Baikal Team

Καλησπέρα ... Θα ήθελα να ρωτήσω? Επειδή χθες είχα πάει για κυνήγι κ έριξα λίγα φυσίγγια 2-3 (χοντρά) δεν έτυχε να ρίξω παραπάνω
και επειδή τελευταία φορά πού την καθάρισα δεν είχα ρίξει πολλά όπως είχα επισημάνει και πιο πάνω για mp155,πειράζει που δεν την έλυσα και απλά την καθάρισα όσο μπορούσα από απέξω με ένα πανάκι και την έριξα λαδάκι hoppes?... Στην αποθήκη εκτός από έκει που μαζεύει τα αέρια ( εκεί απλά τράβηξα το κλειστό κάτω κ το καθάρισα με ένα πανί) κ στο κλείστρο μόνο μπροστά στην βελόνα , δίπλα που μπαίνει η δαχτυλιέρα και στο πίσω μέρος που χτυπάει δηλαδή όσα μπορούσα να δω και στο σιδηρόδρομο (ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω)γτ μου φαινόταν δεν είχε λαδάκι σε μερικά σημεία η καραμπίνα γι'αυτό κ όλος ο κόπος). Όποιος μπορεί και θέλει ας μου απαντήσει... Σας ευχαριστώ! Συγγνώμη για την κούραση!
 
Last edited:
Καλησπέρα ... Θα ήθελα να ρωτήσω? Επειδή χθες είχα πάει για κυνήγι κ έριξα λίγα φυσίγγια 2-3 (χοντρά) δεν έτυχε να ρίξω παραπάνω
και επειδή τελευταία φορά πού την καθάρισα δεν είχα ρίξει πολλά όπως είχα επισημάνει και πιο πάνω για mp155,πειράζει που δεν την έλυσα και απλά την καθάρισα όσο μπορούσα από απέξω με ένα πανάκι και την έριξα λαδάκι hoppes?... Στην αποθήκη εκτός από έκει που μαζεύει τα αέρια ( εκεί απλά τράβηξα το κλειστό κάτω κ το καθάρισα με ένα πανί) κ στο κλείστρο μόνο μπροστά στην βελόνα , δίπλα που μπαίνει η δαχτυλιέρα και στο πίσω μέρος που χτυπάει δηλαδή όσα μπορούσα να δω και στο σιδηρόδρομο (ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω)γτ μου φαινόταν δεν είχε λαδάκι σε μερικά σημεία η καραμπίνα γι'αυτό κ όλος ο κόπος). Όποιος μπορεί και θέλει ας μου απαντήσει... Σας ευχαριστώ! Συγγνώμη για την κούραση!
Αμα ηταν να την λυνουμε και να την καθαριζουμε μετα απο καθε εξοδο, θα ειχαμε καταστραφει! Μην ειμαστε υπερβολικοι!
 
Καλησπέρα ... Θα ήθελα να ρωτήσω? Επειδή χθες είχα πάει για κυνήγι κ έριξα λίγα φυσίγγια 2-3 (χοντρά) δεν έτυχε να ρίξω παραπάνω
και επειδή τελευταία φορά πού την καθάρισα δεν είχα ρίξει πολλά όπως είχα επισημάνει και πιο πάνω για mp155,πειράζει που δεν την έλυσα και απλά την καθάρισα όσο μπορούσα από απέξω με ένα πανάκι και την έριξα λαδάκι hoppes?... Στην αποθήκη εκτός από έκει που μαζεύει τα αέρια ( εκεί απλά τράβηξα το κλειστό κάτω κ το καθάρισα με ένα πανί) κ στο κλείστρο μόνο μπροστά στην βελόνα , δίπλα που μπαίνει η δαχτυλιέρα και στο πίσω μέρος που χτυπάει δηλαδή όσα μπορούσα να δω και στο σιδηρόδρομο (ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω)γτ μου φαινόταν δεν είχε λαδάκι σε μερικά σημεία η καραμπίνα γι'αυτό κ όλος ο κόπος). Όποιος μπορεί και θέλει ας μου απαντήσει... Σας ευχαριστώ! Συγγνώμη για την κούραση!
Εγω πιστευω αναλογως την χρηση κλπ.....δλδ .....μπαινεις παγανα ή περπατητο σε πυκνα μερη που μπορουν να μπουν κλαρια κλπ....ριχνεις παρα πολλα (π.χ 100 φυσιγγια)...τοτε μπες στον κοπο και καθαρισε την......αλλα με 2 - 3 φυσιγγια σε φυσιολογικο κυνηγοτοπο δεν εχει προβλημα η καραμπινα
 
