Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με 75000 € θα έπαιρνα αμάξι που θα με πήγαινε εκεί που λαλεί η πέρδικα κ για όπλο ενα μονό baical...

Με 75.000 παίρνεις διαμέρισμα, το νοικιάζεις και με το ενοίκιο χρηματοδοτείς ολο το κυνήγι σου σε μετακινήσεις, αναλώσιμα και εξοπλισμό. Τι να λέμε τωρα
 
Πολύ ωραίο όπλο , η αλήθεια να λέγετε , αλά εγώ κρίμα θα έλεγα αν ήμουν πάνω στο βουνό για πέρδικα , και όπως ανέβαινα σαν το ζλαπ την πλαγιά , γλιστρούσα στην πρωινή υγρασία και μου χτυπούσε κάτω .
Κανένα πρόβλημα ... θα έπαιρνες το καινούργιο μοντέλο ...
:cool:
 
ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΓΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΝΑ ΤΡΙΚΑΝΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΣΟΚ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑ ΚΑΙ ΡΕΣΤΑ ΚΑΙ ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΗ ΤΟΥ ΜΑΠΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΗ ΠΑΘΩ ΑΛΤΣΑΙΜΕΡ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΤΕΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΜΑΛΑΚΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ
 
Καλησπέρα και από εμένα κάτοχος μιας m2 71cm,μιας 121 με κάνη saint etienne 72cm 2** ,μιας 123 ραφαελλο 66cm έσω έξω,ενός μαύρου αετού 71cm και της μοναδικής Beretta που πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις Vitoria es100 .Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τσοκ και φυσίγγια αν κάποιοι έχετε αντίστοιχα όπλα.Το τσοκ που χρησιμοποιώ είναι της briley το lm και το κυνήγι που με ενδιαφέρει είναι υδρόβιο και τσίχλα,ευχαριστώ πολύ.
 
Καλησπέρα και από εμένα κάτοχος μιας m2 71cm,μιας 121 με κάνη saint etienne 72cm 2** ,μιας 123 ραφαελλο 66cm έσω έξω,ενός μαύρου αετού 71cm και της μοναδικής Beretta που πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις Vitoria es100 .Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τσοκ και φυσίγγια αν κάποιοι έχετε αντίστοιχα όπλα.Το τσοκ που χρησιμοποιώ είναι της briley το lm και το κυνήγι που με ενδιαφέρει είναι υδρόβιο και τσίχλα,ευχαριστώ πολύ.
Τα τσοκ σου λέγονται Carlsons
 
Καλησπέρα Δημήτρη έχω την εντύπωση πως είναι άλλης εταιρίας τα carlsons
Καλησπέρα μπενελάκια Γιώργο και καλώς μας όρισες
Ο Δημήτρης εννοεί ότι τα τσοκ που ψάχνεις είναι τα Κάρλσον ;) όχι αυτά που έχει ήδη το όπλο σου
 
Καλησπέρα μπενελάκια Γιώργο και καλώς μας όρισες
Ο Δημήτρης εννοεί ότι τα τσοκ που ψάχνεις είναι τα Κάρλσον ;) όχι αυτά που έχει ήδη το όπλο σου
Κατάλαβα,θέλω λίγο τον χρόνο μου να μάθω να επικοινωνώ μαζί σας 1595274429765.png
 
Καλησπέρα και από εμένα κάτοχος μιας m2 71cm,μιας 121 με κάνη saint etienne 72cm 2** ,μιας 123 ραφαελλο 66cm έσω έξω,ενός μαύρου αετού 71cm και της μοναδικής Beretta που πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις Vitoria es100 .Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τσοκ και φυσίγγια αν κάποιοι έχετε αντίστοιχα όπλα.Το τσοκ που χρησιμοποιώ είναι της briley το lm και το κυνήγι που με ενδιαφέρει είναι υδρόβιο και τσίχλα,ευχαριστώ πολύ.
Αυτή την 121 με Saint Etienne κάνη την έχω αγαπήσει..love.
 
Αυτή την 121 με Saint Etienne κάνη την έχω αγαπήσει..love.
Αυτή την 121 με Saint Etienne κάνη την έχω αγαπήσει..love.
Καλησπέρα θα ποστάρω φωτό σε λίγες μέρες γιατί φτιάχνω κοντάκι custom και δεν την έχω πρόχειρη,είναι το τελευταίο μου απόκτημα πριν 1 μήνα.
 
