Baikal Team

Φιλε @mangelasakis τα εχεις λιγο μπερδεμενα. Θα σταθω σε 2 μοναχα που εχεις αδικο 1000%.
Πρωτο, δεν υπαρχει πουθενα στο κοσμο οπλο αεριων που με 2-3 τουφεκιες γινεται μουνι. Στο λεω εγω που τα απεχθανομαι τα αεριων.
Δευτερο, δεν ειναι νομος οτι με θερμοκρασιες υπο το 0 εχει χιονι. Εχω τυχει Ελλαδα -12 ξεστερια και ολα κρυσταλο, ΟΧΙ χιονι αλλα παγος.
Εντάξει με τα όπλα των αερίων υπερέβαλα λίγο.
Για την θερμοκρασία συνήθως κάτω απο τους -10 βαθμούς θα έχει και χιόνι το οποίο δεν θα έχει λιώσει γιατί σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν λιώνει. Μιλάτε για σπάνιες περιπτώσεις που έχουν λιώσει τα χιόνια και έχει μείνει πάγος. Για να γίνει αυτό η θερμοκρασία δεν ειναι τόσο χαμηλή. Συνήθως είναι περίπου στους -5 έως 5 βαθμούς. Σε τέτοιες θερμοκρασίες το όπλο δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα ακόμη και το πιο φτηνό λάδι να του βάλεις όπως αυτό της singer για τις ραπτομηχανές.
 
Δεν είναι έτσι σου το είπα παραπάνω έχω κυνηγήσει στο Έβρο το 2009-2010 με -18 τέσσερις μέρες το κυνήγι δεν είχε απαγορευθεί είχε πάγο πολύ και χιόνι ελάχιστο. Η απαγορεύσεις βγαίνουν από τα κατά τόπους δασαρχεία δεν είναι γενικές για δυσμενής συνθήκες
Με -18 βαθμούς παιδιά το χιόνι όχι απλα δεν λιώνει αλλά δημιουργείται κιόλας. -18 βαθμοι ειναι η θερμοκρασία στην κατάψυξη του ψυγείου που βάζουμε το νερό για να μας το κάνει παγο. Σε αυτή την θερμοκρασία όχι απλά δεν λιώνει αλλά ακόμη και το κάθε ίχνος υγρασίας γίνεται χιόνι και πάγος. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να έχει τέτοια θερμοκρασία η ατμόσφαιρα χωρίς να είναι χιονισμένα τα πάντα παντού. Απλά δεν το έχω συναντήσει ποτέ. Ακόμη και στους -4 τα πάντα είναι χιονισμένα έξω. Νομίζω υπερβάλετε με τις θερμοκρασίες.
 
Πάνε να μας βγάλουν βρομιάρηδες εμάς των αερίων Μάριε,σκευωρία.... View attachment 53646
Κοιτα αν έχεις μια ζωή μόνο δίκαννα και αδρανείας τα οποία μάλιστα τα έχεις πάντα στην πένα και ξαφνικά δεις ένα αερίων που έχει να καθαριστεί κανένα μήνα τότε σου φαίνεται υπερβολικά βρώμικο. Αυτή την εντύπωση μου κάνει εμένα.
 
Κοιτα αν έχεις μια ζωή μόνο δίκαννα και αδρανείας τα οποία μάλιστα τα έχεις πάντα στην πένα και ξαφνικά δεις ένα αερίων που έχει να καθαριστεί κανένα μήνα τότε σου φαίνεται υπερβολικά βρώμικο. Αυτή την εντύπωση μου κάνει εμένα.
Πλάκα κάνω Μανώλη
Και εγώ που έχω μια ζωή αέρια πάλι υπερβολικά βρώμικο το βλέπω όταν έχω ρίξει πολλά φυσίγγια και πάω να το καθαρίσω
 
Πλάκα κάνω Μανώλη
Και εγώ που έχω μια ζωή αέρια πάλι υπερβολικά βρώμικο το βλέπω όταν έχω ρίξει πολλά φυσίγγια και πάω να το καθαρίσω
Ναι βρε το κατάλαβα.
Εμένα όλα τα όπλα μου αρέσουν. Μέχρι τώρα στην δικιά μου οικογένεια δεν είχαμε αερίων αλλά είχαν όλοι οι υπόλοιποι συγγενείς μου και έχω κυνηγίσει αρκετές φορές και με αυτά. Το επόμενο όπλο που θα αγοράσω σκέφτομαι να πάρω αερίων. Απλά επειδή είμαι ψείρας και το καθαρίζω μετά απο κάθε έξοδο θα έχω πρόβλημα με τον καθαρισμό του. Η μόνη λύση είναι να πάρω ένα κουβά με Ed's red και να το βουτάω μέσα για να το καθαρίζω .sarcastic..
 
