Baikal Team

Πάνω από δεκαετία κυνηγούσα με (*/***) και καραμπίνα *, από γουρούνι μέχρι τσίχλα (ΚΑΙ ΦΕΡΜΑ). Δοκίμασα ίσως όλα τα διασποράς που κυκλοφορούσαν τότε και ένα σωρό πατέντες.... Κατέληξα στα ίδια συμπεράσματα των Κυπρίδημου, Χατζιώτη, Νικητόπουλου και λοιπών Ελλήνων αρθρογράφων (για να μην πω για ξένους)
Μαριε κυνηγουσες φερμα η περπατητο με 1-3 κ διασποράς η ότι άλλο κ δεν έπαιρνες πουλια?
Και μόλις πήρες όπλο με τσοκ 4-3, 4-2 κλπ οι επιτυχίες ανέβηκαν κατακόρυφα??

Μονο μην μου δωσεις παραδειγματα για τουφεκιές σε πίνακες κ χαρτόνια γιατί δεν γνωρίζω κ ουτε θέλω να μαθω(δική μου γνώμη χωρίς φυσικά να κατηγορώ όποιον κάνει το αντίθετο)....

Λειτουργούσα, λειτουργώ κ θα λειτουργώ με ότι μου δείχνει ο εκάστοτε συνδιασμός που θα κάνω στον κυνηγοτοπο....


Έτσι λοιπόν εχω δει ότι με συγκεκριμένα διασποράς κ μεσοταπα τα τσοκαρισματα αυτα αποδίδουν εξαιρετικά στο περπατητο κ όπου αλλού χρειάζονται κοντινές βολές..

Αρα:
Ειναι εμφανεστατο ότι οι τουφεκιές μου ανοίγουν σε σχέση με ένα συγκεντρωτηρα στα ίδια μέτρα...

Τώρα, πόσο ανοίγουν??
Αυτό δεν το ξερω, σημασία έχει ότι ανοίγουν τόσο όσο χρειάζεται για να εχω επιτυχία σε αυτες τις αποστάσεις κ αυτό είναι που με ενδιαφέρει....

Δεν νομίζω να μην είναι κατανοητό αυτό που λέω....
 
@mangelasakis
1. συνέχισε να διαβάζεις τον ΔΑΣΚΑΛΟ Κυπρίδημο (αλλά και Χατζιώτη, Leo κ.λ.π.) .shake hands.
Αν και βλέπω ότι πάλι η συζήτηση θα καταλήξει σε αδιέξοδο, εγώ όπως λες αφού το εμπιστεύεσαι και εσύ θα σταθώ μόνο στις δοκιμές από το βιβλίο του Κυπρίδιμου αγνοόντας Αγγλους Γάλλους Πορτογάλους έναν αιώνα πριν απο συμπεράσματα και αποτελέσματα σε κυνηγότοπους αμφιβόλου αξιοπιστίας.
Ο Κυπρίδιμος στο βιβλίο του έχει απο το 3 έως το 9 νούμερο σκάγια πίνακες με τα συμπεράσματα που είχε βγάλει ο ίδιος απο τις χιλιάδες όπως γραφει δοκιμές που έκανε με κοινά εμπορικά φυσίγγια.

Ορίστε για το 3 νούμερο

νο3.PNG
Οριστέ ξανά και το 6 νούμερο
Νο6.PNG


Ορίστε και για το 9 νούμερο

νο9.PNG

Επίσης ορίστε την συγκέντρωση που δίνει το κάθε τσοκ.
Σγκεντρώσεις.PNG
και ορίστε στο σύνολο η διάμετρος της τουφεκιάς συνολικά και όχι μόνο στα 75 εκ. ανά μέτρα.
Διάμετρος τουφεκιάς.PNG

