μάθεις. Να είστε καλά.
Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε εγκλωβισμένοι και δεν μπορώ να μετακινηθώ. Μένω στη Χαλκίδα και το όπλο είναι στην Αθήνα και δεν νομίζω ότι πρέπει να πάει άλλος (Επώμιση....). Αναμονή!....
Να σου πω λοιπόν πως φαντάζομαι πως είναι η πρώτη σειρά με το σπείρωμα επάνω,μια χαρά όπλο είναι αλλά αυτό το σπείρωμα βρίσκει κανείς πιο δύσκολα after market τσοκ και θέλει από κάποιον που τις γνωρίζει καλά λίγο ψάξιμο για τυχόν φουσκώματα στην βαφή της βάσης..
Όταν με το καλό έρθεις Αθήνα καλέσε με μια μέρα έστω πριν να πάμε να την δούμε μαζί να σε βοηθήσω..σε προσωπικό μήνυμα σου στέλνω το τηλέφωνό μου...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top