Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

Screenshot_2021-10-16-18-48-08-767_com.microsoft.office.word~2.jpg

IMG_20211016_184311.jpg

IMG_20211016_183920.jpg
 
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

View attachment 34210

View attachment 34211

View attachment 34213
Νομίζω καλύτερο είναι να ρίξεις μερικά μονοβολα.Η διαδικασία όπως την περιεγραψες
 
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

View attachment 34210

View attachment 34211

View attachment 34213
LM στα 18 μέτρα ;;;;;;;; με XF στα 14 μ η με IC κ Μπρενεκε μονοβολο θα ρίξεις, κ βάλε φωτο
 
Νομίζω καλύτερο είναι να ρίξεις μερικά μονοβολα.Η διαδικασία όπως την περιεγραψες
LM στα 18 μέτρα ;;;;;;;; με XF στα 14 μ η με IC κ Μπρενεκε μονοβολο θα ρίξεις, κ βάλε φωτο

Συμφωνώ απολύτως ότι έπρεπε να ρίξω με full αλλά δεν το είχα μαζί. (έπρεπε να γράψω ότι αυτό είναι το σωστό)
Γιατί όμως στα 14 και όχι π.χ. στα 18 ;
Για να πολλαπλασιάσεις την απόκλιση επί Χ, ενώ εγώ (σύμφωνα με την Benelli) επί 2 @36m ;
Προτιμώ τα σκάγια από το μονόβολο.

Άλλο ένα βίντεο ... το βράδυ με πιάνει ο σκηνοθετικός μου οίστρος ...
Χάλια βέβαια, αλλά δείτε την κίνηση του άκρου της κάνης και την στιγμή ξεκλειδώματος του κλείστρου.
Την επόμενη φορά θα τραβήξω βίντεο την ημέρα.

 
Last edited:
Και μια δοκιμή στα 18m με LM και Jordan κόκκινα Νο9 και 10 για να δείτε αν το όπλο σας στραβο-ψηλο-χαμηλο-τουφεκάει ...
Στήσιμο του όπλου, χαρτόνι στα 18m, σημάδεμα σαν ραβδωτό όπως παρακάτω και μπαμ.
Την θεωρώ βασικότατη δοκιμή.
Την είχα ξανακάνει αλλά πιο πρόχειρα.
Στο σάλιο τα κέντρα :)

View attachment 34210

View attachment 34211

View attachment 34213
Βασίλη εμένα οι τουφεκιές αυτές μου φαίνονται μιά χαρά.

Απ' ότι βλέπω η Benelli έχει τον δικό της τρόπο αξιολόγησης της τουφεκιάς.
Σου λέει ότι στα 18,3 μέτρα, σκοπεύοντας με αυτόν τον τρόπο ( μάλλον έχει σκόπευτρο και στην μέση της κάννης) θα έχεις τουφεκιά στα όρια αυτών των αποκλίσεων . Σαφώς και θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερα συμπεράσματα αν χρησιμοποιούσες φουλ τσοκ.

Ομως , άλλο πράγμα αυτό και άλλο το Churchill test. Εκεί μιλάμε για 14,5 μέτρα, φουλ τσοκ και 5 τουλάχιστον γρήγορες τουφεκιές όπως αυτές που κάνεις στο κυνήγι όταν εμφανιστεί ξαφνικά το θήραμα, με 5 ίδια φυσίγγια κατά προτίμηση γυρω στο 7 -8, με διόφθαλμη σκόπευση στο σημάδι που βάζεις στο κέντρο του χαρτονιού. Ετσι βγάζουμε συμπέρασμα αν το κοντάκι είναι στα μέτρα μας.

Μπορεί σαν διαδικασίες να μοιάζουν αλλά σίγουρα αυτό που περιγράφεται παραπάνω δεν είναι Churchill test. Ενδεχομένως είναι ο τρόπος που το εργοστάσιο ελέγχει αν το τελικό προϊόν είναι εντός κάποιων ορίων που το ίδιο θέτει.
 
Βασίλη εμένα οι τουφεκιές αυτές μου φαίνονται μιά χαρά.

Απ' ότι βλέπω η Benelli έχει τον δικό της τρόπο αξιολόγησης της τουφεκιάς.
Σου λέει ότι στα 18,3 μέτρα, σκοπεύοντας με αυτόν τον τρόπο ( μάλλον έχει σκόπευτρο και στην μέση της κάννης) θα έχεις τουφεκιά στα όρια αυτών των αποκλίσεων . Σαφώς και θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερα συμπεράσματα αν χρησιμοποιούσες φουλ τσοκ.

