Baikal Team

Το έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό. Το περιγράφω σε άλλο θέμα.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω την αιτία και αν υπάρχει λύση.
Σε οπλουργό που το είχα πάει πριν πολλά χρόνια για αυτό το λόγο, δεν το έφτιαξε.
Σε εμένα το κάνει περισσότερο στα ισχυρά φυσίγγια. Όσο περισσότερα γραμμάρια, τόσο μεγαλύτερο εντύπωμα στον άλλο κάλυκα.
Εσένα σε πόσα γραμμάρια το έκανε;
Τι σκανδάλη έχετε μηχανική η αδράνειας γιατί άλλη βλάβη της μιας άλλη της άλλης .
 
@Thalis εσένα το πρόβλημα πρέπει να ειναι άλλο και να σχετίζεται με τα ελατήρια στον επικρουστήρα. Όπως πιστεύω σωστά έκανε ο οπλουργός και σου άλλαξε τα ελατήρια φαντάζομαι με πιο δυνατά ή πιο μεγάλα ώστε κατα την εκπυσοκρότηση λόγο αδράνειας να μην τραβιέται μπροστά ο επικρουστήρας τόσο εύκολα ώστε να σου χτυπάει το φυσίγγι. Από ότι καταλαβαίνω μάλλον αυτό ειναι το πρόβλημα σου εσένα. Ίσως αν εξακολουθεί να σου το κάνει αυτό να χρειάζεται ακόμη πιο δυνατά ελατήρια αλλά πιθανόν να μην σου το ξανακάνει. Αν όμως το όπλο σου είναι τόσο επιρεπή σε αυτό το φαινόμενο θα χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί ακόμη και αν σου πέσει απότομα και χτυπήσει στο έδαφος με το κοντάκι μπορεί να εκπυσοκροτήσει.
@benelli77 εσένα είναι άλλο όπλο οπότε μιλάμε για άλλο πρόβλημα και άλλο τρόπο αντιμετώπισης. Εγώ θα ξεκινούσα λύσιμο του όπλου από το κοντάκι και καλό καθάρισμα και καλό σωστό λάδωμα στον μηχανισμό του. Μπορεί κάποιο γρέζι ή κάποιο σκουπίδι να σου το προκάλεσαι αυτό. Και αν το ξανακάνει τότε σε οπλουργό.

Κάποτε στην Sl80 του πατέρα μου έκανε συνέχια εμπλοκες και είχε εκπυσοκροτήσει και 1-2 φορές μόνη της. Είμασταν έτοιμοι να την αποσύρουμε στην αστυνομία για καταστροφή σαν ακατάλληλο όπλο μέχρι που την άνοιξα και διαπίστωσα ότι από τον προηγουμενο καθαρισμό είχε μπλεχτεί στο ελατηριο του επικρουστήρα μία χοντρή κλωστή από στουπί μήκος περίπου 10 εκατοστών. Εβγαλα την κλωστή και από τότε δουλεύει σαν καινούριο χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά χωρίς εκπυσοκροτήσεις και χωρίς ίχνος εμπλοκής.
Ευχαριστώ Μανώλη
Είχα σκοπό να το κάνω ένα καλό καθαρισματακι και να το αποσύρω για φέτος.
Τώρα επιβάλλεται να το καθαρίσω σχολαστικά και να ξαναδοκιμαστει.
Ότι και να έχει όμως ένα δύο κυνήγι το χρόνο θα τα κάνει. Έστω και αν χρησιμοποιείται σαν μονοκανο.
Ανεβαίνει η δυσκολία για σωστή τουφέκια και μ' αρεσει η πίεση αυτή.
 
