Beeper

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση, έχω ένα lovett lth πολλά χρόνια και χάλασε το ηχείο του. Έψαξα μήπως βρω ανταλλακτικο ηχείο μέσω ίντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχει να προτείνει κάποιος λύση;
 
Τo Beretti με αγορά το 2009 ...χάλασε στην ρύθμιση του ήχου ως προς τον χρόνο έρευνας. Εννοείται φυσικά οτι έβγαλε τα χρήματα του. Ήθελα πάλι ένα beeper στο οποίο να ρυθμίζεται ο ήχος σε σχέση με τον χρόνο στην έρευνα (να χτυπάει όσο γίνεται σε μεγαλύτερο διάστημα) και εάν θέλω να το κλείνω με τηλεχειρισμό όταν βλέπω τον σκύλο στην φέρμα (για ησυχία και όχι πολύ ...βαβούρα). Η απόφαση πάρθηκε και αγοράσθηκε to Multisound beeper - telebeeper 11 παρόμοιο με το beretti που είχα... επισυνάπτω την ιστοσελίδα που έγινε η αγορά διότι είχε την καλύτερη τιμή (τουλάχιστον από όσο εγώ έψαξα και βρήκα).

https://www.vendors.gr/en/ειδη-σκυλ...und-beeper-με-τηλεχειρισμο-telebeeper-11.html
 
Το multisound το απλό μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς?
Η μόνη διαφορά με αυτό που πήρα εγώ είναι οτι δεν είχε τηλεχειρισμό. Κατά τα άλλα είναι ακριβώς το ίδιο....τα μόνα <<μειονεκτήματα>> που βρίσκω μέχρις στιγμής είναι 2 πράγματα που άλλον ίσως δεν τον πειράζουν αλλά εμένα κάτι μου κάνουν.....πρώτον ο ήχος στην φέρμα αρχίζει μετά από 5 sec αφού είναι φερμαρισμένος ο σκύλος και δεύτερον οτι ο ήχος στην έρευνα χτυπάει maximum κάθε 20 sec που για εμένα είναι αρκετά γρήγορα....είχα συνηθίσει με το Beretti που το είχα ρυθμίσει να χτυπάει στην έρευνα κάθε 60 sec..... (υπομονή μέχρι του χρόνου που βλέπω να μπαίνω στο club με τα gps να τελειώνει η...βαβούρα στο δάσος.)
Βρήκα μια άκρη Ελλάδα να επιδιορθώσω το Beretti. Όταν και εάν φτιαχτεί θα ενημερώσω.
 
Πήρα χθες το καινούργιο canibeep pro και μόλις το ενεργοποίησα διαπιστώνω ότι δεν λειτουργεί η ευαισθησία του ώστε με την παραμικρή κίνηση να σταματήσει ο ήχος της Φέρμας, το ρύθμισα και τέρμα στο + αλλά τίποτα αν δεν το χτυπήσεις πολύ δυνατά σε σκληρό σημείο δεν σταματά ,με την κίνηση του σκύλου χτυπά συνέχεια το έβαλα μόνο Φέρμα και σε έρευνα - Φέρμα το ίδιο ....έχω άλλα τρία ίδια τα οποία δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα , θα το στείλω πίσω βγήκε προβληματικό
 
Καλησπέρα σας.
Αν και δε μου αρέσει σαν ιδέα, βέβαια δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ποτέ, σκέφτομαι για μπιπερ.Η χρήση του δεν θα είναι συχνή αλλά σε κάποια μέρη είναι πραγματικά απαραίτητη.
Σκέφτομαι για το παρακάτω:
http://www.roussoscollars.gr/beeper/beeper-hunter-433/
Δεν θέλω να δώσω πάνω από 100 ευρώ... οποιαδήποτε γνώμη θα μου φανεί χρήσιμη.
Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα σας.
Αν και δε μου αρέσει σαν ιδέα, βέβαια δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ποτέ, σκέφτομαι για μπιπερ.Η χρήση του δεν θα είναι συχνή αλλά σε κάποια μέρη είναι πραγματικά απαραίτητη.
Σκέφτομαι για το παρακάτω:
http://www.roussoscollars.gr/beeper/beeper-hunter-433/
Δεν θέλω να δώσω πάνω από 100 ευρώ... οποιαδήποτε γνώμη θα μου φανεί χρήσιμη.
Ευχαριστώ.
Ξέχασα να γράψω για το μπιπερ του Ρούσου... εγώ έχω ένα τρία χρόνια και δεν έχω κάποιο θέμα.... λειτουργεί άψογα και ακούγεται μακριά,έχει διαφορετικό ήχο στην έρευνα από την φερμα.... Αλλά πήραμε άλλα δύο για το συνκυνηγο μου τα οποία ήταν απαράδεκτα....μια δεν άνοιγαν με το μαγνήτη, μια δεν κρατούσαν οι μπαταρίες....μια έπρεπε να το κάνεις επανεκκίνηση.... χάλι μαύρο .....είχα γράψει παλιότερα . Για μένα μπιπερ φθηνό και αξιόπιστο είναι το γαλλικό. Αρκεί να μην είναι πολύ ανοικτό το σκυλί και έντονο το ανάγλυφο....
 