Αυτό που λέτε επανειλημμένα ότι το ντεμί βγάζει τις ίδιες συγκεντρώσεις με το φουλ και το αναφέρετε και σαν κανόνα εγώ δεν το βλέπω στο βιβλίο του Κυπρίδιμου. Αντιθέτως βλέπω ότι η συγκεντρώσεις ανταποκρίνονται ακριβώς στην σύσφιξη έχοντας περίπου ένα 5% διαφορά μεταξύ τους η κάθε σύσφιξη με την επόμενη. Εκτός αν το βιβλίο του Κυπριδιμου είναι μούφα. Ή αν εννοείτε μέχρι τα 20 μέτρα. Αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μέχρι αυτά τα μέτρα η συγκέντρωση αφού μέχρι τα 20 μέτρα όλες οι σισφίξεις και φυσίγγια είναι εξίσου αποτελεσματικά. Πάνω απο τα 35-45 μέτρα δηλαδή εκεί που αρχίζουμε να μιλάμε για οριακές βολές δείτε τις διαφορές στις συγκεντρώσεις και βγάλτε τα συμπεράσματα σας. Συγκρίνετε το 1/4 ( 4****) με το 1/2 (3***) και το φουλ και δείτε ποια τσοκαρίσματα ειναι πιο κοντά μεταξύ τους για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του για το ιδανικότερο τσοκάρισμα στα δίκαννα χωρίς εναλλασόμενα τσοκς. Εγώ έστω και 1% μεγαλύτερη συγκέντρωση να μου δίνει ένα τσοκ σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις θα προτιμείσω αυτό το τσοκ σαν μόνιμο στο δίκαννο μου γιατί κάποια στιγμή μπορεί αυτό το 1% να κάνει την διαφορά και να μου δώσει κάποιο θήραμα.
Δεν έχω κάτι άλλο να πω.
 
Μαριε κυνηγουσες φερμα η περπατητο με 1-3 κ διασποράς η ότι άλλο κ δεν έπαιρνες πουλια?
Και μόλις πήρες όπλο με τσοκ 4-3, 4-2 κλπ οι επιτυχίες ανέβηκαν κατακόρυφα??

Μονο μην μου δωσεις παραδειγματα για τουφεκιές σε πίνακες κ χαρτόνια γιατί δεν γνωρίζω κ ουτε θέλω να μαθω(δική μου γνώμη χωρίς φυσικά να κατηγορώ όποιον κάνει το αντίθετο)....

Λειτουργούσα, λειτουργώ κ θα λειτουργώ με ότι μου δείχνει ο εκάστοτε συνδιασμός που θα κάνω στον κυνηγοτοπο....


Έτσι λοιπόν εχω δει ότι με συγκεκριμένα διασποράς κ μεσοταπα τα τσοκαρισματα αυτα αποδίδουν εξαιρετικά στο περπατητο κ όπου αλλού χρειάζονται κοντινές βολές..

Αρα:
Ειναι εμφανεστατο ότι οι τουφεκιές μου ανοίγουν σε σχέση με ένα συγκεντρωτηρα στα ίδια μέτρα...

Τώρα, πόσο ανοίγουν??
Αυτό δεν το ξερω, σημασία έχει ότι ανοίγουν τόσο όσο χρειάζεται για να εχω επιτυχία σε αυτες τις αποστάσεις κ αυτό είναι που με ενδιαφέρει....

Δεν νομίζω να μην είναι κατανοητό αυτό που λέω....
Αν και η ερώτηση απευθύνεται στον @Prowler® ο μόνος λόγος που βλέπω σε κάποιον να αυξάνονται οι επιτυχιες του βάζοντας πιο ανοιχτές συσφίξεις ειναι λόγο κακής σκόπευσης που μετριάζεται από την μεγαλύτερη διασπορά των ανοιχτότερων συσφίξεων.
 
Αν και η ερώτηση απευθύνεται στον @Prowler® ο μόνος λόγος που βλέπω σε κάποιον να αυξάνονται οι επιτυχιες του βάζοντας πιο ανοιχτές συσφίξεις ειναι λόγο κακής σκόπευσης που μετριάζεται από την μεγαλύτερη διασπορά των ανοιχτότερων συσφίξεων.
Στην κακή σκόπευση έχουν στηριχθεί και κάποιοι κατασκευαστές στην καλή σκόπευση ελάχιστοι μιλάω για το πού στηρίζονται τα προϊόντα τους .Καλύτερο τσοκαρισμα μπορείς να αναφέρεις μόνο για τον αυλό του όπλου σου όχι για όλους υπάρχει διαφορά.Ενα πολύ καλό τσοκαρισμα για μέχρι 18.6 αυλό είναι το 4* και το LF για μακρύτερα από 18.6 και πάνω δεν ισχύει αυτό .
 