@Thalis εσένα το πρόβλημα πρέπει να ειναι άλλο και να σχετίζεται με τα ελατήρια στον επικρουστήρα. Όπως πιστεύω σωστά έκανε ο οπλουργός και σου άλλαξε τα ελατήρια φαντάζομαι με πιο δυνατά ή πιο μεγάλα ώστε κατα την εκπυσοκρότηση λόγο αδράνειας να μην τραβιέται μπροστά ο επικρουστήρας τόσο εύκολα ώστε να σου χτυπάει το φυσίγγι. Από ότι καταλαβαίνω μάλλον αυτό ειναι το πρόβλημα σου εσένα. Ίσως αν εξακολουθεί να σου το κάνει αυτό να χρειάζεται ακόμη πιο δυνατά ελατήρια αλλά πιθανόν να μην σου το ξανακάνει. Αν όμως το όπλο σου είναι τόσο επιρεπή σε αυτό το φαινόμενο θα χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί ακόμη και αν σου πέσει απότομα και χτυπήσει στο έδαφος με το κοντάκι μπορεί να εκπυσοκροτήσει.
Σε ευχαριστώ πολύ Μανόλη!
Νομίζω ότι αυτό που λες συμβαίνει.
 
Τι σκανδάλη έχετε μηχανική η αδράνειας γιατί άλλη βλάβη της μιας άλλη της άλλης .
Δε γνωρίζω τα είδη των μηχανισμών σκανδάλης.
Δεν οπλίζουν πάντως με το κατέβασμα τις κάννης όπως όλα τα δίκαννα, αλλά με το μοχλό που ανοίγει το δίκαννο σπρώχνοντας το λίγο παρακάτω με λίγη δύναμη. Πραγματικά κουραστικό όπλο. Οι θαλάμες μαγκνουμ και τα σκαλίσματα το μάραναν.
 
Τώρα επιβάλλεται να το καθαρίσω σχολαστικά και να ξαναδοκιμαστει.
Αν συναντήσεις πηγμενα λάδια, η γρασσα στον μηχανισμό καθάρισε τα......
Κάνε κ έναν προσεκτικό έλεγχο μήπως κ διαπιστώσεις κάποια φθορά σε κάποιο "εξάρτημα'...
Τι σκανδάλη έχετε μηχανική η αδράνειας γιατί άλλη βλάβη της μιας άλλη της άλλης .
Γιάννη το ποζε του Θαλή είναι δισκανδαλο...

Δε γνωρίζω τα είδη των μηχανισμών σκανδάλης.
Δεν οπλίζουν πάντως με το κατέβασμα τις κάννης όπως όλα τα δίκαννα, αλλά με το μοχλό που ανοίγει το δίκαννο σπρώχνοντας το λίγο παρακάτω με λίγη δύναμη. Πραγματικά κουραστικό όπλο. Οι θαλάμες μαγκνουμ και τα σκαλίσματα το μάραναν.
Το ξαναδοκίμασες το οπλο Θαλή?
 




Θαλή το ξαναδοκίμασες το οπλο?
Από πότε εννοείς;
Το έκανε μέσα στις γιορτές που το χρησιμοποίησα συνέχεια. Μία μικρή τελεία όταν έριχνα 32 γρ. Λίγο πιο έντονα όταν έριχνα 36 γρ. Αλλά δεν εκπυρσοκρότησαν και οι δύο μαζί.
Το όπλο το έλυσα και το καθάρισα. Όλα καθαρά ήταν έτσι και αλλιώς μέσα στο μηχανισμό της σκανδάλης.
Τώρα δεν το χρησιμοποιώ γιατί είμαι στην Αθήνα, αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα. Είμαι σίγουρος ότι θα το ξανακάνει.
 
Από πότε εννοείς;
Το έκανε μέσα στις γιορτές που το χρησιμοποίησα συνέχεια.
Τώρα τελευταία μετά τις γιορτές..
Το όπλο το έλυσα και το καθάρισα. Όλα καθαρά ήταν έτσι και αλλιώς μέσα στο μηχανισμό της σκανδάλης.
Τώρα δεν το χρησιμοποιώ γιατί είμαι στην Αθήνα, αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα. Είμαι σίγουρος ότι θα το ξανακάνει.
Αφου ειναι ετσι...Δυστηχως το πιο πιθανο είναι να το ξανακάνει κ αν δεν το κάνει άμεσα μπορεί να το κάνει σε ανύποπτο χρόνο....
Δεν θα μπορέσεις να αποφυγεις τον οπλουργο...
 
Τώρα τελευταία μετά τις γιορτές..

Αφου ειναι ετσι...Δυστηχως το πιο πιθανο είναι να το ξανακάνει κ αν δεν το κάνει άμεσα μπορεί να το κάνει σε ανύποπτο χρόνο....
Δεν θα μπορέσεις να αποφυγεις τον οπλουργο...
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Τάσο.