Ναι βρε το κατάλαβα.
Εμένα όλα τα όπλα μου αρέσουν. Μέχρι τώρα στην δικιά μου οικογένεια δεν είχαμε αερίων αλλά είχαν όλοι οι υπόλοιποι συγγενείς μου και έχω κυνηγίσει αρκετές φορές και με αυτά. Το επόμενο όπλο που θα αγοράσω σκέφτομαι να πάρω αερίων. Απλά επειδή είμαι ψείρας και το καθαρίζω μετά απο κάθε έξοδο θα έχω πρόβλημα με τον καθαρισμό του. Η μόνη λύση είναι να πάρω ένα κουβά με Ed's red και να το βουτάω μέσα για να το καθαρίζω .sarcastic..
Όλα μια συνήθεια είναι,και εγώ έχω και μία αδράνειας αλλά την έχω και κάθεται
 
Κοιτα αν έχεις μια ζωή μόνο δίκαννα και αδρανείας τα οποία μάλιστα τα έχεις πάντα στην πένα και ξαφνικά δεις ένα αερίων που έχει να καθαριστεί κανένα μήνα τότε σου φαίνεται υπερβολικά βρώμικο. Αυτή την εντύπωση μου κάνει εμένα.
Αλλο ενας μηνας και αλλο 2-3 φυσιγγια
 
Με -18 βαθμούς παιδιά το χιόνι όχι απλα δεν λιώνει αλλά δημιουργείται κιόλας. -18 βαθμοι ειναι η θερμοκρασία στην κατάψυξη του ψυγείου που βάζουμε το νερό για να μας το κάνει παγο. Σε αυτή την θερμοκρασία όχι απλά δεν λιώνει αλλά ακόμη και το κάθε ίχνος υγρασίας γίνεται χιόνι και πάγος. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να έχει τέτοια θερμοκρασία η ατμόσφαιρα χωρίς να είναι χιονισμένα τα πάντα παντού. Απλά δεν το έχω συναντήσει ποτέ. Ακόμη και στους -4 τα πάντα είναι χιονισμένα έξω. Νομίζω υπερβάλετε με τις θερμοκρασίες.
Νυμφαίο, ντάλα ήλιος -10 ,τα βουνά είναι χιονισμένα και με ένα ελαφρύ βοριαδάκι γίνονται τα πάντα κρύσταλλο .( πήγαινε ένα ταξιδάκι Β.ελλαδα η ήπειρο είναι πολύ συνηθισμένο. )
 
Με -18 βαθμούς παιδιά το χιόνι όχι απλα δεν λιώνει αλλά δημιουργείται κιόλας. -18 βαθμοι ειναι η θερμοκρασία στην κατάψυξη του ψυγείου που βάζουμε το νερό για να μας το κάνει παγο. Σε αυτή την θερμοκρασία όχι απλά δεν λιώνει αλλά ακόμη και το κάθε ίχνος υγρασίας γίνεται χιόνι και πάγος. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να έχει τέτοια θερμοκρασία η ατμόσφαιρα χωρίς να είναι χιονισμένα τα πάντα παντού. Απλά δεν το έχω συναντήσει ποτέ. Ακόμη και στους -4 τα πάντα είναι χιονισμένα έξω. Νομίζω υπερβάλετε με τις θερμοκρασίες.
Άλλο ο παγετός άλλο το χιόνι....... Επειδή μένω στα Γιάννινα τυχαίνει πολλούς χειμώνες να έχει ξεροβορι μηδέν υγρασία,λιακάδα και η θερμοκρασία στους μείον 13-15c χωρίς ίχνος χιονιού......ακόμη και συνεχόμενα για έναν μήνα....... Μάλιστα εδώ με τέτοια θερμοκρασία και συνθήκες δεν χιονίζει ποτέ....... Εδώ χιονίζει με άνεμο νότιο,νοτιοδυτικό και δυτικό και θερμοκρασία από +2 εως-2 κελσιου
 
Κάποια στιγμή είχα δει ένα βίντεο ενός Αμερικανού οπλουργού που έλεγε για τις 1100 και 11-87 καλό είναι να είναι λαδωμένες στο ελάχιστο δυνατό γιατί το πολύ λάδι δίνει και πολύ φόρα με αποτέλεσμα να ασκούνται μεγαλύτερες δυνάμεις και υπάρχει κίνδυνος για σπασίματα
Ισχύει δεν ισχύει δεν το γνωρίζω έτσι έλεγε πάντως.....
Ρε τους φούστηδες, τι θα σκαρφιστούν ακόμα για τα σπασίματα αχαχαχα
 
