Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τάκη δεν τίθεται σε καμμία περίπτωση θέμα παρεξήγησης απλά εάν κάποια στιγμή δίνουμε από μόνοι μας απάντηση στα ερωτήματα μας δεν θα θεωρηθεί φρόνιμο .Να'σαι καλά φίλε μου όπως και να χει το θέμα.
 
Με την λογική αυτή άδικα κάνουμε συζήτηση όποτε το θέμα ας θεωρηθεί λήξαν.
Παναγιώτη εγώ προσωπικά κύριο όπλο από δεύτερο χέρι δεν παίρνω (ακόμα και να είναι γνωστός).
Ούτε θεωρώ "σωστό" να κυνηγάει κάποιος με 2-3-4 άφτιαχτα κύρια όπλα.
Το όπλο το μαθαίνεις και αυτή είναι μια πολύ αργή διαδικασία ... φαντάσου τώρα σε κάθε κυνήγι να αλλάζεις και όπλο.

Ειδικά τώρα για την sp δεν θα την έπαιρνα ποτέ.
Τι να την κάνω την κόκκινη αγκλούτσα κάτω από την κάνη ? για "αντί"βαρο ??? τι εξυπηρετεί ???

Επίσης γλυτώνεις 350€ αλλά χάνεις και 8 χρόνια εγγύηση μιας και η benelli τώρα δίνει 10 χρόνια σε όλα τα όπλα ... νομίζω από όπλα αγορασμένα από 9/2020.

Τώρα στο ότι δεν κόβει ... θα μπορούσα να απαντήσω με την κλασική μ@λακία ... κάτσε στα 50μ να σου τραβήξω ένα winchester δεκάβολο να δούμε αν κόβει ή όχι ...

Θα σου πω όμως τα εξής ...
Κάποιοι μιλάνε για γουρούνια λες και μιλάνε για ορτύκια, τρυγόνια ή παπιά. Μια κοψιά όλα. Δεν είναι έτσι ...
Επίσης πολλοί δεν ξέρουν να υπολογίζουν αποστάσεις
Επίσης πολλοί βλέπουν γουρούνι στα 70μ και νομίζουν ότι είναι στα 30
Επίσης βλέπουν γουρούνι 30 κιλά και το λένε τέρας
Τα πολύ μεγάλα γουρούνια απλά ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ότι μπίλια και να ρίξεις ακόμα και σε κοντινές αποστάσεις εκτός και αν τα χτυπήσεις σε καίριο σημείο (ακόμα και έτσι παίζεται αν θα πέσουν)
Τα benelli όπως και ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ μια χαρά σκοτώνουν μέχρι τα 50μ γουρούνια μέχρι 40 κιλά καθαρά (εξαρτάται βέβαια που και πόσα βόλια θα το πάρουν).
Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Υπήρχαν, υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις ... ο γενικός κανόνας όμως (για εμένα τουλάχιστον) είναι ο παραπάνω.

Όπως σου είπε και ο Άλεξ (Berben) παραπάνω τσεκάρισε τα τσοκ σου, με τα φυσίγγια που ρίχνεις και λαμβάνοντας υπόψη την ακρίβεια στις βολές σου επέλεξε το τσοκ και το φυσίγγι στην απόσταση που συνήθως τουφεκάς.
Κανένας δεν γνωρίζει από πριν την απόσταση της επόμενης τουφεκιάς.
 
Last edited:
Παναγιωτη εγω λεω να το παρεις το οπλο, αν σου αρεσει και εμφανισιακα
η τιμη για τετοιες συνθηκες οπλου, παει συνηθως 30% κατω , οποτε εκει εισαι, Θελω να πω δεν ειναι ευκαιρια , τοσο εχει.
Αν θελεις να παρεις τα μεγιστα απο αυτο, φερτο με τις φλανζες , κλειδωσε τα αλλα στη ντουλαπα, και με λιγες δοκιμες εισαι ετοιμος.
Εχει καλα τσοκ και δεν χρειαζεσαι αφτερ. Μετα απο μερικες σεζον παρε αν θες μονο για την πλακα και για αλλαγη.
Αυτο με τα χρονια εγγυησης της Μπενελι ειναι αστειο , γιατι ποτε δεν ειδα καμμια σοβαρα χαλασμενη
Η Μ2 ειναι καλο οπλο.
Υπαρχει μονο μια ενσταση απο μενα και συμφωνω με το Βασιλη σε αυτο, αλλα δεν θα εχεις προβλημα , γιατι η θηροφυλακη δεν γραφει ακομα για παραβιασεις αισθητικης.

