Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
View attachment 17351αρχισαμε τα μαθηματα σκοπευσης με benelli παντα
Να τον χαιρεσαι Τολη..βλεπω οτι ειμαστε πολλοι που κανουμε εντατικα μαθηματα στα πιτσιρικια..ο δικος μου πλεον θελει να του δειχνω την καραμπινα και μου λεει μπαμπα παμε για κυνηγι;
 
Γτ βλέπεις κάτι να φταίει τελικά;
Κέντρο είναι οι τουφεκιές
Για πριν λεει που δεν ηταν
Τωρα όχι δεν φταίει κάτι διότι δοκιμάστηκε η συμβουλή του Τόλη και δούλεψε.Το τσοκ φταίει δηλαδή Τόλη; Και πως θα γίνει μόνιμη η αλλαγή του κέντρου του;
 
Μπράβο και σε σένα Βασίλη για τις πολύ κατατοπιστικές αναρτήσεις σου.Για οποιεσδήποτε βλητικες απορίες σχετικά με τις benelli η πρώτη παραπομπή πρέπει να είναι εδώ.
Μερικές φορές μικρές λεπτομέρειες μπορούν να σε τρελάνουν.
Αν δε, σου μπει η ιδέα ότι πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο σκόπευσής σου ... τελείωσες.
Συνημμένο όλο το κείμενο για το θέμα αυτό από benelli

@benelli deluxe
Δεν τελείωσες ακόμα ! Αφού σιγουρεύτηκες ότι δεν φταίει το όπλο ασχολήσου με την προσαρμογή του όπλου πάνω σου.
 

Attachments

  • Benelli What are the shotgun pattern specifications.zip
    28,8 KB · Προβολές: 35
Μερικές φορές μικρές λεπτομέρειες μπορούν να σε τρελάνουν.
Αν δε, σου μπει η ιδέα ότι πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο σκόπευσής σου ... τελείωσες.
Συνημμένο όλο το κείμενο για το θέμα αυτό από benelli

@benelli deluxe
Δεν τελείωσες ακόμα ! Αφού σιγουρεύτηκες ότι δεν φταίει το όπλο ασχολήσου με την προσαρμογή του όπλου πάνω σου.
Μηπως ηθελες να μου δειξεις κατι αλλο?προφανως για το τεστ churchill?
 
Μηπως ηθελες να μου δειξεις κατι αλλο? προφανως για το τεστ churchill?
Δεν είμαι ειδικός στο τεστ churchill ...

Πολλοί το αναφέρουν αλλά αναλυτική περιγραφή δεν υπάρχει από κανέναν.
Οι πληροφορίες που έχω εγώ είναι οι ακόλουθες.
test churcill.jpg

+

Το τεστ γίνεται με ενστικτώδεις τουφεκιές, καρφώνοντας τα μάτια στο στόχο και επωμίζοντας ξεχωριστά κάθε φορά.
Αν οι επωμίσεις είναι σταθερές, δηλαδή με την ίδια ακρίβεια κάθε φορά, τότε θα δεις αν το κοντακι σε κλέβει ...
Αν δεις διάφορα κέντρα στο χαρτί, σημαίνει πως οι επωμίσεις σου είναι ασταθείς.
Αν δεις εμμονή των κέντρων σε κάποιο σημείο μακυά από το κέντρο, τότε επεμβαίνεις στο κοντάκι, αλλά υπόψη ότι θα πρεπει να έχεις εξασφαλίσει πως είχες σωστό pitch πέλματος και σωστό μήκος κοντακίου.
Δεν υπάρχουν μέτρα με ακρίβεια στο κοντακι, αλλά εύρος διαστάσεων κατάλληλοι για ένα άτομο.

Στο τεστ Churchill, κάθε φορά που επωμίζεις και νοιώθεις το κοντάκι στο μάγουλο, ρίχνεις. Η επώμιση γίνεται με οριζόντια ανύψωση του όπλου, στιγμιαία προέκτασή του να δείξει το στόχο, επιστροφή του να ακουμπήσει σε ωμοπλάτη και μάγουλο (να κουμπώσει που λένε)

Το τελευταίο κείμενο το έχει γράψει σε προσωπικό μήνυμα γνωστός που τώρα έχει φύγει από το forum.

Αν θέλετε μετακινήστε το παραπάνω σε κατάλληλο θέμα και όσοι είναι ειδικοί να μιλήσουν.
 
Δεν είμαι ειδικός στο τεστ churchill ...

