Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα παρέα. Μια βοήθεια θέλω. Θέλω να κάνω αλλαγή ελατήριο στην αποθήκη απο m2. Έχει την μεγάλη αποθήκη. Ξέρει κανείς πως βγαίνει. Το όπλο ειναι φίλου. Ξεβιδώνει η αποθήκη?
Ρίξε ένα μάτι. Ίδια τάπα δεν έχει η αποθήκη στη Μ2;
 
Ξεβιδωνει η αποθήκη με λίγο ζέσταμα ετσι ειναι οι περισσότερες μπενελι απλα έχει λιγο κόλα και θέλει ζεσταμα εχει δίκιο ο φίλος εγώ ειχα αλλάξει στη σεντρο και έτσι ειναι και οι περισσότερες καραμπινες οι αποθηκες ξεβιδωνουν οι ειναι κολλημένες και παλι με ζεσταμα ανοίγουν σε αυτες πάντα που δεν παίρνουν προέκταση φυσιγγιων .
 
Ξεβιδωνει η αποθήκη με λίγο ζέσταμα ετσι ειναι οι περισσότερες μπενελι απλα έχει λιγο κόλα και θέλει ζεσταμα εχει δίκιο ο φίλος εγώ ειχα αλλάξει στη σεντρο και έτσι ειναι και οι περισσότερες καραμπινες οι αποθηκες ξεβιδωνουν οι ειναι κολλημένες και παλι με ζεσταμα ανοίγουν σε αυτες πάντα που δεν παίρνουν προέκταση φυσιγγιων .
Μιλάς για την ένωση της αποθήκης με την βάση του όπλου ;
 
Ναι γι'αυτή την ένωση αποθήκης με βαση του όπλου οσα όπλα δίνετε να δεχθούν προέκταση συνήθως αλλάζει απο πάνω στις υπόλοιπες ειτε ξεβιδωνεις είτε απλά ξεκολας την αποθηκη απο τη βάση στις μπερετες σειρά 300 μονο ξεβιδωνε από πανω πιεζοντας μια ασφαλεια και ανοιγες την αποθήκη απο πάνω .
 
Το πας φιρί φιρί για ζημιά.
Κατά 99.999% δεν αλλάζει ξεβιδώνοντας την αποθήκη από την βάση.
Πήγαινε σε οπλουργό.
Σου κάνει εμπλοκές το όπλο;
Πως κατάλαβες ότι έχει εξασθενήσει το ελατήριο;
Πίστεψε με έχω αλλάξει πολλά ελατήρια σε διάφορα όπλα. Σε ολπουργο θα στείλω το όπλο οταν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Το όπλο είναι φίλου και κάνω εξυπηρέτηση. Αν ηταν το δικό μου θα ήξερα πως βγαίνει και πως καθαρίζει. Έχει χάσει την δύναμή του και δεν φέρνει το τελευταίο φυσίγγι με την απαιτούμενη δύναμη πίσω με αποτέλεσμα να μένει απο τροφοδοσία. Ελπίζω να σε κάλυψα
 
Μόλις την ξεκολησεις και κανεις τη δουλειά μετα να ξερεις χρειαζεται παλι λιγη κόλα γιατι οσο και αν τη σφίξεις μετα απο ντουφεκιες θα ξεσφιξει εναι θέματα που δημιουργουνται οταν έρχονται σε επαφη διαφορετικά μέταλλα
 
Μόλις την ξεκολησεις και κανεις τη δουλειά μετα να ξερεις χρειαζεται παλι λιγη κόλα γιατι οσο και αν τη σφίξεις μετα απο ντουφεκιες θα ξεσφιξει εναι θέματα που δημιουργουνται οταν έρχονται σε επαφη διαφορετικά μέταλλα
Ναι το γνωρίζω έχω κόλλα για σπείρωμα. Loctite την κόκκινη. Ευχαριστώ για την απάντηση
 
Με δικες τηε είχε ξεκινήσει μετά το 1970 για ενα μικρό διάστημα συνεργάστηκε με την γαλλική εταιρία .Παρότι την αδράνεια που την έκανε πασίγνωστη σαν εταιρία την είχε βρει πρώτη η μπερναντελι το 1966 νομιζω και ειχε φτιάξει καραμπίνα αδράνειας αλλά γιατί δεν τράβηξε κανείς δεν εχει δώσει σαφή απάντηση.
 
Παρότι την αδράνεια που την έκανε πασίγνωστη σαν εταιρία την είχε βρει πρώτη η μπερναντελι το 1966 νομιζω και ειχε φτιάξει καραμπίνα αδράνειας αλλά γιατί δεν τράβηξε κανείς δεν εχει δώσει σαφή απάντηση.
https://armiusate.blogspot.com/2016/11/fucile-semiautomatico-bernardelli.html?m=1

Το παραπανω μοντελο που λειτουργουσε με αδρανεια το κατασκευασε απο το 1950 εως το 1964... ο λογος που δεν πουλησε ηταν η γεμιστηρα απο οτι ειχε πει η ιδια η εταιρια( κ ισως κ το "σουλουπι" του θα πω εγω..)
Λεγεται πως ειχε ωραιο ζυγισμα,πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης κ δεν εκανε καθολου εμπλοκες...
Τεχνολογικα μπορεί να ηταν μισο αιωνα μπροστα απο τον ανταγωνισμό οπως ειχε γραψει καποτε ενας αρθρογραφος....
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top