Baikal Team

Καθαρισε το σημειο και τριψε να φυγει η παλια κολλα... παρε διαφανες κολλα 2 συστατικων και αφου την εφαρμοσεις σφιξε με ενα σφιχτηρακι.....για κανα 24ωρο....
Αν ηταν τοσο απλα Αλεξ ολοι θα το κανανε......παρε παραδειγμα αυτον που εκανε το κωλημα........θελει ''καλουπωμα'' η παπια για να μπορει η βιδα να σφιξει το σημειο αυτο........δεν φτανει μονο να κωλησει αλλα να κωλησει και γερα και σωστα.
 
Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν καννες slug για την 153? Ρωσια εχω δει...σε μας δεν εχω βρει καπου...
Οι κάννες σλαγκ καλό είναι να υπάρχουν σε όπλα που έχουν και κοντάκι για σλαγκ. Γιατί άμα δώσεις ένα σορό λεφτά, άδεια αγοράς κλπ και μετά καταλάβεις όταν επωμισεις ότι χρειάζεται ΚΑΙ κοντάκι... Άστο. Μην με παρεξηγήσεις, το λέω εκ πείρας.
 
Καλησπέρα σας , ερώτηση στους φίλους και κατόχους του baical toz 34 για την αξιοπιστία του , τυχόν προβλήματα , καθώς και απόδοση στο κυνήγι . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Άψογο!! Φαρμακερές τουφεκιές!!!
 
Το ΤοΖ34 γι αυτά που προσφέρει και για τα λεφτά του είναι κορυφή. Χαμηλό προφιλ, κυκλικοί οδηγοί αντί κλειδιών που δεν κουνάνε, ελαφρύ αλλά πολύ ζυγισμένο, φτηνό, ανθεκτικό, πολύ καλά μέταλλα, απ' τα λίγα που μου 'ρχονται. Μειονέκτημα τα πολύ σφιχτά τσοκ με τα οποία βγαίνει αλλά μάλλον αυτό ωφείλεται στο ότι προοριζόταν απ' την αρχή για καρτέρι.

Εδώ μέσα θα βρείς πολλά σχόλια για το όπλο και μετά την ανάρτησή μου στην σελίδα 287, κάποιοι συνφορουμίστες σχολιάζουν επίσης.
 
Το ΤοΖ34 γι αυτά που προσφέρει και για τα λεφτά του είναι κορυφή. Χαμηλό προφιλ, κυκλικοί οδηγοί αντί κλειδιών που δεν κουνάνε, ελαφρύ αλλά πολύ ζυγισμένο, φτηνό, ανθεκτικό, πολύ καλά μέταλλα, απ' τα λίγα που μου 'ρχονται. Μειονέκτημα τα πολύ σφιχτά τσοκ με τα οποία βγαίνει αλλά μάλλον αυτό ωφείλεται στο ότι προοριζόταν απ' την αρχή για καρτέρι.

Εδώ μέσα θα βρείς πολλά σχόλια για το όπλο και μετά την ανάρτησή μου στην σελίδα 287, κάποιοι συνφορουμίστες σχολιάζουν επίσης.
Να είσαι καλά Δημήτρη , και σ ευχαριστώ για την ενημέρωση , με ενδιαφέρει και θα το ψάξω . Και πάλι να είσαι καλά .
 
Μετα το καρτέρι σήμερα και ενώ καθαρίζα το τοζ34 είδα να λείπει η μπροστινή βίδα της πάπιας.Την λύνω και είχε κόψει 2η φορά τώρα.1η από μάνα του και 2η ίνοξ.Έχει μείνει απέναντι στο ποτηράκι με τις στροφές που πιάνει η βίδα σύριζα....Να δω πως θα την βγάλω τώρα... @kyrmitsos έχεις καμιά πατέντα για να ησυχάσει το κεφάλι μου;
 
Last edited:
Μετα το καρτέρι σήμερα και ενώ καθαρίζα το τοζ34 είδα να λείπει η μπροστινή βίδα της πάπιας.Την λύνω και είχε κόψει 2η φορά τώρα.1η από μάνα του και 2η ίνοξ.Έχει μείνει απέναντι στο ποτηράκι με τις στροφές που πιάνει η βίδα σύριζα....Να δω πως θα την βγάλω τώρα... @kyrmitsos έχεις καμιά πατέντα για να ησυχάσει το κεφάλι μου;
Δοκίμασε με εξωλκέα βιδών Χρήστο.
 
