Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βαραω κανονικα με το οπλο ολα τα τσο και μια μερα βρισκω τελεικα το δυαρι τσοκ πηρα το οπλο με ανταλλαγη με κολητο ο οπιος δεν εβαλε ποτε πανω το φουλ και τα δυο αστρα ναμη σταυρωνω πουλι με τα δυο αδτρα ενω με τα αλλα μια χαρα βαραω στο χαρτι ολα τα τσοκ ολα καλα εκτως το 2* 25 ποντους κατω και αριστερα ενδελεχως εξεταστικε και βρεθηκε παρακεντρο εχει φαγωθει η εδρα του και οπως βλεπετε απο κατω τα τοιχοματα ειναι λεπτοτερα απ οτι επανω ξεχασα να πω το τσοκ εινα beretta optima plus
Εδώ ούτε παχύμετρο ούτε μικρόμετρο θες ... είναι οφθαλμοφανές το σφάλμα στην κατεργασία ...
 
Εδώ ούτε παχύμετρο ούτε μικρόμετρο θες ... είναι οφθαλμοφανές το σφάλμα στην κατεργασία ...
Ναι φιλε μου ειναι αλλα δεν φενοτανε πριν τιποτα για κανονικο φενοτανε η briley βγαζει τετια επιτιδες για να ερθει στα κεντρα του το οπλο στελνεις το οπλο και αναλογα πρατουν
 
Βαραω κανονικα με το οπλο ολα τα τσο και μια μερα βρισκω τελεικα το δυαρι τσοκ πηρα το οπλο με ανταλλαγη με κολητο ο οπιος δεν εβαλε ποτε πανω το φουλ και τα δυο αστρα ναμη σταυρωνω πουλι με τα δυο αδτρα ενω με τα αλλα μια χαρα βαραω στο χαρτι ολα τα τσοκ ολα καλα εκτως το 2* 25 ποντους κατω και αριστερα ενδελεχως εξεταστικε και βρεθηκε παρακεντρο εχει φαγωθει η εδρα του και οπως βλεπετε απο κατω τα τοιχοματα ειναι λεπτοτερα απ οτι επανω ξεχασα να πω το τσοκ εινα beretta optima plus View attachment 17541
Αυτο το χει παθει γνωστος μου με την ss στο 5*..δεν μπορουσε να παρει πουλι με τιποτα ενω το δικο μου κομπλε..το ξεβιδωνει μια μερα και το τσοκ ειχε τσαλακωσει στην φουστα μαλλον απ το πολυ σφιξιμο γιατι τον ξερω συνεχεια το σφιγγει σε σημειο που καβαλισαν οι βολτες στο σπειρωμα
 
Αυτο το χει παθει γνωστος μου με την ss στο 5*..δεν μπορουσε να παρει πουλι με τιποτα ενω το δικο μου κομπλε..το ξεβιδωνει μια μερα και το τσοκ ειχε τσαλακωσει στην φουστα μαλλον απ το πολυ σφιξιμο γιατι τον ξερω συνεχεια το σφιγγει σε σημειο που καβαλισαν οι βολτες στο σπειρωμα
Καβαλησε η φουστα στην πατουρα της κανης μηπως θες να πεις? Καλα που δε του φυγε μονοβολο τα σκαγια μαζι μα το τσοκ να ρημαξει και η κανη
 
Συμπληρωματικά στο παραπάνω κείμενο (από γνωστό μου οπλουργό στην Βαυαρία που σήμερα είναι συνταξιούχος):

Υπάρχουν δύο (2) τεστ που πρέπει να γίνονται για βελτιστοποίηση της κυνηγετικής σκοποβολής (συνδιασμός όπλου και ανθρώπου):
α) τεστ για να βρούμε πού ρίχνει ο κυνηγός - αυτό το περιγράφει ο συνάδελφος Βασίλης στο μήνυμά του, και πρόκειται για "intuitive shooting" (μερικοί το ονομάζουν και instinctive shooting, αλλά ο άνθρωπος δεν γεννιέται - ευτυχώς- με τέτοιο ένστινκτο, το intuitive shooting είναι πιό σωστός όρος).
και
β) πού ρίχνει το όπλο. Σε αυτό το τέστ το όπλο είναι σταθεροποιημένο σε τραπέζι (κάννη και κοντάκι) και ο στόχος είναι επίσης στις 16 υάρδες. Ρίχνουμε στο ίδιο στόχο 1μ x 1μ και από τις δύο κάννες τουλάχιστον, για κάθε τσοκάρισμα που θα χρησιμοποιήσουμε, με ίδια φυσίγγια. Εδώ ο σκοπός είναι να δούμε αν και προς τα πού τραβάει η κάννη.

