Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι μπενελι είναι από τα πιο αξιόπιστα όπλα, από αυτά με το πιο γλυκό ζυγισμα για πολυωρο κυνηγι! Αν σου αρέσει και σου κάθεται φυσικά και το αξίζει! Σε ποιο κυνηγι σε ενδιαφέρει το όπλο?
Λαγό κυνηγάω σε καρτέρι και τις καθημερινές πηγαίνω και για καμιά φάσσα .
Είχα θέματα με την βλητική του baikal ώσπου έβαλα το ΤΜ της Brain και το τουφέκι άλλαξε θεαματικά την συμπεριφορά του προς το καλύτερο. Στο σκοπευτήριο πλέον οι βολές του είναι ισάξιες των ευρωπαϊκών σε θέμα κατανομης .Η λειτουργεία του ωστόσο φαίνεται πιο "σκληρή" και θορυβώδης σε σχέση με m2 φίλου. Όπως κι αν έχει το ερώτημα που με απασχολεί είναι κατά πόσο είναι απαραίτητη πλέον μια τέτοια αναβαθμιση στο κυνήγι μου από την στιγμή που έχει βελτιωθει το 155.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 
Λαγό κυνηγάω σε καρτέρι και τις καθημερινές πηγαίνω και για καμιά φάσσα .
Είχα θέματα με την βλητική του baikal ώσπου έβαλα το ΤΜ της Brain και το τουφέκι άλλαξε θεαματικά την συμπεριφορά του προς το καλύτερο. Στο σκοπευτήριο πλέον οι βολές του είναι ισάξιες των ευρωπαϊκών σε θέμα κατανομης .Η λειτουργεία του ωστόσο φαίνεται πιο "σκληρή" και θορυβώδης σε σχέση με m2 φίλου. Όπως κι αν έχει το ερώτημα που με απασχολεί είναι κατά πόσο είναι απαραίτητη πλέον μια τέτοια αναβαθμιση στο κυνήγι μου από την στιγμή που έχει βελτιωθει το 155.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Καθόλου απαραίτητη αυτή η αναβάθμιση και από όσο ξέρω , γιατί την είχα την 155 είναι απροβληματιστο όπλο, αλλά όπως λες "σκληρό" όπλο........
Πιο πολυ όμως καμια φορα θέλουμε εμείς μια ανανέωση και εκεί ξεκινούν τα βάσανα....... .sarcastic.
Αν είναι να σου μείνει αποθυμένο προχωρα στην ανανέωση του στόλου.....
 
Λαγό κυνηγάω σε καρτέρι και τις καθημερινές πηγαίνω και για καμιά φάσσα .
Είχα θέματα με την βλητική του baikal ώσπου έβαλα το ΤΜ της Brain και το τουφέκι άλλαξε θεαματικά την συμπεριφορά του προς το καλύτερο. Στο σκοπευτήριο πλέον οι βολές του είναι ισάξιες των ευρωπαϊκών σε θέμα κατανομης .Η λειτουργεία του ωστόσο φαίνεται πιο "σκληρή" και θορυβώδης σε σχέση με m2 φίλου. Όπως κι αν έχει το ερώτημα που με απασχολεί είναι κατά πόσο είναι απαραίτητη πλέον μια τέτοια αναβαθμιση στο κυνήγι μου από την στιγμή που έχει βελτιωθει το 155.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Δεν θεωρω πως θα σκοτώνεις μακρυτερα ή καλυτερα με την μπενελι, αν δεν έχεις εμπλοκές με την μπαικαλ είναι καθαρά θέμα τι γουστάρεις εσυ περισσότερο!
 
Σωστά όλα τα παραπάνω που σου έγραψαν αλλά πάρε την μπενελι.
Άλλο πράγμα η λεπτές γραμμές ... Το βλέπεις και στις γυναίκες εξάλλου
Οι λεπτές και και λυγερες είναι που σου μένουν στο μάτι και θέλεις τις περιεργαστεις
Έτσι και τα όπλα μας.
Άλλο κράτημα και αλλά ζυγισμα.
Αν βάλεις και την ανανέωση που σου έγραψαν παραπάνω βγήκε η απόφαση.
Γνώμη μου πάντα.
 
Σήμερα ξεπαρθενιασα τη m2 του ξαδέρφου μου. Ωραία οπλακι και ζυγισμένο ακόμα και με τη προσθήκη....ριξαμε καμία 50 άρια φυσιγγια 32 γραμμ. Κλωτσαει λίγο παραπάνω από τη 155 τη δικιά μου....
Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί πρέπει πρώτα να βάλεις φυσίγγι στη θαλαμη και μετά στην αποθήκη; Ωραία όπλο πάντως.... την επομένη φορά θα κρατάω και τον πίνακα να ρίξουμε για δοκιμή...
 
