BENELLI 828U

εάν έχεις βάλει σωστά όλα τα τεμάχια, τότε σελ 269

ΠΡ-ΕΙ∆-Π-ΙΗΣΗ: µετ την αλλαγ της κλσης,
7ε7αιωθετε τι τ κντκι εναι σωστ ασ/αλισµ ν
στη 7ση. Επανελ γτε µετ τις πρτες 7λ ς κι αν
εναι απαρατητ σ/τε περισστερ τ κντκι
σ/γγντας περισστερ τ παιµδι µε τ ειδικ
κλειδ.
Mα το πρόβλημα εντοπίζεται καθαρά στο πέλμα και πιό συγκεκριμένα στα πλαστικά-ελαστικά μέρη του comfort που δείχνω πιό πάνω και όχι στη συναρμογή του κοντακιού με το σώμα και στο σφίξιμο του παξιμαδιού της τζαβέτας.
 
Mα το πρόβλημα εντοπίζεται καθαρά στο πέλμα και πιό συγκεκριμένα στα πλαστικά-ελαστικά μέρη του comfort που δείχνω πιό πάνω και όχι στη συναρμογή του κοντακιού με το σώμα και στο σφίξιμο του παξιμαδιού της τζαβέτας.
δεν θα εχεις κανενα προβλημα.οτι και να κανης θα τριζη οταν το ζουλας.ολα τα comfort το κανουν.οταν ριχνης δε καταλαβενης τιποτα.
 
Mα το πρόβλημα εντοπίζεται καθαρά στο πέλμα και πιό συγκεκριμένα στα πλαστικά-ελαστικά μέρη του comfort που δείχνω πιό πάνω και όχι στη συναρμογή του κοντακιού με το σώμα και στο σφίξιμο του παξιμαδιού της τζαβέτας.
Δοκίμασες να τα βάλεις ανάποδα; Μήπως το κουτί πού είναι το σύστημα,. λειτουργεί σαν ηχείο και πολλαπλασιάζει τον ήχο.
 
δεν θα εχεις κανενα προβλημα.οτι και να κανης θα τριζη οταν το ζουλας.ολα τα comfort το κανουν.οταν ριχνης δε καταλαβενης τιποτα.

Δεν είχα ποτέ comfort γι'αυτό και παραξενεύτηκα. Τουλάχιστον τώρα θα το πάρω απόφαση, σε ευχαριστώ γιά την απάντηση, με καθησύχασες.

Δοκίμασες να τα βάλεις ανάποδα; Μήπως το κουτί πού είναι το σύστημα,. λειτουργεί σαν ηχείο και πολλαπλασιάζει τον ήχο.

Παναγιώτη είναι καθαρά ο ήχος που παράγεται από την τριβή των πλαστικών μεταξύ τους κατά την κίνηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω βίντεο (πρέπει να το ανεβάσω πρώτα σε πλατφόρμα κλπ κλπ) για να γίνει αντιληπτό τι εννοώ
 
Δεν είχα ποτέ comfort γι'αυτό και παραξενεύτηκα. Τουλάχιστον τώρα θα το πάρω απόφαση, σε ευχαριστώ γιά την απάντηση, με καθησύχασες.



Παναγιώτη είναι καθαρά ο ήχος που παράγεται από την τριβή των πλαστικών μεταξύ τους κατά την κίνηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω βίντεο (πρέπει να το ανεβάσω πρώτα σε πλατφόρμα κλπ κλπ) για να γίνει αντιληπτό τι εννοώ
Παντελή το ακούς στην ησυχία του σπιτιού στο κυνηγοτοπο δεν θα του δίνεις σημασία.Το έχω πάθει κι εγώ με το κοντάκι κομφορτ που έβαλα στη montefeltro.Η αλήθεια είναι ότι εύκαμπτα πλαστικά λιγο-πολυ τρίζουν.
 
Όχι στα προ δεκαετίας εκεί είναι το γαμωτο.Η Μ2 που έχω δεν τρίζει.
Η δική μου μ2 περσινή τρίζει. Φίλου μου προ 10ετίας περίπου μ2 τρίζει και αυτή.
Αν την πιέσεις όπου δείχνω παρακάτω τρίζει περισσότερο.

