Baikal Team

Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες αγόρασα ένα super pose καινούργιο από κατάστημα.
Μια απορία:το άνοιγμα ώστε να βάλεις τα φυσίγγια και το κλείσιμο γίνεται με δυσκολία.
Επειδή είναι καινούργιο;
Ευχαριστώ.
Θέλει πολλά... φυσίγγια για να μαλακώσει.... αλλά αυτό που το κάνει σκληρό δεν είναι μόνο η αρχική εφαρμογή.... είναι τα πολύ σκληρά ελατήρια των εξολκεων.... στο you tube θα βρεις βίντεο .... βγάζεις τους εξολκεις.... κόβεις 1-2 σπείρες από τα ελατήρια τους....λειενεις τις άκρες τους και τα ξανατοποθετεις... δεν είναι κάτι δύσκολο....θα δεις τεράστια διαφορά. Εγώ στο δικό μου το έκανα και έχω απενεργοποιήσει τους αυτόματους και είναι η μέρα με τη νύχταIMG_20201226_113053.jpg
 
ένα ij58MAE μεταχειρισμένο με μολυβδωσεις στην κάννη του το δίνουν 700 ευρώ σε πολύ γνωστό μαγαζί στην Αθήνα .
Ο Πλαστουργός έδινε το 58mae 600€,
Από ότι έλεγε είχε καταφέρει να βρει μερικά καινούργια όπλα......

Τσιμπημενη τιμή αλλά αν το καλοσκεφτούμε όχι κ τόσο κ εφοσον κάποιος επιθυμεί αυτό το μοντέλο.....
Και θα το εξηγήσω....

Το κακό με τα παλαιοτερα πλαγιοκαννα baikal(κ ιδιαίτερα πριν το μοντέλο izh 43) είναι ότι πολλα απο αυτά πωλουνται έχοντας πανω τους αρκετά σημάδια καταχρησης και αυτό είναι λογικό γιατί οπως είπαμε ότι το baikal είναι ένα οπλο εργαλείο που θα το κυνηγήσουμε, θα το "γδαρουμε" κ αμα λάχει θα το πεταξουμε κ σε μια άκρη ακαθάριστο χωρίς να μας νοιάζει...
όποτε το φρεσκαρισμα τους σε κάποιο οπλουργο σε μέταλλα, ξυλα κλπ θα το χρειαστουν(αν δεν πιανουν κ τα χέρια μας), κ αν μας συμφέρει............

Ενώ το καινουργιο θα το πληρώνουμε μια φορά κ τέλος, κ με την κατάλληλη φροντίδα θα το βρουν κ οι επόμενοι............
 
Last edited:
Ο Πλαστουργός έδινε το 58mae 600€,
Από ότι έλεγε είχε καταφέρει να βρει μερικά καινούργια όπλα......

Τσιμπημενη τιμή αλλά αν το καλοσκεφτούμε όχι κ τόσο κ εφοσον κάποιος επιθυμεί αυτό το μοντέλο.....
Και θα το εξηγήσω....

Το κακό με τα παλαιοτερα πλαγιοκαννα baikal(κ ιδιαίτερα πριν το μοντέλο izh 43) είναι ότι πολλα απο αυτά πωλουνται έχοντας πανω τους αρκετά σημάδια καταχρησης και αυτό είναι λογικό γιατί οπως είπαμε ότι το baikal είναι ένα οπλο εργαλείο που θα το κυνηγήσουμε, θα το "γδαρουμε" κ αμα λάχει θα το πεταξουμε κ σε μια άκρη ακαθάριστο χωρίς να μας νοιάζει...
όποτε το φρεσκαρισμα τους σε κάποιο οπλουργο σε μέταλλα, ξυλα κλπ θα το χρειαστουν(αν δεν πιανουν κ τα χέρια μας), κ αν μας συμφέρει............

Ενώ το καινουργιο θα το πληρώνουμε μια φορά κ τέλος, κ με την κατάλληλη φροντίδα θα το βρουν κ οι επόμενοι............
700 ευρώ μου ζήτησε εμένα μεταχειρισμένο όπλο. Όχι φίλε μου καλύτερα να τα δώσω να πάρω το καινούριο που είναι και πιο καλοζυγισμενο όπλο. Τα έχω πιάσει και τα έχω επωμιστεί και τα δύο καθώς επίσης και το δικό μου ij58 MA. Το καινούριο έχει πιο καλό ζύγισμα και πιο ελαφριά αίσθηση. Σε αυτά τα χρήματα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το καινούργιο. Μου φαίνεται καλύτερο όπλο συν ότι έχει καρυδια ξύλα ενώ το παλιό έχει οξυά.
 
