Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οκ σε ευχαριστώ. Δηλ το briley πιστευεις είναι σαν 3 μαμά;αν θέλω ένα IM δηλ 2.5 η briley to βγάζει.σε Gemini πρέπει να είναι ποιο κλειστώ;έχουν διαφορά και στην κατανομή;
Πάνο για να βρισκεις την συσφιξη ενος τσοκ, αρχικα θελει να ξερεις τον αυλο σου.
π.χ 18,4 mm. Παίρνεις ένα παχύμετρο και μετράς το στομιο του τσοκ σου στην ακρη. Σου βγαζει π.χ 17,4 mm. Αρα είναι 1 mm πιο στενο απι τον αυλό σου αρα ειναι full τσοκ.
Το Mod πχ θα πρέπει να είναι 17,9mm, δηλαδή μισο χιλιοστο πιο στενό απο τον αυλό σου.
Για να εχεις εναν μπουσουλα.

(1*) Full choke 1mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 17,4 mm
(2*) im 0,75mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 17,65 mm
(3*) m 0.5mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 17.9 mm
(4*) ic 0.25 mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 18.15 mm.
(5*) c όσο σε διάμετρο είναι ο αυλός σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 18.4 mm. Οσο ειναι ο αυλος σου δηλαδή.

Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν και άλλες συσφίξεις σαν υποκατηγορίες ανάμεσα στις βασικες, να έχεις στο μυαλό σου.

Να θυμάσαι ότι τον τελευταίο λόγο στην αποδοση ενός τσόκ τον έχει ο πίνακας.

** Οσο πιο στενο ειναι ενα τσοκ , τοσο μεγαλυτερη συγκεντρωση θα βγαζει θεωρητικα. Στους στενούς αυλούς τα πολυ κλειστα τσοκ δεν αποδίδουν και τόσο καλά.
 
Πάνο για να βρισκεις την συσφιξη ενος τσοκ, αρχικα θελει να ξερεις τον αυλο σου.
π.χ 18,4 mm. Παίρνεις ένα παχύμετρο και μετράς το στομιο του τσοκ σου στην ακρη. Σου βγαζει π.χ 17,4 mm. Αρα είναι 1 mm πιο στενο απι τον αυλό σου αρα ειναι full τσοκ.
Το Mod πχ θα πρέπει να είναι 17,9mm, δηλαδή μισο χιλιοστο πιο στενό απο τον αυλό σου.
Για να εχεις εναν μπουσουλα.

(1*) Full choke 1mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 17,4 mm
(2*) im 0,75mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 17,65 mm
(3*) m 0.5mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 17.9 mm
(4*) ic 0.25 mm πιο στενο απο τον αυλό σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 18.15 mm.
(5*) c όσο σε διάμετρο είναι ο αυλός σου. Εσωτερική διάμετρος στομίου τσόκ 18.4 mm. Οσο ειναι ο αυλος σου δηλαδή.

Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν και άλλες συσφίξεις σαν υποκατηγορίες ανάμεσα στις βασικες, να έχεις στο μυαλό σου.

Να θυμάσαι ότι τον τελευταίο λόγο στην αποδοση ενός τσόκ τον έχει ο πίνακας.

** Οσο πιο στενο ειναι ενα τσοκ , τοσο μεγαλυτερη συγκεντρωση θα βγαζει θεωρητικα. Στους στενούς αυλούς τα πολυ κλειστα τσοκ δεν αποδίδουν και τόσο καλά.
Σε ευχαριστώ πολυ. Λίγο πολυ καπος έτσι το ξερω. Νομίζω καφέ σύσφιξη είναι 0.250 ανά τσοκ.απλα έχω την απορία γιατί μου είπε λίγο παραπανω ένας φίλος ότι το briley ειναι ποιο σφιχτό από το Gemini. Για αυτό ρώτησα αν έχουν διαφορά στην ίδια σύσφιξη. Ο αυλος μου είναι 18.4 σωστά το είπες. Σε ευχαριστώ και παλι παντος για την απάντηση σου.εισαι κατατοπιστικος και θα βοηθήσει και άλλους όταν το διαβάσουν πως λειτουργεί το τσοκ. Σε ευχαριστώ και παλι
 
Σε ευχαριστώ πολυ. Λίγο πολυ καπος έτσι το ξερω. Νομίζω καφέ σύσφιξη είναι 0.250 ανά τσοκ.απλα έχω την απορία γιατί μου είπε λίγο παραπανω ένας φίλος ότι το briley ειναι ποιο σφιχτό από το Gemini. Για αυτό ρώτησα αν έχουν διαφορά στην ίδια σύσφιξη. Ο αυλος μου είναι 18.4 σωστά το είπες. Σε ευχαριστώ και παλι παντος για την απάντηση σου.εισαι κατατοπιστικος και θα βοηθήσει και άλλους όταν το διαβάσουν πως λειτουργεί το τσοκ. Σε ευχαριστώ και παλι
Το gemini έχει 0.25mm σύσφιξη. Αρα είναι 4*.