Νομίζω πως είναι αναγκαίο να γίνονται και τα δύο τέστ για να διορθώνονται ει δυνατόν όλα τα "στραβά". Αυτά τα τέστ είναι μόνο "η κορυφή του παγόβουνου", μια και πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην "τουφεκιά", π.χ. η σκανδάλη και το δάχτυλο του σκοπευτή, κλπ.

BTW, το βιβλίο του Churchill, "The definitive book on instinctive wingshooting for game birds and sporting clays" είναι διαθέσιμο στην αγορά μεταχειρισμένων βιβλίων, αν και το βρίσκεις δύσκολα - πάντως αρκετοί δάσκαλοι κυνηγετικής σκοποβολής στην Γερμανία έχουν εμπεδώσει τις αρχές του βιβλίου και τις δίνουν στους μαθητές τους. Για την ελληνική πραγματικότητα, δεν έχω γνώση αρα ούτε γνώμη.
Πολύ σωστά τα λέει ο οπλουργός σου.

Δηλαδή, ... αγοράζουμε ένα κυνηγετικό όπλο.
1. Δοκιμάζουμε με όλα τα τσοκ που χρησιμοποιούμε αν το όπλο ρίχνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή
Η μεθοδολογία της benelli είναι στα 18,3m από το άκρο της κάνης max 5cm (δεξιά αριστερά κάτω) και max 12,7cm (πάνω)
Το όπλο πρέπει να είναι σταθερό, ιδανικά σε σταντ, εμείς πιέζουμε απλά την σκανδάλη.
2. Αφού είμαστε σίγουροι ότι το όπλο ρίχνει "ίσια" πρέπει να μας κάθεται και σωστά.
Αλλαγές στις κλίσεις λοιπόν και στα μήκη κοντακιού (με πέλματα κτλ) μέχρι να βεβαιωθούμε ότι το όπλο ταιριάζει στο σώμα μας.
Αν δεν ξέρουμε απευθυνόμαστε σε ειδικό.
3. Δοκιμές στο πεδίο

Αυτά τα τέστ είναι μόνο "η κορυφή του παγόβουνου", μια και πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην "τουφεκιά", π.χ. η σκανδάλη και το δάχτυλο του σκοπευτή, κλπ.
Αν εννοείς την σκόπευση είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Υπάρχουν 3 βασικές τεχνικές σκόπευσης
Maintained lead
Swing through
Pull away
σε κινούμενο στόχο αλλά καμία δεν είναι "καλύτερη" ή "σωστότερη" από την άλλη κατά την ταπεινή μου άποψη.
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο την πρώτη και την δεύτερη ενστικτωδώς.
Για μένα η σκόπευση είναι εμπειρίες, εικόνες πριν το πάτημα της σκανδάλης (μαζί με τα μετέπειτα αποτελέσματα) και πάρα πολλά φυσίγγια !!!!
Αν ήταν κάτι που διδάσκονταν θα ήμασταν όλοι ξεφτέρια :)
 
Πολύ σωστά τα λέει ο οπλουργός σου.

Δηλαδή, ... αγοράζουμε ένα κυνηγετικό όπλο.
1. Δοκιμάζουμε με όλα τα τσοκ που χρησιμοποιούμε αν το όπλο ρίχνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή
Η μεθοδολογία της benelli είναι στα 18,3m από το άκρο της κάνης max 5cm (δεξιά αριστερά κάτω) και max 12,7cm (πάνω)
Το όπλο πρέπει να είναι σταθερό, ιδανικά σε σταντ, εμείς πιέζουμε απλά την σκανδάλη.
2. Αφού είμαστε σίγουροι ότι το όπλο ρίχνει "ίσια" πρέπει να μας κάθεται και σωστά.
Αλλαγές στις κλίσεις λοιπόν και στα μήκη κοντακιού (με πέλματα κτλ) μέχρι να βεβαιωθούμε ότι το όπλο ταιριάζει στο σώμα μας.
Αν δεν ξέρουμε απευθυνόμαστε σε ειδικό.
3. Δοκιμές στο πεδίο


