Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε αντίθεση με τα άλλα παιδιά εγώ θεωρώ ότι πρέπει να λυθεί, να βγάλεις εντελώς τα εργοστασιακά λάδια, να την καθαρίσεις και να τη λιπανεις σωστά, με ποιοτικό λάδι οπλων. Αν μπορείς λύσε και το κοντάκι και καθάρισε-λιπανε και το επαναστατικό ελατήριο με το σωλήνα του όπως και την αποθήκη φυσιγγίων.
Τα τσοκ τα εργοστασιακά δοκίμασε τα πρώτα. Η τσοκιτιδα κολλάει πολύ εύκολα.
Εγώ με τη Μ2 δούλευα τα λαμπρό Α1 και τα NSI classica (σε τσίχλα).
Τι να λύσεις κ να λυπανεις...αυτή θέλει spa να βαράνε διπλοβαρδιες ‼️
 
στην πρώτη χρήση θα χρειαστεί να την λύσω για απολίπανση?
Αν κρίνω από το δικό μου benelli που αγόρασα πρόσφατα μια χαρά λαδωμένο ήταν και μέσα και έξω. Αλλά επειδή είμαι ψείρας εγώ προσωπικά την έλυσα και την ξαναλάδωσα.
 
Καλησπέρα.
Έχω παραγγείλει την M2 comfort και περιμένω να βγεί και η άδεια για να την παραλάβω. Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, στην πρώτη χρήση θα χρειαστεί να την λύσω για απολίπανση? Ξέρετε αν προτιμάει κάποια συγκεκριμένα φυσίγγια ( κυνηγάω κυρίως λαγό και μετά τσίχλα). Τα τσόκ που έρχονται μαζί με το όπλο είναι ποιοτικά ή θα χρειαστεί κάτι aftermarket? Ευχαριστώ!
Στα πρώτα φυσίγγια στις τσίχλες που ρίχνεις σχετικά πολλά, κάθε 50 και για τα πρώτα 300 εγώ θα καθάριζα με καθαρή βενζίνη τις ράγες που κινηται το κλειστρο και ελάχιστη λίπανση .Περισσοτερο λύσιμο από το να βγάζεις κλείστρο σκανδαλοθηκη και σκούπισμα με ένα λαδωμένο πανί ,η ένα τρίχινο πινέλο δεν χρειάζεται,είναι σύστημα που δεν λερώνεται εύκολα.
Από τσοκ μαμά το 4 και το 3 για πιο μακριά είναι μια χαρά τσοκ.Φυσιγγια για τσίχλες rc32,bp mb32 classic,nsi classica
 
Last edited:
Καλησπερα στην παρεα θα ήθελα την γνώμη σας. Για αυτό το τσοκ. Το πειρα σήμερα. Θέλει κάτι συγκεκριμένα για καθαρισμα. Θέλει μέχρι κάποιο βάρος σκάγια. Ξέρω ότι δεν ρίχνει ατσαλινα. Το πειρα για φασσα και τρυγόνια. Καρτέρι. ΕυχαριστώView attachment 48762

Πανο εχω την ιδια μαρκα σε ΙΜ...
Μου βγαζει πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες....Ειναι αυστηρο στην σκοπευση...αλλα εαν
το συνηθισεις....σου κανει πολλα κεφια!!
Το ΙΜ που εχω πλησιαζει πολυ το ποσοστο συγκεντωσης των 2* αστρα μαμα της μπερετα...
Αλλα το δικο μου εχει ελαττωμα .....Μου διαλεγει Νρα σκαγιων.....Μεχρι Ν5 παει παρα πολυ καλα...
Απο Νο 4 και κατω το παιρνει ο διαολος....μου χαλαει τις τουφεκιες....
Δεν λεω για 35 μετρα αλλα για 40 -45 -50 μετρα.
Δοκιμασε το με ιδιο φυσιγγιο απο τα 40 μετρα και μετα φιλε μου !!!


