Beeper

Εγώ αν και δεν είμαι φανατικός οπαδός του μπίπερ(αναγκαστικά το χρησιμοποιώ), μόνο στην μπεκάτσα,που ο σκύλος ανοίγετε ή όταν μπαίνει σε πυκνά και δεν έχω οπτική επαφή μαζί του.
Είχα και το έχω ακόμα ένα ελληνικό χειροποίητο,το οποίο αρχίζει να τα φτύνει και το παρακάτω,από το οποίο είμαι υπερευχαριστημένος:
54027a687aa20500325067fb6496ce39_zps7368298b.jpg~original
 
Να στε καλα παιδια σας ευχαριστω , Μια ερωτηση ο αδερφος μου στην Καστορια εχει το μπιπερ το canibeep το νεο με τις 4 βιδες και του παρουσιαζει προβλημα με τις χαμηλες θερμοκρασιες κλείνει, επισκευαζεται? , ψαχνει για να παρει αλλο
Εχουμε κατι ?
 
Να στε καλα παιδια σας ευχαριστω , Μια ερωτηση ο αδερφος μου στην Καστορια εχει το μπιπερ το canibeep το νεο με τις 4 βιδες και του παρουσιαζει προβλημα με τις χαμηλες θερμοκρασιες κλείνει, επισκευαζεται? , ψαχνει για να παρει αλλο
Εχουμε κατι ?

Στεφανε εγω εχω απο τον Ιανουαριο 2012 αυτο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος: http://www.beretti.it/index.php?name=Beeper_2000_xp__(base_model)&pg=prodotto&prodottoID=28
 
Beeper εκπαίδευσης.
Μάγκες θα ήθελα να μου προτείνετε οικονομικές και ποιοτικές επιλογές.
Χρήστο τι έγινε, δαγκώνει ο μικρός;
Δεν έχει αφήσει μπατζακια και χαλια στο σπίτι αμασητα;
 
Όχι Γιάννη δεν έχει να κάνει με τον μικρό αλλά με τα σεττερ. Είχα που είχα θέμα με το αρσενικό εχθές βγήκα με τη θηλυκιά μόνο και μου έσπασε τα νεύρα. Εγώ σφυρίζω και με γράφουν κανονικά... Πήγα για τη γνωστή μπεκάτσα που σηκώνω συνέχεια. Εγώ ήμουν ακόμη στο αυτοκίνητο και άκουγα το beeper της φέρμας στο γνωστό σημείο.... εννοείται ότι μέχρι να φτάσω, το πουλί είχε σηκωθεί. .hair. Δεν έφτανε μόνο αυτό αλλά συνέχισε έτσι σε όλη τη διάρκεια της βόλτας μας. Κυνηγούσε μόνο για τον εαυτό της. Εγώ όσο και να σφύριζα, όσο και να φώναζα ήταν σαν να μην υπήρχα... Δεν περιγράφεται σε τι κατάσταση με έφερε από τα νεύρα μου...
 
Καλησπέρα παλικαρια. Απ'οτι διαβαζω παραπανω επεσε ομαδική γκαντεμια σημερα. Τα δικά μου, φτανω στο κυνηγοτοπο, παω να ξεκλειδώσω το κουτί και σπάει το κλειδι, ευτυχώς ειχα μυτοτσιμπιδο στο αμαξι, εβγαλα το σπασμένο και άνοιξα με το δεύτερο, η πρωτη μπεκατσα που τουφεκισα μου σκαλωσε στα πουρνάρια, να πεφτουν φτερά αλλα δεν μπορούσα να τη δω, εριξα τρεις τουφεκιες στο περίπου αλλα τίποτα. Καποια στιγμή εκει που εχαχνα τη σκαλωμενη ακουω το μπιμπερ στη φερμα στα 30 μετρα απο εκει που ήμουν, κατεβαίνω απεναντι απο τη σκυλίτσα, ξεκινάει τη ποντα, μπαίνει στα πουρνάρια και ξαναφερμαρει οπως παω να κατεβω τη λιθια σηκωνεται η βασίλισσα και μου βγαινει μπροστα μου στο καθαρο στα 15 μετρα, 1η τουφεκιά φτερά, 2η τουφεκιά φτερά και 3η στο γαμο του καραγκιόζη. .hair.
Στην επιστροφη ξαναπερασα απο τη σκαλωμενη αλλα τίποτα, έριξαν κάμποσα καντήλια και απο τη νευρική μου ανεβαίνω στη κορυφογραμμή και εκει κατάφερα και αγκάλιασα μια βασίλισσα αφου πρώτα μου εφυγε 2 φορες ατουφεκιστη, αλλα ευτυχώς δε πηγαινε μακριά.
Αλλαγη τοπου παλι ομως στα ψηλά, σηκωσα αλλα τρια ανυσηχα πουλιά μιας και ειχε αέρα και νοτιά, ψιλοδεχτηκαν αλλα ηταν βαθιά στα πουρνάρια. Δυσκολη μέρα με ενταση αλλα και στεναχώρια για το πουλί που δε βρηκα (η 2η φέτος πάλι σκαλωμενη οπως η 1η). Χθες το βράδυ ειχε καθαρο καιρό και βοριά και ξημερωσαμε με νοτια. Καλη συνέχεια σε όλους, χρειαζόμαστε ομαδικό ξεματιασμα. .sarcastic.
DBLy1UOh.jpg


