Baikal Team

Και το κακό είναι ότι τέτοιες βίδες δεν βρίσκονται. Στην αγορά κυκλοφορούν με διάφορες ονομασίες εγώ (κάπου άκουσα) τις ζητάω σαν ... "καπελάτες" αλλά στην Θεσσαλονίκη δεν μπόρεσα να βρώ ίδιες με τις μαμά. Σ' αυτές που βρήκα, το "καπέλο", που είναι το αντίκρισμα της βίδας και μοιάζει με την κεφαλή της βίδας ( μάλλον αυτό που μέσα του σου έσπασε η βίδα), δεν έχει καμία σχέση με της μανίσιας. Και το γαμώτο είναι ότι αν πας να αγοράσεις - έστω και με το καπάκι αυτό που δεν σου κάνει - τα χρειάζεσαι λίγο όταν ο πωλητής σου λέει οτι πουλείται σε κουτιά των 100 και 200 κοματιών .think. . Εδώ βρήκα κάποιον που πουλάει με το κομάτι οκ. Εδωσα 2€ και πήρα 10 βίδες. Και επειδή το "καπέλο" δεν μου άρεσε κατέληξα σε απλό μπουλώνι.

Στο θέμα σου τώρα, αν και στις περιπτώσεις αυτές ο καθένας αυτοσχεδιάζει, πιστεύω αυτό που λέει ο Γιάννης είναι η μόνη λύση. Με λεπτό τρυπάνι σιγά - σιγά τρώς το κομμάτι που έμεινε μέσα. Συμβουλή: μην βγάλεις το καπάκι από το ξύλο . Το καπάκι έχει ραβδώσεις που το σφηνώνουν στα τοιχώματα της τρύπας του ξύλου της πάπιας και νομίζω έτσι θα το δουλέψεις πιό εύκολα. Αλλιώς πως να σταθεροποιήσεις αυτό το μικρό καπάκι; Επειδή το μέταλλο από το "μαμά" καπάκι είναι πολύ σκληρό και το μέταλλο της βίδας (έστω και inox) , μάλλον είναι πιό μαλακό θα βγάλεις άκρη. Καλή ευκολία.

ΥΓ: Γιατί όμως σπάνε οι βίδες; τι ζόρι τρώει εκεί κατά την τουφεκιά; μήπως η άλλη είναι πιό χαλαρή και τρώει όλο το κλώτσημα η μία; ψάξτο γιατί θα το ξαναβρείς μπροστά σου.

ΥΓ2: Πρόσεξε γιατί οι 2 βίδες , δεν έχουν το ίδιο μήκος . Η μπροστά είναι πιό κοντή γιατί συνδέει το λεπτότερο τμήμα των 2 κοματιών της πάπιας. Ισως εκεί να παίζει κάτι.
Ευχαριστώ πολύ απόλυτα κατανοητός και συμφωνώ με όσα είπατε! Το καπάκι όντως δεν θέλει να βγαίνει από την πάπια διότι πάει εφαρμοστό.Αν το έβγαζα συχνά έτσι όπως έκοψε η βίδα θα το είχα χάσει...
 
Last edited:
Οι κάννες σλαγκ καλό είναι να υπάρχουν σε όπλα που έχουν και κοντάκι για σλαγκ. Γιατί άμα δώσεις ένα σορό λεφτά, άδεια αγοράς κλπ και μετά καταλάβεις όταν επωμισεις ότι χρειάζεται ΚΑΙ κοντάκι... Άστο. Μην με παρεξηγήσεις, το λέω εκ πείρας.
Και εγώ ψάχνω θα ρωτήσω έναν τελευταίο αύριο και θα σου πω
 
Και εγώ ψάχνω θα ρωτήσω έναν τελευταίο αύριο και θα σου πω
Σωστό είναι να βάλεις αν θες συμπληρωματικά μια λαστιχένια ράχη κοντακιου γτ σηγουρα η σκοπευτική γραμη βγαίνει ψιλοτερα όπως είπε ο @wingmaster
 