Μιλάμε για comfort πάντα ...
 

Attachments

  • 1606671277327.jpg
    1606671277327.jpg
    75,8 KB · Προβολές: 22
Last edited:
Η δική μου μ2 περσινή τρίζει. Φίλου μου προ 10ετίας περίπου μ2 τρίζει και αυτή.
Αν την πιέσεις όπου δείχνω παρακάτω τρίζει περισσότερο.

Μιλάμε για comfort πάντα ...
Εμένα το παλιό δεν τρίζει.Τα καινούργια θα τα φτιάχνει σε καμιά βιοτεχνία με φτηνολεκανες.
 
Ρίξε λίγο λάδι καταλληλο για πλαστικά και μάλλον θα σταματήσει.
Το παλιό είναι στιβαρό,το νέο όταν το πιέζεις όχι μόνο στα κοψίματα ,αλλά και προς το πέλμα που το πλαστικό είναι μονοκόμματο πάλι υποχωρεί και τρίζει.Ειχα μια σκέψη να τα βγάλω και τα δύο και να τα ζυγίζω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία.Το λάδι τι να κάνει σε ένα σκληρό πλαστικό . Όπως τα ταμπλο των αυτοκινήτων.
 
Το παλιό είναι στιβαρό,το νέο όταν το πιέζεις όχι μόνο στα κοψίματα ,αλλά και προς το πέλμα που το πλαστικό είναι μονοκόμματο πάλι υποχωρεί και τρίζει.Ειχα μια σκέψη να τα βγάλω και τα δύο και να τα ζυγίζω αλλά βαριέμαι τη διαδικασία.Το λάδι τι να κάνει σε ένα σκληρό πλαστικό . Όπως τα ταμπλο των αυτοκινήτων.
Δεν τρίζει το πλαστικό (έχεις λυγίσει ποτέ πλαστικό και να τρίζει ????) .. οι άκρες του όταν τρίβονται με τα γειτονικά πλαστικά ή ελαστικά τρίζουν.
Δεν έχω δοκιμάσει το λάδι διότι δεν με πειράζει το τρίξιμο ... αλλά αυτό είναι το λογικό.

Δοκίμασε λάδι που δεν επηρεάζει τα πλαστικά ή βαζελίνη στην τελική (αβλαβής για όλα σχεδόν τα πλαστικά), δεν χάνεις τίποτα.
Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά, εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο ...

https://www.plasticsintl.com/chemical-resistance-chart
 
Kαλησπέρα, για να μην ανοίξω άλλο θέμα, γράφω εδώ.
Μπορεί κάποιος κάτοχος 828U να μου πει αν το πέλμα έχει τζόγο και το progressive comfort στο κοντάκι κάνει κάποιο θόρυβο;
Πολύ πρόσφατα απέκτησα ένα, δεν πρόλαβα καν να ρίξω λόγω κατάστασης, αλλά μετά την ρύθμιση του κοντακιού με τις κατάλληλες φλάντζες (μου ήρθε ακριβώς!) κάνει ένα θόρυβο σαν ψιλοτρίξιμο όταν επωμίζω και συμπιέζεται το πέλμα. Δυστυχώς δεν πρόσεξα αν το έκανε και πριν για να δω μήπως κάτι έκανα λάθος, αν και δεν νομίζω γιατί το έβγαλα και ακόμα και μόνο του, έξω από το κοντάκι, κάνει το ίδιο.
Μην ανησυχείς. Και το δικό μου το κανει. Ένα ελαφρύ τρίξιμο που όταν τουφεκας δεν το παίρνεις χαμπαρι. Από το κουτί έτσι ηταν. Σχεδόν ένα χρονο τώρα δεν έχω κανένα απολύτως θεμα.
 
Δεν τρίζει το πλαστικό (έχεις λυγίσει ποτέ πλαστικό και να τρίζει ????) .. οι άκρες του όταν τρίβονται με τα γειτονικά πλαστικά ή ελαστικά τρίζουν.
Δεν έχω δοκιμάσει το λάδι διότι δεν με πειράζει το τρίξιμο ... αλλά αυτό είναι το λογικό.

