Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδω τι θες να πεις?
Ότι γράφει Δημήτρη
Ρίξε με όλα τα τσοκ από κοντινή απόσταση να δεις αν τα πάει κέντρο η χάνει η τουφεκιά
Ο Τόλης είχε θέμα με παρακεντρα τσοκ αν δεν κάνω λάθος αλλού έριχνε αλλού πήγαινε η τουφεκιά
Εάν έχεις το ίδιο θέμα στείλε του προσωπικό μήνυμα να σου πει τι έκανε και το έλυσε
Η αν είναι θέμα φλατζας
 
Εδω τι θες να πεις?
Θέλει να πει ότι το όπλο μπορεί να στραβοντουφεκάει.
Αλλού να σημαδεύεις και αλλού να ρίχνει.

Πάρε πολλά χαρτιά
Βάλε ένα σημάδι στο κάθε χαρτί
Βίδωσε το τσοκ με το οποίο είχες αποτυχίες
Στήσε το χαρτί στα 15μ
Σημάδεψε όπως δείχνω παρακάτω στο σημάδι που έχεις βάλει (ο κόκκινος κύκλος είναι το στόχαστρο του όπλου)
Untitled 2.jpg
Ρίξε με το όπλο στημένο (καλό είναι να μην ακουμπάς καν την πάπια) ... πχ βάλτο πάνω σε ένα μαξιλάρι
Δες αν το κέντρο της κατανομής της τουφεκιάς είναι στο σημάδι που έχεις βάλει.
Αν δεν είναι πες μας την απόκλιση πχ 20 εκατοστά πάνω και 10 εκατοστά αριστερά στα 15μ (τυχαία και υπερβολικά τα νούμερα)

Επανέλαβε τα παραπάνω για όλα τα τσοκ.

ΑΝ ΦΑΣ 300€ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΜΗΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ... o_Oo_Oo_O
 
Last edited:
Φιλε σε ευχαριστω για την βοηθεια και που μου εξηγησες πολυ αναλυτικα πως κανουμε το τεστ τσωρτιλ. Δεν διαβασες καλα ομως πως αυτα εχουν γινει απ την μερια μου.
Δεν ειμαστε και χθεσινη να βλεπουμε ενα οπλο τελικα να μην τραβαει.αλλιως δεν θα υπηρχε το χειροτερο και το καλυτερο και εοαναλαμβανω ειμαι κατοχος 3ων οπλων.φιλικα

Αυτα λεει ο φιλος θα σου πω τι κανεις και τι να ρανεις? Πιστευα σε καποιο μυστικό...
 
Αυτό που σου περιέγραψα δεν είναι το τέστ Τσώρτσιλ.

Είναι ένα τεστ στραβομάρας ;) (Βλέπεις δηλαδή αν ρίχνει στραβά το όπλο)

Αν το όπλο ρίχνει κέντρο ... δοκίμασε άλλα φυσίγγια ...
Αν πάλι δεν είσαι ευχαριστημένος ... πούλα το.

Δεν υπάρχουν μαγικά και μυστικά τέστ.
 
Φιλε σε ευχαριστω για την βοηθεια και που μου εξηγησες πολυ αναλυτικα πως κανουμε το τεστ τσωρτιλ. Δεν διαβασες καλα ομως πως αυτα εχουν γινει απ την μερια μου.
Δεν ειμαστε και χθεσινη να βλεπουμε ενα οπλο τελικα να μην τραβαει.αλλιως δεν θα υπηρχε το χειροτερο και το καλυτερο και εοαναλαμβανω ειμαι κατοχος 3ων οπλων.φιλικα

Αυτα λεει ο φιλος θα σου πω τι κανεις και τι να ρανεις? Πιστευα σε καποιο μυστικό...
Μόνο το τεστ Τσώρτσιλ δε σου περιέγραψε ο φίλος...
Τα παιδιά σε βοηθούν επειδή ζήτησες βοήθεια, δε θέλει κανείς να σε βγάλει "άσχετο"...
Δεν κόβει το όπλο, το καταλάβαμε, δεν υπάρχει κανένα μυστικό, πούλα το να σωθείς!
 
Αυτό που σου περιέγραψα δεν είναι το τέστ Τσώρτσιλ.

Είναι ένα τεστ στραβομάρας ;) (Βλέπεις δηλαδή αν ρίχνει στραβά το όπλο)

Αν το όπλο ρίχνει κέντρο ... δοκίμασε άλλα φυσίγγια ...
Αν πάλι δεν είσαι ευχαριστημένος ... πούλα το.