Λοιπον πανω στην τρελα μου, ειπα να κανω την 155 να μοιάζει στην PROFI! Το αποτελεσμα για πρωτη προσπαθεια μια χαρα μου φανηκε, αν και ηθελα περισσοτερη ματ αισθηση...μαλλον καπου το παρακανα, αλλα κλαιν μολις τελειωσει η σεζον θα την ξανατριψω, και θα αλλαξω παλι χρωμα (βρηκαμε παιχνιδι τωρα)...
Πραγματικα ανυπομονώ να δω αν θα κρατησει το χρωμα μια σεζον! ΑΝ κρατησει...
Η διαδικασια ηταν τριψιμο με τρια γυαλοχαρτα (χοντρο-μεσαιο-ψιλο), καθαρισμος με ισοπροπυλική, 3χερια ασταρι, τριψιμο με ψιλο γυαλοχαρτο πολυ ελαφρα, 3χερια βαφη, 3 χερια ματ βερνικι...ολα απο μαγαζι με βασικο προσανατολισμο χρωματα και βαφες αυτοκινήτων κτλ κτλ...

 
Λοιπον πανω στην τρελα μου, ειπα να κανω την 155 να μοιάζει στην PROFI! Το αποτελεσμα για πρωτη προσπαθεια μια χαρα μου φανηκε, αν και ηθελα περισσοτερη ματ αισθηση...μαλλον καπου το παρακανα, αλλα κλαιν μολις τελειωσει η σεζον θα την ξανατριψω, και θα αλλαξω παλι χρωμα (βρηκαμε παιχνιδι τωρα)...
Πραγματικα ανυπομονώ να δω αν θα κρατησει το χρωμα μια σεζον! ΑΝ κρατησει...
Η διαδικασια ηταν τριψιμο με τρια γυαλοχαρτα (χοντρο-μεσαιο-ψιλο), καθαρισμος με ισοπροπυλική, 3χερια ασταρι, τριψιμο με ψιλο γυαλοχαρτο πολυ ελαφρα, 3χερια βαφη, 3 χερια ματ βερνικι...ολα απο μαγαζι με βασικο προσανατολισμο χρωματα και βαφες αυτοκινήτων κτλ κτλ...

Μια χαρά βγήκε φίλε τελικά!
 
Μια χαρά βγήκε φίλε τελικά!
Σε καποια σημεια το μπουκωσα στο χρωμα...ηθελε πιο λεπτες στρωσεις αλλα γενικα αυτη την μαλακια την κανω οταν βαφω..ειτε τοιχος ειναι ειτε οπλο τωρα .big smile.
Αν βγαλει την σεζον χωρις να ξεφτισει, αφενος θα χω μεινει λαλακας (καθως κατα βαθος ακομα σκεφτομαι οτι αποκλειεται με 25€ να μπορει καποιος να βαψει βαση), και αφετερου του χρονου θα επαναλαβω με "εμπειρια" πλεον την διαδικασία.yelling.!
 
Σε καποια σημεια το μπουκωσα στο χρωμα...ηθελε πιο λεπτες στρωσεις αλλα γενικα αυτη την μαλακια την κανω οταν βαφω..ειτε τοιχος ειναι ειτε οπλο τωρα .big smile.
Αν βγαλει την σεζον χωρις να ξεφτισει, αφενος θα χω μεινει λαλακας (καθως κατα βαθος ακομα σκεφτομαι οτι αποκλειεται με 25€ να μπορει καποιος να βαψει βαση), και αφετερου του χρονου θα επαναλαβω με "εμπειρια" πλεον την διαδικασία.yelling.!
Πιστεύω θα κρατήσει, εκτός αν την χρησιμοποιείς για γκλίτσα για να ανοίγεις τα πουρνάρια .yel. .
 