Ομως , άλλο πράγμα αυτό και άλλο το Churchill test. Εκεί μιλάμε για 14,5 μέτρα, φουλ τσοκ και 5 τουλάχιστον γρήγορες τουφεκιές όπως αυτές που κάνεις στο κυνήγι όταν εμφανιστεί ξαφνικά το θήραμα, με 5 ίδια φυσίγγια κατά προτίμηση γυρω στο 7 -8, με διόφθαλμη σκόπευση στο σημάδι που βάζεις στο κέντρο του χαρτονιού. Ετσι βγάζουμε συμπέρασμα αν το κοντάκι είναι στα μέτρα μας.

Μπορεί σαν διαδικασίες να μοιάζουν αλλά σίγουρα αυτό που περιγράφεται παραπάνω δεν είναι Churchill test. Ενδεχομένως είναι ο τρόπος που το εργοστάσιο ελέγχει αν το τελικό προϊόν είναι εντός κάποιων ορίων που το ίδιο θέτει.
Όχι δεν είναι το Churchill τέστ !!!!! Δεν έχει καμία σχέση με αυτό, ούτε με το κοντάκι !!!!
Πρέπει όμως για εμένα, να προηγείται κάθε άλλου τεστ.

Ελέγχεις να δεις αν η κάνη ρίχνει ίσια.
Γι αυτό και σημαδεύεις σαν σε ραβδωτό.
Το κόκκινο σημάδι είναι το εμπρός σκόπευτρο, και η ρίγα να μην φαίνεται καθόλου, εντελώς επίπεδη.
Το πάνω μέρος του εμπρός σκοπεύτρου μπαίνει ακριβώς στον στόχο.
Το μαύρο σημάδι είναι το μεσαίο σκόπευτρο (αν υπάρχει). Αν δεν υπάρχει, η διαδικασία είναι η ίδια.
 
Last edited:
Αυτό είναι το γαμωτο έληξε η εγγύηση πέρσι ! Εντομεταξυ μπορεί και από πέρσι να είναι αυτό αλλά να μην το παρατήρησα μιας και τη ρίγα δεν την είχα βγάλει πέρσι στο καθάρισμα γιατί λόγω λοκνταουν δεν είχα ρηξει καθόλου πολλεσ τουφεκιές με αυτήν , το πολύ 2 πακέτα φυσίγγια και της έκανα ένα απλό καθάρισμα κι την έκρυψα ! Τώρα που ξεκίνησε η πέρδικα και επειδή μόνο με αυτό το όπλο κυνηγάω πέρδικα , την πέρασα ένα λαδακι πριν ξεκινήσω να τη κυνηγάω και εκεί το παρατήρησα ! Απλά επειδή είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός με ενοχλεί πολύ όταν ξέρω οτι υπάρχει αυτό το θέμα στο όπλο ! Παρόλο που δεν είναι κατι σοβαρό
Αν μπορείς ανέβασε φωτογρφίες.
 
Ποια ειρωνεία ρε φιλαράκι και μαγκευεις κιόλας είχα μπενελι 5 και κάποιες από αυτές που δε θα αποκτήσεις ίσως .Πλάκα κάνω και είμαι και υπέρμαχος του όπλου διάβαζε πρώτα από παλιότερα μάθε και μετά μίλα
εσύ κάνεις ειρωνεία κατάλαβες και αν κάνω μαγκιά άστο για μένα το τι κάνεις δικαίωμα σου οκ τέλος
 
Και δε νομίζω ότι έχεις βάλει και πότε το όπλο σου στοίχημα όπως έβαλα εγώ με την ςς κόντρα με Ρεμί και περιμένω ακόμα να με φωνάξουν για να δεις τι έχω κάνει με μπενελι.
εσύ είσαι μάγκας μπράβο βάλε στοίχημα και άσε της ειρωνίες σου κατά μέρος άντε γεια
 
Παιδες παρεξηγηση ηταν ....παει και περασε.....δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα....Γιαννη (shadow) πες μας την απορια σου για την montefeltro....
είπα να ρωτήσω φίλε μου ποιος την έχει να ρωτήσω κάτι και δεν είδες ο κάθε ένας πετάει μια να μην πω τη όλα καλά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top