Δεν υπάρχουν μαγικά και μυστικά τέστ.ετσι θα γινει φιλε ολα εχουν γινει.

Τα οαιδια παραπανω ειπαν καποιοι πως ειχαν ιδια θεματα με τα ιδια οπλα
 
Τα οαιδια παραπανω ειπαν καποιοι πως ειχαν ιδια θεματα με τα ιδια οπλα
Για όλες τις μάρκες θα ακούσεις και καλά και κακά για άλλες περισσότερα για άλλες λιγότερα
Από την στιγμή που το δοκίμασες και δεν σε καλύπτει το πουλάς και τέλος
Κυνήγι χωρίς εμπιστοσύνη στο όπλο είναι βάσανο δεν είναι κυνήγι
 
Τα οαιδια παραπανω ειπαν καποιοι πως ειχαν ιδια θεματα με τα ιδια οπλα
Μερικές ερωτήσεις ακόμα ...

Στα πόσα μέτρα τουφέκισες τα γουρούνια και δεν έπεσαν, πόσο μεγάλα ήταν περίπου και με τι φυσίγγια έριξες ?
Η τουφεκιά είσαι σίγουρος ότι πήγε όλη πάνω τους ? (έριξες δηλαδή μπηχτές τουφεκιές ή είχες τον χρόνο να σημαδέψεις σωστά ?)
Τα γουρούνια τα τουφέκισες μπροστά, πίσω ή πλάγια ?
 
Last edited:
Άκου τωρα και την άλλη πλευρά.
Οι 2 καλύτεροι κυνηγοί γουρουνιών που γνωρίζω ο ένας ρίχνει με vinci slug και ο άλλος με beretta 302 75cm κάνη full σταθερό.
Βγάλε συμπέρασμα.

Τώρα
Τα γουρούνια χτυπιούνται στην στάμπα στα 0-20μ και στο καρτέρι σε αποστάσεις 20-50μ.
Χοντρικά όλα.
Οι γουρουνοκυνηγοί δεν είναι sniper για να τουφεκάνε στα 100-150μ με διόπτρα, ρυθμιζόμενα σκοπευτικά κτλ.
Αν τα γουρούνια σου περνάνε πάντα σε τέτοιες αποστάσεις κάτι κάνεις λάθος!!!
Αν σου περάσουν κάποια μέσα στον χρόνο πάνω από τα 50-60μ ... Άφησέ τα.

Βρές ένα όπλο που να το γνωρίζεις.
Αυτή είναι η δική μου αποψη.

Φαντάσου τώρα να σηκώνεις το όπλο σε γουρούνι στα 80μ και να σκέφτεσαι σε τι απόσταση είχες μηδενίσει τα σκοπευτικά και ποιό το drop του μονόβολου @80μ.
Χάθηκες.
Ασε που στο80 μετρα συχνα ειναι το αλλο καρτερι και τα δραμια εχουνε μια καλη δισπορα και αρκετη δυναμη να κανουνε ζιμια οπως ειπε και ενας μεγαλος βλητικος τα σκαγια πανε πολυ κοντα για να κανουν δουλεια και πολυ μακρυα για να κανουν ζιμια
 
Κανενας δε παιρνει ενα οπλο για κυνηγι η σκοποβολη για να μη θελει να βαραει κεντρο στο στοχο ολοι κανουν τα παντα γιανα ειναι η βολη τους κεντρο και δε βαραει στο γαμο του καραγκιωζη δλδ καπιος που εχει αστοχιες και τον ρωτας σημαδεψες σωστα? Απαντα παντα μα παντα κεντρο και τι να πει αλοστε το θεμα ειναι οτι η τουφεκια δε κανει αυτο που νομιζουμε επηδη το νομιζουμε και μονο οπιος εχει αστοχιες και δε παραδεχετε οτι κατι δεν κανει καλα δεν εχει περιθορια βελτιωσης οπιος το παραδεχετε εχει κανει ενα πολυ μεγαλο βημα και αφου ο Tom knap πεθανε και πηταν τη θεση του αλλοι benellakides θα πω το εξης αφου εχουνε χαλια κατανομη αλλα βαρανε κεντρο τα οπλα σας αλλα και εσεις αλλα φευγουν τα θυραματα βαλτε μονοβολα τοτε εκοινα δεν χαλανε στην κατανομη τους και εφου τα βαρατε τοτε αποκλειουμε το σκοπευτικο λαθος του κεντροτουφεκαω και πατε για κωνο και τσοκ kicks αυτα καλημερα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top