Λοιπον πανω στην τρελα μου, ειπα να κανω την 155 να μοιάζει στην PROFI! Το αποτελεσμα για πρωτη προσπαθεια μια χαρα μου φανηκε, αν και ηθελα περισσοτερη ματ αισθηση...μαλλον καπου το παρακανα, αλλα κλαιν μολις τελειωσει η σεζον θα την ξανατριψω, και θα αλλαξω παλι χρωμα (βρηκαμε παιχνιδι τωρα)...
Πραγματικα ανυπομονώ να δω αν θα κρατησει το χρωμα μια σεζον! ΑΝ κρατησει...
Η διαδικασια ηταν τριψιμο με τρια γυαλοχαρτα (χοντρο-μεσαιο-ψιλο), καθαρισμος με ισοπροπυλική, 3χερια ασταρι, τριψιμο με ψιλο γυαλοχαρτο πολυ ελαφρα, 3χερια βαφη, 3 χερια ματ βερνικι...ολα απο μαγαζι με βασικο προσανατολισμο χρωματα και βαφες αυτοκινήτων κτλ κτλ...

Βγήκε πολύ ωραίο! Μπράβο!
 
Όχι φίλε...επειδή είχε πέσει κ νερό από βροχή. Δεν την έλυσα σε κομμάτια απλά την καθάρισα με πανί και έβαλα λαδάκι όπως ήταν σε αυτά τα σημεία που ανάφερα.
Αλλαζεις τα δεδομενα ομως σιγα σιγα...Κοιτα μεχρι κ εγω που ειμαι ταλιμπαν, οταν το οπλο τρωει νερο, το λυνω, σκουπιζω τα χοντρα και μετα σκουπίζω ξανα με ενα πανακι ψεκασμενο με λαδι...και ξαναδενω...

Για 3 φυσιγγια που εριξες προφανώς δε χρειάζεται καθαρισμα, αλλα το νερό ειναι αλλη ιστορια...
Βεβαια αντικειμενικά δε θα παθει τπτ με μια φορα νερο...αν ειναι να πας για κυνήγι δλδ και αυριο και μεθαυριο οκ αστην και καθάρισε την μια και καλη...

Την ζημια θα την κανεις αμα την βαλεις βρεγμενη στην θήκη και την αφήσεις κανα μηνα μεσα ...
 
Αλλαζεις τα δεδομενα ομως σιγα σιγα...Κοιτα μεχρι κ εγω που ειμαι ταλιμπαν, οταν το οπλο τρωει νερο, το λυνω, σκουπιζω τα χοντρα και μετα σκουπίζω ξανα με ενα πανακι ψεκασμενο με λαδι...και ξαναδενω...

Για 3 φυσιγγια που εριξες προφανώς δε χρειάζεται καθαρισμα, αλλα το νερό ειναι αλλη ιστορια...
Βεβαια αντικειμενικά δε θα παθει τπτ με μια φορα νερο...αν ειναι να πας για κυνήγι δλδ και αυριο και μεθαυριο οκ αστην και καθάρισε την μια και καλη...

Την ζημια θα την κανεις αμα την βαλεις βρεγμενη στην θήκη και την αφήσεις κανα μηνα μεσα ...
Όχι φίλε.. τόσο δεν την αφήνω κ βρεγμένη κιόλλας! Απλά είχε πέσει πάνω της από ψιλόβροχο στην κανη χθες και μετά έτσι όπως άνοιξα είδα δεν είχε λαδάκι σε κάποια σημεία ήταν στεγνό γι'αυτό το έβαλα και λίγο λαδάκι μέσα όπου χρειαζόταν.Άμα έπιανε πολύ νερό θα το έκανα ολικό καθαρισμό! Κ επειδή θα πάω από μέσα ή τέλη πάλι βδομάδας γι'αυτό, αν ήταν να πάω κ αύριο δεν έκανα τον κόπο. Από ψιλόβροχο στην κανη είχε πέσει μόνο όχι μέσα επειδή την είχα προς τα κάτω, απλά με ένα πανακι είχα καθαρίσει και το μαύρο που πιάνει στο πιστόνι,αυτό ήταν όλο!
 
