Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
απλά ρε παιδιά με της κλίσης λίγο έχω θέμα ο ένας λέει βάλε την c ο άλλος την d ο άλλος την α την d έχω μπερδευτεί για αυτό είπα και αυτό και συγνώμη από τον φίλο
 
απλά ρε παιδιά με της κλίσης λίγο έχω θέμα ο ένας λέει βάλε την c ο άλλος την d ο άλλος την α την d έχω μπερδευτεί για αυτό είπα και αυτό και συγνώμη από τον φίλο
Γιάννη μπορείς χοντρικά και μόνος σου, βάλε μία, πχ τη B, επωμίζεις ενστικτωδώς μερικές φορές και τσεκάρεις τη ρίγα, πρέπει να τη βλέπεις ίσα-ισα. Αν βλέπεις πολύ ρίγα βάζεις τη C και ξαναδοκιμάζεις, αν πάλι βλέπεις τη ρίγα αρκετά πας στην D. Αν όμως δεν βλέπεις καθόλου ρίγα, πας πίσω C, B, A, Z. Kαι πρόσεξε όλα τα λαμάκια να ταιριάζουν αν είσαι πχ αριστερός SX, αν είσαι δεξιός DX
 
Γιάννη μπορείς χοντρικά και μόνος σου, βάλε μία, πχ τη B, επωμίζεις ενστικτωδώς μερικές φορές και τσεκάρεις τη ρίγα, πρέπει να τη βλέπεις ίσα-ισα. Αν βλέπεις πολύ ρίγα βάζεις τη C και ξαναδοκιμάζεις, αν πάλι βλέπεις τη ρίγα αρκετά πας στην D. Αν όμως δεν βλέπεις καθόλου ρίγα, πας πίσω C, B, A, Z. Kαι πρόσεξε όλα τα λαμάκια να ταιριάζουν αν είσαι πχ αριστερός SX, αν είσαι δεξιός DX
σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να είσαι πάντα καλά
 
Παντελή

πεσμου φίλε μου
Θα επωμιζεις το όπλο με τα μάτια κλειστά, επωμιζεις λοιπόν κουμπωνεις στο κοντακι, ανοίγεις τα μάτια, δεν σηκώνεις κεφάλι , ανοίγεις τα μάτια και , αν δεν βλέπεις τίποτα βάζεις την Β, αν βλέπεις όλη την ριγα αεροδρόμιο βάζεις την D, αν βλεπεις στόχαστρο κ λιγο ριγα αφήνεις την φλάντζα ως έχει, ξεκινα κ πες μας
 
Θα επωμιζεις το όπλο με τα μάτια κλειστά, επωμιζεις λοιπόν κουμπωνεις στο κοντακι, ανοίγεις τα μάτια, δεν σηκώνεις κεφάλι , ανοίγεις τα μάτια και , αν δεν βλέπεις τίποτα βάζεις την Β, αν βλέπεις όλη την ριγα αεροδρόμιο βάζεις την D, αν βλεπεις στόχαστρο κ λιγο ριγα αφήνεις την φλάντζα ως έχει, ξεκινα κ πες μας
σε ευχαριστω πολυ ολουσ σας
 
Αυτό είναι αυτονόητο ότι η μπενελι είναι οι πιο κομψές καραμπίνες και όμορφες αυτή που την πλησίασε κάπως ήταν μόνο η xlr fabarm ,κατά τη γνώμη μου
Η l4s είναι ακόμα ποιο κομψή, ειδικά η Gray Hunder!!!;););)
 
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

View attachment 34210

View attachment 34211

View attachment 34213
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά τη σχετική εικόνα και ύστερα από αρκετές δοκιμές παρατήρησα ότι η τουφεκιά μου φεύγει ελαφρά ψηλότερα ( +3,4 εκ) στα 25 -30 μέτρα στοχεύοντας όχι όπως στη φωτογραφία ΑΛΛΑ βάζοντας την κόκκινη ακίδα ακριβώς στο σημείο που τέμνονται οι γραμμές (σταυρό). Θεωρητικά αυτό είναι το λάθος μου και οι τουφεκιές φεύγουν ψηλότερα;
 