Αυτό που λέτε επανειλημμένα ότι το ντεμί βγάζει τις ίδιες συγκεντρώσεις με το φουλ και το αναφέρετε και σαν κανόνα εγώ δεν το βλέπω στο βιβλίο του Κυπρίδιμου.
Δεν είναι κανόνας, αλλά δεν είναι και η εξαίρεση της εξαίρεσης.
Οι πίνακες φτιάχνονται με μέσους όρους.
Εγώ έστω και 1% μεγαλύτερη συγκέντρωση να μου δίνει ένα τσοκ σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις θα προτιμείσω αυτό το τσοκ σαν μόνιμο στο δίκαννο μου γιατί κάποια στιγμή μπορεί αυτό το 1% να κάνει την διαφορά και να μου δώσει κάποιο θήραμα.
Δεν το έλεγες από την αρχή αυτό να μην γράφουμε ?
Ξεχνάς όμως ότι με το 1% παραπάνω μπορεί να χάσεις κάποιο θήραμα σε μικρή ή μέση απόσταση.

Με την λογική αυτή, F XF τότε και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά ... αν πραγματικά πιστεύεις το παραπάνω, αυτά πρέπει να πάρεις.
Το 3* τι να το κάνεις ?
Αν σου βγεί μακρυά ένας λαγός, του ρίξεις την αριστερή και δεν τον πάρεις μετά τι πιθανότητες έχεις με τα 3* ?
Μην ξεχνάμε ότι και ο Digweed με F F δουλεύει και έχει εξηγήσει επαρκώς τους λόγους.

Τα τσοκαρίσματα εξαρτώνται από τον τρόπο που κυνηγάμε, τις αποστάσεις που κυνηγάμε, το θήραμα που κυνηγάμε, την ασφάλεια που νιώθουμε και τις προσωπικές μας πεποιθήσεις.
 
Τα τσοκαρίσματα εξαρτώνται από τον τρόπο που κυνηγάμε, τις αποστάσεις που κυνηγάμε, το θήραμα που κυνηγάμε, την ασφάλεια που νιώθουμε και τις προσωπικές μας πεποιθήσεις.
Αν προσθέσεις και την απόδοση των φυσιγγίων που μπορεί να αλλάζει ακόμα και μέσα στην ίδια σεζόν τότε θα συμφωνήσω απόλυτα.
Και επειδή κυνηγάω πουλιά και φερμα και καρτέρι τα εναλλασομενα τσοκ μου έχουν δώσει λύσεις.
 
Τα τσοκαρίσματα εξαρτώνται από τον τρόπο που κυνηγάμε, τις αποστάσεις που κυνηγάμε, το θήραμα που κυνηγάμε, την ασφάλεια που νιώθουμε και τις προσωπικές μας πεποιθήσεις.
Νομίζω ότι κάπου εδώ τελειώνει η κουβέντα! Μ αυτή τη πρόταση... Αν δε κάνω λάθος,έχω διαβάσει στο Κυπριδημο ή σε παλιό "κυνήγι σκοποβολή" για πλάγιο μπεκατσοτούφεκο παραγγελία 5-1 !! Σοκαρίστικα!!! Έχει τη φιλοσοφία του κυνηγιού σε πουρνάρι! Οι επιλογές είναι προσωπικές λεβέντες δε νομίζω ότι σηκώνει "ιδανικά" κ στερεότυπα! Όσο για τα εναλλασσόμενα, παρότι δεν έχω στα δίκανα μου, θα ήθελα για να μπορώ με μια αλλαγή να το βάλω σε άλλο κυνήγι (θήραμα). Π.χ. το πλάγιο μπεκατσοτούφεκο 5-4 να το κάνω 4-2 και να πάω για τσίχλες...
 
Δεν το έλεγες από την αρχή αυτό να μην γράφουμε ?
Ξεχνάς όμως ότι με το 1% παραπάνω μπορεί να χάσεις κάποιο θήραμα σε μικρή ή μέση απόσταση.
Μα αυτό είπα εξαρχής. Ότι με το φουλ βαράς και κοντά και μακρια. Με το 4 ή το 3 όμως στα μακρυά περιορίζεσαι κάπως.
Την μία και μοναδική φορά που κυνήγισα με την Vinci μου τσίχλες είχα βάλει το 4* σαν πιο κατάλληλο σύμφωνα με τους περισσότερους για περπατητό τσίχλας και όσες μου έφευγαν μακρυά συχτίριζα που δεν είχα πάρει το δίκαννο για να έχω και ένα πιο στενό τσοκάρισμα για να τις βαρέσω. Με το 4* δεν σήκωνα καν το όπλο στις πιο μακρινές γιατί σε 2-3 που προσπαθησα οι 2 χαιρετήσανε και η άλλη τραυματίστικε. Την επόμενη φορά θα βάλω πιο στενό από 3*. Με του πατέρα μου την sl80 που είχε σταθερό 2* που εμένα ειναι το αγαπημένο μου τσοκ δεν ειχα τέτοια θέματα ποτέ. Μπορεί να ειναι και ψυχολογικό. Αλλά και τα ψυχολογικά από την εμπειρία στον κυνηγότοπο δημιουργούνται.
 
