BENELLI 828U

Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Να μας γράψεις εντυπώσεις .
 
Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλοριζικο καλα κυνηγια
 
Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα συνάδελφε. Να το χαρείς εύχομαι. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να το έχει δουλέψει για να σε συμβουλέψει. Μέχρι τότε θα σου πρότεινα να βάλει δοκιμασμένα φυσίγγια που νιώθεις εμπιστοσύνη από τα κυνήγια σου στο παρελθόν.
 
Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Lambro feltro , lambro kafe και Όσκαρ διασποράς.
 
Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νέο βελοξ για συγκεντρωτηρα. Σούπερ φελτ για μάλλινο . Γκοριλα ελιξ 34 γρ, λαμπρο νταιρεκτ για διασποράς
 
Καλησπέρα σας,
Μόλις απέκτησα ένα δίκαννο Benelli 828u 12cal 66 πόντους κάνη. Θα ήθελα προτάσεις σε φυσίγγια από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει ή γνωρίζουν σχετικά. Προορίζεται αποκλειστικά για κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλορίζικο το τουφέκι φίλε, εύχομαι να το ευχαριστηθείς.
Τα φυσίγγια που σου έχουν προτείνει οι συνάδελφοι είναι καλά για να ξεκινήσεις, αλλά πρέπει να δοκιμάσεις τι πηγαίνει το όπλο στον τόπο και τις συνθήκες που κυνηγάς. (π.χ. άλλο αλπικά 1500 μέτρα και άλλο νησί με ζέστη και υγρασία κ.λ.π.)
 
Καλημέρα σε όλους!!!. Σας ευχαριστώ για τις ευχές και τις τοποθετήσεις σας. Το όπλο είναι πολύ κομψό αισθητικά. Έχει φοβερό ζύγισμα. Είναι ελαφρύ αλλά παράλληλα σου δίνει την αίσθηση της στιβαρότητας. Διαφέρει κατά πολύ από την Beretta 390 που με συνοδεύει στα σε όλα τα κυνήγια μου εδώ και 20 χρόνια.
 
Καλησπέρα συνάδελφε. Να το χαρείς εύχομαι. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να το έχει δουλέψει για να σε συμβουλέψει. Μέχρι τότε θα σου πρότεινα να βάλει δοκιμασμένα φυσίγγια που νιώθεις εμπιστοσύνη από τα κυνήγια σου στο παρελθόν.
Vasillis δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά τα alfa game 36gr τα γκρί και στο πολύ κρύο τα jordan 32gr. Μιλάω πάντα για διασποράς
 
Φίλε μου εξαιτίας ενός παρομιου όπλου (beretta ultralight deluxe) και της δικιάς μου ιδιοτροπιας, ξεκίνησα ιδιογομωση.
Γιατί το φυσίγγι που ήθελα δεν υπάρχει στην αγορά.
Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένα?
 
Καλορίζικο το τουφέκι φίλε, εύχομαι να το ευχαριστηθείς.
Τα φυσίγγια που σου έχουν προτείνει οι συνάδελφοι είναι καλά για να ξεκινήσεις, αλλά πρέπει να δοκιμάσεις τι πηγαίνει το όπλο στον τόπο και τις συνθήκες που κυνηγάς. (π.χ. άλλο αλπικά 1500 μέτρα και άλλο νησί με ζέστη και υγρασία κ.λ.π.)
Yorgos το καλό και το κακό μαζί, ανάλογα από πια σκοπιά το δεις κυνηγάω από τα αλπικά μέχρι εκεί που σκάει το κύμα. Και λέω καλό για το θέμα των εναλλαγών σε βιότοπους και θηράματα αλλά κακό για την επιλογή φυσιγγίου. Το έχω βιώσει με αρκετές μάρκες φυσιγγίων που με έβγαλαν ασπροπρόσωπο στην μία περίπτωση και κρέμασαν το αμέσως επόμενο ΣΚ
 
Kαλησπέρα, για να μην ανοίξω άλλο θέμα, γράφω εδώ.
Μπορεί κάποιος κάτοχος 828U να μου πει αν το πέλμα έχει τζόγο και το progressive comfort στο κοντάκι κάνει κάποιο θόρυβο;
Πολύ πρόσφατα απέκτησα ένα, δεν πρόλαβα καν να ρίξω λόγω κατάστασης, αλλά μετά την ρύθμιση του κοντακιού με τις κατάλληλες φλάντζες (μου ήρθε ακριβώς!) κάνει ένα θόρυβο σαν ψιλοτρίξιμο όταν επωμίζω και συμπιέζεται το πέλμα. Δυστυχώς δεν πρόσεξα αν το έκανε και πριν για να δω μήπως κάτι έκανα λάθος, αν και δεν νομίζω γιατί το έβγαλα και ακόμα και μόνο του, έξω από το κοντάκι, κάνει το ίδιο.
 
