Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εννοείται ότι την στέλνεις πίσω αφού την έχεις μόνο 2 μήνες. Όσον αφορά για το άδειασμα, εννοείς όταν πατας το στοπ της αποθήκης δεν το κατεβάζει; Εμένα αυτό μου συμβαίνει ανάλογα το φυσίγγι να σου πω την αλήθεια, δεν είναι κάτι που το αποδίδω στην καραμπίνα, αλλά δε μιλάω για m2.
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε κάποιος σμρ στου καλκατζακου που ήμουν, ενώ όταν πυροβολεί φέρνει φυσίγγι πάνω στην Θαλάμη όταν πάει να το αδειάσει δεν τα βγάζει.
 
Αν καταφέρει να σκουριάσει όπλο στη θαλάμη ή τον κώνο, φταίει ο χρήστης όχι το όπλο.
Σιγουρα, αλλα το θέμα ειναι να αντέχει 10-15 κυνηγια ή 1-2 μηνες ακαθάριστο. Αν και ακουγεται πως καποιοι τα καθαρίζουν μια φορα το χρονο ή και σπανιοτερα και εχουν ακουστει εσωτερικες οξειδώσεις.
Συνήθως τα αχρωμιωτα όπλα που σκουριάζουν, αυτο γινεται στο μέσο της κάννης, ισως γιατι δεν αεριζεται τόσο οσο τα άκρα και μενει υγρασια που τραβα η πυρίτιδα.
 
Σιγουρα, αλλα το θέμα ειναι να αντέχει 10-15 κυνηγια ή 1-2 μηνες ακαθάριστο. Αν και ακουγεται πως καποιοι τα καθαρίζουν μια φορα το χρονο ή και σπανιοτερα και εχουν ακουστει εσωτερικες οξειδώσεις.
Συνήθως τα αχρωμιωτα όπλα που σκουριάζουν, αυτο γινεται στο μέσο της κάννης, ισως γιατι δεν αεριζεται τόσο οσο τα άκρα και μενει υγρασια που τραβα η πυρίτιδα.
Με τα σύγχρονα καψουλια και πυρίτιδες δεν έχουμε οξειδώσεις και διάβρωση. Τώρα άμα το όπλο πιει νερό και το αφήσεις, ε οκ!
Δεν είναι σκέτο το ατσάλι, είναι σε πρόσμιξη με χρώμιο και νικέλιο δεν οξειδώνεται εύκολα ακόμα και αχρωμιωτο. Πρέπει να μη δει ποτέ λάδι στη ζωή του κυριολεκτικά και να αποθηκεύεται και μέσα σε καμιά θήκη σε ντουλάπα με υγρασία.
Διαβρωμενες κάννες έχω δει μόνο σε όπλα παρετημενα σε κοτέτσια και σε παλιά όπλα που έριχναν με καψουλια βροντωδους υδραργύρου
 
Οι κάνες της Benelli είναι χρωμιωμένες σε όλο το μήκος τους.
Αν σε ενα σκοτεινο χωρο , κοιταξεις την θαλαμη προσεκτικα σε οπλο σου benelli με εναν φακο , μην εκπλαγεις με αυτο που θα δεις .Ειδικα αν δουλευεις διβασικες μπαρουτες
 
Last edited:
[/QUOTE]
Αν σε ενα σκοτεινο χωρο , κοιταξεις την θαλαμη προσεκτικα σε οπλο σου benelli με εναν φακο , μην εκπλαγεις με αυτο που θα δεις .Ειδικα αν δουλευεις διβασικες μπαρουτες
Διαβρώσεις δηλαδή; Ή η λείανση που στα χρωμιωμένα ειναι υποδεέστερη;
 
Κωνος κ θαλαμη αχρωμιωτοι στα μπενελια
Οι κάνες της Benelli είναι χρωμιωμένες σε όλο το μήκος τους.
Δεν ξέρω ποιος από τους δυο έχει δίκιο, έχω διαβάσει διάφορα (όχι για τα Benelli, αλλά γενικά για διάφορες μάρκες) ... ότι άλλοι επιχρωμιώνουν όλη την κάννη, άλλοι μόνο τον αυλό, άλλοι θαλάμη και αυλό αλλά όχι κώνο, άλλοι πάλι μόνο τη θαλάμη !!! o_O
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι γιατί μια εταιρεία που έχει επιλέξει να επιχρωμιώνει τις κάννες της, να το κάνει μόνο σε τμήμα της κάννης και όχι σε όλο μήκος !!!! Το θεωρώ αδιανόητο και απαράδεκτο. Τι κερδίζει με αυτή την πρακτική; Τι πιο απλό από το να γίνεται η επιχρωμίωση στην τελική φάση, μετά τη διαμόρφωση της θαλάμης και του κώνου και την τελική λείανση !!! Ούτως ή άλλως η καλή λείανση είναι προαπαιτούμενο για σωστή επιχρωμίωση. Δεν είναι εντελώς σωστό αυτό που λέγεται ότι το χρώμιο καλύπτει τις ατέλειες μιας ελλιπούς λείανσης.
Μια κάννη που δεν θα λειανθεί καλά, δεν θα γίνει αλλά ούτε και θα φαίνεται "καθρέφτης", ούτε μετά τη χρωμίωση ...
Επίσης, το πιο επιρρεπές σε διαβρώσεις τμήμα της κάννης είναι τα τελευταία χιλιοστά της θαλάμης και ο κώνος, γιατί έρχονται σε επαφή με τα αέρια της πυρίτιδας όταν αυτά έχουν τις μέγιστες πιέσεις και τις υψηλότερες θερμοκρασίες. Κι ακόμη περισσότερο, με τη χρήση διβασικών πυρίτιδων. Επομένως, θεωρητικά, αυτή είναι η περιοχή που χρειάζεται τη μεγαλύτερη προστασία, κι όχι να αφήνεται αχρωμίωτη ενώ επιχρωμιώνεται ο κυρίως αυλός !!! :oops::eek::rolleyes:
 