Αν και η ερώτηση απευθύνεται στον @Prowler® ο μόνος λόγος που βλέπω σε κάποιον να αυξάνονται οι επιτυχιες του βάζοντας πιο ανοιχτές συσφίξεις ειναι λόγο κακής σκόπευσης που μετριάζεται από την μεγαλύτερη διασπορά των ανοιχτότερων συσφίξεων.
Στις κοντινές αποστάσεις είναι φυσικό φαινόμενο να συμβαίνει αυτό με τα κλειστά τσοκ...
Εκτός του οτι στενευει η τουφεκιά ο χρόνος σκοπευσης συνήθως είναι πολυ λίγος κ η επωμιση βιαστική πραγμα το οποίο σήμαινει σκοπευτικα λαθη..
Άρα εκεί θα χρειαστουν η ανοιχτά τσοκ η φυσίγγια διασποράς...

Αν εννοείς ανοιχτά τσοκ σε μακρινες αποστάσεις τότε αυτό είναι παραλογο γιατί εκτός των άλλων θα υπάρξουν κ αρκετοί τραυματισμοί....

Νομίζω ότι κάπου εδώ τελειώνει η κουβέντα! Μ αυτή τη πρόταση... Αν δε κάνω λάθος,έχω διαβάσει στο Κυπριδημο ή σε παλιό "κυνήγι σκοποβολή" για πλάγιο μπεκατσοτούφεκο παραγγελία 5-1 !! Σοκαρίστικα!!! Έχει τη φιλοσοφία του κυνηγιού σε πουρνάρι! Οι επιλογές είναι προσωπικές λεβέντες δε νομίζω ότι σηκώνει "ιδανικά" κ στερεότυπα! Όσο για τα εναλλασσόμενα, παρότι δεν έχω στα δίκανα μου, θα ήθελα για να μπορώ με μια αλλαγή να το βάλω σε άλλο κυνήγι (θήραμα). Π.χ. το πλάγιο μπεκατσοτούφεκο 5-4 να το κάνω 4-2 και να πάω για τσίχλες...
Θα σου πω ενα άλλο το οποίο το έχω αναφέρει παλαιοτερα κ ίσως να μην το έχεις δει (και να με συμπαθατε που το επαναλαμβανω ξανά αλλά αποτελεί το πιο τρανταχτό παραδειγμα...

Ένας καλός μου φίλος κυνηγάει πανω απο από 20χρ με ένα πλαγιοκαννο Baikal 1-3 φερμα,περπατητο τσίχλας κ καρτέρι...
Πάντα και παντου ρίχνει μονο φυσίγγια με συγκεντρωτηρα 32-34γρ ν9,8........

Όταν γνωριστήκαμε κανονισαμε ένα κυνήγι μπεκατσας μέσα σε κυπαρρισωνα κ του προσφερα λίγα... διασποράς..
Δεν τα θέλω μου λέει κ με αφήνει...αφωνο....

Να μην τα πολυλογω τον είχα πρήξει με το τι είναι σωστό κ τι οχι....

Και σε κάποια φάση γυρίζει κ μου λέει εγώ κάθε σεζόν παιρνω καμια εικοσαριά μπεκάτσες κ αυτες μου είναι αρκετές, ας γλιτώσει κ καμια...

Αμάν...Εκεί το βουλώνεις γιατί δεν σε παίρνει άλλο, ειναι κ αυτό μια πολυ σεβαστή άποψη!!
 