Last edited:
Γεια σας παιδιά.
Όπως συστήθηκα και στο αντίστοιχο θέμα κυνηγούσα για 10 περίπου χρόνια με ένα baikal ij58 με απλούς εξολκείς δισκάνδαλο με σταθερά * και *** τσοκ 18,2 στα 650bar. Από το παλιό baikal είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μιας και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και με εξυπηρετούσε αρκετά καλά κάτω στον λαγό τον οποίο κυνηγούσα κυρίως.
Πλέον όμως σκέφτομαι να αγοράσω κάτι το οποίο να μπορεί να ρήξει κυρίως μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων όπως πχ. και μονόβολα και με παραπάνω πιέσεις αν χρειαστεί μιας και τα θηράματα και τα κυνήγια θα αλλάξουν.
Επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει αρκετές ημιαυτόματες καραμπίνες δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ποτέ καμία περισσότερο από ότι ενα δίκαννο το οποίο θεωρώ ότι σου δίνει πολύ περισσότερες επιλογές και δυνατότητες να παίξεις με τσοκ και φυσσιγια στις διαφορετικές κάννες του καθώς και είναι και πιο αξιόπιστα .

Οπότε ψάχνω ένα όπλο γενικής χρήσης χωρίς να με περιορίζει κάπου σημαντικά οπωσδήποτε δίκαννο pose με 2 σκανδάλες ,εναλλασόμενα τσοκάκια , να μην είναι πολύ ελαφρύ ώστε να μην έχει μεγάλη ανάκρουση σε περίπτωση που χρειαστεί να ρίχνω και λίγο πιο βαριές γομώσεις, magnum κάννες (όχι πως θα ρίχνω magnum φυσίγγια αλλά το θέλω για τις παραπάνω αντοχές σε πιέσεις για να μην με περιορίζει) και επειδή θα δαπανηθούν πιθανότατα και χρήματα για καινούριο κοντάκι στα μέτρα μου καθώς και σε άλλο εξοπλισμό δεν θέλω να είναι ακριβό.

Από τα ποιο καλά επώνυμα ευρωπαικά δεν βρήκα κάτι καταρχήν να είναι δισκάνδαλο και να μην ξεφεύγει σε τιμή.
Το μόνο που βρίσκω να πληρεί όλα τα κριτήρια μου είναι το ταπεινό baikal mp27em το οποίο δεν με χαλάει καθόλου μιας και έχω ήδη baikal στην κατοχή μου και ξέρω τι αγοράζω. Στα συν ότι έχει και αυτόματους εξολκείς που απενεργοποιούνται κιόλας σε περίπτωση που παρουσιάσουν προβλήματα ή δυσλειτουργίες.

Οπότε εσείς που το έχετε στην κατοχή σας ποια είναι οι γνωμη σας για το Baikal mp27EM δισκάνδαλο ,αυτόματους εξολκείς και εναλλασόμενα τσοκ ;
Υπάρχει κ σε πλάγιο baikal με magnum κάννες κ δισκανδαλο το λεω μιας κ ειχες σκοπευτικες εικονες απο πλαγιο να μην χρειαστεις την περιοδο συνηθειας κ προσαρμογεις στην σκοπευτικη εικονα ενως s.pose,εκτος κ αν τι θες αυτη την αλαγη απο πλαγιο σε s.pose ,τωρα σαν οπλο το mp27 em ειναι παρα πολυ αξιοπιστο οπλο για την αξια του
 
Εννοούσα αυτό που είναι με αυτοκόλλητο και περίπου 5εκ.
Παναγιώτη το κατάλαβα, απλά επειδή το πλαγιόκαννο είναι ίσως το πιο παραδοσιακό κυνηγετικό όπλο θα απέφευγα εκμοντερνισμόυς. Σου πρότεινα το λευκό γιατί είναι εξίσου ευδιάκριτο.
Στην πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω το δικό μου baikal
( όπως το μετασκεύοασε ο Παπατσαρούχας) για να δεις τι εννοώ για το πλαγιόκαννο.
 