Την έχω δουλέψει αρκετά αλλά με 66cm και 3*.
Δεν ξέρω αν θα με εξυπηρετούσε με αυτή την κάνη γιατί το 90% του κυνηγετικού χρόνου μου το περνάω στο καρτέρι.Έχω και την 123 με 66 όποτε έψαχνα τους 71 πόντους.Το αστείο με εμένα είναι ότι κόλλησα με τις benelli από μια Beretta Vitoria και πάντα είχα στην άκρη του μυαλού μου την 121
 
Δεν ξέρω αν θα με εξυπηρετούσε με αυτή την κάνη γιατί το 90% του κυνηγετικού χρόνου μου το περνάω στο καρτέρι.Έχω και την 123 με 66 όποτε έψαχνα τους 71 πόντους.Το αστείο με εμένα είναι ότι κόλλησα με τις benelli από μια Beretta Vitoria και πάντα είχα στην άκρη του μυαλού μου την 121
Γιώργο στα χοντρά ποια φυσίγγια χρησιμοποιείς?
 
Γιώργο στα χοντρά ποια φυσίγγια χρησιμοποιείς?
Για τον βάλτο σε νορμαλ συνθήκες της Nobel τα speed 34γρ νούμερο 6 και στα πολλά κρύα Nobel percorso caccia 36γρ πάλι σε 6 νούμερο.Πρωινό και απογευματινό 7 νούμερο.
 
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα και από εμένα κάτοχος μιας m2 71cm,μιας 121 με κάνη saint etienne 72cm 2** ,μιας 123 ραφαελλο 66cm έσω έξω,ενός μαύρου αετού 71cm και της μοναδικής Beretta που πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις Vitoria es100 .Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τσοκ και φυσίγγια αν κάποιοι έχετε αντίστοιχα όπλα.Το τσοκ που χρησιμοποιώ είναι της briley το lm και το κυνήγι που με ενδιαφέρει είναι υδρόβιο και τσίχλα,ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα και από μένα, καλώς ήρθες!
Να προσθέσω ότι σαν τις παλιές ραφαελο 121 και 123 δεν έχει, όταν πάω με του πατέρα μου την 121 Raffaello με την ίδια κάννη που έχεις σε περπατητο είναι το καλύτερο μου!!! Παναλαφρη, έτσι και εγώ μπήκα στο τρυπακι και πήρα την Raffaello Crio με 72cm κάννη έσω έξω τσοκ και είμαι υπερ ευχαριστημενος σε όλα τα κυνήγια και κυρίως στο υδρόβιο.
Από τσοκ για υδρόβιο με το 3* και ένα καλό φυσίγγι δεν είχα κανένα πρόβλημα στις καρπώσεις.
Προσωπική μου άποψη αν βρεις στην σωστή λύση στο πρόβλημα : θέση(απόσταση τουφεκιάς) τσοκ και φυσίγγι όλα θα είναι τέλεια!!!
 
Καλησπέρα και από εμένα κάτοχος μιας m2 71cm,μιας 121 με κάνη saint etienne 72cm 2** ,μιας 123 ραφαελλο 66cm έσω έξω,ενός μαύρου αετού 71cm και της μοναδικής Beretta που πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσεις Vitoria es100 .Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τσοκ και φυσίγγια αν κάποιοι έχετε αντίστοιχα όπλα.Το τσοκ που χρησιμοποιώ είναι της briley το lm και το κυνήγι που με ενδιαφέρει είναι υδρόβιο και τσίχλα,ευχαριστώ πολύ.
Carlsons sporting clays porting ,IM & IC.
 
Καλημέρα και από μένα, καλώς ήρθες!
Να προσθέσω ότι σαν τις παλιές ραφαελο 121 και 123 δεν έχει, όταν πάω με του πατέρα μου την 121 Raffaello με την ίδια κάννη που έχεις σε περπατητο είναι το καλύτερο μου!!! Παναλαφρη, έτσι και εγώ μπήκα στο τρυπακι και πήρα την Raffaello Crio με 72cm κάννη έσω έξω τσοκ και είμαι υπερ ευχαριστημενος σε όλα τα κυνήγια και κυρίως στο υδρόβιο.
Από τσοκ για υδρόβιο με το 3* και ένα καλό φυσίγγι δεν είχα κανένα πρόβλημα στις καρπώσεις.
Προσωπική μου άποψη αν βρεις στην σωστή λύση στο πρόβλημα : θέση(απόσταση τουφεκιάς) τσοκ και φυσίγγι όλα θα είναι τέλεια!!!
Καλησπέρα,θα ξεκινήσω ανάποδα και θα πω ότι ο λάθος ο τρόπος που γίνεται το υδρόβιο κυνήγι στην Ελλάδα μας οδηγεί σε αλχημείες.Προσωπικά αποφεύγω τις οριακές βολές γιατί μεγάλος αριθμός θηραμάτων τραυματίζεται και δεν το καταλαβαίνουμε καν.Με την m2 που δουλεύω στο βάλτο έχω καταλήξει στα 34γρ 3* τσοκ για μεσαίες αποστάσεις 20-30 μέτρα,κάθε συμβουλή όμως με ενδιαφέρει για να δοκιμάσω νέα τσοκ η φυσίγγια,το αποτέλεσμα έρχεται από συμβουλές και δοκιμές.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top