Αν εννοείς ανοιχτά τσοκ σε μακρινες αποστάσεις τότε αυτό είναι παραλογο γιατί εκτός των άλλων θα υπάρξουν κ αρκετοί τραυματισμοί....
Όχι για λογικές αποστάσεις μιλάω. Σε κοντινές αποστάσεις τα πράγματα είναι γενικώς πιο δύσκολα ανεξαρτήτου τσοκαρίσματος γιατί τα θηραματα παρόλο που στην πραγματικότητα κινούνται με την ίδια ταχύτητα φαίνονται σαν να κινούνται με την τετραπλάσια ταχύτητα. Οπότε η σκόπευση είναι πολύ πιο δύσκολη αφού χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στην κίνηση του όπλου-σώματος. Στις μακρινές αποστάσεις ναι μεν η καταβολή είναι πιο αβέβαιη αλλά η σκόπευση είναι πιο εύκολη γιατί εκτός του παραπάνω έχεις περισσότερο χρόνο και περιθώριο να σκοπεύσεις πιο σωστά. Αν σε βοηθάει και το φυσίγγι -τσοκ τότε μπορεί να έχεις και μεγαλύτερες επιτυχίες στα μακρινά παρά στα κοντά.
 
Όχι για λογικές αποστάσεις μιλάω. Σε κοντινές αποστάσεις τα πράγματα είναι γενικώς πιο δύσκολα ανεξαρτήτου τσοκαρίσματος γιατί τα θηραματα παρόλο που στην πραγματικότητα κινούνται με την ίδια ταχύτητα φαίνονται σαν να κινούνται με την τετραπλάσια ταχύτητα. Οπότε η σκόπευση είναι πολύ πιο δύσκολη αφού χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στην κίνηση του όπλου-σώματος. Στις μακρινές αποστάσεις ναι μεν η καταβολή είναι πιο αβέβαιη αλλά η σκόπευση είναι πιο εύκολη γιατί εκτός του παραπάνω έχεις περισσότερο χρόνο και περιθώριο να σκοπεύσεις πιο σωστά. Αν σε βοηθάει και το φυσίγγι -τσοκ τότε μπορεί να έχεις και μεγαλύτερες επιτυχίες στα μακρινά παρά στα κοντά.
Εγώ θα πω έκαστος στο είδος του...

Υπαρχουν κυνηγοί που ενώ είναι τσακάλια στις μπηχτές τουφεκιές ακόμα κ με "ακαταλληλους συνδιασμους", μειονεκτουν στις καρτεριτζιδικες........

Όσο για τις κοντινές τουφεκιες διαφωνώ ότι εχουν την ίδια δυσκολία στην καρπωση του θηράματος τα ανοιχτά με τα κλειστα τσοκ,αυτό με την ταχυτητα των θηραμάτων δεν το καταλαβα....
 
Αλλά και τα ψυχολογικά από την εμπειρία στον κυνηγότοπο δημιουργούνται.
Θα σου πω κάτι για την δική μου ψυχολογία και πολλοί μπορεί να γελάσουν.
Όταν σηκώνω το όπλο σε οποιοδήποτε θήραμα και το χάνω δεν αισθάνομαι ούτε λύπη, ούτε απογοήτευση, ούτε αγανάκτηση, ούτε μου φταίει αυτομάτως κάτι ... απλά συνεχίζω το κυνήγι.
Όσο μεγάλο ή μικρό και να είναι το θήραμα.
 
ούτε μου φταίει αυτομάτως κάτι ...
Λες να εχω πει πολλες φορες ότι μου φταιει το δεξί κοντακι του Baikal που το βάζω σε...... αριστερό ώμο?
Η γιατί το κοντακι της mossberg είναι ισιο ενώ θα έπρεπε να έχει..cast on?

Τις άλλες φορες γιατι τα πετυχαινω δηλαδη???

Ανοίγω την παλαμη μου και λέω.. παρτα μαλακα..
Βιάστηκες, άργησες να ρίξεις, δεν σκοπευσες σωστά κλπ...

Όσο για τα φυσίγγια για να φτάσω σε βαθμό να αποδωσω ευθυνες πρεπει να είμαι απόλυτα βεβαιως αλλά κ παλι θα πω ότι δεν μου ταιριαξαν, γιατί ξέρω ότι ταυτόχρονα υπάρχει κάποιος άλλος που με τα συγκεκριμένα κάνει θραύση.........

Το κυνήγι για εμενα είναι μια απλή διαδικασία που κινδυνευει να γίνει ολόκληρη επιστήμη.......
 