Καλησπέρα στην παρέα. Μετά τη σχετική εικόνα και ύστερα από αρκετές δοκιμές παρατήρησα ότι η τουφεκιά μου φεύγει ελαφρά ψηλότερα ( +3,4 εκ) στα 25 -30 μέτρα στοχεύοντας όχι όπως στη φωτογραφία ΑΛΛΑ βάζοντας την κόκκινη ακίδα ακριβώς στο σημείο που τέμνονται οι γραμμές (σταυρό). Θεωρητικά αυτό είναι το λάθος μου και οι τουφεκιές φεύγουν ψηλότερα;
Καταρχήν είναι αμεληταία απόκλιση.
Μην το ψάχνεις επιπλέον με αυτό το τέστ.
Βασικά είναι ο τρόπος που τεστάρει η benelli τις κάνες της και οι μέγιστες αποκλίσεις που δέχεται.
Αν η απόκλιση είναι μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη ενεργοποιείς την εγγύηση.

Κάνε τέστ Τσώρτσιλ ή καλύτερα πραγματικές δοκιμές στο σκοπευτήριο ή σε τσίχλες.
Το πως γίνεται το τεστ Τσώρτσιλ έχει αναφερθεί πολλές φορές.
Τώρα για την χρησιμότητα αυτή καθαυτή του τέστ Τσώρτσιλ έχω τις αμφιβολίες μου αλλά από το ολότελα καλό είναι και αυτό.

Αν ξέρεις που τουφεκάς και έχεις τις επιτυχίες που περιμένεις το πιο πιθανό είναι να μην χρειάζεσαι τίποτα.
Ο @Dimitris benelli είναι ο ειδικός στα τεστ (και όχι μόνο).
Κάνε ότι σου πει.

Κάτι είχε γράψει τελευταία σε αυτό το θέμα μου φαίνεται.

Αν θες να διαβάσεις σχετικά δες
0-02-05-27162f578663623bc5a2f935bad067a6dcd34acafd7a13171ac91ba19a7e62df_60c564c.jpg

Λεπτά σημεία.
1. Πρέπει να επωμίζεις επαναλήψιμα.
2. Αν το τεστ σου βγει σωστό δεν σημαίνει ότι έχεις το τέλειο κοντάκι.
3. Δεν σκοπεύεις, δεν κοιτάς ρίγα και στόχαστρο. Βάζεις το όπλο στον ώμο (κάνε αργή επώμιση στην αρχή) κοιτώντας μόνο τον στόχο και ρίχνεις.
Κόλλα μικρό χαρτί μπροστά από τα σκοπευτικά να μην τα βλέπεις καθόλου (αυτό τώρα μου ήρθε) ... :)
 
Last edited:
Όχι και προδότης!!!!!
τι να κάνω αφού η αντιγραφή βγήκε πιο όμορφη από την αυθεντική!
Αλλά πες μου την αλήθεια Δημητράκη, αν την έβλεπες την bronze σε μια βιτρίνα χωρίς να δεις μάρκα, δεν θα έλεγες τι κουκλάρα μπενελλάρα είναι αυτή; .my man.
 
Όχι και προδότης!!!!!
τι να κάνω αφού η αντιγραφή βγήκε πιο όμορφη από την αυθεντική!
Αλλά πες μου την αλήθεια Δημητράκη, αν την έβλεπες την bronze σε μια βιτρίνα χωρίς να δεις μάρκα, δεν θα έλεγες τι κουκλάρα μπενελλάρα είναι αυτή; .my man.
Το έχω πει ρε φίλε, καλαμπουρι κάνω , είναι πιο όμορφες οι μπρεντες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top