Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μάνο το χαμήλωμα εκτός με τη φλάντζα μπορείς να το δώσεις λίγο και από το μακρυμα του κοντακιού αλλά και με το pitch. Απλά το progressive comfort δεν ξέρω τι περιθώρια σου αφήνει να κάνεις για αυτά τα δύο. Εγώ προσωπικά θα κοιτούσα να το χαμηλώσω λίγο με το pitch, αυτό θα βοηθήσει επίσης να μη σου χτυπά το όπλο στο ζυγωματικο, να κάθεται καλύτερα στο στήθος κατά την επωμιση, πιο ευθεία ανάκρουση και μικρότερη αναπήδηση κάννης. Δευτερευόντως ίσως το μακραινα και λίγο, αλλά χωρίς να χάσει την ταχύτητα του στην επωμιση και να σκαλωνει στη μασχάλη. Το pitch μου φαντάζει πιο "ευεργετικό", με περισσότερα θετικά ας το πούμε.
Οπως κατβαζει το οπλο το μηκος ετσι αλλαζει και το cast off -on
 
Ο Valeriano Sabbati εισαι ρε φιλε ;
Οχι φιλε ο αλλος ειμε ο γαλλος να δεις πως τον λενε με τα ξυλα κοσμιμα...! οταν μιλας εγω ακουω παρεπιπτοντος για αυτο εφερα το κοντακι μου οσο μπωρουσα καλυτερα πανω μου ματια στο στοχο σκεψη μηδεν στοχος ανατιναξη
 
Last edited:
Εκείνη την ημερα έριχνε παπάδες και περίμενα συννεφιά. Άνοιξε ο καιρός και οντως δεν εκανε ο κίτρινος φακός αλλα βαριόμουν να τον αλλαξω. Κανα 2 πιάτα τα έχασα λόγω του ήλιου
Ακριβως , εκλεινες τα ματια για να μην στραβωθεις
 
Το κιτρινο χρωμα διογκωνει ανοιγει την ιριδα , αν το φορας σε ηλιοφανεια θελεις να στραβωθεις με λιγα λογια , δεν υπαρχει πιθανοτητα εστιασης
Κατάλαβα τη εννοείς!!
Εσύ ποιο χρώμα κατά τη γνώμη σου θα ήταν σωστό για ηλιοφάνεια?
 
Αναλογα τα ματια , πες τι γυαλια εχεις να σου προτεινω κατι
Είχα πάρει τον Δεκέμβριο σε χρώμα κίτρινο τα MSA εάν τα ξέρεις? Μόνο για το κυνήγι και για προστασία και μονο το απόγευμα τα φόραγα από της τέσσερις και μετά!! Και τα άλλα είναι του ήλιου που έχω με σκούρο χρώμα αλλά δεν είναι για το κυνήγι, γι'αυτό πήρα και αυτά που έγραψα ποιο πάνω!
 
Κίτρινο

Οι κίτρινης απόχρωσης φακοί βοηθούν να φιλτράρεται κάθε μπλε φως, το οποίο εστιάζει στα μάτια μας. Ενώ μπορούν να προκαλέσουν παραμόρφωση στο χρώμα, είναι ιδανικοί για χρήση στην αυγή και το σούρουπο, επειδή δημιουργούν άριστη ορατότητα ακόμα και σε σκιώδεις συνθήκες. Οι κίτρινοι φακοί διατηρούν την ευκρίνεια και είναι αρκετά φωτεινοί, ώστε να μειώνουν την αντανάκλαση, ακόμη και σε θολές ή ομιχλώδεις συνθήκες.
 
Να κάνω μια ερώτηση από περιέργεια. Το όπλο που πήρε ο αδερφός μου βγήκε σε 1000 κομμάτια παγκοσμίως. Πιστεύετε πως είναι αλήθεια αυτό; Με μια γρήγορη ματιά βρίσκεις καμία 10αριά όπλα στην Ελλάδα να πωλούνται σε καταστήματα αυτή τη στιγμή. Φαντάζομαι θα έχουν αγοράσει και μερικά. Από την άλλη η Ελλάδα αποτελεί έναν πολύ καλό αγοραστή Benelli οπότε θα μπορούσαμε όντως να έχουμε εισάγει έναν μεγάλο αριθμό από αυτά. Στο παρακάτω βίντεο που είναι για την benelli 50 για την οποία παρήχθησαν 1000 κομμάτια επίσης παρατηρώ στο 2:59 ότι γράφει πάνω στο όπλο 1/500 ενώ σε πολλά άλλα σημεία γράφει 1/1000. Δεν ξέρω Ιταλικά όμως οπότε αν αναφέρει κάτι δεν μπορώ να το γνωρίζω.

1590835297574.png
1590836567312.png
 
Να κάνω μια ερώτηση από περιέργεια. Το όπλο που πήρε ο αδερφός μου βγήκε σε 1000 κομμάτια παγκοσμίως. Πιστεύετε πως είναι αλήθεια αυτό; Με μια γρήγορη ματιά βρίσκεις καμία 10αριά όπλα στην Ελλάδα να πωλούνται σε καταστήματα αυτή τη στιγμή. Φαντάζομαι θα έχουν αγοράσει και μερικά. Από την άλλη η Ελλάδα αποτελεί έναν πολύ καλό αγοραστή Benelli οπότε θα μπορούσαμε όντως να έχουμε εισάγει έναν μεγάλο αριθμό από αυτά. Στο παρακάτω βίντεο που είναι για την benelli 50 για την οποία παρήχθησαν 1000 κομμάτια επίσης παρατηρώ στο 2:59 ότι γράφει πάνω στο όπλο 1/500 ενώ σε πολλά άλλα σημεία γράφει 1/1000. Δεν ξέρω Ιταλικά όμως οπότε αν αναφέρει κάτι δεν μπορώ να το γνωρίζω.

View attachment 13528
View attachment 13529
Φίλε το ένα είναι το cal12 που βγήκε σε 1000 κομμάτια και το άλλο το cal20 που βγήκε σε 500, δεν είναι ίδια όπλα.
Και ναι βγαίνουν σε όσα λένε, με πιστοποιητικό.
 
Επίσης η Μ.Γ. Κύργιας είναι Νο6 dealer της Μπενέλι παγκοσμίως, δεν είναι τυχαίο ότι τόσο στο σάιτ της έχει ελληνικό τμήμα όπως και στα manual της τα τελευταία χρόνια έχει προσθέσει στα ελληνικά οδηγίες. Οπότε ναι είναι απολύτως λογικό να έρχονται τόσες αριθμημένες Μπενέλι στην Ελλάδα, αφού πωλούνται και δεν τους μένουν στα ράφια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top