Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καθολου ριγα,το στοχαστρο στο κεντρο του στοχου και ευθυγραμισμενο το μεσαιο με το μπροστινο.
Γι αυτο το λεμε ελενχο ευθυτητας κανης που ριχνει το οπλο και το αλλο ελενχος μετρων που ρινουμε εμεις δλδ
 
Πες του @benelli deluxe να σου στειλει αυτα που του εγραψα να δωκιμασεις
ναι έξυπνη ιδέα, δεν μπορώ να την δοκιμάσω την εχω δώσει την κάννη πιο πολύ από περιέργεια ρωτησα. άλλη μια καλή ιδέα που την είχα κανει και είχε αριστο αποτέλεσμα, ήταν αυτοκολιτη υπερυψωμενη ριγα που στην μπροστινή μεριά μπορείς να δωσεις οση κλήση θέλεις, και ακούει και με τις κλήσεις του κοντακιού μετα ειχα παει στην αλφα μετα με την ρηγα.
 
Καθολου ριγα,το στοχαστρο στο κεντρο του στοχου και ευθυγραμισμενο το μεσαιο με το μπροστινο.
Πάλι είμαι τής άποψης ότι για βολές με σκάγια πρέπει να γίνει ρύθμιση στο κοντάκι , γιατί κάνουμε κατάδειξη.Ελεγχος με τη μέθοδο Τσώρτσιλ.
 
αυτό που λες είναι το δεύτερο βήμα, εμείς θέλουμε να δουμε που στέλνει η κανη τα σκάγια σταθερά, όταν σταθερά ρίχνει 10-15 πόντους πάνω από το στοχο ότι και να κάνεις με το κοντάκι δεν υπάρχει νοημα εκτός βέβαια και το συνήθισες έτσι γιατί ο εγκέφαλος πάντα εχει την τελεύτα λέξη μετα από αρκετές ντουφεκιες θα υπολογίζει υποσυνειδητα τις αποκλείσεις, το θέμα είναι ότι θα μάθεις πανο σε ενα οπλο με λάθος μετρα και οταν ερθει η ωρα να το δωσουμε και παρουμε αλλο φτου και απο την αρχη να το συνηθίσεις.
 
αυτό που λες είναι το δεύτερο βήμα, εμείς θέλουμε να δουμε που στέλνει η κανη τα σκάγια σταθερά, όταν σταθερά ρίχνει 10-15 πόντους πάνω από το στοχο ότι και να κάνεις με το κοντάκι δεν υπάρχει νοημα εκτός βέβαια και το συνήθισες έτσι γιατί ο εγκέφαλος πάντα εχει την τελεύτα λέξη μετα από αρκετές ντουφεκιες θα υπολογίζει υποσυνειδητα τις αποκλείσεις, το θέμα είναι ότι θα μάθεις πανο σε ενα οπλο με λάθος μετρα και οταν ερθει η ωρα να το δωσουμε και παρουμε αλλο φτου και απο την αρχη να το συνηθίσεις.
Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σταθερή όπλο ρίχνω πάνω αριστερά ενώ ο πατέρας μου πάνω κέντρο
Όσο για τις κλίσεις μου δουλεύουν κανονικά πχ με την Α είμαι κέντρο αριστερά....
 
Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σταθερή όπλο ρίχνω πάνω αριστερά ενώ ο πατέρας μου πάνω κέντρο
Όσο για τις κλίσεις μου δουλεύουν κανονικά πχ με την Α είμαι κέντρο αριστερά....
Εφόσον τα παπιά τα κατεβάζεις, μην την πειράξεις καθόλου.
 
