Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εαν εριχνες σφαιρες οι μονοβολα οχι οσο ανεβαινες μετρα θα ηθελες υπολογισμους ριχνοντας σκακια οπου κοιτας ριχνεις ασχετως τροχιας αλλα απαραιτητη προυποθεση να βρισκεσαι ευθυγραμισμενος με την τροχια κανοντας την σωστη προσκοπευση οπως κανεις και στα 14 μετρα εισαι ευθυγραμισμενος απολυτα και με σωστο κοντακι αρα οπου κοιτας ριχνεις. Ριχνεις σκακια οταν λες κεντρο εχεις 50% πανω και 50% σε καλυπτουν πολλα μετρα. Αν εριχνες σφαιρα οσο μεγαλωνε η αποσταση θα ηθελες να ριχνεις με αποκλισεις απο το κεντρο αναλογα αποστασης /αερα/ ταχ βληματος κτλ
 
Το θέμα είναι ότι οι τουφεκιές πρέπει να είναι ενστικτώδεις .
Αυτό είναι το ακαταλαβίστικο.
Το όπλο σταθεροποιείται ;
Όταν σταθεροποιηθεί πως καταφέρνεις να μην κλέψεις τον εαυτό σου ;
Εγώ προσπαθώ να το πετύχω μη κοιτάζοντας καθόλου σκόπευτρο κάνη με την περιφερειακή όραση.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό ...
 
Αυτο το να κλεινεις τα ματια να κουμπωνεις το οπλο και να τα ανοιγεις ειναι ενας τροπος για να σου δειξει αν κανεις σταθερες επωμισεις και να σου δειξει και τις διορθωσεις που χρειαζεσαι στο κοντακι αναλογα το πως βλεπεις και το ποσο το καθε σκοπευτικο σε συνδυασμο με την κανη σου.Το τεστ τσωρτιλ ειναι για να δειξει αν εχεις πετυχει την διαδικασια που ανεφερα πιο πανω για να διορθωσεις τυχον μικρολεπτομεριες ακόμη
 
Αυτο το να κλεινεις τα ματια να κουμπωνεις το οπλο και να τα ανοιγεις ειναι ενας τροπος για να σου δειξει αν κανεις σταθερες επωμισεις και να σου δειξει και τις διορθωσεις που χρειαζεσαι στο κοντακι αναλογα το πως βλεπεις και το ποσο το καθε σκοπευτικο σε συνδυασμο με την κανη σου.Το τεστ τσωρτιλ ειναι για να δειξει αν εχεις πετυχει την διαδικασια που ανεφερα πιο πανω για να διορθωσεις τυχον μικρολεπτομεριες ακόμη
Το πρώτο είναι πιο αξιόπιστο για εμένα.
Σε διάφορες γωνίες και στάσεις σώματος.
Είναι και πιο φθηνό :)
 
Οταν παει τελεικα στο βουνο εκει αλλαζουν ολα εκει φυσαει αερας δεν εχουμε παντα επιπεδο εδαφος θα μαστε ψωφιοι και πολλα αλλα ξερεις τι ειναι να σου περναει η φασσαστα 20 μετρα εσυ να ριχνεις και αυτη να σε κοιταει στα ματια αχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχ
 
Οταν παει τελεικα στο βουνο εκει αλλαζουν ολα εκει φυσαει αερας δεν εχουμε παντα επιπεδο εδαφος θα μαστε ψωφιοι και πολλα αλλα ξερεις τι ειναι να σου περναει η φασσαστα 20 μετρα εσυ να ριχνεις και αυτη να σε κοιταει στα ματια αχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχ
Να σου περνάει στα πέντε μέτρα , να τις ρίχνεις και τις τρεις και να σε χαιρετάει.
 
Να σου περνάει στα πέντε μέτρα , να τις ρίχνεις και τις τρεις και να σε χαιρετάει.
Εγω λεω για το απορημενο επιμονο βλεμα μεσα στα ματια μα ουτε καν να τρομαξει ενα ελιγμο κατι ρε φιλε αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Εγω λεω για το απορημενο επιμονο βλεμα μεσα στα ματια μα ουτε καν να τρομαξει ενα ελιγμο κατι ρε φιλε αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Μετα απο τετοιες περιπτώσεις το απορρημενο βλεμμα το έχουμε εμείς. Ακόμα θυμάμαι μια που ερχόταν στρωτά ειχα 8 άρια μέσα και άλλαξα και φυσίγγια τρομάρα μου. Ουτε ελιγμό δεν έκανε. Απλα την κοίταγα σαν παγωτό που απομακρυνόταν.
 
Εγώ που είμαι αριστερόχειρας πρέπει να πάρω δεξί και να το μετατρέψω σε αριστερό η να πάρω από την αρχή για αριστερόχειρες ;Μου φταίει το όπλο η μάρκα οι κάννες που η επιλογή μου ήταν λάθος η να το πάρω και όσο κοστίσει.
Η browning δεν δίνει κλίση στο κοντάκι της,είναι ίσιο,η φάση τώρα είναι ότι με τον καιρό το ξύλο ίσως πάρει μια κλίση,ΣΥΡΙΖΑ θα είναι❓ΝΔ θα είναι❓.... ,Της δική μου ευτυχώς έμεινε ίσιο,αναποφάσιστη‼️....
 
