Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οχι φιλε μου τα εχουνε μελετιμενα ετσινκι αλιως απο τοτε που βγενουνε τα μοντελα με αλουμινενιο σωλινα επανατατικου ανωξιδωτο μπαφερ και ελατιριο αρχισανε τα μπενελια να βαρανε πιο καλα τα 24 αρια ενταξεινκαι ο superblack eagle 1 που εχω τα ριχνει αλλα δεν ειναι και ο κανονας
ΟΚ, από ό,τι καταλαβαίνω δε χρειάζεται ειδικό ελατήριο κάθε μοντέλο πάντως.
 
Χαίρετε,
Θα ήθελα να αλλάξω ελατήριο σε Benelli Centro 20+ χρόνων που είναι ακόμα με το εργοστασιακό και πριν το παραγγείλω έχω τα εξής ερωτήματα:
Πόσοι τύποι υπάρχουν σε αυτά τα ελατήρια; Κάθε μοντέλο ανάλογα με τις γομώσεις που ρίχνει θέλει το δικό του; Μου φαίνεται λογικό το δικό μου να δέχεται διαφορετικό σε σχέση π.χ. με SBE. Εγώ ενδιαφέρομαι για ίδιο με το εργοστασιακό που με κάλυπτε μια χαρά όλα αυτά τα χρόνια και θα ήθελα να αποφύγω να πάρω ένα ελατήριο και να μπω στη διαδικασία πειραματισμών και μετατροπών για να με καλύπτει σε όλες τις γομώσεις που με κάλυπτε το εργοστασιακό (24γρ μέχρι μάγκνουμ).
Γιατί θέλεις να αλλάξεις το ελατήριο;
Σου κάνει εμπλοκές;
 
Γιατί θέλεις να αλλάξεις το ελατήριο;
Σου κάνει εμπλοκές;
Με πρόλαβες... Αν δεν έχετε πρόβλημα με εμπλοκές μην αλλάζετε ελατήρια για μένα, έχουν παιδευτει πολλοί με ελατήρια που είναι ελαφρώς πιο σκληρά η μαλακά κ ο συγχρονισμός στο όπλο πάει περίπατο....
 
Με πρόλαβες... Αν δεν έχετε πρόβλημα με εμπλοκές μην αλλάζετε ελατήρια για μένα, έχουν παιδευτει πολλοί με ελατήρια που είναι ελαφρώς πιο σκληρά η μαλακά κ ο συγχρονισμός στο όπλο πάει περίπατο....
Ακριβώς!
Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις...
 
Γιατί θέλεις να αλλάξεις το ελατήριο;
Σου κάνει εμπλοκές;
Ναι μου έκανε πέρσι λίγες φορές (2-3) αλλά δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω/επισκευάσω. Βασικά δεν έκλεισε καλά το κλείστρο στην επαναφορά. Υποθέτω ότι είναι αυτό γιατί είναι αρκετά παλιό και σε άλλο benelli στην οικογένεια είχαμε τα ίδια αλλά αρκετά νωρίτερα (στην 5ετία). Τότε βέβαια υπήρχε καλός οπλουργός στην περιοχή που μένω και μας έλυσε το πρόβλημα, αλλά βγήκε στη σύνταξη τώρα.
 
Με πρόλαβες... Αν δεν έχετε πρόβλημα με εμπλοκές μην αλλάζετε ελατήρια για μένα, έχουν παιδευτει πολλοί με ελατήρια που είναι ελαφρώς πιο σκληρά η μαλακά κ ο συγχρονισμός στο όπλο πάει περίπατο....
Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης. Παρόλο που μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα πιστεύω ότι μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός παρόλο που 20 χρόνια δε μου είχε βγάλει κάτι. Θέλω να έχω το ελατήριο έτοιμο όμως σε περίπτωση που μου το ξαναβγάλει.
 
Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης. Παρόλο που μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα πιστεύω ότι μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός παρόλο που 20 χρόνια δε μου είχε βγάλει κάτι. Θέλω να έχω το ελατήριο έτοιμο όμως σε περίπτωση που μου το ξαναβγάλει.
Πάρε τον Κύργια τότε, ανέφερε του ακριβώς το μοντέλο που έχεις κ πάρε ένα σετ από όλα τα ελατήρια του όπλου να κάνεις μια ανανέωση ώστε να έχουν όλα την ίδια φθορά αφού μετρά πολλά χρόνια το όπλο... το κόστος είναι σχετικά μικρό...
 