ΥΓ δεν τα γραφω στον αερα , εχω 2 στο περιβαλλον μου, + 1 vinci, + 3 modefltro, +2 rafaelo και γω με τη γρια μου του 1976 με τη γαλικη κανη
 
Ένα πολυ σημαντικό πλεονεκτημα της Sp , είναι η κατά πολυ βελτιωμένη σε αίσθηση κ σε βάρος έλξης σκανδαλη της, εντυπωση μου κανει ότι σχεδόν κανένας ποτε δεν έχει αναφέρει ασχοληθεί με το θέμα σκανδαλη, όλοι με αυλους κ τσοκ κ τωρα τελευταία με κώνους, η σκανδαλη μαζί με το κοντακι φυσικά είναι τα σημαντικότερα όλων σε ένα όπλο
 
Παίδες έχει κυνηγησει κανεις την M2 sp σε θήραμα σκοτώνει η κανή της η τρεχουμε απο πισω;
εκτος απο τις κοκκινες μπιμπελές και το πρακτικαλ στοχαστρο τι αλλαξε σ αυτο το οπλο?

χαχαχα γελαω μονο με την αναμνηση... οταν ειχε βγει, γι αυτα τα κοκκινα μπιμπελα το αγορασαν ακομα κι αυτοι κυνηγουσαν ακομα και με 76 71 επι χρον
και τιποτα παραπανω.
Παγανο-όπλο είναι. :)
Έτσι για την ιστορία και γνώση , το όπλο ύστερα από δύο χρόνια δοκιμών , αποδίδει άψογα σε κυνήγια υδροβίων , καθώς επίσης σε κυνήγι φάσας , και καρτέρι τσίχλας . Τώρα όσο αφορά τα κάποια καλόυδια που έχει βάλει η εταιρία επάνω του , αν κάνεις τα ανάλογα κυνήγια θα βοηθήσουν αρκετά , εξάλλου πιστεύω ότι όλοι μας ξέρουμε ότι πλέον δεν σκοτώνει καλύτερα , η πιο μακριά κανη ενός όπλου . Φιλικά προσωπική μου άποψη .
 
Αυτο με τα χρονια εγγυησης της Μπενελι ειναι αστειο , γιατι ποτε δεν ειδα καμμια σοβαρα χαλασμενη
Η Μ2 ειναι καλο οπλο.
Υπαρχει μονο μια ενσταση απο μενα και συμφωνω με το Βασιλη σε αυτο, αλλα δεν θα εχεις προβλημα , γιατι η θηροφυλακη δεν γραφει ακομα για παραβιασεις αισθητικης.

ΥΓ δεν τα γραφω στον αερα , εχω 2 στο περιβαλλον μου, + 1 vinci, + 3 modefltro, +2 rafaelo και γω με τη γρια μου του 1976 με τη γαλικη κανη
Και εγώ Μ2 πλαστική έχω.
Μου αρέσει εμφανισιακά η sp, αλλά έχει αχρείαστο βάρος μπροστά.

Για την εγγύηση τώρα, έχω δει θέματα με benelli, όχι σοβαρά, αλλά είμαι καμμένος από παλιό όπλο (όχι benelli) και για μένα έχει σημασία.
Το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι ποτέ δεν θα κάνεις χρήση αλλά κρατάω πάντα πισινές.

Γνωρίζω όλες τις πολύ δυνατές παρέες στην περιοχή και οι περισσότεροι κυνηγούν με benelli και beretta.
Τα παιδιά δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα και σπρώχνουν δεκάδες k€ για εξοπλισμό και σκυλιά κάθε χρόνο οπότε θα μπορούσαν να έχουν ότι όπλο γουστάρουν.
Είναι αστείο να λέμε ότι το τάδε όπλο δεν σκοτώνει γουρούνια, όποιο και να είναι αυτό.

Οι benelli για εμένα έχουν 2 πολύ σημαντικά θέματα.
Τα έχω γράψει και θα τα ξαναγράψω ...
1. Benelli click (πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όταν χρησιμοποιήται για κυνήγι στάμπας σε πυκνό). Πολλές φορές έχει τύχει σε φίλους. Ένας άλλαξε όπλο για αυτόν τον λόγο.
Σε όλα τα άλλα κυνήγια είναι αδιάφορο.

2. Έχω διαβάσει πολλές αναφορές σε αμερικάνικα site ότι ψηλοτουφεκάνε περισσότερο από το επιτρεπτό και αυτό είναι σοβαρό σφάλμα από την πλευρά της benelli.
Διορθώνεται βέβαια αλλά δεν παύει να είναι σφάλμα.
Η πρώτη δοκιμή που έκανα με την Μ2 ήταν το poi poa.

Όλα τα υπόλοιπα, πχ πιθανά ξεβάμματα (πχ στις πρώτες crio), φθορές πλαστικών κτλ για μένα είναι πταίσματα ...
 