εικόνα_Viber_2022-05-18_21-05-57-796.jpg
 
Πανο εχω την ιδια μαρκα σε ΙΜ...
Μου βγαζει πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες....Ειναι αυστηρο στην σκοπευση...αλλα εαν
το συνηθισεις....σου κανει πολλα κεφια!!
Το ΙΜ που εχω πλησιαζει πολυ το ποσοστο συγκεντωσης των 2* αστρα μαμα της μπερετα...
Αλλα το δικο μου εχει ελαττωμα .....Μου διαλεγει Νρα σκαγιων.....Μεχρι Ν5 παει παρα πολυ καλα...
Απο Νο 4 και κατω το παιρνει ο διαολος....μου χαλαει τις τουφεκιες....
Δεν λεω για 35 μετρα αλλα για 40 -45 -50 μετρα.
Δοκιμασε το με ιδιο φυσιγγιο απο τα 40 μετρα και μετα φιλε μου !!!


View attachment 48838
Σα κηροπήγιο είναι ρε το άτιμο....αν ήταν μαύρο μπορεί κ να το αγόραζα‼️
 
Πανο εχω την ιδια μαρκα σε ΙΜ...
Μου βγαζει πολυ καλες συγκεντρωσεις και κατανομες....Ειναι αυστηρο στην σκοπευση...αλλα εαν
το συνηθισεις....σου κανει πολλα κεφια!!
Το ΙΜ που εχω πλησιαζει πολυ το ποσοστο συγκεντωσης των 2* αστρα μαμα της μπερετα...
Αλλα το δικο μου εχει ελαττωμα .....Μου διαλεγει Νρα σκαγιων.....Μεχρι Ν5 παει παρα πολυ καλα...
Απο Νο 4 και κατω το παιρνει ο διαολος....μου χαλαει τις τουφεκιες....
Δεν λεω για 35 μετρα αλλα για 40 -45 -50 μετρα.
Δοκιμασε το με ιδιο φυσιγγιο απο τα 40 μετρα και μετα φιλε μου !!!


View attachment 48838
Σε έυχαριστω φίλε νικο.δεν ξέρω αν τα βρουμε με το τσοκ. Μακάρι. Ξέρω από πολλα παιδια απο εδω μεσα ότι είναι αρκετά αυστηρο.εχω 3 αλλά ποιο κυνηγετικά απλά λόγο ψυχολογίας το πειρα για κάτι παραπανω σε απόσταση. Δεν θέλω να το ζορισω ουτε σε βάρος γομοσης ουτε σε νουμερα σκαγιον. Υπολογίζω για μέχρι το πολυ 34 γραμ και μέχρι Μαξ 5 νουμερο. Νομίζω θα είναι αρκετά σφιχτό για ποιο μεγάλη γομοση η ποιο χοντρά σκάγια.ισος να το επερνα λίγο ποιο ανοιχτο.δεν ξέρω. σε ευχαριστώ και πάλι όμως για το μην σου
 
Το 693 είναι ποσοστό της ιντζας που είναι 2.54 cm αν το πολαπλασιασεις θα βρεις το ακριβές τελείωμα του τσοκ που πρέπει να είναι 17.602 νομίζω .ότι έτσι μετράνε αυτά τα τσοκ άρα το τσοκ σου βρίσκεται ανάλογα τον αυλό από 7-8/10 σύσφιξη.
Υπάρχει περιπτοση επίδει το κουτί γράφει πανω benelli Beretta και έχουν σβήσει το Beretta να έχει διαφορά στο όπλο μου να είναι ποιο ανοιχτό;δηλ βάση άλλου.
 
