BENELLI 828U

Δεν νομίζω, λογικά είναι το στάνταρ, γιατί αν δεις τη συσκευασία του ψηλού πέλματος στη φωτό που έβαλα, λέει L.O.P. 38,5cm, που ισχύει χοντρικά σε μένα
Το ειπα γιατι εγραψες οτι σκετο χωρις πελμα ειναι 34 κ απο τα γραφομενα τις benelli οτι τοσο ειναι το compact κ για αυτο ρωτησα
 
Μια εβδομάδα το έχω το όπλο ! Έβλεπα ότι υπάρχουν μήκη διάφορα και έλεγα απλό είναι να αλλάξει το μήκος! Η διαφορά που έχω είναι κοντα στο μισό πόντο.και ίσως λιγονπαραπανω ! Αν δω ότι είναι μακρύ θα ρετουσαρω ένα πελματακι χωρίς το κομφορτ συστημα
Είναι κρίμα να αφαιρέσεις το Comfort, το όπλο είναι ελαφρύ και βοηθάει στην ανάκρουση. Δεν νομίζω ότι ένας κοντακάς θα δυσκολευτεί να κόψει πχ ένα πόντο και να προσαρμόσει πάλι το Comfort. Αν μπορείς μέτρα από σκανδάλη μέχρι καθαρό ξύλο για να συγκρίνουμε
 
Είναι κρίμα να αφαιρέσεις το Comfort, το όπλο είναι ελαφρύ και βοηθάει στην ανάκρουση. Δεν νομίζω ότι ένας κοντακάς θα δυσκολευτεί να κόψει πχ ένα πόντο και να προσαρμόσει πάλι το Comfort. Αν μπορείς μέτρα από σκανδάλη μέχρι καθαρό ξύλο για να συγκρίνουμε
Ένας πόντος είναι ικανό μέγεθος στο κοντυμα.
Αν το comfort μπορεί να φαγωθεί από την κάτω μεριά,αν δεν αλλάζει το πάχος στα πλαϊνά του κοντακιου,αν μπορεί να γίνει το ίδιο και στο πέλμα που πρέπει να ακολουθήσει τη νέα γραμμή...
Είναι κάμποσα τα "αν"!
 
Παιδιά εγώ το μετρητά 34,5 χωρίς πέλμα ! Αν κοπεί παιδιά θα γίνει πιο πλατύ και δεν θα μπαίνει το κομφορτ όπως είπε ο Γιάννης ! Στο σήκωμα που κάνω δεν είναι ότι βρίσκει αλλά το σωστό μου μέγεθος είναι 36,7 το πολύ για μένα ! Το χειμώνα με περισσότερα ρούχα ίσως είναι πρόβλημα ! Θα το ρίξω όλο το καλοκαίρι και αργότερα ίσως ρετουσαρω ένα πέλμα και τέλος
 
Για μενα μιας και το οπλο ειναι καινουργιο καλητερα ειναι να το πας πισω η να σου φερουν ενα καινουργιο με κοντακι compact η εστω να το φερουν ενα τετειο κοντακι
Μπα που να μπλεκεις τώρα! Δεν είναι υπερβολικό αλλά μου αρέσει το όπλο να ναι απόλυτο στα μετά
 
Παιδιά εγώ το μετρητά 34,5 χωρίς πέλμα ! Αν κοπεί παιδιά θα γίνει πιο πλατύ και δεν θα μπαίνει το κομφορτ όπως είπε ο Γιάννης ! Στο σήκωμα που κάνω δεν είναι ότι βρίσκει αλλά το σωστό μου μέγεθος είναι 36,7 το πολύ για μένα ! Το χειμώνα με περισσότερα ρούχα ίσως είναι πρόβλημα ! Θα το ρίξω όλο το καλοκαίρι και αργότερα ίσως ρετουσαρω ένα πέλμα και τέλος
Ηλία επειδή το κοντάκι δεν είναι απλό να αυξομειώνεις το μήκος και να παίζεις με πέλματα και αποστάτες , έπρεπε το πρώτο που θα ζητούσες το 36,5 με δυνατότητα πάνω κάτω.Θεωρω ότι όχι μόνο υπάρχει ελλειπής ενημέρωση -παρουσίαση παρά το διαδίκτυο , είναι και το όπλο γεμάτο καινοτομίες ,που κανονικά θα έπρεπε πρώτα να τις μάθεις και όχι να τις ανακαλύπτεις μια μια μετά την αγορά.μιλαω γενικά.
 
