Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπορεί κάποιος να βάλει φωτογραφίες η βίντεο με ξεφλουδισμενες βάσεις να δούμε γιατί πρόκειται.Και οι ανοδιομενες βάσεις κάνουν σημάδια από χτυπήματα η γρατσουνιές αλλά θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό λόγο χρήσης.
Βλέπεις φίλε μου πόσες απόψεις τελικά έχει το θέμα που έθεσα για συζήτηση ;Το πρόβλημα είναι υπαρκτό γιατί προσωπικά το έχω δει αλλά το ζητούμενο είναι στην προκειμένη αυτό που λέει ο Ηλίας είναι δυνατόν να πληρώνεις 2350ευρώ σήμερα και να αντιμετωπίζεις τέτοια ζητήματα ;Προσωπικά το αγαπάω αυτό το όπλο επειδή ενίοτε το κυνηγώ διότι δεν είναι δικό μου αλλά φίλου μου ο οποίος και αποφάσισε χθες να το πωλείσει και με έχει αναποδιασει όλο αυτό που βλέπω όταν το έχω στα χέρια μου.Τώρα τις λύσεις στα προβλήματα ξέρουμε να τις δίνουμε όλοι αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
 
Ποιά είναι τα βλητικά χαρακτηριστικά της SS που την κατατάσουν σε ανώτερο επίπεδο από την π.χ. Μ2;
Η ερώτηση ήταν για τα βλητικά χαρακτηριστικά όχι για τα όποια "οπτικά-αισθητικά".
Εκτός από την κρυογενή κατεργασία της κάννης (που δεν την κάνει και απαραίτητα ανώτερη βλητικά) υπάρχει άλλη διαφοροποίηση;
 
Τις μέρες που έρχονται θα πάρω την SS. και μια M2 και θα τις δοκιμάσω με τα τσοκ της SS να δω τις βλητικές διαφορες.Παρεπιπτωντος τα τα τσοκ της SS αποδίδουν πολύ καλά δεν χρειάζεται έξοδα για σφυρί μαρκευ
 
Τις μέρες που έρχονται θα πάρω την SS. και μια M2 και θα τις δοκιμάσω με τα τσοκ της SS να δω τις βλητικές διαφορες.Παρεπιπτωντος τα τα τσοκ της SS αποδίδουν πολύ καλά δεν χρειάζεται έξοδα για σφυρί μαρκευ
Συ γνώμη συμπληρωνω για σφυρί μάρκετ τσοκ.
 
Βλέπεις φίλε μου πόσες απόψεις τελικά έχει το θέμα που έθεσα για συζήτηση ;Το πρόβλημα είναι υπαρκτό γιατί προσωπικά το έχω δει αλλά το ζητούμενο είναι στην προκειμένη αυτό που λέει ο Ηλίας είναι δυνατόν να πληρώνεις 2350ευρώ σήμερα και να αντιμετωπίζεις τέτοια ζητήματα ;Προσωπικά το αγαπάω αυτό το όπλο επειδή ενίοτε το κυνηγώ διότι δεν είναι δικό μου αλλά φίλου μου ο οποίος και αποφάσισε χθες να το πωλείσει και με έχει αναποδιασει όλο αυτό που βλέπω όταν το έχω στα χέρια μου.Τώρα τις λύσεις στα προβλήματα ξέρουμε να τις δίνουμε όλοι αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Αστοχίες συμβαίνουν παντού , κάποιος παραπονέθηκε για το ξεφλούδισμα της επινικελομενης βάσης ακριβού Beretta sporting και μετά είδε τον χαμο από παράπονα στο διαδίκτυο.Μακρια από μας και κατά αλλα μην στεναχωριέσαι για πράγματα που διορθώνονται και πράγματα πού δεν διορθώνονται
 
Η ερώτηση ήταν για τα βλητικά χαρακτηριστικά όχι για τα όποια "οπτικά-αισθητικά".
Εκτός από την κρυογενή κατεργασία της κάννης (που δεν την κάνει και απαραίτητα ανώτερη βλητικά) υπάρχει άλλη διαφοροποίηση;
.think.
 