αυτό που λες είναι το δεύτερο βήμα, εμείς θέλουμε να δουμε που στέλνει η κανη τα σκάγια σταθερά, όταν σταθερά ρίχνει 10-15 πόντους πάνω από το στοχο ότι και να κάνεις με το κοντάκι δεν υπάρχει νοημα εκτός βέβαια και το συνήθισες έτσι γιατί ο εγκέφαλος πάντα εχει την τελεύτα λέξη μετα από αρκετές ντουφεκιες θα υπολογίζει υποσυνειδητα τις αποκλείσεις, το θέμα είναι ότι θα μάθεις πανο σε ενα οπλο με λάθος μετρα και οταν ερθει η ωρα να το δωσουμε και παρουμε αλλο φτου και απο την αρχη να το συνηθίσεις.
Φίλε μην κολλάς σε αυτό υπάρχουν λειοκανα χωρίς ρίγα και μερικά χωρίς μπροστά σκόπευτρο.Παιζει ρόλο το τι κυνηγάς και αναλόγως το ρυθμίζεις.
 
Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σταθερή όπλο ρίχνω πάνω αριστερά ενώ ο πατέρας μου πάνω κέντρο
Όσο για τις κλίσεις μου δουλεύουν κανονικά πχ με την Α είμαι κέντρο αριστερά....
αμα σε βολεύει ετσι μην το πρήζεις καθόλου
 
αμα σε βολεύει ετσι μην το πρήζεις καθόλου
Δεν με βολεύει και τόσο πολύ το αριστερά αυτό με χαλάει πολύ ειδικά στις προσκοπευσεις......
Συνήθως αυτά τα θέματα σε πάνε σε μονοπάτια χωρίς τέλος.
Αν λύνεται με ένα κοντάκι είμαι καλά που πιστεύω λύνεται διότι ο πατέρας μου βαράει κέντρο μόνο στο ύψος έχει θέμα.....
 
Πάμε πάλι ...
Τα specs της benelli είναι τα παρακάτω.
Στα 18,3m από το άκρο της κάνης σημαδεύουμε όπως παρακάτω με σταθερό όπλο (ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ... ΜΟΝΟ ΠΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ... ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ arm rest!!!)
Οι μέγιστες επιτρεπτές αποκλίσεις είναι.
Πάνω 12,7 cm
Κάτω,δεξιά,αριστερά 5 cm

Το out of specs πάνω διορθώνεται ΚΑΙ με μεγαλύτερο σκόπευτρο.
Τα υπόλοιπα τα είπαν οι προλαλήσαντες.
 

Attachments

  • Screenshot_2020-10-15-12-45-05-454_com.microsoft.office.word.jpg
    Screenshot_2020-10-15-12-45-05-454_com.microsoft.office.word.jpg
    189,4 KB · Προβολές: 82
Last edited:
Σε δοκιμες δικες μου με καννη slug και ρυθμιζομενα σκοπευτικα, στα 60 μετρα( μετρημενα και οχι κατα προσεγγιση) και στοχο των εκατο μετρων η ακιδα καλυπτει ολο τον μαυρο κυκλο που εχει στο κεντρο και περισσοτερο. Με το οπλο σταθερο πανω σε τραπεζι αλλα οχι με μεγγενη η συγκεντρωση των βολων ειναι σε ενα κυκλο με διαμετρο 20 εκατοστα. Αυτο σημαινει οτι σε κινουμενο στοχο και βολη επωμιζοντας οπως συνηθος συμβαινει στο κυνηγι η πιθανοτητα να παει η βολιδα στο γαμο του καραγκιοζη ειναι κατι παραπανω απο βεβαιη κατα την γνωμη μου παντα. Τωρα εχω ακουσει και καποιους που λενε οτι με μονοβολο σημαδευουν και χτυπανε αγριογουρουνο στα 120-150( και χωρις καννη slug),δεν εχει τυχει ομως να παμε μαζι στο σκοπευτηριο και να βαλουμε τον στοχο των 100 μετρων στα 150 μετρα και να δω στην πραξη οτι γινεται. Μπορει καποιος να εχει παρει γουρουνι στα 150 μετρα με μονοβολο πανω στο κυνηγι? βεβαια αλλα ΑΝ εχει συμβει αυτο ειναι καθαρα απο τυχη.
Θα σου πω μόνο ότι επαυξάνω γιατί το συμφωνώ είναι λίγο.
Ούτε θα βρείς ποτέ κανέναν για δοκιμές στο σκοπευτήριο στα 100μ σημαδεύοντας όρθιος χωρίς στερεωμένο όπλο.
Οι τόσο μακρυνές βολές είναι απλά τυχερές.
 