Πολλοί το αναφέρουν αλλά αναλυτική περιγραφή δεν υπάρχει από κανέναν.
Οι πληροφορίες που έχω εγώ είναι οι ακόλουθες.
View attachment 17499

+

Το τεστ γίνεται με ενστικτώδεις τουφεκιές, καρφώνοντας τα μάτια στο στόχο και επωμίζοντας ξεχωριστά κάθε φορά.
Αν οι επωμίσεις είναι σταθερές, δηλαδή με την ίδια ακρίβεια κάθε φορά, τότε θα δεις αν το κοντακι σε κλέβει ...
Αν δεις διάφορα κέντρα στο χαρτί, σημαίνει πως οι επωμίσεις σου είναι ασταθείς.
Αν δεις εμμονή των κέντρων σε κάποιο σημείο μακυά από το κέντρο, τότε επεμβαίνεις στο κοντάκι, αλλά υπόψη ότι θα πρεπει να έχεις εξασφαλίσει πως είχες σωστό pitch πέλματος και σωστό μήκος κοντακίου.
Δεν υπάρχουν μέτρα με ακρίβεια στο κοντακι, αλλά εύρος διαστάσεων κατάλληλοι για ένα άτομο.

Στο τεστ Churchill, κάθε φορά που επωμίζεις και νοιώθεις το κοντάκι στο μάγουλο, ρίχνεις. Η επώμιση γίνεται με οριζόντια ανύψωση του όπλου, στιγμιαία προέκτασή του να δείξει το στόχο, επιστροφή του να ακουμπήσει σε ωμοπλάτη και μάγουλο (να κουμπώσει που λένε)

Το τελευταίο κείμενο το έχει γράψει σε προσωπικό μήνυμα γνωστός που τώρα έχει φύγει από το forum.

Αν θέλετε μετακινήστε το παραπάνω σε κατάλληλο θέμα και όσοι είναι ειδικοί να μιλήσουν.
Ok,ευχαριστω πολυ...αυτο βεβαια ειναι ενα αλλο,διαφορετικο κεφαλαιο που ψαχνουμε...σωστα μετρα..:)
 
Ok,ευχαριστω πολυ...αυτο βεβαια ειναι ενα αλλο,διαφορετικο κεφαλαιο που ψαχνουμε...σωστα μετρα..:)
Ούτε στα σωστά μέτρα είμαι ειδικός. :)
Ούτε ποτέ πήγα σε "ειδικό" για να τσεκάρει αν το όπλο μου έρχεται.
Ούτε πιστεύω ότι υπάρχουν "σωστά μέτρα" με την αυστηρή έννοια του όρου, δηλαδή με ακρίβεια χιλιοστού.
Υπάρχουν μετρήσεις που μπορείς να κάνεις μόνος σου ... αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις κάποιες ...
Καλό είναι να συγκεντρωθούν σε ένα σημείο.
Πιστεύω όμως ότι το όπλο πρέπει να το αισθάνεσαι σαν κομμάτι δικό σου.
Τίποτα δεν πρέπει να σε ξενίζει, να σου αποσπά την προσοχή, να σε εμποδίζει και να σε αναγκάζει να αλλάζεις τον τρόπο σκόπευσης.
Προσωπικά κοιτώντας ένα σημείο επωμίζω και το όπλο πρέπει να έρθει αμέσως σε θέση βολής με το μάτι ελάχιστα πάνω από την ρίγα.
Κλείνοντας τα μάτια και επωμίζοντας το όπλο πρέπει να έρχεται πάλι σε θέση βολής (ίσια ρίγα, και να βλέπεις ελάχιστα το πάνω μέρος της ρίγας).
Αν αισθανθείς ότι δεν επώμισες ως συνήθως, δοκιμάζεις ξανά.
Λαμβάνεις υπόψη μόνο τις "σωστές" επωμίσεις.

Αυτά τουλάχιστον κάνω εγώ ... σωστά ή λάθος δεν ξέρω ... ας περιμένουμε τους πιο ειδικούς να μας πουν την γνώμη τους.
 