Το briley έχει 4/10 σύσφιξη, άρα είναι ελαφρώς ανοιχτό 3*. Ειναι πιο κλειστό δηλαδή.
 
Για πείτε ρε παιδιά ένα τσοκ για πενταρι για crio plus με αυλό 18,4.Για μπεκάτσα .

Εγώ έχω το σπριντερ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Μαγικό τσοκακι για κοντά. Επειδή όμως δύσκολα το βρίσκεις πλέον πάρε το bell που είναι ίδιας φιλοσοφίας
 
Χτες με αφορμή σε κάποια μηνηματα με τον φίλο καστορας μπήκα σήμερα στη διαδικασία και μέτρησα με ηλεκτρονικό παχημετρο τα τσοκ εργοστασιακα στην benelli crio plus becaccia. Αυτό που βρήκα είναι λοιπόν. Ο αυλός μου 18.40.(ετσι μου είπε ο πωλητης.) το 5* μαμά έπρεπε να είναι 18.40.και είναι 18.43.το 4* έπρεπε να είναι 18.15 και ειναι18. 15.το 3* έπρεπε να είναι 17.90 και ειναι17. 86.και το 2* έπρεπε να είναι 17.65 και είναι 17.69.και τώρα παμε στο Gemini LM. Που δεν το βγάζω από πανω..17.99 που σαν 3.5*επρεπε να είναι 18.15. Και το brain Tm 17.69. Λίγο περισσότερο από το μαμά 2.το Gemini είναι λίγο λιγότερο ποιο ανοιχτό από το 3.αυτα από μένα δεν ξέρω αν κάποιον το βοήθησα.
 

Attachments

  • IMG_20211127_213320.jpg
    IMG_20211127_213320.jpg
    302,4 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20211127_212522.jpg
    IMG_20211127_212522.jpg
    289,3 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20211127_212421.jpg
    IMG_20211127_212421.jpg
    313,6 KB · Προβολές: 24
Όταν λες πολύ κοντά θα ήθελα αν μπορείς να μου δείξεις μια ντουφέκια με ένα 32αρι 9αρι φυσίγγι με συγκρντρωτηρα στα 10μετρα σε ένα χαρτόνι 1χ1 τι άνοιγμα δίνει ένα μπελ ή να μου πεις αν το έχεις δοκιμάσει.
Αν ρωτάς εμένα δεν έχω φωτο. Το δοκίμασα σε χαρτόνι από νερά. Στα 10 15 20 και 25. Με rc 32 8.απο τα τα 10 και μέχρι τα 20 γεμάτη κατανομή χωρις κενά. Μετά τα 20 και τα 25 άρχιζε και ανοιγε αρκετά. Αυτές τις μέρες μαζεύω ελιές με την πρωτη ευκαιρία θα στο βγάλω φώτο.
 
Έχεις μετρήσει τον αυλό των τσοκ τι εισαγωγές έχουν γιατί εμένα στην ςς ξεκινούσαν από 18.8 σε σχέση με 18.35 αυλό που είχα .
Οχι δεν το μέτρησα.θα το κάνω και θα ξαναγραψω. Να δω όπως λες αν έχει διαφορά. Δεν το σκέφτηκα.
 
Εσένα ρώτησα Πάνο απλά με ενδιαφέρει η τουφεκιά στα 10 μέτρα φίλε .οπότε μπορέσεις θα ήμουν υπόχρεος καλό μάζεμα εγώ τελείωσα με τις ελιές.
Να είσαι καλά. Μόλις μπορέσω θα σου στηλω.εγω εχω ακόμα και αυτές τις μέρες μου κάνει καλό καιρό και λέω να τις εκμεταλλευτώ. Δεν σε ξεχνώ θα σου στηλω με την πρωτη ευκαιρία
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top