Αν η benelli έχει τους κώνους της χρωμιωμένους πως γίνεται να φαίνονται και στην beretta (391) που είναι όντως χρωμιωμένοι, δεν φαίνονται με τίποτα παρά μόνο τον καταλαβαίνεις στο καθάρισμα;
Στην beretta μόνο μια φορά είδα τον κώνο και αυτό γιατί για κάποιον περίεργο λόγο, μετά το πρωινό κυνήγι, κοίταξα την κάννη και είχε συμβεί κάτι που δεν το έχω ξαναδεί. Η βρωμιά από την καμμένη μπαρούτι κτλ σταμάταγε απότομα στο τέλος των 5-6 πρώτων εκατοστών μετά το τέλος της θαλάμης. Ήταν λες και είχε γίνει επίτηδες, από εκεί και μπροστά η κάννη πεντακάθαρη. Μόνο τότε "εμφανίστηκε" ο κώνος.
 
Αν η benelli έχει τους κώνους της χρωμιωμένους πως γίνεται να φαίνονται και στην beretta (391) που είναι όντως χρωμιωμένοι, δεν φαίνονται με τίποτα παρά μόνο τον καταλαβαίνεις στο καθάρισμα;
Εγώ δεν ξέρω τι γίνεται στα benelli, όπως έγραψα και παραπάνω. Αλλά ... Τι μήκος κώνο έχει η 391 ;;; Παίζει ρόλο το μήκος, αυτό πιστεύω κάνει τη διαφορά:
Όταν ο κώνος είναι κοντός έχει μεγαλύτερη γωνία (κλίση) ως προς τον άξονα της κάννης, οπότε το φως που έρχεται από το στόμιο της κάννης δεν μπορεί να τον φωτίσει απευθείας, αλλά παραμένει πιο σκιερός από τον αυλό και τη θαλάμη. Οπότε ο κοντός κώνος, όσο καλά λειασμένος και χρωμιωμένος να είναι, πάλι θα φαίνεται !!
 
Εγώ δεν ξέρω τι γίνεται στα benelli, όπως έγραψα και παραπάνω. Αλλά ... Τι μήκος κώνο έχει η 391 ;;; Παίζει ρόλο το μήκος, αυτό πιστεύω κάνει τη διαφορά:
Όταν ο κώνος είναι κοντός έχει μεγαλύτερη γωνία (κλίση) ως προς τον άξονα της κάννης, οπότε το φως που έρχεται από το στόμιο της κάννης δεν μπορεί να τον φωτίσει απευθείας, αλλά παραμένει πιο σκιερός από τον αυλό και τη θαλάμη. Οπότε ο κοντός κώνος, όσο καλά λειασμένος και χρωμιωμένος να είναι, πάλι θα φαίνεται !!

Έτσι είναι όπως τα λές όταν έρχεται το φως από το στόμιο της κάννης!
Αλλά τον βλέπεις τον κώνο καθαρά μόνο εάν κοιτάξεις με φακό από την μεριάς της θαλάμης και λίγο διαγώνια το μάτι εκεί είδα και εγώ ότι είναι στους 2ποντους περίπου ο κώνος, όπως έγραψα και ποιο πάνω!!
Και βέβαια όσο ποιο μεγάλες μοίρες είναι ο κώνος, δηλαδή σε χιλιοστά μήκος, βγάζει καλύτερες τουφεκιες ότι μάρκα όπλου είναι!!
 
Να ρωτησω κατι....Εγω στην benelli και στην beretta a300 ('75) τον κωνο τον βλεπω και φαινονται και οι γραμμες προφανως απο το κοπτικο εργαλειο....ο χρωμιομενος δεν ειναι σαν καθρεφτης?? Ή κανω λαθος?
Δεν κάνεις λάθος!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top