noBIZH0h.jpg

Γιάννη βλέπω το beeper πως το φοράς στο σκυλάκι σου και σου προτείνω να δεις της οδηγίες για την τοποθέτησή του. Εγώ που έχω ένα του ίδιου στυλ αλλά διαφορετικής εταιρείας στις οδηγίες τοποθέτησης έγραφε να τοποθετείται το ηχείο προς τα εμπρός κάτω από το στόμα του σκύλου και όχι προς το στήθος... Αν θέλεις ψάξε και για το δικό σου... ;)
 
Last edited:
Γιάννη βλέπω το beeper πως το φοράς στο σκυλάκι σου και σου προτείνω να δεις της οδηγίες για την τοποθέτησή του. Εγώ που έχω ένα του ίδιου στυλ αλλά διαφορετικής εταιρείας στις οδηγίες τοποθέτησης έγραφε να τοποθετείται το ηχείο προς τα εμπρός κάτω από το στόμα του σκύλου και όχι προς το στήθος... Αν θέλεις ψάξε και για το δικό σου... ;)
Θα το κοιτάξω Χρήστο, το βάζω έτσι για να πηγαίνει ο ήχος προς τα κάτω για να μην κουφαινει το σκυλί. Αν και πιστεύω το ιδανικό μπιμπερ για να μην ενοχλεί το σκυλί είναι αυτά με το ηχείο πάνω από το κεφάλι.
Αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθωστεμαι.
scott-hawk-beeper-4407-by-lovetts-212.jpg
 
Last edited by a moderator:
Μεχρι περσυ χρησιμοποιουσα ενα beeper hunter ultra sound και εκανε καλουτσικη δουλεια..βεβαια ηταν πολυ ευαισθητο και βαραγε καθε φορα που ο σκυλος εκοβε ταχυτητα και ετσι το πουλησα..φετος λεω να παρω ενα καλο και ειμαι αναμεσα στο canibeep pro και το dogtra..εσεις τι προτεινετε;βεβαια στο δευτερο με χαλαει οτι δεν εχει πολλες ρυθμισεις οπως την ευαισθησια αλλα ακουγεται μακρια
 
Μεχρι περσυ χρησιμοποιουσα ενα beeper hunter ultra sound και εκανε καλουτσικη δουλεια..βεβαια ηταν πολυ ευαισθητο και βαραγε καθε φορα που ο σκυλος εκοβε ταχυτητα και ετσι το πουλησα..φετος λεω να παρω ενα καλο και ειμαι αναμεσα στο canibeep pro και το dogtra..εσεις τι προτεινετε;βεβαια στο δευτερο με χαλαει οτι δεν εχει πολλες ρυθμισεις οπως την ευαισθησια αλλα ακουγεται μακρια
Μίλυο ή ρύθμιση ευαισθησίας είναι βασική λειτουργία, μη το πάρεις αν δεν έχει ρύθμιση, φαντασου κάθε που κόβει το σκυλί να ξεκινάει να βαραει, θα σου κάνει τα νεύρα κρόσσια, βέβαια για να είναι δίκαιος δεν ξέρω στα πόσα δεύτερα εχει τη ρύθμιση. Εγώ προσωπικά από τα canibeep (έχω δυο, το παλιό και το νεότερο) έχω μείνει οικανοποιημενος. Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω στο canibeep είναι που κουφαινει τα σκυλιά, γι' αυτό το επόμενο μπιμπερ μου θα είναι αυτο με το ηχείο από πάνω.
Βέβαια είναι πιο ακριβό.

http://www.kalkantzakos.com/datafiles/1281.jpg
Πατήστε για μεγέθυνση

Κολάρο Φέρμας VLT, LOVETT'S®

Εταιρία: LOVETT'S
Μοντέλο: Κολάρο Φέρμας VLT, LOVETT'S®

Τιμή: 179,00€

Ποσότητα:


Διαθεσιμότητα: Σε απόθεμα

1









  • 100% αδιάβροχο
  • Τέσσερα διαφορετικά set προγραμμάτων για φέρμα και για έρευνα
  • Δυνατότητα ρύθμισης του χρόνου της επανάληψης του ήχου σε φέρμα & έρευνα
  • Μόνο beep στην φέρμα και διπλό beep στην έρευνα
  • Δυνατότητα ρύθμισης της έντασης του ήχου
  • Δυνατότητα ρύθμισης της συχνότητας (ταχύτητας) του ήχου
  • Πολύ μεγάλη εμβέλεια ακουστικότητας
  • Λειτουργεί με 9V αλκαλική μπαταρία
 
Γιαννη το ξερω οτι ειναι σπαστικο..αγου να φανταστεις οποτε σταματουσε το σκυλι να κανει την αναγκη του βαραγε και την ενοχλουσε..κοντεψα να κανω δυσκοιλιο το σκυλι..το canibeep ειναι καλο αλλα δεν εχει μςγαλη ακουστικοτητα..το lovers που λες οντως ειναι καλο αλλα αυτη την στιγμη δεν διαθετω τοσα λεφτα για μπιπερ..αλλα για αυτα τα χρηματα θα προτιμουσα ή το dt system ή το beretti..γιατι δεν τα κοιταζεις και αυτα;
 
Εγω ειχα το αρχικο ππυ βαλατε απο καμπελας με το ξεχωριστό ηχειο.
Περσυ πηρα τα κανιμπεεπ προ με ρεμοτε κονττολ.
Αλλα τα βάζω από πανω στο σκυλι οχι κατω που ναι ο λαιμος.
Τα απεργοππιω οραν θελουν να ξεκούραστο υν η να ξαλαφρωσουν η και σε σημεια που δεν χρειάζετε.
Επίσης εχιυν μεσα ρυθμιση ηχου κ ευαισθησίας οπως κ ηχο εντοπισμού τον οποιο τους εμαθα βα χρησιμοποιουν κ ως σφυρικτρα.
Οταν θελω να γυρίσουν πισω το παταω
 
Γιαννη το ξερω οτι ειναι σπαστικο..αγου να φανταστεις οποτε σταματουσε το σκυλι να κανει την αναγκη του βαραγε και την ενοχλουσε..κοντεψα να κανω δυσκοιλιο το σκυλι..το canibeep ειναι καλο αλλα δεν εχει μςγαλη ακουστικοτητα..το lovers που λες οντως ειναι καλο αλλα αυτη την στιγμη δεν διαθετω τοσα λεφτα για μπιπερ..αλλα για αυτα τα χρηματα θα προτιμουσα ή το dt system ή το beretti..γιατι δεν τα κοιταζεις και αυτα;
Μίλτο το beretti οπως τα διάβασα προσφέρει πολλες λειτουργιες, δεν το ξερω ομως απο θεμα αξιοπιστιας. Παντως ειναι ενδιαφέρον.
 
Το εχει ενα παιδι εδω στο νησι και μονο καλα λογια ακουω..το μονο αρνητικο του ειναι οτι επειδη χρησιμοποιει μπαταρια 9V την αλλαζει αρκετα συχνα..μαλλον κλεινω στο canibeep για την δυνατοτητα ρυθμισης ευαισθησιας αν και απο ηχο δεν ακουγεται πολυ μακρια αλλα βλεπωντας και κανωντας
 
Εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ το Beretti και είμαι υπερευχαριστημένος. Ρύθμισα μελωδία, ένταση, ευαισθησία, χρόνο ακινησίας για ενεργοποίηση και επέλεξα να χτυπά μόνο στη φέρμα. Για την έρευνα ακούω το κουδούνι. Το πήρα από εδώ που πιστεύω ότι το έχει σε καλή τιμή: http://www.dnhunting.gr/products-page/beepers/beretti/
 
Επειδη ο καινουριος ποιντερακος κυνηγαει για την παρτη του κατεφυγα στην χρηση του κολαρου εκπαιδευσης.
Θεαματικα αποτελεσματα!!!!
Επειδη ομως θα χρειαστει και μπιπερακι και ρευματακι τι λετε για το παρακατω?
Μηπως το εχει δοκιμασει κανεις?
https://www.aliexpress.com/item/Wat..._6&btsid=571560d6-700f-452c-9669-0510c76e7e9c

Και ενα βιντεο παρουσιασης του...
 
Back
Top