Αν εννοείς την σκόπευση είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Υπάρχουν 3 βασικές τεχνικές σκόπευσης
Maintained lead
Swing through
Pull away
σε κινούμενο στόχο αλλά καμία δεν είναι "καλύτερη" ή "σωστότερη" από την άλλη κατά την ταπεινή μου άποψη.
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο την πρώτη και την δεύτερη ενστικτωδώς.
Για μένα η σκόπευση είναι εμπειρίες, εικόνες πριν το πάτημα της σκανδάλης (μαζί με τα μετέπειτα αποτελέσματα) και πάρα πολλά φυσίγγια !!!!
Αν ήταν κάτι που διδάσκονταν θα ήμασταν όλοι ξεφτέρια :)
Εδω τωρα και χαθηκαν τα θυραματα που να ειμασταν και ξεφτερια ολοι στη σκοπευση
 
Καβαλησε η φουστα στην πατουρα της κανης μηπως θες να πεις? Καλα που δε του φυγε μονοβολο τα σκαγια μαζι μα το τσοκ να ρημαξει και η κανη
Ναι ακριβως αυτο Τολη την πατουρα της καννης..την ιδια κουβεντα του πα και γω..την δουλεια την ειχς ψιλιαστει οταν σε κατι δοκιμες βρηκα εναν συγκεντρωτηρα του και απο την μια πλευρα ηταν ρεταλι
 
Εγώ πάντα με το χέρι τα σφίγγω ... χωρίς εργαλείο ... no problem so far (30 χρόνια τώρα beretta, remington benelli)
Και αυτος με το χερι το σφιγγει κανονικα αλλα οποτε βαζει το κλειδι το σφιγγει σαν να δενει ελεφαντα σε παλουκι
 
Ναι ακριβως αυτο Τολη την πατουρα της καννης..την ιδια κουβεντα του πα και γω..την δουλεια την ειχς ψιλιαστει οταν σε κατι δοκιμες βρηκα εναν συγκεντρωτηρα του και απο την μια πλευρα ηταν ρεταλι
Τσοκ φρενου τσαμπα
 
Με τα νεας γενιας οπλα με conform / progressive conform , δενυπαρχει θεμα, αν κ τα συστηματα αυτα δουλευουν σε βαριες γομωσεις κ οχι τοσο στα 28-32 γρ. Εγω σκεψου με το Vinci στα κυνηγια που κανω αφρικη ριχνω 700-1000 φυσιγγια την ημερα 28γρμ τραπ , κ ΔΕΝ ΕΧΩ το παραμικρο θεμα ... που ειμαι κ με κοντομανικο λογο ζεστης!! Επισης στα Ελληνικα κυνηγια τσιχλας ... δεν τα αναφεω καν μιας κ μιλαμε για 100 βολες την ημερα το πολυ κ σε χρονικη αποσταση η καθε βολη ... οποτε σαν να μην εριξες ειναι !!
για γομωσεις 36+ ...με κρυο φιλε, που φορας ρουχας , οκ την νιωθεις την βολη ... εξισου ομως κ με το 303 που κυνηγα ο φιλος μου ... οποτε παλι μιας κ ουτε εκει θα ριξεις πολλες δεν σε νοιαζει .... αλλα μακαρι να εριχνα 500 σμπαρα την ημερα στα παπια και ας μου γινοταν ο ωμος μπλε .sarcastic.

... οσο αφορα τις βλαβες .. εχω ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη αποψη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εβρο απο φιλους τα Μ2 παθεναν συγκοπη , η δικια μου Ρουμανια κ Αφρικη τα ιδια ... συνεχεια εμπλοκες .... οποτε μαλλον ζαρια ειναι τι οπλο θα σου κατσει πια! :(
Καλησπέρα, εγώ με μια franghi 612vs χειμώνα με μπόλικο κρύο σε παπιά μου έκανε εμπλοκή μόνο μια φορά, τελικά ήταν θέμα το λάδι που καθάριζα το όπλο, πάγωνε το λάδι. Έβαζα το γνωστό λάδι του στρατού, το πέταξα και υσηχασα
 
Καλησπέρα, εγώ με μια franghi 612vs χειμώνα με μπόλικο κρύο σε παπιά μου έκανε εμπλοκή μόνο μια φορά, τελικά ήταν θέμα το λάδι που καθάριζα το όπλο, πάγωνε το λάδι. Έβαζα το γνωστό λάδι του στρατού, το πέταξα και υσηχασα
Όχι ρε φίλε είναι τελείως ακατάλληλο είναι για αλλο τύπου όπλα πάλι καλά πού σου έκανε μία εμπλοκή μόνο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top