Νομίζω ότι καταλάβαμε Όλοι το πως συζητάμε το θέμα και δεν είναι το γεγονός αν στενοχωριομαστε η οχι.Μερικές φορές τα πράγματα είναι και τυχερά. Τώρα με συγχωρείται πάω για Γουρνοπουλα καλή σας όρεξη σε όλους σας .
 
Και οι ανοδιομενες βάσεις κάνουν σημάδια από χτυπήματα η γρατσουνιές αλλά θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό λόγο χρήσης.
Για να ξεχωρίσουμε τα πραγματα..
Δες την βάση απο την Mossberg μου.. Έκλεισε 20χρονων αλλά έπεσε σε λαθος χέρια(τα δικά μου...)
Γιατί σε αλλά χέρια δεν θα είχε ουτε μια γρατζουνια.. Οι αλήθειες να λέγονται..
Όλα αυτά τα σημάδια ξυσιματα έχουν γίνει γιατί ακουμπαγα όπου έβρισκα.. Κ σε πετρες όταν πηγαινα για περδικες κ σε βάτα κλπ...
Είναι μια φθορά που φταίει ο χρηστης 100%...την να πω ότι φταίει η moss??
Φυσικά και όχι!!
Αλλα οταν αγοραραζεις ένα όπλο ακριβό έχεις κάποιες απαιτήσεις κ για αυτό δίνεις κ κάποια επιπλέον χρήματα παραπανω...
Όπως ένας φίλος παλιά που έσκασε 1500e για μια franchi raptor κ δεν άργησε καθόλου να σκάσει το χρώμιο στην βάση,χωρίς να την έχει "ξυσει" πουθενα...
Όταν όμως έχεις αγοράσει κάτι φθηνότερο κ συμβεί αυτό δεν σε ποναει πονάει κ τόσο...
Αστοχίες ναι υπάρχουν παντου! Αλλά πρεπει να διορθώνονται κ να υπαρχει βελτίωση!

IMG_20210117_115320.jpg
 
Last edited:
Η διαφορά της ςς παιδιά ειναι οταν θα αρχίσεις να τουφεκας πάνω από 40 μετρα αν μπορείς να την υποστηρίξεις θα δεις που σκοτώνει και που σταματάνε τα αλλα μπενελι γιατι ειχα αλλες Τρεις σεντρο τη πρωτη μπεκατσια και την 123 τι να καταλάβεις οταν ριχνεις στα 20 και 30 που εκεί αν κοιτας τα πουλια τις διαφορες στα σκοτωματα τιις βλεπεις πεθαίνουν στον αέρα πεφτουν σαν πανια λιγο η κριο κανη λιγο το πορτινγκ λιγο τα τσοκ ειναι παραπανω βλητικα απο τις αλλες τωρα δεν ξερω τι κάνει η παουερ μπορ
 
Η διαφορά της ςς παιδιά ειναι οταν θα αρχίσεις να τουφεκας πάνω από 40 μετρα αν μπορείς να την υποστηρίξεις θα δεις που σκοτώνει και που σταματάνε τα αλλα μπενελι γιατι ειχα αλλες Τρεις σεντρο τη πρωτη μπεκατσια και την 123 τι να καταλάβεις οταν ριχνεις στα 20 και 30 που εκεί αν κοιτας τα πουλια τις διαφορες στα σκοτωματα τιις βλεπεις πεθαίνουν στον αέρα πεφτουν σαν πανια λιγο η κριο κανη λιγο το πορτινγκ λιγο τα τσοκ ειναι παραπανω βλητικα απο τις αλλες τωρα δεν ξερω τι κάνει η παουερ μπορ
Κ ειδικά σε 76 κανη κ με κώνο, με ένα καλό φυσιγγι γυρνάς έργα γουέστερν, φυσικά κ αυτονόητα κοντακι λειζερ
 
Εγώ έχω γίνει μπενελακιας αλλα γραφω πάντα την αλήθεια η σεντρο που ειιχα μόλις εριχνες 100 φυσίγγια για να ξεσφιξει η βίδα της παπιας ήθελε κάβουρα το ιδιο και η μαύρος αετος ενος θείου έχει αλαξει βίδα εχει παει σε οπλουργο δύο φορές και δεν έχει λυθει το θέμα δεν το έχω ξανακούσει σε μπενελι έγραψα εχθές και στο μπαικαλ σύνδεσμο αρνητικά που εχω παρατηρήσει ο ίδιος για αρκετά όπλα μιας και εχω αλαξει καμια 20αρια
 