700 ευρώ μου ζήτησε εμένα μεταχειρισμένο όπλο. Όχι φίλε μου καλύτερα να τα δώσω να πάρω το καινούριο που είναι και πιο καλοζυγισμενο όπλο. Τα έχω πιάσει και τα έχω επωμιστεί και τα δύο καθώς επίσης και το δικό μου ij58 MA. Το καινούριο έχει πιο καλό ζύγισμα και πιο ελαφριά αίσθηση. Σε αυτά τα χρήματα εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το καινούργιο. Μου φαίνεται καλύτερο όπλο συν ότι έχει καρυδια ξύλα ενώ το παλιό έχει οξυά.
Καλά έκανες κ θα προτιμουσες το καινουργιο, αλλά κάποιος αλλος μπορεί να αντίθετη άποψη για αυτό κ έδωσα ένα παραδειγμα....
Αν εξαιρέσουμε κάποιες "καινοτομίες" που εφαρμόστηκαν στα μετέπειτα baikal, τσοκακια, πελματα,αυλός κλπ...
Δεν νομίζω να υπερέχουν καπου αλλου......
Τι καρυδια ,τι οξιά κ σε αυτά τα όπλα λίγη σημασία έχει για εμενα........

Είχε κ 58mae με 68 καννη και τσοκ 4-2...
Αυτο πραγματικα ξεφευγει ότι τα Σοβιετικά που ξέραμε μέχρι πριν, τουλάχιστον από όσα είχαν εισαχθεί στην χώρα μας...
 
Καλά έκανες κ θα προτιμουσες το καινουργιο, αλλά κάποιος αλλος μπορεί να αντίθετη άποψη για αυτό κ έδωσα ένα παραδειγμα....
Αν εξαιρέσουμε κάποιες "καινοτομίες" που εφαρμόστηκαν στα μετέπειτα baikal, τσοκακια, πελματα,αυλός κλπ...
Δεν νομίζω να υπερέχουν καπου αλλου......
Τι καρυδια ,τι οξιά κ σε αυτά τα όπλα λίγη σημασία έχει για εμενα........

Είχε κ 58mae με 68 καννη και τσοκ 4-2...
Αυτο πραγματικα ξεφευγει ότι τα Σοβιετικά που ξέραμε μέχρι πριν, τουλάχιστον από όσα είχαν εισαχθεί στην χώρα μας...
Οκ ας το είχε όσο ένα καινούριο στα 400 ευρώ περίπου. Βέβαια και πάλι το καινούριο θα προτιμούσα. Το μεταχειρισμένο δεν παύει να είναι μεταχειρισμένο. Μπορεί να είχαν κουνήσει και τα κλειδιά του και να έχει επισκευαστεί κάπως και να το έχουν αφήσει βρώμικο ακαθαριστο επίτηδες για να μην φαίνονται ατέλειες. Που μπορώ εγώ να ξέρω τι έχει τραβήξει στο παρελθόν αυτό το όπλο και τι επισκευές η τι πρόβλημα μπορεί να έχει. Είναι 40 χρονων όπλο αλλά δεν είναι αντίκα να το υπερεκτιμούν ούτε κανένα αγγλικό με ένα σκασμό σκαλισματα για να ανέβει η αξία του. Στο car σε αντίστοιχη κατάσταση από ότι φαίνεται τουλάχιστον στις φωτογραφίες το έχουν 400 ευρώ . Σχεδόν μισή τιμή. Στα 700 ευρώ δίνω αλλά 100 και παίρνω δύο καινούρια ένα με τσοκ και ένα χωρίς με αυτόματους. Τι να λέμε τώρα.
 
Θέλει πολλά... φυσίγγια για να μαλακώσει.... αλλά αυτό που το κάνει σκληρό δεν είναι μόνο η αρχική εφαρμογή.... είναι τα πολύ σκληρά ελατήρια των εξολκεων.... στο you tube θα βρεις βίντεο .... βγάζεις τους εξολκεις.... κόβεις 1-2 σπείρες από τα ελατήρια τους....λειενεις τις άκρες τους και τα ξανατοποθετεις... δεν είναι κάτι δύσκολο....θα δεις τεράστια διαφορά. Εγώ στο δικό μου το έκανα και έχω απενεργοποιήσει τους αυτόματους και είναι η μέρα με τη νύχταView attachment 39958
Ευχαριστώ καταρχάς.
Το δικό μου είναι δισκανδαλο,δεν πειράζει;
Και δεύτερον:πρέπει να απενεργοποιήσω τους αυτόματους εξωλκεις,η είναι κάτι που ήθελες εσύ;
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Ευχαριστώ καταρχάς.
Το δικό μου είναι δισκανδαλο,δεν πειράζει;
Και δεύτερον:πρέπει να απενεργοποιήσω τους αυτόματους εξωλκεις,η είναι κάτι που ήθελες εσύ;
Ευχαριστώ και πάλι.
Αν αφήσω τους αυτόματους εξωλκεις θα κολλάει;
Γιατί τους γύρισες σε απλούς;
 
Back
Top