Last edited:
Ούτε στα σωστά μέτρα είμαι ειδικός. :)
Ούτε ποτέ πήγα σε "ειδικό" για να τσεκάρει αν το όπλο μου έρχεται.
Ούτε πιστεύω ότι υπάρχουν "σωστά μέτρα" με την αυστηρή έννοια του όρου, δηλαδή με ακρίβεια χιλιοστού.
Υπάρχουν μετρήσεις που μπορείς να κάνεις μόνος σου ... αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις κάποιες ...
Καλό είναι να συγκεντρωθούν σε ένα σημείο.
Πιστεύω όμως ότι το όπλο πρέπει να το αισθάνεσαι σαν κομμάτι δικό σου.
Τίποτα δεν πρέπει να σε ξενίζει, να σου αποσπά την προσοχή, να σε εμποδίζει και να σε αναγκάζει να αλλάζεις τον τρόπο σκόπευσης.
Προσωπικά κοιτώντας ένα σημείο επωμίζω και το όπλο πρέπει να έρθει αμέσως σε θέση βολής με το μάτι ελάχιστα πάνω από την ρίγα.
Κλείνοντας τα μάτια και επωμίζοντας το όπλο πρέπει να έρχεται πάλι σε θέση βολής (ίσια ρίγα, και να βλέπεις ελάχιστα το πάνω μέρος της ρίγας).
Αν αισθανθείς ότι δεν επώμισες ως συνήθως, δοκιμάζεις ξανά.
Λαμβάνεις υπόψη μόνο τις "σωστές" επωμίσεις.

Αυτά τουλάχιστον κάνω εγώ ... σωστά ή λάθος δεν ξέρω ... ας περιμένουμε τους πιο ειδικούς να μας πουν την γνώμη τους.
Συμφωνω απολυτα,ουτε εγω εχω παει ποτε σε ειδικους και καπως ετσι λειτουργω και γω για τα "μετρα" του οπλου.
 
Δεν είμαι ειδικός στο τεστ churchill ...

Πολλοί το αναφέρουν αλλά αναλυτική περιγραφή δεν υπάρχει από κανέναν.
Οι πληροφορίες που έχω εγώ είναι οι ακόλουθες.
View attachment 17499

+

Το τεστ γίνεται με ενστικτώδεις τουφεκιές, καρφώνοντας τα μάτια στο στόχο και επωμίζοντας ξεχωριστά κάθε φορά.
Αν οι επωμίσεις είναι σταθερές, δηλαδή με την ίδια ακρίβεια κάθε φορά, τότε θα δεις αν το κοντακι σε κλέβει ...
Αν δεις διάφορα κέντρα στο χαρτί, σημαίνει πως οι επωμίσεις σου είναι ασταθείς.
Αν δεις εμμονή των κέντρων σε κάποιο σημείο μακυά από το κέντρο, τότε επεμβαίνεις στο κοντάκι, αλλά υπόψη ότι θα πρεπει να έχεις εξασφαλίσει πως είχες σωστό pitch πέλματος και σωστό μήκος κοντακίου.
Δεν υπάρχουν μέτρα με ακρίβεια στο κοντακι, αλλά εύρος διαστάσεων κατάλληλοι για ένα άτομο.

Στο τεστ Churchill, κάθε φορά που επωμίζεις και νοιώθεις το κοντάκι στο μάγουλο, ρίχνεις. Η επώμιση γίνεται με οριζόντια ανύψωση του όπλου, στιγμιαία προέκτασή του να δείξει το στόχο, επιστροφή του να ακουμπήσει σε ωμοπλάτη και μάγουλο (να κουμπώσει που λένε)

Το τελευταίο κείμενο το έχει γράψει σε προσωπικό μήνυμα γνωστός που τώρα έχει φύγει από το forum.

Αν θέλετε μετακινήστε το παραπάνω σε κατάλληλο θέμα και όσοι είναι ειδικοί να μιλήσουν.
Συμπληρωματικά στο παραπάνω κείμενο (από γνωστό μου οπλουργό στην Βαυαρία που σήμερα είναι συνταξιούχος):

Υπάρχουν δύο (2) τεστ που πρέπει να γίνονται για βελτιστοποίηση της κυνηγετικής σκοποβολής (συνδιασμός όπλου και ανθρώπου):
α) τεστ για να βρούμε πού ρίχνει ο κυνηγός - αυτό το περιγράφει ο συνάδελφος Βασίλης στο μήνυμά του, και πρόκειται για "intuitive shooting" (μερικοί το ονομάζουν και instinctive shooting, αλλά ο άνθρωπος δεν γεννιέται - ευτυχώς- με τέτοιο ένστινκτο, το intuitive shooting είναι πιό σωστός όρος).
και
β) πού ρίχνει το όπλο. Σε αυτό το τέστ το όπλο είναι σταθεροποιημένο σε τραπέζι (κάννη και κοντάκι) και ο στόχος είναι επίσης στις 16 υάρδες. Ρίχνουμε στο ίδιο στόχο 1μ x 1μ και από τις δύο κάννες τουλάχιστον, για κάθε τσοκάρισμα που θα χρησιμοποιήσουμε, με ίδια φυσίγγια. Εδώ ο σκοπός είναι να δούμε αν και προς τα πού τραβάει η κάννη.