Σωστό είναι να βάλεις αν θες συμπληρωματικά μια λαστιχένια ράχη κοντακιου γτ σηγουρα η σκοπευτική γραμη βγαίνει ψιλοτερα όπως είπε ο @wingmaster
Έρχομαι γύρο Αποστολή να την πάω τη σλαγκ για "κούρεμα" σκοπευτικών περισσότερα θα έχει να μου δώσει έτσι.
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την baikal mp155. Όταν έβγαλα την πάπια και πήγα την έπιασα από την κανη για να την σηκώσω μετά σε όρθια στάση τότε η κανη ξεπιαστηκε από το κλειστό και έφυγε από τους εξωλκέες και την κράτησα στα χέρια το υπόλοιπο έπεσε κάτω αλλά όχι από πολύ απόσταση και με όρθια στάση. Ήταν κανονικά αφοπλισμένη με φυσίγγι αδράνειας.υπαρχει πρόβλημα που ξεπιαστηκε από τους εξωλκέες η κανη και ξεχώρισε από το άλλο κομμάτι.

Σας ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την baikal mp155. Όταν έβγαλα την πάπια και πήγα την έπιασα από την κανη για να την σηκώσω μετά σε όρθια στάση τότε η κανη ξεπιαστηκε από το κλειστό και έφυγε από τους εξωλκέες και την κράτησα στα χέρια το υπόλοιπο έπεσε κάτω αλλά όχι από πολύ απόσταση και με όρθια στάση. Ήταν κανονικά αφοπλισμένη με φυσίγγι αδράνειας.υπαρχει πρόβλημα που ξεπιαστηκε από τους εξωλκέες η κανη και ξεχώρισε από το άλλο κομμάτι.

Σας ευχαριστώ!
Για να βγάλεις την παπια σημαίνει οτι αφαιρέσεις την βιδα της αποθηκης που συγκρατεί την κάννη στην βάση του όπλου....
Όποτε κ από το σημείο που έπιασες το οπλο ήταν λογικό να αποχωριστεί.....
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την baikal mp155. Όταν έβγαλα την πάπια και πήγα την έπιασα από την κανη για να την σηκώσω μετά σε όρθια στάση τότε η κανη ξεπιαστηκε από το κλειστό και έφυγε από τους εξωλκέες και την κράτησα στα χέρια το υπόλοιπο έπεσε κάτω αλλά όχι από πολύ απόσταση και με όρθια στάση. Ήταν κανονικά αφοπλισμένη με φυσίγγι αδράνειας.υπαρχει πρόβλημα που ξεπιαστηκε από τους εξωλκέες η κανη και ξεχώρισε από το άλλο κομμάτι.

Σας ευχαριστώ!
Μη φοβάσαι, είναι σκληρός ο ρώσος. :)
 
Για να βγάλεις την παπια σημαίνει οτι αφαιρέσεις την βιδα της αποθηκης που συγκρατεί την κάννη στην βάση του όπλου....
Όποτε κ από το σημείο που έπιασες το οπλο ήταν λογικό να αποχωριστεί.....
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Επειδή πρώτη φορά μου συνέβη γι'αυτό ρώτησα. Οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
 
Για να βγάλεις την παπια σημαίνει οτι αφαιρέσεις την βιδα της αποθηκης που συγκρατεί την κάννη στην βάση του όπλου....
Όποτε κ από το σημείο που έπιασες το οπλο ήταν λογικό να αποχωριστεί.....
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Επειδή πρώτη φορά μου συνέβη γι'αυτό ρώτησα. Οπότε δεν υπάρχει κάποιο προβλημα
Μη φοβάσαι, είναι σκληρός ο ρώσος. :)
Πράγματι σαν όπλο είναι θηρίο.
 
Οχι βέβαια...
Μονο προσεχε μην ξανασυμβεί κ το κοπανησεις κάπου καταλαθος......
Όχι, το προσέχω πάρα πολύ...ήταν από πολύ μικρή απόσταση. Απλά δεν ήξερα ότι συμβαίνει γιατί το είχα ξαναπιάσει κι άλλη φορά από εκεί και δεν είχε φύγει γι'αυτό.

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ
 
Back
Top