Καλησπέρα !Είμαι κάτοχος μιας benelli comfort 66cm .Κυνηγάω κατάβαση τσίχλα περπατητο και καρτέρι και πάντα με τα μαμά τσόκ ***(Τα οποία είναι της crio παρόλο που δεν έχει κάνη crio)αξίζει (Θα δω βελτίωση)να αγοράσω κάποιο μέσα-εξω τσόκ? Αν ναι ....ποιο θα προτείνατε?
Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα !Είμαι κάτοχος μιας benelli comfort 66cm .Κυνηγάω κατάβαση τσίχλα περπατητο και καρτέρι και πάντα με τα μαμά τσόκ ***(Τα οποία είναι της crio παρόλο που δεν έχει κάνη crio)αξίζει (Θα δω βελτίωση)να αγοράσω κάποιο μέσα-εξω τσόκ? Αν ναι ....ποιο θα προτείνατε?
Ευχαριστώ
Briley light modified
 
Καλησπέρα !Είμαι κάτοχος μιας benelli comfort 66cm .Κυνηγάω κατάβαση τσίχλα περπατητο και καρτέρι και πάντα με τα μαμά τσόκ ***(Τα οποία είναι της crio παρόλο που δεν έχει κάνη crio)αξίζει (Θα δω βελτίωση)να αγοράσω κάποιο μέσα-εξω τσόκ? Αν ναι ....ποιο θα προτείνατε?
Ευχαριστώ
Νομίζω ότι θα δεις μεγάλη βελτίωση στο περπατητό και στο πρωϊνο καρτέρι αν ανοίξεις το τσοκ. Το τριάρι είναι αρκετά σφιχτό. Δες λίγο το θέμα στα Brain choke, σήμερα γράφαμε για αυτό.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ στην παρεα, στην Μ2 μπαινει CRIO κανη????
Ολα γινοντε θες :αποθηκη, κανη, βιδα παπιας, παπια και εισαι κομπλε χωρις μετατροπες αν θες να κρατησεις τα υπολειπα αποθηκη και παπια πας σε μετατροπη στο δαχτυλιδι και δε στο προτηνω
 
Καλησπέρα !Είμαι κάτοχος μιας benelli comfort 66cm .Κυνηγάω κατάβαση τσίχλα περπατητο και καρτέρι και πάντα με τα μαμά τσόκ ***(Τα οποία είναι της crio παρόλο που δεν έχει κάνη crio)αξίζει (Θα δω βελτίωση)να αγοράσω κάποιο μέσα-εξω τσόκ? Αν ναι ....ποιο θα προτείνατε?
Ευχαριστώ
carlsons sporting clays ic.
 
Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον! Ψάχνω πολύ καιρό για ένα τσοκ μεταξύ 3και 4 ανεξάρτητα του κόστους διότι μια φορά θα το πάρω και θα το έχω για πολλά χρόνια! Το κακό είναι ότι υπάρχουν τόσα πολλά που χάνεσαι...με ενδιαφέρει πολύ Αυτά που έχετε δοκιμάσει για να καταλήξω !Ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο!
 
Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον! Ψάχνω πολύ καιρό για ένα τσοκ μεταξύ 3και 4 ανεξάρτητα του κόστους διότι μια φορά θα το πάρω και θα το έχω για πολλά χρόνια! Το κακό είναι ότι υπάρχουν τόσα πολλά που χάνεσαι...με ενδιαφέρει πολύ Αυτά που έχετε δοκιμάσει για να καταλήξω !Ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο!

Κινδυνεύοντας να γίνω κουραστικός και μονότονος, πάρε για το περπατητό σου και για τις μαύρες τις πρωϊνές ένα ιδιαίτερα ανοιχτό τσοκ, αρνητικής σύσφιξης τύπου διασποράς όπως είναι το Bell της Brain ή το Seminole Spreader αν το βρεις μεταχειρισμένο (γιατί δεν υπάρχει πλέον) για αποστάσεις από <10 έως >20-25 μέτρα και μετά θα με ψάχνεις να με ευχαριστήσεις...
Υπάρχει βέβαια και η επιλογή φυσιγγίων διασποράς, σαν πρώτο φυσίγγι αλλά δεν δίνουν τόσα μέτρα.
Αυτό στο λέω πολύ φιλικά γιατί αν τουφεκίσεις ένα πουλί με το τριάρι στα 10-15 μέτρα ή θα το λειώσεις αν πάει κέντρο ή θα το πάρεις με τα περιφερειακά ή πιό πιθανό να το χάσεις τελείως γιατί η τουφεκιά σου δεν έχει προλάβει να ανοίξει.

Μετά στο καρτέρι θα βάλεις είτε αυτό:

Briley light modified

είτε αυτό:
carlsons sporting clays ic

είτε Brain MR (είναι περίπου τριαμισάρι)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top