Ξέχασα να γράψω για το μπιπερ του Ρούσου... εγώ έχω ένα τρία χρόνια και δεν έχω κάποιο θέμα.... λειτουργεί άψογα και ακούγεται μακριά,έχει διαφορετικό ήχο στην έρευνα από την φερμα.... Αλλά πήραμε άλλα δύο για το συνκυνηγο μου τα οποία ήταν απαράδεκτα....μια δεν άνοιγαν με το μαγνήτη, μια δεν κρατούσαν οι μπαταρίες....μια έπρεπε να το κάνεις επανεκκίνηση.... χάλι μαύρο .....είχα γράψει παλιότερα . Για μένα μπιπερ φθηνό και αξιόπιστο είναι το γαλλικό. Αρκεί να μην είναι πολύ ανοικτό το σκυλί και έντονο το ανάγλυφο....
Ποιο είναι το γαλλικό Βασίλη;
 
Ένα μυστικό για να ακούγεται καλύτερα είναι να είναι στο σβέρκο του σκύλου και όχι στο στήθος του.... εγώ τα έχω περάσει πάνω στα gps και μένουν πάνω....τα ανοίγω μόνο σε κλειστά σημεία επειδή ο σεττερ μου είναι σκουρόχρωμος και δεν διακρίνεται εύκολα.... επίσης επειδή στα μέρη που κυνηγάμε συνήθως έχει αρκετούς λύκους προτιμώ να δουλεύω τα GPS....
 
Ο σκύλος μου Βασίλη δεν ανοίγεται και πολύ άντε 50 60 μέτρα στην πέρδικα. Στα περισσότερα μέρη μένει κοντά μου και συνήθως κυνηγάω με τη ανάσα του. Αλλά σε κάποια μέρη ειδικά αν φυσάει και λίγο δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι...έτσι έχασα μια μπεκάτσα σήμερα το απόγευμα..
Εκεί δυστυχώς έχετε κανονικούς λύκους...εδώ έχουμε λύκους με 2 πόδια...
Φαντάσου εκεί που κυνηγάς να ακούσεις πόρτα αυτοκινήτου να κλείνει και να φεύγει σφαίρα....πρέπει να του έκοψα το αίμα του καημένου του σκύλου με τη σφυρίχτρα μέχρι να τον δω ότι είναι ακόμα κοντά μου.
Γι αυτούς τους 2 λόγους θέλω το μπιπερ.
 
Θα σε καλύψει τότε το γαλλικό. Όπως είπε και ο Στέφανος τα παλιότερα είναι καλύτερα από άποψη ήχου. Κάποιοι έκαναν και πατέντα... κομμάτι σωλήνα pvc το κολλούσαν πάνω στο υπάρχον.. και έκαναν μεγαλύτερο το ηχείο.... αλλά σίγουρα σε ανοικτά μέρη το γαλλικό ακούγεται μέχρι και 250 - 300 μέτρα
 
Ένα τέτοιο έχω και γω ανώτερο από το νεότερο σε εκπομπή ήχου!!!!
Θα σε καλύψει τότε το γαλλικό. Όπως είπε και ο Στέφανος τα παλιότερα είναι καλύτερα από άποψη ήχου. Κάποιοι έκαναν και πατέντα... κομμάτι σωλήνα pvc το κολλούσαν πάνω στο υπάρχον.. και έκαναν μεγαλύτερο το ηχείο.... αλλά σίγουρα σε ανοικτά μέρη το γαλλικό ακούγεται μέχρι και 250 - 300 μέτρα
Αυτό έχω ακούσει και εγώ από άτομα που είχαν το παλιό και πήραν και το καινούργιο
Το παλιότερο ανώτερο και γενικά πιο απροβλημάτιστο
 
