Benelli Team

Όνομα
Βασίλης
Απ' τα μαμά τσοκ πιστεύω να δώσει το κάτι παραπάνω έστω κ ελάχιστο
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-764#post-626576

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-764#post-626581

Ελάχιστο είναι πάνω από 10% για εμένα ...
Κάτω από 10% είναι μια από τα ίδια ...

Θα μου πεις με 2 φυσίγγια έβγαλες συμπέρασμα ;
Ναι έβγαλα ... γιατί αν υπήρχε τσοκ που θα μπορούσε να αυξήσει την συγκέντρωση στα 36μ κατά 15%-20%-30% όλοι θα είχαν το ίδιο και δεν θα ψαχνόμασταν.

Σου είπα ... μοναδική εξαίρεση τα φρένου που δεν τα ξέρω ... αλλά ούτε θα δώσω χρήματα να αγοράσω.
Αν βρω κανένα θα δοκιμάσω ...

Όνομα
Γιαννης
Καταρχήν για να ψάχνεις για εξτριμ ντουφεκιες με τσοκ όπλα κτλ επειδή κανείς δεν γνωρίζει τις σκοπευτικές ικανότητες του άλλου στο κυνήγι δεν μιλώ για πιατακια πρέπει να τις έχεις σκοπευτικά καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ.Δηλαδη να μπορείς εσύ να υποστηρίξεις τα 50/60 κτλ μέτρα και να είσαι αυστηρός όσον αφορά τον εαυτό σου .Εάν τα έχεις ψάξου με ένα τσοκ φρένου τσεκαρε το με τα φυσίγγια σου σε έναν πίνακα να χεις ένα μπουσουλα και προχωρά . Πάντα μπορεί το κατάλληλο τσοκ να βοηθήσει αλλά δεν αρκεί από μόνο του.

Manos

Staff member
Περιοχή
Πέραμα
Όνομα
Μάνος
Πάνο καλησπέρα. Η Μπενέλι λένε ότι δεν έχει καλά τσοκ, μετά από λίγες δοκιμές μάλλον ισχύει για τα περισσότερα καθώς θεωρώ ότι το 5άρι της είναι άριστο. Ότι παραπάνω αγοράζουμε σε ένα όπλο εφόσον είναι σωστό κάτι μπορεί να μας δώσει. Ένα τσοκ γενικά θεωρώ ότι δεν θα σου δώσει παραπάνω από 10%. Αυτό το 10% το εννοώ σε θηράματα. Εγώ έχω gemini και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν έχω οριακές τουφεκιές για σου πω πόσο καλά δουλεύουν και εκεί. Μέχρι 45 μέτρα έχω καλές επιτυχίες εφόσον στείλω τα σκάγια εκεί που πρέπει. Το anaconda mid το έχω στην κατοχή μου αλλά δεν το έχω ρίξει γτ σε δοκιμές που κάνω στον πίνακα βλέπω ένα χάλι, μέχρι και τα μαμά καλυτερη αποτύπωση έχουν. κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και στο τερέν. Τέλος τα kicks σίγουρα μαμάνε αλλά θέλουν και ανάλογα χεράκια καθώς είναι πιο αυστηρά στη σκόπευση.

Όνομα
Γιαννης
Βασίλη κανένας κατασκευαστής δεν έψαχνε μέχρι πρότινος να αυξήσει τη συγκέντρωση με το τσοκ . Όλοι προσπαθούσαν να βελτιώσουν την κατανομή . Μέχρι που βγήκε το φρένου το οποίο είναι αυστηρό τσοκ και κάνει αυτό ακριβώς αυξάνει τη συγκέντρωση σε κάποια φυσίγγια μπορεί να την αυξήσει πολύ αλλά αυτό εξαρτάται και από τα σωθικά του φυσιγγίου αλλά και από την κάνη σε μικρότερο ποσοστό.

Καλησπέρα παίδες. Έχω μια benelli m2 με τα μαμά τσοκ κ θέλω να μου προτείνετε τσοκ για μακρινές βολές 50-60+μ. σε φασα, παπί κ κορακοειδή, έχω διαβάσει εδώ στο forum για διάφορα τσοκ όπως anaconda, briley, brain..... αλλά θα ήθελα τις γνώμες κ τις γνώσεις σας!
Ωτι σου είπε ο Άρης +ότι ανεβαίνεις σε γραμμάρια και σε νούμερα σκαγιων.

Όνομα
Βασίλης
Μέχρι που βγήκε το φρένου το οποίο είναι αυστηρό τσοκ και κάνει αυτό ακριβώς αυξάνει τη συγκέντρωση σε κάποια φυσίγγια μπορεί να την αυξήσει πολύ αλλά αυτό εξαρτάται και από τα σωθικά του φυσιγγίου αλλά και από την κάνη σε μικρότερο ποσοστό.
Γιάννη συνήθως δεν τουφεκάω σε μεγάλες αποστάσεις ... οπότε δεν ψάχνομαι τόσο με τα τσοκ.
Θέλω όμως έναν συνδυασμό τσοκ φυσιγγίου που θα μου δίνει μεγάλες συγκεντρώσεις και διατρήσεις μακριά, μόνο για παπιά ...