Kαλησπέρα, για να μην ανοίξω άλλο θέμα, γράφω εδώ.
Μπορεί κάποιος κάτοχος 828U να μου πει αν το πέλμα έχει τζόγο και το progressive comfort στο κοντάκι κάνει κάποιο θόρυβο;
Πολύ πρόσφατα απέκτησα ένα, δεν πρόλαβα καν να ρίξω λόγω κατάστασης, αλλά μετά την ρύθμιση του κοντακιού με τις κατάλληλες φλάντζες (μου ήρθε ακριβώς!) κάνει ένα θόρυβο σαν ψιλοτρίξιμο όταν επωμίζω και συμπιέζεται το πέλμα. Δυστυχώς δεν πρόσεξα αν το έκανε και πριν για να δω μήπως κάτι έκανα λάθος, αν και δεν νομίζω γιατί το έβγαλα και ακόμα και μόνο του, έξω από το κοντάκι, κάνει το ίδιο.
Ναι ειναι λογικό να στο κάνει.εχει κάτι πλαστικά ενομενα σαν ελατήρια στο comfort όταν τουφεκας δε θα το καταλαβενης.
 
Kαλησπέρα, για να μην ανοίξω άλλο θέμα, γράφω εδώ.
Μπορεί κάποιος κάτοχος 828U να μου πει αν το πέλμα έχει τζόγο και το progressive comfort στο κοντάκι κάνει κάποιο θόρυβο;
Πολύ πρόσφατα απέκτησα ένα, δεν πρόλαβα καν να ρίξω λόγω κατάστασης, αλλά μετά την ρύθμιση του κοντακιού με τις κατάλληλες φλάντζες (μου ήρθε ακριβώς!) κάνει ένα θόρυβο σαν ψιλοτρίξιμο όταν επωμίζω και συμπιέζεται το πέλμα. Δυστυχώς δεν πρόσεξα αν το έκανε και πριν για να δω μήπως κάτι έκανα λάθος, αν και δεν νομίζω γιατί το έβγαλα και ακόμα και μόνο του, έξω από το κοντάκι, κάνει το ίδιο.
rtfm :)
cosmopolitan page 268-273
 
Ναι ειναι λογικό να στο κάνει.εχει κάτι πλαστικά ενομενα σαν ελατήρια στο comfort όταν τουφεκας δε θα το καταλαβενης.
Σε ευχαριστώ Τάκη, άρα το κάνει και το δικό σου; Εμένα με ενοχλεί, το αποσυναρμολόγησα και προσπάθησα να λιπάνω τα ελαστικά φυλλαράκια με βαζελίνη για να μειώσω την τριβή αλλά χωρίς αισθητό αποτέλεσμα.

IMG_3205.jpg

rtfm :)
cosmopolitan page 268-273
Τι εννοεί ο ποιητής άραγε; :rolleyes:
Γράφει κάτι για τρίξιμο;
Μου διαφεύγει κάτι;
 
Σε ευχαριστώ Τάκη, άρα το κάνει και το δικό σου; Εμένα με ενοχλεί, το αποσυναρμολόγησα και προσπάθησα να λιπάνω τα ελαστικά φυλλαράκια με βαζελίνη για να μειώσω την τριβή αλλά χωρίς αισθητό αποτέλεσμα.

View attachment 19217


Τι εννοεί ο ποιητής άραγε; :rolleyes:
Γράφει κάτι για τρίξιμο;
Μου διαφεύγει κάτι;
εάν έχεις βάλει σωστά όλα τα τεμάχια, τότε σελ 269

ΠΡ-ΕΙ∆-Π-ΙΗΣΗ: µετ την αλλαγ της κλσης,
7ε7αιωθετε τι τ κντκι εναι σωστ ασ/αλισµ ν
στη 7ση. Επανελ γτε µετ τις πρτες 7λ ς κι αν
εναι απαρατητ σ/τε περισστερ τ κντκι
σ/γγντας περισστερ τ παιµδι µε τ ειδικ
κλειδ.
 
εάν έχεις βάλει σωστά όλα τα τεμάχια, τότε σελ 269

ΠΡ-ΕΙ∆-Π-ΙΗΣΗ: µετ την αλλαγ της κλσης,
7ε7αιωθετε τι τ κντκι εναι σωστ ασ/αλισµ ν
στη 7ση. Επανελ γτε µετ τις πρτες 7λ ς κι αν
εναι απαρατητ σ/τε περισστερ τ κντκι
σ/γγντας περισστερ τ παιµδι µε τ ειδικ
κλειδ.
ουτε Λάκωνας να ησουν...
 
Back
Top