Εγώ φίλε δεν κάνω κώνο γιατί δεν εγγυάται κανεις βελτίωση και αν δε βελτιωθει γιατι θα κανω δοκιμες πριν και μετά θα μου πάρει κανη αλλη που κάνει 700 και δευτερος λόγος πολύ πιθανον στα λιγα γρ να κάνει εμπλοκές
 
Και για την ερώτηση που έκανα πιο πάνω στο θέμα ταχυτήτων μετά από χθεσινή κουβέντα επειδή με τρώει το έψαξα λίγο και η αδράνεια οντως πρεπει να εχει λιγο μικρότερες ταχύτητες εξηγω.Η πλήρη καύση μπαρούτι γινεται το ανώτερο εως 45 εκ απο εκεί και πέρα οσο πιο γρήγορα χρησιμοποιείς τα αέρια τόσα χάνεις δηλ ιδανικο για καραμπίνα θα ηταν να εχει τρύπες η κάνη μετά από τα 45 αδύνατον γιατι θα ειχε μια παπια 50 ποντους η αδράνεια που χρησιμοποιει αμεσα την αντιδραση της εκρηξης στη θαλαμη χανει περισσοτερα αέρια αρα δύναμη αρα ταχύτητα και τρως και περισσότερα αέρια στη μάπα.
 
Αν υπήρχαν πραγματικα αξιοσημείωτες μετρήσιμες διαφορες ανάμεσα σε αδρανειας-αεριων-καννες porting δεν νομίζω να τα κυκλοφορούσαν έτσι στο εμπόριο..
Η μήπως λέει ένας που έχει κ τα δυο "είδη"
σήμερα που θα παρω την αδράνειας για τσίχλες θα βάλω 30-32γρ κ αυριο που θα πάρω την αερίων θα βάλω 34γρ για να κερδίσω σε απώλεια αεριων..οπως άφηνε να εννοειθει στο βιντεάκι......
 
Και για την ερώτηση που έκανα πιο πάνω στο θέμα ταχυτήτων μετά από χθεσινή κουβέντα επειδή με τρώει το έψαξα λίγο και η αδράνεια οντως πρεπει να εχει λιγο μικρότερες ταχύτητες εξηγω.Η πλήρη καύση μπαρούτι γινεται το ανώτερο εως 45 εκ απο εκεί και πέρα οσο πιο γρήγορα χρησιμοποιείς τα αέρια τόσα χάνεις δηλ ιδανικο για καραμπίνα θα ηταν να εχει τρύπες η κάνη μετά από τα 45 αδύνατον γιατι θα ειχε μια παπια 50 ποντους η αδράνεια που χρησιμοποιει αμεσα την αντιδραση της εκρηξης στη θαλαμη χανει περισσοτερα αέρια αρα δύναμη αρα ταχύτητα και τρως και περισσότερα αέρια στη μάπα.
Γιάννη τελείως λάθος φίλε ...
Το κλείστρο ξεκλειδώνει (πρόσεχε .. δεν ανοίγει απλά ξεκλειδώνει) αφού τα σκάγια έχουν ΒΓΕΙ από την κάνη ...
Δες βίντεο ...
Δεν "χάνουν" καθόλου αέρια τα αδράνειας.
 
Το ειχα ξαναβάλει αυτό το βίντεο γιατί μου έκανε εντυπωση κ ο λόγος είναι γιατί δεν είχα ξανακούσει κάτι τετοιο..
Και δεν μπορώ να καταλάβω κ απο προκυπτουν τα ποσοστα τοις εκατό που λέγονται..
Κ γενικά κάτι δεν μου αρέσει έτσι όπως θέτει κ την επιλογη των φυσίγγιων ο κατα τα αλλά συμπαθεστατος Κυριάκος..

Ακουστε στο 4:03...

Ακούστε στο 4:03...

Καλά κρασιά ...
Τρια πλιά και ένα τσών'
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top