Υπάρχει περιπτοση επίδει το κουτί γράφει πανω benelli Beretta και έχουν σβήσει το Beretta να έχει διαφορά στο όπλο μου να είναι ποιο ανοιχτό;δηλ βάση άλλου.
Μπορεί επειδή είναι τα ίδια σπειρώματα να βγάζουν ενα τσοκ και για τα δύο όπλα αφού έχει και ανοικτοτερη φούσκα τα καλύπτει.Αλλα αν ρωτάς τη γνώμη μου δεν είναι σωστό γιατί η διαφορά στους αυλούς των δύο όπλων είναι το λιγότερο 2/10 δηλ ένα νουμ τσοκ στη μπενελι 2* στη Μπερέτα 1* .Άρα άλλη απόδοση θα έχει στο ένα όπλο άλλη στο άλλο ενώ εσύ αγοράζεις το ίδιο τσοκ .Αν συμβαίνει αυτό είναι λάθος για την εταιρία .Αυτή είναι η άποψη μου .Εκτός και αν έχουν αποφασίσει όλα τους τα τσοκ να τα ξεκινούν με αυτό τον αυλό και εσύ απλά να επιλέγεις το τελείωμα ανάλογα με το δικό σου να διαλέγεις κάτι ανάλογο με τα brain έχουν όλα το ίδιο ξεκίνημα αλλάζουν μόνο τα σπειρώματα και επιλέγεις μόνο την τελική σύσφιξη σε σχέση με τον αυλό σου κάτι που δεν κάνουν τα Gemini που ξεκινούν κοντά στους αυλούς των όπλων για τα οποία αγοράζονται.
 
Μπορεί επειδή είναι τα ίδια σπειρώματα να βγάζουν ενα τσοκ και για τα δύο όπλα αφού έχει και ανοικτοτερη φούσκα τα καλύπτει.Αλλα αν ρωτάς τη γνώμη μου δεν είναι σωστό γιατί η διαφορά στους αυλούς των δύο όπλων είναι το λιγότερο 2/10 δηλ ένα νουμ τσοκ στη μπενελι 2* στη Μπερέτα 1* .Άρα άλλη απόδοση θα έχει στο ένα όπλο άλλη στο άλλο ενώ εσύ αγοράζεις το ίδιο τσοκ .Αν συμβαίνει αυτό είναι λάθος για την εταιρία .Αυτή είναι η άποψη μου .
Αυτό υποψιάζομαι και για αυτό σε ρώτησα. Θα παρω τηλ αυριο να ρωτήσω αν και δεν νομίζω να μου πει. Αν έχουν ίδιο αυλό τότε οκ αλλά αν έχουν διαφορά μπερετα με benelli τότε πιστευω θα έχουν και σαν σύσφιξη τελική. Όπως λες μπορεί να είναι το ίδιο σπιρωμα αλλά στο δικό μου όπλο να έχει διαφορά. Αν είναι ποιο κλειστώ οκ το θέμα είναι να μην είναι ποιο ανοιχτό. Και το πειρα για ποιο μακριά σε σχέσει με το Gemini LF και τελικά είναι για ποιο κοντα
 
Το τελείωμα του τσοκ είναι αυτό που γράφει 17.602 για τη μπενελι είναι 2* για τη Μπερέτα είναι 1*
Αν είναι έτσι οκ. Εμένα γράφει 693 . Μετρημένο με ηλεκτρονικό παχημετρο ίσος και να χάνει το βγάζω 17.7.σαν LF που το πειρα πλησιάζει σε 2 άστρα. Λίγο ποιο ανοιχτό τότε. Σαν τσοκ φρενου δεν ξέρω τι θα μου δείξει σε κατανομές και απόσταση απλά μην είναι ανοιχτό πολυ σε σχέση με τα αλλά τσοκ που έχω. Σε ευχαριστώ παντος.
 
Καλημερα
Μια ομορφια το νεο περιορισμενης εκδοσης (500 τμχ μονο) 828U.
benelli-limited-edition-828u-shotgun-for-sale-2-1200x800.jpg

Πηγη: https://guns-gr.blogspot.com/2022/0...1TUlWBBxYx9cPF1zZ0MdUFOVv_gjiGdOAx5k66RTMfNvo
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top