Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παρατηρώντας το video http://www.benelli.it/teaser/video_en_.html επίσημο site της benelli για το αναμενόμενο δίκαννο το οποίο θα λανσάρει στην αγορά διαπίστωσα ότι το όπλο δείχνει να έχει κάποιο διαφορετικό σύστημα ανοίγματος.Δεν διακρίνεται να έχει εμφανή πεταλούδα.Εκτός βέβαια και έχει μινιμαλιστικές διαστάσεις και η γωνία λήψης του video περιορίζει την θέαση της.

Μήτσο είναι ξεκάθαρο νομίζω. Πρόκειται για ένα δίκαννο με αισθητική καραμπίνας, τουλάχιστον μέχρι το σημείο που αρχίζουν οι κάννες. Το είχα γράψει από την πρώτη στιγμή που είδα το βίντεο και φαίνεται ξεκάθαρα η χρήση φλάντζας στην εφαρμογή του κοντακιού με την βάση. Το πως θα ανοίγει, για μένα είναι το λιγότερο. Για μένα σημασία έχει ότι δεν έχουν τι άλλο να βγάλουν και βγάζουν τέτοια υβριδικά τουφέκια. Όταν μίλησα για καραμπινοδίκανο, ποτέ δεν αμφισβήτησα την ύπαρξη δεύτερης κάννης, που το καθιστά εξ ορισμού δίκαννο. Αναφερόμουν στην αισθητική.
 
Με μια Μ1 και μια περιορισμενης παραγωγης (GIUBILEO) παρων και γω.Και για να προλαβω καποιες απορριες η δικια μου τα ψηνει κιολας!!!
Οσον αφορα το δικανο δειχνει ενδιαφερον.Για να δουμε...
 
Καθε φορα που ειμαι στο κυνηγι και υπαρχει σοβαρη κινηση παντα με εντυπωσιαζουν τα ιδια πραγματα.1)Πως τα βγαζω περα ο παλαβος σε τετοιο περιβαλλον με αυτες τις συνθηκες!!! 2)Τι σκοπευταρας ειμαι ο φουστης!!!!!! 3) ΜΑ ΠΩΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!.very shoked.
 
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι ισχύει τελικά με τις κάννες Crio ως προς τις επιδόσεις τους γιατί πολλά και διάφορα κυκλοφορούν;
 
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι ισχύει τελικά με τις κάννες Crio ως προς τις επιδόσεις τους γιατί πολλά και διάφορα κυκλοφορούν;
πολλοί λένε ότι οι crio κάννες απέτυχαν
εγώ μία που είχα μάμαγε στην κυριολεξία την έδωσα γιατί ήταν ελαφριά και με τον τρόπο που επωμίζω πολλές φορές είχα αναπήδηση και ψαχνόμουν στην 2η τουφεκιά
στην ουσία είναι επιπλέον επεξεργασία κάννης σε κατάψυξη θα έλεγα για καλύτερη δομή μορίων του μετάλου με ζητούμενο να μην μεταβάλλεται η απόδοσή της σε υπερθέρμανση της από τουφεκιές
στην τσίχλα που την έριχνα δεν υπερθερμάνθηκε ποτέ γιατί δεν έπεσα ούτε έχω πέσει σε τόσο πολύ κυνήγι
δεν ξέρω στην Ελλάδα αν υπάρχουν κυνήγια που να υπερθερμαινονται οι κάννες
 
Μάκη, η Benelli δεν υποστηρίζει ότι το όφελος της κρυογενικής είναι για την περίπτωση υπερθέρμανσης, αλλά ότι η κρυογενική επεξεργασία ανακουφίζει το μέταλλο από τυχόν μοριακές τάσεις της δομής του και προσφέρει μακροζωία και αντοχή στις κάννες και στα τσοκ αλλά και βελτιωμένη βλητική απόδοση, σύμφωνα με πειράματα που έχει διεξάγει η εταιρεία. Αυτά στα μεταφέρω όπως ακριβώς μου τα είπαν στο Urbino τον Απρίλιο.
 
Μιας και είμαι στο σωστό topic, αν έπρεπε να διαλέξετε μεταξύ μιας benelli rafaello de luxe και μιας benelli rafaello crio, με τα ίδια χαρακτηριστικά ( μήκος κάννης, κλπ ) ποιά θα επιλέγατε ?? ψάχνω για μια μεταχειρισμένη και είμαι μεταξύ των δύο παραπάνω μοντέλων.... Η μόνη διαφορά είναι η εξωτερική εμφάνιση ??
 
Μάκη, η Benelli δεν υποστηρίζει ότι το όφελος της κρυογενικής είναι για την περίπτωση υπερθέρμανσης, αλλά ότι η κρυογενική επεξεργασία ανακουφίζει το μέταλλο από τυχόν μοριακές τάσεις της δομής του και προσφέρει μακροζωία και αντοχή στις κάννες και στα τσοκ αλλά και βελτιωμένη βλητική απόδοση, σύμφωνα με πειράματα που έχει διεξάγει η εταιρεία. Αυτά στα μεταφέρω όπως ακριβώς μου τα είπαν στο Urbino τον Απρίλιο.
σωστός σωστότατος και με την κατάλληλη ερμηνεία .shake hands..shake hands.
αυτή την ανακούφιση ήθελα να αναφέρω Λεωνίδα αλλά από φυτά μπορώ να σου λέω ώρες από όπλα και βλητική ότι κατέχω από εμπειρία περισσότερο :)
ο καθένας στην δουλειά του ;)
 
Νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να δοεθι μια σαφης απαντηση... Ξερω κυνηγους που πουλησαν τετοια οπλα στο αψε σβησε κ ξαναπηραν απλες καννες κ αλλους που τις χρησιμοποιουν σε μεγαλα θηραματα κ ειναι κατενθουσιασμενοι... Επειδη συμπτωματικα τα περισσοτερα οπλα που πουληθηκαν ειχαν υπερηψωεμενη ριγα κ επειδη ειδα στην δικια μου Μ2 ποσα παραπονα ειχα μεχρι να την φερω στα μετρα μου κ να δω τι πργαματικα κανει, πιστευω οτι πολλες δοθηκαν αδικα λογω λαθος μετρων...
Νομιζω οτι πρεπει να υπαρξει ενα μεγαλο δειγμα οπλων για να βγει ασφαλες συμπερασμα τα οποια θα δοκιμαστουν ειτε στατικα σε πινακα και καταλογους ειτε στο κυνηγι απο το ιδιο ομως ατομα, πραγμα σχεδον αδυνατο...
Καποιοι παντως εχουν θεματακια στην αποδοση με crio καννες στις πολυ κρυες συνθηκες αλλα κ απλι αυτο δεν ειναι αντικειμενικο, μπορει να παιζουν χιλια δυο αλλα πργαματα ρολο...
 
Βλητικα δε νομιζω να εχουν διαφορα οι καννες. Η κρυογενικη απλα εξαλειφει τις τασεις του μεταλλου που δημιουργουνται απο τη σφυρηλατιση και στην ουσια βοηθαει στην ομοιογενεια των μοριων του μεταλλου στην καννη.
Κατι αντιστοιχο εφαρμοζει η ΜΕΡΚΕΛ στα δικανα της καιρο τωρα με σταδιακη ψυξη του ατσαλιου μετα την σφυρηλατηση.

Οσο γοα την Deluxe τι να λεμε!!!!
Ειναι κουκλα και χαιρομαι που την εχω στον οπλοβαστο μου!

DSC_3318.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top