Ο σκύλος μου Βασίλη δεν ανοίγεται και πολύ άντε 50 60 μέτρα στην πέρδικα. Στα περισσότερα μέρη μένει κοντά μου και συνήθως κυνηγάω με τη ανάσα του. Αλλά σε κάποια μέρη ειδικά αν φυσάει και λίγο δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι...έτσι έχασα μια μπεκάτσα σήμερα το απόγευμα..
Εκεί δυστυχώς έχετε κανονικούς λύκους...εδώ έχουμε λύκους με 2 πόδια...
Φαντάσου εκεί που κυνηγάς να ακούσεις πόρτα αυτοκινήτου να κλείνει και να φεύγει σφαίρα....πρέπει να του έκοψα το αίμα του καημένου του σκύλου με τη σφυρίχτρα μέχρι να τον δω ότι είναι ακόμα κοντά μου.
Γι αυτούς τους 2 λόγους θέλω το μπιπερ.
Στράτο έχασες ευκαιρία...έδινα ένα multisound με τηλεχειριστήριο στα 100 ευρώ καινούργιο. Είναι στις διεκπεραιωμένες αγγελίες. Με το τηλεχειριστήριο το έκλεινες και το άνοιγες όποτε εσύ ήθελες. Όπως και οι προηγούμενοι συνάδελφοι σου είπαν συμφωνώ και εγώ το <<γαλλικό>> θα σε καλύψει απόλυτα ειδικά και για τα μέτρα που ανοίγεται ο σκύλος και αναφέρεις.
 
Στράτο έχασες ευκαιρία...έδινα ένα multisound με τηλεχειριστήριο στα 100 ευρώ καινούργιο. Είναι στις διεκπεραιωμένες αγγελίες. Με το τηλεχειριστήριο το έκλεινες και το άνοιγες όποτε εσύ ήθελες. Όπως και οι προηγούμενοι συνάδελφοι σου είπαν συμφωνώ και εγώ το <<γαλλικό>> θα σε καλύψει απόλυτα ειδικά και για τα μέτρα που ανοίγεται ο σκύλος και αναφέρεις.
Εγώ αυτό έχω αλλά δεν το έχω δουλέψει ούτε μία φορά
Το πήρα γιατί έχει αθόρυβη λειτουργία αλλά την πάτησα γιατί μου το έφεραν από εξωτερικό και από λάθος συνεννόηση δεν πήραν το πακέτο με το τηλεχειριστήριο και δεν ξέρω εάν αξίζει να το πάρω από εδώ
Το έχει κάποιος ή έχει ακούσει τι λέει σαν beeper από αξιοπιστία;Screenshot_20211126-211528_Chrome.jpg
 
Ο σκύλος μου Βασίλη δεν ανοίγεται και πολύ άντε 50 60 μέτρα στην πέρδικα. Στα περισσότερα μέρη μένει κοντά μου και συνήθως κυνηγάω με τη ανάσα του. Αλλά σε κάποια μέρη ειδικά αν φυσάει και λίγο δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είναι...έτσι έχασα μια μπεκάτσα σήμερα το απόγευμα..
Εκεί δυστυχώς έχετε κανονικούς λύκους...εδώ έχουμε λύκους με 2 πόδια...
Φαντάσου εκεί που κυνηγάς να ακούσεις πόρτα αυτοκινήτου να κλείνει και να φεύγει σφαίρα....πρέπει να του έκοψα το αίμα του καημένου του σκύλου με τη σφυρίχτρα μέχρι να τον δω ότι είναι ακόμα κοντά μου.
Γι αυτούς τους 2 λόγους θέλω το μπιπερ.
Σκεφτόμουν κι εγώ για του Ρούσου αλλά ακούω σκαμπανευάσματα στις απόψεις κ προβληματίζομαι...οπότε αρχικά κλείνω στο να δώσω τα διπλά λεφτά κ να πάρω το Γαλλικό...κ πιό αξιόπιστο.
 
Back
Top