Μετα το καρτέρι σήμερα και ενώ καθαρίζα το τοζ34 είδα να λείπει η μπροστινή βίδα της πάπιας.Την λύνω και είχε κόψει 2η φορά τώρα.1η από μάνα του και 2η ίνοξ.Έχει μείνει απέναντι στο ποτηράκι με τις στροφές που πιάνει η βίδα σύριζα....Να δω πως θα την βγάλω τώρα... @kyrmitsos έχεις καμιά πατέντα για να ησυχάσει το κεφάλι μου;
Και το κακό είναι ότι τέτοιες βίδες δεν βρίσκονται. Στην αγορά κυκλοφορούν με διάφορες ονομασίες εγώ (κάπου άκουσα) τις ζητάω σαν ... "καπελάτες" αλλά στην Θεσσαλονίκη δεν μπόρεσα να βρώ ίδιες με τις μαμά. Σ' αυτές που βρήκα, το "καπέλο", που είναι το αντίκρισμα της βίδας και μοιάζει με την κεφαλή της βίδας ( μάλλον αυτό που μέσα του σου έσπασε η βίδα), δεν έχει καμία σχέση με της μανίσιας. Και το γαμώτο είναι ότι αν πας να αγοράσεις - έστω και με το καπάκι αυτό που δεν σου κάνει - τα χρειάζεσαι λίγο όταν ο πωλητής σου λέει οτι πουλείται σε κουτιά των 100 και 200 κοματιών .think. . Εδώ βρήκα κάποιον που πουλάει με το κομάτι οκ. Εδωσα 2€ και πήρα 10 βίδες. Και επειδή το "καπέλο" δεν μου άρεσε κατέληξα σε απλό μπουλώνι.

Στο θέμα σου τώρα, αν και στις περιπτώσεις αυτές ο καθένας αυτοσχεδιάζει, πιστεύω αυτό που λέει ο Γιάννης είναι η μόνη λύση. Με λεπτό τρυπάνι σιγά - σιγά τρώς το κομμάτι που έμεινε μέσα. Συμβουλή: μην βγάλεις το καπάκι από το ξύλο . Το καπάκι έχει ραβδώσεις που το σφηνώνουν στα τοιχώματα της τρύπας του ξύλου της πάπιας και νομίζω έτσι θα το δουλέψεις πιό εύκολα. Αλλιώς πως να σταθεροποιήσεις αυτό το μικρό καπάκι; Επειδή το μέταλλο από το "μαμά" καπάκι είναι πολύ σκληρό και το μέταλλο της βίδας (έστω και inox) , μάλλον είναι πιό μαλακό θα βγάλεις άκρη. Καλή ευκολία.

ΥΓ: Γιατί όμως σπάνε οι βίδες; τι ζόρι τρώει εκεί κατά την τουφεκιά; μήπως η άλλη είναι πιό χαλαρή και τρώει όλο το κλώτσημα η μία; ψάξτο γιατί θα το ξαναβρείς μπροστά σου.

ΥΓ2: Πρόσεξε γιατί οι 2 βίδες , δεν έχουν το ίδιο μήκος . Η μπροστά είναι πιό κοντή γιατί συνδέει το λεπτότερο τμήμα των 2 κοματιών της πάπιας. Ισως εκεί να παίζει κάτι.
 
Back
Top