Η browning δεν δίνει κλίση στο κοντάκι της,είναι ίσιο,η φάση τώρα είναι ότι με τον καιρό το ξύλο ίσως πάρει μια κλίση,ΣΥΡΙΖΑ θα είναι❓ΝΔ θα είναι❓.... ,Της δική μου ευτυχώς έμεινε ίσιο,αναποφάσιστη‼️....
Στο δικό μου 525 για το κοντάκι και μόνο θα ψήφιζα συριζα.Αλλα επειδή το έχω βάλει στην άκρη για τον γιο μου ψηφίζω ΝΔ.Αναποφασιστος.
 
Last edited:
Μετα απο τετοιες περιπτώσεις το απορρημενο βλεμμα το έχουμε εμείς. Ακόμα θυμάμαι μια που ερχόταν στρωτά ειχα 8 άρια μέσα και άλλαξα και φυσίγγια τρομάρα μου. Ουτε ελιγμό δεν έκανε. Απλα την κοίταγα σαν παγωτό που απομακρυνόταν.
Οταν περασεις απο τη σκοπευση με κλειστο ματι σε δυοφθαλμη θα καταλαβεις πως αν δε σου καθετε ακριβως το οπλο αστα βραστα μιλαω για εμενα ειναι κλυτερη αλλα το οπλο πρεπει να ειναι γαντι
 
Οταν περασεις απο τη σκοπευση με κλειστο ματι σε δυοφθαλμη θα καταλαβεις πως αν δε σου καθετε ακριβως το οπλο αστα βραστα μιλαω για εμενα ειναι κλυτερη αλλα το οπλο πρεπει να ειναι γαντι
Τόλη οταν ενα πουλι ερχεται στρωτά δεν ειναι θεμα διοφθαλμης η μονοφθαλμης ή όπλου, οταν σε αυτες τις βολες εχεις συνεχως επιτυχιες, ειναι ξεκάθαρα η μαλακία που μας δερνει την ώρα της βολής... Κοινως αν τα παίρναμε όλα δε θα είχε επιβιώσει τίποτα!!!
 
Last edited:
Με το τεστ αυτό εξετάζουμε αν το όπλο τουφεκάει εκεί που βλέπουμε . Δεδομένη είναι η διόφθαλμη σκόπευση με το σκεπτικό ότι στην κυνηγετική σκόπευση γίνεται κατάδειξη του στόχου και η σταθερή επώμιση. Γίνεται στα 14,5μ με 7 -8 τουφεκιές με φουλ τσοκ και με #7 ή #8 ή και πιό μικρά σε χαρτόνι με ένα κέντρο που είναι στο ύψος των ματιών μας και βλέπουμε πόσο και προς τα που φεύγει . Το θέμα είναι ότι οι τουφεκιές πρέπει να είναι ενστικτώδεις .

Το τεστ όμως είναι η μισή δουλειά . Η άλλη μισή είναι να κάνεις διορθώσεις στο κοντάκι που θα διορθώσει τις παρεκλίσεις. Είτε με φλάντζες, είτε με ρυθμιζόμενο κοντάκι είτε με φάγωμα με την ράσπα του κοντακιού.

Εδώ μπορείς να δείς πως γίνονται οι διορθώσεις: http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/3013/

Οσο για τις τραβέρσες που λέει ο Δημήτρης σκέπτομαι ότι "πρώτα μαθαίνουμε να περπατάμε και μετά τρέχουμε". Πρώτα στο σταθερό στόχο του Churchill test ρίχνουμε κέντρο και μετά πάμε στις τραβέρσες με τις τεχνικές προσκόπευσης κλπ.

Κάπου εδώ μέσα έχουμε ξαναβάλει για το πώς γίνεται το τεστ αλλά άμα το γκουγλάρεις θα δείς πολλά που πάνω κάτω λένε τα ίδια.
φιλε χοντρα νουμερα βαζουμε
 
Οταν παει τελεικα στο βουνο εκει αλλαζουν ολα εκει φυσαει αερας δεν εχουμε παντα επιπεδο εδαφος θα μαστε ψωφιοι και πολλα αλλα ξερεις τι ειναι να σου περναει η φασσαστα 20 μετρα εσυ να ριχνεις και αυτη να σε κοιταει στα ματια αχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχ
Ακόμα περνάνε φάσσες στα 20μ ... ???? Συνήθως τις τουφεκάνε μεσούρανα ...
:)
 
Τόλη οταν ενα πουλι ερχεται στρωτά δεν ειναι θεμα διοφθαλμης η μονοφθαλμης ή όπλου, οταν σε αυτες τις βολες εχεις συνεχως επιτυχιες, ειναι ξεκάθαρα η μαλακία που μας δερνει την ώρα της βολής... Κοινως αν τα παίρναμε όλα δε θα είχε επιβιώσει τίποτα!!!
Αν κάθεσαι για τσίχλες και σου περνάει Φάσσα κολλάει το τραγούδι ,και νιώθω νιώθω νιώθω νιωθω ΤΑΡΑΧΉ!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top