Όσο για τις κοντινές τουφεκιες διαφωνώ ότι εχουν την ίδια δυσκολία στην καρπωση του θηράματος τα ανοιχτά με τα κλειστα τσοκ,αυτό με την ταχυτητα των θηραμάτων δεν το καταλαβα....
Δεν είπα ότι έχουν την ίδια δυσκολία τα ανοιχτά με τα κλειστά τσοκ στα κοντινά αλλά ότι γενικότερα είναι πιο δύσκολες οι κοντινές τουφεκιές. Για μένα τουλάχιστον. Με την ταχύτητα εννοώ ότι όταν πχ. ένα θήραμα σου φύγει στα 5-10 μέτρα για να το ακολουθήσεις με το όπλο σου σκοπευτικά χρειάζεται να κινείς το όπλο και το σώμα σου με την τετραπλάσια σχεδόν ταχύτητα σε σχεση με αν το θήραμα φύγει στα 30-35 μέτρα. Έχει να κάνει με την γωνιακή ταχύτητα που σχηματίζεται ανάμεσα σε εσένα και το θήραμα σε δυο διαφορετικές χρονικές στιγμές. Για να το πω ακόμη πιο απλά σε μία τραβέρσα πιο γρηγορα θα χρειαστεί να κινείς το όπλο σου κατα την διάρκεια που στοχεύεις το θήραμα αν αυτό πετάει στα 5-10 μέτρα παρά αν πετάει στα 35 μέτρα.
 
Ας μην δαιμονοποιούμε τη λέξη επιστήμη.Υπαρχει σωστό και λάθος . Εξέλιξη που προκύπτει από έρευνα , δοκιμές.Αν όλα τα κάνεις ανορθόδοξα και έχεις θετικό αποτέλεσμα αυτό δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.Ουτε και παράδειγμα για μελλοντική αγορά ότι να ναι .
 
Ας μην δαιμονοποιούμε τη λέξη επιστήμη.
Θα σου πω με τι τροπο το εννοω Παναγιώτη...
Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο να ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα κ να συμβουλευομαστε πινακες βλητικης, σχεδιαγράμματα κλπ προτού παμε να κυνηγήσουμε τσίχλες....

Υπαρχει σωστό και λάθος .
Αυτό εξαρτάται από το τι θεωρεί ο καθένας λάθος κ σωστο.....
Βεβαίως δεν μιλαμε για ακρότητες...

Αν όλα τα κάνεις ανορθόδοξα και έχεις θετικό αποτέλεσμα
Μα δεν γινεται να τα κανεις όλα ανορθόδοξα κ να έχεις θετικό αποτέλεσμα...
Η μήπως γίνεται.... ??

αυτό δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.
Οχι... Γιατί αυτός που δίνει το παραδειγμα
είναι ... ανορθόδοξος.....

Ουτε και παράδειγμα για μελλοντική αγορά ότι να ναι .
Ο καθένας μιλάει για την παρτη του χωρίς να ζήταει η να απαιτεί από κάποιον να ακολουθησει το παραδειγμα του......
 
Γτ βρε παιδιά με το 1/3 αν βάλεις ένα καλό διασποράς δεν ανοίγει το ίδιο ή τουφεκια με 4* η 5*??Έχετε κάνει καμια δοκιμή?
Εγώ με εληκοειδή διασπορέα στο φουλ μου άνοιγε περισσότερο από 5* σε σημείο που με είχε εκνευρίσει και σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ. Στο παρακάτω link https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης-Αρχείο.34/post-430830 και ένα setup που με είχαν βοηθήσει τα παιδιά για να έχω λιγότερη διασπορά. Τα πάντα γίνονται με το κατάλληλο φυσίγγι.
 
Εγώ δεν μπορώ με τίποτα τα δισκάνδαλα, και επίσης σε κάθε πλάγιο ή ποζε, θέλω ίδιο τσοκ και στις δύο κάνες και την διαφορά την κάνω με τα φυσίγγια. Γούστα είναι αυτά.
Λευτερη συγνωμη αλλα αυτο θα σου πω πως δεν λεγεται ''γουστα ειναι αυτα'' αλλα εντελως λαθος εκτιμηση για το οπλο που λεγεται δικαννο και την υπεροχη που εχει οταν μαλιστα διαθετει και δυο σκανδαλες και εναλασσομενα τσοκαρισματα!!!
Το γιατι μπορω να στο απαντησω αν και νομιζω εχει ειπωθει πολλακις εδω μεσα.
 
Back
Top