Σχετικά με το θέμα των μείον και του χιονιού θα επέμβω . Μεγάλωσα ,ζω και κυνηγώ στο ορεινό κομμάτι του νομού Γρεβενών. Οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες υπό το μηδέν είναι σύνηθες φαινόμενο από το Δεκέμβρη και μετά. Είναι σχεδόν πάντα επακόλουθο όχι τόσο της χιονόπτωσης αλλά της ξαστεριάς. Τα σύννεφα λειτουργούν ως μόνωση, ακούγεται πρόχειρο αυτό που λέω βέβαια. Εννοείται πως η ξαστεριά συνήθως εμφανίζεται μετα από βροχόπτωση ή χιονόπτωση αλλά όχι πάντα στην ίδια περιοχή. Σε περιοχές που τα βουνά είναι κοντά αρκεί να χιονίζει στις κορυφές και μόνο των βουνών αυτών για να επηρεάσει ολόκληρο το νομό .
Το πιο σύνηθες φαινόμενο τους χειμερινούς μήνες είναι να χιονίζει στη Βασιλίτσα και τις γύρω κορυφές και τα μείον να φτασουν ως και τη Δεσκάτη. Πολλές φορές η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από το μηδέν καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Το συμπέρασμα είναι πως μείον δέκα δε σημαίνει σε καμία των περιπτώσεων και χιόνι και συνεπώς απαγόρευση της κυνηγετικής δραστηριότητας. Είναι η πιο δύσκολη περίοδος από θέμα καταπόνησης ελαστικών καθώς οι παγωμένοι χωματόδρομοι και λάσπες είναι χειρότερα κι από βράχια που λέει ο λόγος.
 
Χρήστο βρήκα κι εγώ ενα ΤΟΖ34 και αρχίζω την ευχάριστη δουλειά των μετατροπών. Ολες τις εργασίες τις έχω ξανακάνει και το κατέχω το θέμα εκτός από την μετατροπή με την τζαβέτα που αναφέρεις σ' αυτό το παλιό σου ποστ. Αν δείς στην οπλογνωσία σήμερα ρωτάω τον Νικήτα πως γίνεται η τρύπα και η απάντησή του είναι απογοητευτική. Εν ολίγοις η τρύπα γίνεται όταν το κοντάκι είναι τάκος ακόμα. Είναι σαν να χτίζεται γύρω από την τρύπα της τζαβέτας το υπόλοιπο κοντάκι. Ακόμα πιό δύσκολο είναι να γίνει τρύπα σε υπάρχον κοντάκι.Ερώτηση λοιπόν. Μήπως ο ρώσος πουλάει μαζί με το ανταλλακτικό της τζαβέτας και το κοντάκι; μήπως το αγόρασες για να μου πεις;
Εντάξει τα ρούβλια που αναφέρει αντιστοιχούν σε 42€ , οπότε χλωμό το βλέπω με αυτά τα λεφτά να παίρνεις και κοντάκι και ανταλλακτικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι ηηηη προσφορά. (λέμε τώρα) .
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,έχω ένα toz 34 και δεν μου οπλίζει η πρώτη
Χρήστο βρήκα κι εγώ ενα ΤΟΖ34 και αρχίζω την ευχάριστη δουλειά των μετατροπών. Ολες τις εργασίες τις έχω ξανακάνει και το κατέχω το θέμα εκτός από την μετατροπή με την τζαβέτα που αναφέρεις σ' αυτό το παλιό σου ποστ. Αν δείς στην οπλογνωσία σήμερα ρωτάω τον Νικήτα πως γίνεται η τρύπα και η απάντησή του είναι απογοητευτική. Εν ολίγοις η τρύπα γίνεται όταν το κοντάκι είναι τάκος ακόμα. Είναι σαν να χτίζεται γύρω από την τρύπα της τζαβέτας το υπόλοιπο κοντάκι. Ακόμα πιό δύσκολο είναι να γίνει τρύπα σε υπάρχον κοντάκι.Ερώτηση λοιπόν. Μήπως ο ρώσος πουλάει μαζί με το ανταλλακτικό της τζαβέτας και το κοντάκι; μήπως το αγόρασες για να μου πεις;
Εντάξει τα ρούβλια που αναφέρει αντιστοιχούν σε 42€ , οπότε χλωμό το βλέπω με αυτά τα λεφτά να παίρνεις και κοντάκι και ανταλλακτικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να είναι ηηηη προσφορά. (λέμε τώρα) .
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,έχω ένα toz 34 και δεν μου οπλίζει η πρώτη σκανδάλη.γνωριζει κάποιος;
 
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,έχω ένα toz 34 και δεν μου οπλίζει η πρώτη

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,έχω ένα toz 34 και δεν μου οπλίζει η πρώτη σκανδάλη.γνωριζει κάποιος;
Θα απαντήσουν οι ειδικοί μόλις το δουν και μάλλον ο Βαγγος
 
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,έχω ένα toz 34 και δεν μου οπλίζει η πρώτη

Χρειάζομαι την βοήθεια σας,έχω ένα toz 34 και δεν μου οπλίζει η πρώτη σκανδάλη.γνωριζει κάποιος;
Υπάρχει σελίδα εδώ στο φόρουμ που ασχολείται μόνο με τα ΤΟΖ εκεί θα βρεις λύσεις κ ανταλακτικα!
Μάλλον έχει σπάσει το ελατήριο.
 
Back
Top