Μέχρι και την Κυριακή το έκανε.

Δεν προσπαθώ να αποφύγω τον οπλουργό. Απλά δεν έχω εμπιστοσύνη στον οπλουργό και δεν πιστεύω ότι θα το διορθώσει. Κάποια στιγμή θα το ξαναπάω σε κάποιον. Το όπλο αυτό φέτος δεν το ξαναχρησιμοποιώ, του χρόνου τώρα.
 
Δεν προσπαθώ να αποφύγω τον οπλουργό.
Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.....
Απλά δεν έχω εμπιστοσύνη στον οπλουργό και δεν πιστεύω ότι θα το διορθώσει.
Σε αυτό δεν έχεις κ άδικο.....
Υπάρχουν οπλουργοι κ οπλουργοι........
Δεν κάτι το σπουδαίο αλλά πρεπει κ το όπλο να πεσει στα κατάλληλα χέρια.........
 
Αυτό το γνωρίζω και εγώ ότι έχουν μηχανική αλλά δεν ήξερα μήπως την έχει αλλάξει σε κάποιο νέο μοντελο .Όπως δεν ήξερα ότι είναι δισκανδαλο λίγο μπερδεύει ακόμη.Αν είναι Αθήνα ας το πάει στο χρηστακο ,(ο γιατρός των όπλων).Έχει μεγάλη εμπειρία σαν οπλουργος και γνώσεις .
 
Εδώ και ενα δισκάνδαλο πως δουλεύει που φαίνεται καθαρά και το διπλό σύστημα ασφαλείας που μπλοκάρει τα κοκορια αλλά ακόμη και αν ειναι απενεργοποιημένη η σκανδάλη μπλοκάρει τα κοκόρια ώστε να μην ρίχνουν αν δεν πατηθεί σκανδάλη. Φαίνεται επίσης πως μπορείς να ρίξεις τους επικρουστήρες χωρίς κύνδινο να σπάσουν χωρίς φυσίγγια αδρανείας. Προς το τέλος κάνει και ένα τεστ και δίχνει πόσο δυνατοί ειναι οι επικρουστήρες. Και παράλληλα φαίνεται πόσο απλός μηχανισμός ειναι παρόλα αυτά.
 
Last edited:
Αυτό το γνωρίζω και εγώ ότι έχουν μηχανική αλλά δεν ήξερα μήπως την έχει αλλάξει σε κάποιο νέο μοντελο .Όπως δεν ήξερα ότι είναι δισκανδαλο λίγο μπερδεύει ακόμη.Αν είναι Αθήνα ας το πάει στο χρηστακο ,(ο γιατρός των όπλων).Έχει μεγάλη εμπειρία σαν οπλουργος και γνώσεις .
Το δισκάνδαλο του @Thalis δεν ειναι Baikal. Το Baikal του @benelli77 ειναι μονοσκάνδαλο.
 
@Thalis εσένα το πρόβλημα πρέπει να ειναι άλλο και να σχετίζεται με τα ελατήρια στον επικρουστήρα. Όπως πιστεύω σωστά έκανε ο οπλουργός και σου άλλαξε τα ελατήρια φαντάζομαι με πιο δυνατά ή πιο μεγάλα ώστε κατα την εκπυσοκρότηση λόγο αδράνειας να μην τραβιέται μπροστά ο επικρουστήρας τόσο εύκολα ώστε να σου χτυπάει το φυσίγγι.
Το έλυσα και το ξαναείδα και όντως τα μικρά ελατηριάκια των επικρουστήρων είναι πολύ χαλαρά και πιέζοντας τους επικρουστήρες από πίσω με το δάχτυλο αυτό φαίνεται. Θα πρέπει να αντικατασταθούν αυτά τα ελατήρια με πολύ πιο σφιχτά και καινούργια, για να κάθονται στη θέση τους οι επικρουστήρες και να κουνιούνται μόνο όταν τους χτυπήσει η σφύρα.
Σε ευχαριστώ πολύ που βοήθησες να καταλάβω πιο ήταν το πρόβλημα :)
 
Back
Top