Χαίρετε,
Θα ήθελα να αλλάξω ελατήριο σε Benelli Centro 20+ χρόνων που είναι ακόμα με το εργοστασιακό και πριν το παραγγείλω έχω τα εξής ερωτήματα:
Πόσοι τύποι υπάρχουν σε αυτά τα ελατήρια; Κάθε μοντέλο ανάλογα με τις γομώσεις που ρίχνει θέλει το δικό του; Μου φαίνεται λογικό το δικό μου να δέχεται διαφορετικό σε σχέση π.χ. με SBE. Εγώ ενδιαφέρομαι για ίδιο με το εργοστασιακό που με κάλυπτε μια χαρά όλα αυτά τα χρόνια και θα ήθελα να αποφύγω να πάρω ένα ελατήριο και να μπω στη διαδικασία πειραματισμών και μετατροπών για να με καλύπτει σε όλες τις γομώσεις που με κάλυπτε το εργοστασιακό (24γρ μέχρι μάγκνουμ).
Για ποιό ελατήριο μιλάς ;

Πάντως καλύτερα να τα αλλάξεις όλα παρά ένα.
 
Τι ακριβώς θέλεις να διορθώσεις; Ποιό το πρόβλημα στο όπλο; Τι ακριβώς σου κάνει;
Μου έχει κάνει λίγες εμπλοκές. Για την ακρίβεια δεν έριξε τη δεύτερη. Μαλλον επειδή το κλείστρο δεν είχε κλείσει καλά. Βασικά στην αναμπουμπούλα δεν είχα δώσει σημασία αλλά το φυσίγγι που έλεγξα μετά είχε ανεπαίσθητο βούλιαγμα στο καψούλι.
 
Μου έχει κάνει λίγες εμπλοκές.
Υπάρχουν πολλά είδη εμπλοκών.
Τι ακριβώς κάνει;
Δεν σου βγάζει το ριγμένο φυσίγγι;
Δεν σου παίρνει το νέο;
Όταν σου κάνει εμπλοκή σε ποιά θέση σταματά το κλείστρο και το φυσίγγι κτλ

Με ένα τύπο φυσιγγιών ή με πολλά ;

Προσπάθησε να είσαι αναλυτικός ...
 
Μου έχει κάνει λίγες εμπλοκές. Για την ακρίβεια δεν έριξε τη δεύτερη. Μαλλον επειδή το κλείστρο δεν είχε κλείσει καλά. Βασικά στην αναμπουμπούλα δεν είχα δώσει σημασία αλλά το φυσίγγι που έλεγξα μετά είχε ανεπαίσθητο βούλιαγμα στο καψούλι.
20 χρόνια είναι λίγα για τη benelli (μπεμπεκα είναι ακόμη) αλλά πολλά για τα ελατήρια . Όσο θα τα πάρεις από τον Κύργια το πιθανότερο θα σου στοιχίσουν να στα περάσει ένας νορμάλ οπλουργος, γιατί υπάρχουν και φαρμακεία.Αυτοι τα αγοράζουν καλύτερες τιμές.Κανε μια έρευνα αγοράς.
 
Μου έχει κάνει λίγες εμπλοκές. Για την ακρίβεια δεν έριξε τη δεύτερη. Μαλλον επειδή το κλείστρο δεν είχε κλείσει καλά. Βασικά στην αναμπουμπούλα δεν είχα δώσει σημασία αλλά το φυσίγγι που έλεγξα μετά είχε ανεπαίσθητο βούλιαγμα στο καψούλι.
Κλικ λέγεται το έπαθα σε μία ημέρα 7 φορές έβγαλα κλείστρο το έλυσα το καθάρισα και από τότε ποτέ ξανά.....
 
Έχεις ανοίξει το κλείστρο ποτέ;
Έχεις βγάλει και έχεις ελέγξει την σκανδαλοθήκη;
Ναι. Γενικά το συντηρώ το όπλο και δεν έχω παράπονο ήταν η πρώτη αστοχία μετά από 20 χρόνια. Βέβαια τη τζαβέτα δεν την έχω λύσει ποτέ, φρόντιζα να καθαρίζω λίγο τη φωλιά της ουράς του κλείστρου και όσο μπορούσα το σωλήνα από κάτω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top