Νομίζω πως είναι αναγκαίο να γίνονται και τα δύο τέστ για να διορθώνονται ει δυνατόν όλα τα "στραβά". Αυτά τα τέστ είναι μόνο "η κορυφή του παγόβουνου", μια και πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην "τουφεκιά", π.χ. η σκανδάλη και το δάχτυλο του σκοπευτή, κλπ.

BTW, το βιβλίο του Churchill, "The definitive book on instinctive wingshooting for game birds and sporting clays" είναι διαθέσιμο στην αγορά μεταχειρισμένων βιβλίων, αν και το βρίσκεις δύσκολα - πάντως αρκετοί δάσκαλοι κυνηγετικής σκοποβολής στην Γερμανία έχουν εμπεδώσει τις αρχές του βιβλίου και τις δίνουν στους μαθητές τους. Για την ελληνική πραγματικότητα, δεν έχω γνώση αρα ούτε γνώμη.
 
Ούτε στα σωστά μέτρα είμαι ειδικός. :)
Ούτε ποτέ πήγα σε "ειδικό" για να τσεκάρει αν το όπλο μου έρχεται.
Ούτε πιστεύω ότι υπάρχουν "σωστά μέτρα" με την αυστηρή έννοια του όρου, δηλαδή με ακρίβεια χιλιοστού.
Υπάρχουν μετρήσεις που μπορείς να κάνεις μόνος σου ... αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις κάποιες ...
Καλό είναι να συγκεντρωθούν σε ένα σημείο.
Πιστεύω όμως ότι το όπλο πρέπει να το αισθάνεσαι σαν κομμάτι δικό σου.
Τίποτα δεν πρέπει να σε ξενίζει, να σου αποσπά την προσοχή, να σε εμποδίζει και να σε αναγκάζει να αλλάζεις τον τρόπο σκόπευσης.
Προσωπικά κοιτώντας ένα σημείο επωμίζω και το όπλο πρέπει να έρθει αμέσως σε θέση βολής με το μάτι ελάχιστα πάνω από την ρίγα.
Κλείνοντας τα μάτια και επωμίζοντας το όπλο πρέπει να έρχεται πάλι σε θέση βολής (ίσια ρίγα, και να βλέπεις ελάχιστα το πάνω μέρος της ρίγας).
Αν αισθανθείς ότι δεν επώμισες ως συνήθως, δοκιμάζεις ξανά.
Λαμβάνεις υπόψη μόνο τις "σωστές" επωμίσεις.

Αυτά τουλάχιστον κάνω εγώ ... σωστά ή λάθος δεν ξέρω ... ας περιμένουμε τους πιο ειδικούς να μας πουν την γνώμη τους.
Ειδικος στο φορουμ μόνο ο Λεωνίδας είναι φίλε , οι υπόλοιποι γράφουμε όσα ξέρουμε , εγώ προτεινω φυσιγγι που γαζωνει
 
Συμπληρωματικά στο παραπάνω κείμενο (από γνωστό μου οπλουργό στην Βαυαρία που σήμερα είναι συνταξιούχος):

Υπάρχουν δύο (2) τεστ που πρέπει να γίνονται για βελτιστοποίηση της κυνηγετικής σκοποβολής (συνδιασμός όπλου και ανθρώπου):
α) τεστ για να βρούμε πού ρίχνει ο κυνηγός - αυτό το περιγράφει ο συνάδελφος Βασίλης στο μήνυμά του, και πρόκειται για "intuitive shooting" (μερικοί το ονομάζουν και instinctive shooting, αλλά ο άνθρωπος δεν γεννιέται - ευτυχώς- με τέτοιο ένστινκτο, το intuitive shooting είναι πιό σωστός όρος).
και
β) πού ρίχνει το όπλο. Σε αυτό το τέστ το όπλο είναι σταθεροποιημένο σε τραπέζι (κάννη και κοντάκι) και ο στόχος είναι επίσης στις 16 υάρδες. Ρίχνουμε στο ίδιο στόχο 1μ x 1μ και από τις δύο κάννες τουλάχιστον, για κάθε τσοκάρισμα που θα χρησιμοποιήσουμε, με ίδια φυσίγγια. Εδώ ο σκοπός είναι να δούμε αν και προς τα πού τραβάει η κάννη.