Ξέρω ότι τουφεκιές στα 60+, όπως λέει ο Παναγιώτης, δεν τις πετυχαίνεις αλλάζοντας μόνο τσοκ, θες φυσιγγάρα φτιαγμένη για το όπλο σου ή κωλοφαρδία (πέρα από την ικανότητα).

Θα τα δοκιμάσω και τα φρένου ... θα τα δείτε τα χαΐρια τους.
Μακάρι να πάνε καλά ...

Σε μερικά video στο yt δεν είδα πάντως τις τουφεκιές που σου πέφτει το τσαούλι ... :)
Αν βρω το βίντεο θα το ανεβάσω ...

Στα 60 μ με φυσιγγι εμπορίου κ μαμά κάνη μόνο το ίσιο ραβδωτο Briley κάτι ψιλοκανει κ αυτο με το ζόρι, είναι πολλα τα μέτρα για Light full το οποίο παντα κατά την γνώμη μου κ παντα με εμπορικό φυσιγγι τελειώνει το πολυ στα 40 κ κάτι μέτρα, μιλαμε να έχουμε σκάγια στον δραστικό κυκλο σωστά όχι ανεμοδουρες

Όνομα
Τολης
Δηλαδή είναι πολύ αυστηρό τσοκ στη σκόπευση;;
Αυτό διαπίστωσα στο κυνήγι τότε σε χαρτιά δε ρίχναμε και ήταν και μομπιλ τα Πλας σηγουρα θα είναι πιο σφιχτά υποθέτω αλλά αν το σκεφτείς αντικειμενικά βγαίνει για σταθερό στόχο γαλοπούλα Οποτε δεν έχουν θέμα όσοι το χρησιμοποιούν για το σκοπό αυτό

Όνομα
Παναγιώτης
Αυτό διαπίστωσα στο κυνήγι τότε σε χαρτιά δε ρίχναμε και ήταν και μομπιλ τα Πλας σηγουρα θα είναι πιο σφιχτά υποθέτω αλλά αν το σκεφτείς αντικειμενικά βγαίνει για σταθερό στόχο γαλοπούλα Οποτε δεν έχουν θέμα όσοι το χρησιμοποιούν για το σκοπό αυτό
Σε πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις δεν θα ανοίγει ο κύκλος των σκαγιων;

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Βασίλης
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά...όταν αδειάσετε το όπλο τη καραμπίνα σας,χρησιμοποιήτε πλαστικά φυσιγγια αδράνειας για τη βελόνα?
Τραβάς λίγο πίσω το κλείστρο και ταυτόχρονα πατάς της σκανδάλη και απασφαλιζει μαλακά η βελόνα. Αφήνεις να πέσει το κλείστρο και έτοιμος. Με λίγη εξάσκηση θα το πετύχεις, δεν είναι τίποτα.

Όνομα
Βασίλης
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά...όταν αδειάσετε το όπλο τη καραμπίνα σας,χρησιμοποιήτε πλαστικά φυσιγγια αδράνειας για τη βελόνα?
Έχω τη Rafaello special lusso 20 χρόνια..... ποτέ δεν τις έβαλα αδρανειας .... πάντα ρίχνω τη σφύρα.... ποτέ κανένα πρόβλημα....

Περιοχή
Λυκόβρυση
Όνομα
Παντελής
Έχω τη Rafaello special lusso 20 χρόνια..... ποτέ δεν τις έβαλα αδρανειας .... πάντα ρίχνω τη σφύρα.... ποτέ κανένα πρόβλημα....
Εγώ πάλι δεν ρίχνω ποτέ τη σφύρα... επίσης ποτέ κανένα πρόβλημα... :)

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Τραβάς λίγο πίσω το κλείστρο και ταυτόχρονα πατάς της σκανδάλη και απασφαλιζει μαλακά η βελόνα. Αφήνεις να πέσει το κλείστρο και έτοιμος. Με λίγη εξάσκηση θα το πετύχεις, δεν είναι τίποτα.
Και εγώ ακριβώς αυτό κάνω απλά τελευταία σκεφτόμουν αν πράγματι κάνω σωστά τόσα χρόνια! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

Όνομα
Ηλιας
Καλησπέρα παιδιά ! Έχω στη κατοχή μου μια benelli Beccaccia! Παρατήρησα ότι το τελευταίο αυτάκι της ρίγας (εκεί που υπάρχει το βιδακι και το στόχαστρο ) έχει ξεκωλησει και μάλιστα είναι φοβερά δύσκολο να το βγάλω μέσα από τη Ρίγα !! ( έχει ρίγα από ανθρακόνημα ) ! Από τι μπορεί να συμβαίνει ; Το όπλο το αγορασα καινούριο το προσέχω σαν τα μάτια μου , πέρα από κάτι τούμπες που έχει φάει στο κυνήγι δεν θυμάμαι ποτέ να την χτύπησα σε σημείο να σπάσει το αυτάκι ! Ξέρουμε αν φτιάχνεται αν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου η είναι πρόβλημα το οποίο θα συνεχιστεί και στα επόμενα αυτάκια ;