Έτσι για την ιστορία και γνώση , το όπλο ύστερα από δύο χρόνια δοκιμών , αποδίδει άψογα σε κυνήγια υδροβίων , καθώς επίσης σε κυνήγι φάσας , και καρτέρι τσίχλας . Τώρα όσο αφορά τα κάποια καλόυδια που έχει βάλει η εταιρία επάνω του , αν κάνεις τα ανάλογα κυνήγια θα βοηθήσουν αρκετά , εξάλλου πιστεύω ότι όλοι μας ξέρουμε ότι πλέον δεν σκοτώνει καλύτερα , η πιο μακριά κανη ενός όπλου . Φιλικά προσωπική μου άποψη .
εγω δεν ειπα για το μηκος της καννης σε σχεση με την αποδοση του.ειπα οτι το αγορασε κοσμος για τα καλουδια του αψηφοντας ακομα και το μηκος καννης καθως βγαίνει μονο 66
κανενας δεν ειπε οτι δεν σκοτωνει. σκοτωνει μετρια με παραξενιες σε φυσιγγια οπως ολες οι benelli.
 
Πλάκα έκανες ε;Εγώ δεν θα κάνω πλάκα και θα σε ρωτήσω θα πούλαγε μια xlr για να αγοράσεις την sp;Να σε δω.
Εγώ πάντως έχω μετανιώσει πολύ που πήγα απο rafaello σε xlr5. Τόσο που διανύω ήδη 13 χρόνια με την τελευταία...xlr5 το αποκούμπι των ανθρώπων με μειωμένη αυτοπεποίθηση...
 
Πλάκα έκανες ε;Εγώ δεν θα κάνω πλάκα και θα σε ρωτήσω θα πούλαγε μια xlr για να αγοράσεις την sp;Να σε δω.
Δεν έχω πιάσει xlr ούτε ξέρω πως είναι ούτε την έχει κάποιος στα μέρη μου.
Το πιο σημαντικό για εμένα είναι η αξιοπιστία.
Αν είναι αξιόπιστο και σου κάθεται καλά μην παρεις την sp.
Αν την γουστάρεις βέβαια, πάρτην.
 
Δεν έχω πιάσει xlr ούτε ξέρω πως είναι ούτε την έχει κάποιος στα μέρη μου.
Το πιο σημαντικό για εμένα είναι η αξιοπιστία.
Αν είναι αξιόπιστο και σου κάθεται καλά μην παρεις την sp.
Αν την γουστάρεις βέβαια, πάρτην.
Ορθή ειλικρινή και σοβαρή κρινω την προταση σου φιλε μου και σε ευχαριστώ.
 
Εγώ πάντως έχω μετανιώσει πολύ που πήγα απο rafaello σε xlr5. Τόσο που διανύω ήδη 13 χρόνια με την τελευταία...xlr5 το αποκούμπι των ανθρώπων με μειωμένη αυτοπεποίθηση...
BIRDY με έχεις ζυγισει για ατομο με μειωμένη αυτοπεποιθηση;Γιατι σε αυτή την περίπτωση θα τη δώσω την xlr δεν θέλω να είμαι σε αυτή την κατηγορία φίλε μου.
 
Ορθή ειλικρινή και σοβαρή κρινω την προταση σου φιλε μου και σε ευχαριστώ.
Έχεις ένα πλεονέκτημα που λίγοι έχουν πριν τη αγορά,το όπλο το έχει φίλος σου και μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις αν σου κάνει για τα κυνήγια που θες.
 
Εγώ κατάλαβα ότι αυξάνει την αυτοπεποίθηση
Σωστά την αυξανει αλλα σε οσους την εχουν μειωμενη όπως πιστεύω ότι κατάλαβα από τα λόγια του φίλου μας..Χωρίς βέβαια να τίθεται θέμα αντιπαράθεσης.Η ουσία του θέματος μας ενδιαφέρει.
 
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, αλλά ούτε να πιανομαστε από τις λέξεις φιλε μου.Αν κάποιος έλεγε ότι η xlr είναι ελαφριά και εύκολη στον χειρισμό , που την προτιμούν ΚΑΊ οι γυναίκες κυνηγοί,θα θεωρούνταν το όπλο γυναικείο;
 
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης, αλλά ούτε να πιανομαστε από τις λέξεις φιλε μου.Αν κάποιος έλεγε ότι η xlr είναι ελαφριά και εύκολη στον χειρισμό , που την προτιμούν ΚΑΊ οι γυναίκες κυνηγοί,θα θεωρούνταν το όπλο γυναικείο;
Ξεφύγαμε ας το κλείσουμε λέω εγώ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top