Νομίζω πως είναι αναγκαίο να γίνονται και τα δύο τέστ για να διορθώνονται ει δυνατόν όλα τα "στραβά". Αυτά τα τέστ είναι μόνο "η κορυφή του παγόβουνου", μια και πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην "τουφεκιά", π.χ. η σκανδάλη και το δάχτυλο του σκοπευτή, κλπ.

BTW, το βιβλίο του Churchill, "The definitive book on instinctive wingshooting for game birds and sporting clays" είναι διαθέσιμο στην αγορά μεταχειρισμένων βιβλίων, αν και το βρίσκεις δύσκολα - πάντως αρκετοί δάσκαλοι κυνηγετικής σκοποβολής στην Γερμανία έχουν εμπεδώσει τις αρχές του βιβλίου και τις δίνουν στους μαθητές τους. Για την ελληνική πραγματικότητα, δεν έχω γνώση αρα ούτε γνώμη.
Το εντικτο υπαρχει με τη μορφη κραταω εργαλειο και το χρησιμοπειω καταληλα για να παρω στα χερια μου το κρεας αχαχαχαχαχα γενικος η καταστροφη
 
εγώ προτεινω φυσιγγι που γαζωνει
Δημήτρη αυτό είναι το τελευταίο ποστ που γράφεται στην υποβόσκουσα διαμάχη κοντάκι vs φυσίγγι.
Δε θέλουμε να ξαναδούμε από κανέναν μπηχτές εκατέρωθεν.
Κουραστήκαμε. Και πιστεύουμε ότι κουράζονται και μπερδεύονται και τα μέλη.
Δε θα συνεχιστεί άλλο.-
 
Βαραω κανονικα με το οπλο ολα τα τσο και μια μερα βρισκω τελεικα το δυαρι τσοκ πηρα το οπλο με ανταλλαγη με κολητο ο οπιος δεν εβαλε ποτε πανω το φουλ και τα δυο αστρα ναμη σταυρωνω πουλι με τα δυο αδτρα ενω με τα αλλα μια χαρα βαραω στο χαρτι ολα τα τσοκ ολα καλα εκτως το 2* 25 ποντους κατω και αριστερα ενδελεχως εξεταστικε και βρεθηκε παρακεντρο εχει φαγωθει η εδρα του και οπως βλεπετε απο κατω τα τοιχοματα ειναι λεπτοτερα απ οτι επανω ξεχασα να πω το τσοκ εινα beretta optima plus 16031183502812856461102118743661.jpg
 
Last edited:
Βαραω κανονικα με το οπλο ολα τα τσο και μια μερα βρισκω τελεικα το δυαρι τσοκ πηρα το οπλο με ανταλλαγη με κολητο ο οπιος δεν εβαλε ποτε πανω το φουλ και τα δυο αστρα ναμη σταυρωνω πουλι με τα δυο αδτρα ενω με τα αλλα μια χαρα βαραω στο χαρτι ολα τα τσοκ ολα καλα εκτως το 2* 25 ποντους κατω και αριστερα ενδελεχως εξεταστικε και βρεθηκε παρακεντρο εχει φαγωθει η εδρα του και οπως βλεπετε απο κατω τα τοιχοματα ειναι λεπτοτερα απ οτι επανωView attachment 17541
Ωχ....μην μας βαζεις ιδεες και παρουμε το παχυμετρο και τα μετραμε......και δεν ξερω τι θα βγαλουμε......
 
Ωχ....μην μας βαζεις ιδεες και παρουμε το παχυμετρο και τα μετραμε......και δεν ξερω τι θα βγαλουμε......
Εξ αρχης δε φενοτανε τπτ κατα την καταστροφη του φανηκε μη πειραζεις τπτ εαν δε σε παραξενεψε κατι απλα εδω κατι δεν πηγενε καλα
 
Δημήτρη αυτό είναι το τελευταίο ποστ που γράφεται στην υποβόσκουσα διαμάχη κοντάκι vs φυσίγγι.
Δε θέλουμε να ξαναδούμε από κανέναν μπηχτές εκατέρωθεν.
Κουραστήκαμε. Και πιστεύουμε ότι κουράζονται και μπερδεύονται και τα μέλη.
Δε θα συνεχιστεί άλλο.-
Αυτό να το πεις στα μέλη που γράφουν συνέχεια ειρωνικά, κ το πιο ωραίο είναι κ mod, από την μεριά μου τέλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top