Το θεμα ειναι οτι δεν μιλαω για γρηγορες επωμισεις δηλ. τεστ churchsill,αλλά για σταθερες σημαδευτες επωμισεις.Μερικες φορες ειναι ακομη πιο αριστερα και πανω απ τις φωτο.Η φλαντζα που εχει ειναι η D.
Κάνε 2-3 δοκιμές χωρίς να κρατάς την πάπια. Στις προμελετημένες βολές όλοι μας έχουμε την τάση να σφίγγουμε τα χέρια ελάχιστα πριν την βολή.
Αυτό μπορεί να εξηγήσει το αριστερά !!!
(Έχεις δει ελεύθερο σκοπευτή να κρατά την πάπια? Νομίζεις είναι τυχαίο)

Στην δική μου Μ2 παρατήρησα το λίγο αριστερά αλλά όταν έκανα το παραπάνω ήρθα κέντρο.
Επίσης στο πάνω κυμάνθηκα από 0 έως 8 cm στα 20 m.
 
Last edited:
Έχει πέσει πολύ μελάνι για τις αποκλίσεις των κανών των benelli.
Όχι μόνο εδώ αλλά και στο USA.

Δική μου άποψη.
1. Καμία κάνη από οποιοδήποτε κατασκευαστή δεν φεύγει απο την γραμμή παραγωγής στραβή.
2. Αν πάρετε μια άψογα κατασκευασμένη κάνη ενός ραβδωτού ελεύθερου σκοπευτή και προσαρμόσει με άψογη γεωμετρία ο καλύτερος τεχνίτης του κόσμου σταθερή ρίγα και ανοικτά μη ρυθμιζόμενα σκοπευτικά (σαν τα κυνηγετικά) για 100μ και μετά κάνετε εσείς δοκιμές στα 100μ νομίζετε ότι θα πάνε οι βολές κέντρο και γκρουπαρισμένες. Όποιος το νομίζει αυτό ειναι μακρά νυχτωμένος. Στα ραβδωτά το ζητούμενο είναι μόνο το γκρούπ. Το off center το αναλαμβάνουν τα ρυθμιζόμενα σκοπευτικά ή τα οπτικά.
Σε κυνηγετικά όπλα παραγωγής λοιπόν βλέπουμε τα off center specs και αν είμαστε εκτός specs (ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΆΡΕΣ) αντιπρόσωπος ή benelli italy.
Αυτό μπορεί να γίνει και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΝ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΤΟ ΟΠΛΟ !!!!
3. Αφου βεβαιωθουμε λοιπόν ότι τα σκοπευτικά ειναι according to specs, βάζουμε το κοντάκι και φέρνουμε το όπλο στα μέτρα μας.
That's all.
 
Τα μονόβολα είναι ειδική κατηγορία βλημάτων.
Καταρχήν δεν υπάρχει περιστροφή άρα gyroscopic stability.
Αυτό από μόνο του αρκεί στο να μην έχουμε καμμία απαίτηση γρουπαρίσματος με τα βλήματα αυτά.
Προσθέστε σε αυτό τις διαφορετικές διαμέτρους, σχήματα, βάρη και τις διαφορετικές διαμέτρους των αυλών για να πάρετε έναν βλητικό αχταρμά.
Την ταχύτητα την άφησα για το τέλος γιατί όταν πλησιάζουμε την ταχύτητα του ήχου (transonic region) το βλήμα απλά τρελαίνεται.

Μόνος τρόπος λοιπόν για να βρούμε το βλήμα με τα καλύτερα γκρούπ είναι δοκιμές με το όπλο μας και ελπίδα ότι ο κατασκευαστής των μονόβολων δεν θα αλλάξει την συνταγή ή το βλήμα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top