Παιδιά εγώ το μετρητά 34,5 χωρίς πέλμα ! Αν κοπεί παιδιά θα γίνει πιο πλατύ και δεν θα μπαίνει το κομφορτ όπως είπε ο Γιάννης ! Στο σήκωμα που κάνω δεν είναι ότι βρίσκει αλλά το σωστό μου μέγεθος είναι 36,7 το πολύ για μένα ! Το χειμώνα με περισσότερα ρούχα ίσως είναι πρόβλημα ! Θα το ρίξω όλο το καλοκαίρι και αργότερα ίσως ρετουσαρω ένα πέλμα και τέλος
Χωρίς πέλμα ή καθαρό ξύλο; Αν είναι ετσι τοτε είναι ιδια τα κοντάκια μας γιατι 5 χιλιοστά είναι η πατούρα του comfort
 
Μπα που να μπλεκεις τώρα! Δεν είναι υπερβολικό αλλά μου αρέσει το όπλο να ναι απόλυτο στα μετά
Ξερω οτι ειναι μπλεξιμο το ειπα μονο κ μονο μιας και εχει εγγυησεις σαν καινουγιο οπλο κ οποιαδιποτε ξενη τροποποιηση θα σου αρχησουν τα μου σου του κτλ τα γνωριζεις
καλα κανεις και θελεις να ειναι το οπολυτο πανω σου τις ιδιας αποψεις ειμαι
 
Μπα που να μπλεκεις τώρα! Δεν είναι υπερβολικό αλλά μου αρέσει το όπλο να ναι απόλυτο στα μετά
δεν υπαρχει μπλεξιμο εφοσον γινει σωστα,
το κοντό πέλμα έχεις πάρει εαν καταλαβα καλα με το νορμαλ κοντακι, (εχει άλλα 2 κοντακια πιο κοντα απο το δικό σου) αρα δεν μπορεις να κατεβεις.
στην θεση σου θα το πηγαινα πισω, και εαν είναι οκ θα σου προτείνουν μονοι τους τραμπα το κοντακι μόνο.
 
Ειδικα αυτο το οπλο , που θεωρειται καινοτομο, και ειναι και αλμυρο στην τιμη, επρεπε να προσφερει τα παντα σε οτι αφορα ρυθμισεις κλισεων και μηκους.
Με 40 διαφορετικούς συνδυασμούς κλίσεων που προσφέρει με επιπλέον πέλματα και επιλογές μήκους κοντακιών, δεν νομίζω ότι συγκρίνεται με κανένα άλλο μικρότερης, ίσης, ή και πολύ μεγαλύτερης αξίας όπλο που στη μεγάλη τους πλειοψηφία δεν προσφέρουν καμία απολύτως ρύθμιση
 
Εγώ το μετράω μαζί με το πέλμα 37,5 τώρα να κάνω τόσο λάθος ; Θα το τσεκαρω παλι
Έλα ρε Ηλία τώρα, ρίξε κει χάμω να γουστάρεις και άσε τις μαλακίες με τα κοντέματα. Πάρε ένα καλό τζάκετ το χειμώνα λεπτό με τεχνικό ύφασμα και ένα ισοθερμικό από μέσα. Με τι θα κυνηγήσεις, με τη κάπα του βοσκού; Το όπλο είναι σκοπευτικό και έχει μακρύ κοντάκι
 
Τα δίκαννα που κι εγώ είχα ειχαν λίγο πιο μακριά κοντάκια απ τις καραμπίνες και θυμάμαι το 525 είχε 37,5 όταν οι καραμπίνες είχαν 36,5 κι επειδή είχε πέλμα βακελίτη το πήγα μου έκοψε το κοντάκι κι έβαλα ενα wegu τότε πέλμα με συνολικο 36,7 αν θυμάμαι καλά. Το 690 είναι 37 και δε το πείραξα καθόλου. Εδω που τα λέμε δε γίνεται το κοντάκι να είναι απόλυτο καθώς τα ρούχα που φοράμε το χειμώνα δεν εχουν καμμία σχεση με το καλοκαίρι.
 
Με 40 διαφορετικούς συνδυασμούς κλίσεων που προσφέρει με επιπλέον πέλματα και επιλογές μήκους κοντακιών, δεν νομίζω ότι συγκρίνεται με κανένα άλλο μικρότερης, ίσης, ή και πολύ μεγαλύτερης αξίας όπλο που στη μεγάλη τους πλειοψηφία δεν προσφέρουν καμία απολύτως ρύθμιση
Σωστό!
 
Back
Top