Δοκίμασε λάδι που δεν επηρεάζει τα πλαστικά ή βαζελίνη στην τελική (αβλαβής για όλα σχεδόν τα πλαστικά), δεν χάνεις τίποτα.
Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά, εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο ...

https://www.plasticsintl.com/chemical-resistance-chart
Είναι η ποιότητα του λεπτού σκληρού πλαστικού σε συνδιασμό με κάποια μποσικα πού υπάρχουν μεταξύ του σώματος και των ελαστικών ένθετων .Στο δικό μου με ενόχλησε το τρίξιμο στην επωμιση όταν πιέζεται το μάγουλο στη ράχη.Στο κυνήγι όμως δεν δίνεις σημασία.
 
Δοκίμασε λάδι που δεν επηρεάζει τα πλαστικά ή βαζελίνη στην τελική (αβλαβής για όλα σχεδόν τα πλαστικά), δεν χάνεις τίποτα.
Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά, εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο ...
Βασίλη, αν δεις λίγο πιό πάνω, δοκίμασα βαζελίνη αλλά δεν πέτυχε.

Ένα ελαφρύ τρίξιμο που όταν τουφεκας δεν το παίρνεις χαμπαρι.
Στο κυνήγι όμως δεν δίνεις σημασία.
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι ούτε τουφεκάμε, ούτε πάμε κυνήγι, γι'αυτό και το ψειρίζουμε...
Αργία μήτηρ πάσης κακίας...
 
Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι ούτε τουφεκάμε, ούτε πάμε κυνήγι, γι'αυτό και το ψειρίζουμε...
Αργία μήτηρ πάσης κακίας
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα
Σε λίγο θα μας πειράζει και το τακ που κάνει η ασφάλεια στο βάλε βγάλε
 
Βασίλη, αν δεις λίγο πιό πάνω, δοκίμασα βαζελίνη αλλά δεν πέτυχε.
Πρέπει να λιπανθεί το σημείο τριβής.
Το να βάλεις βαζελίνη εξωτερικά δεν λύνει το πρόβλημα.
Αφαίρεσε τα ελαστικά από το πλαστικό και λίπανε αυτά.
Θεωρώ ότι το τρίξιμο θα σταματήσει κατά 99%.

Αν πετύχει πες μου να το κάνουμε και εμείς :)
 
Πρέπει να λιπανθεί το σημείο τριβής.
Το να βάλεις βαζελίνη εξωτερικά δεν λύνει το πρόβλημα.
Αφαίρεσε τα ελαστικά από το πλαστικό και λίπανε αυτά.
Θεωρώ ότι το τρίξιμο θα σταματήσει κατά 99%.

Αν πετύχει πες μου να το κάνουμε και εμείς :)
Βασίλη φυσικά αυτό έκανα...
και για όποιον θέλει να το επιχειρήσει, με μια απλή στροφή κατά 90 μοίρες ξεκουμπώνει το εσωτερικό τμήμα
 
Βασίλη φυσικά αυτό έκανα...
και για όποιον θέλει να το επιχειρήσει, με μια απλή στροφή κατά 90 μοίρες ξεκουμπώνει το εσωτερικό τμήμα
Ευχαριστώ Παντελή που γλύτωσα την ταλαιπωρία ...
Μπορεί να με έπιανε καμιά κρίση και να το έκανα και εγώ :)

Άρα δηλαδή δεν παίρνει καμία γιατρειά το τρίξιμο ?
 
Ευχαριστώ Παντελή που γλύτωσα την ταλαιπωρία ...
Μπορεί να με έπιανε καμιά κρίση και να το έκανα και εγώ :)

Άρα δηλαδή δεν παίρνει καμία γιατρειά το τρίξιμο ?
Μειώθηκε μεν, αλλά λίγο. Ήθελα να δοκιμάσω και με ένα σπρέυ σιλικόνης, χωρίς να έχω ιδιαίτερες ελπίδες, αλλά δεν ξέρω πού το έχω βάλει...:rolleyes:
όσο για την ταλαιπωρία που λες, δουλειά δεν είχε ο διάολος...:p
 
Back
Top