Μια που εδώ βάζουμε και για τα Τoz ανεβάζω κάποιες εργασίες που έκανα στο αγαπημένο μου Toz34. Θα μπορούσα να το ανεβάσω και στο φτιάξ’ το μόνος σου αλλά οι εργασίες που έγιναν δεν είναι εύκολο να γίνουν από απλό ερασιτέχνη και εκεί ίσως να μην το έβλεπαν άτομα που έχουν ΤΟΖ34 ενώ θα αναφέρω πληροφορίες που ίσως τους αφορούν.

Λοιπόν παίδες ενώ ήμασταν πρόπερσι για λαγό προς το τέλος της περιόδου μας έπιασε βροχή. Γυρίσαμε βιαστικά στο αυτοκίνητο και έβαλα το ΤΟΖ σε μια μεγάλη θήκη που το έβαζα μονοκόμματο. Μόνο που δεν έκλεισα καλά το φερμουάρ από την πλευρά του πέλματος σκεπτόμενος ότι αφού έχει υγρασία άστο να παίρνει αέρα. Αυτήν την σκέψη την ξέχασα όταν έφτασα σπίτι και στο ξεφόρτωμα, βάζοντας την θήκη στον ώμο το Τοζ έφυγε καμαρωτό - καμαρωτό και έσκασε με το πέλμα στο έδαφος - που ήταν πέτρα -. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι ευτυχώς που έσκασε με το πέλμα - που ήταν λαστιχένιο- . Αμ δε... Οπως είδα μετά η εγκάρσια βίδα είχε ραγίσει το κοντάκι στα δύο, εκεί που δείχνει το βελάκι στην φωτό και τα δύο ξύλινα μάγουλα του κοντακιού αγκάλιασαν την βάση . Οκ επανήλθε εύκολα και έψαξα και βρήκα βίδα με καπελάτα παξιμάδια και το έσφιξα . Το αποτέλεσμα φαίνεται στην άλλη φωτό. Εδώ να πω ότι το να μπεί έτσι η βίδα εγκάρσια και σε σημείο που να μην ενοχλεί την λειτουργία του όπλου , θέλει πολύ ψάξιμο και λεπτομερή δουλειά αλλά στο τέλος τα κατάφερα. Και το οπλάκι δούλευε μιά χαρά. Αλλά έλα που η κωλόβιδα μου την έδινε μόνο που την έβλεπα ,(ίσως γιατί μου θύμιζε την μ@λ@κία μου .hair. ) .

Ταυτόχρονα όμως διαπίστωσα ότι το όπλο άνοιγε για να το αποσυναρμολογήσω όποτε ήθελε. Τελικά αποφάσισα να κάνω καινούριο κοντάκι. (Εχω ήδη την εμπειρία από μερικά άλλα που έκανα). Πήρα λοιπόν έναν τάκο και ακολουθώντας την παροιμία πεντε μέτρα μία κοβε έκανα ένα καινούριο. Και ενώ μέτρουσα με πολύ προσοχή, ειδικά στο χτένι το ντροπ - μπροστά και πίσω - , στο τεστ χαμηλοτουφεκούσα !!! και άντε στο ψηλοτουφέκισμα τρως την ράχη και διορθώνεις αλλά το χαμηλοτουφέκισμα ; καινούριο κοντάκι να του βάλω τσόντα; Ετσι αναγκάστηκα και έβαλα μηχανισμό ρύθμισης και έχω το αποτέλεσμα που βλέπετε.

Μου έμεινε όμως το πρόβλημα με την δυσκολία στην αποσυναρμολόγηση. Τελικά διαβάζοντας στο ιντερνετ με πολύ Utube και μιλώντας στο τηλέφωνο με τον Βαγγέλη τον οπλουργό - vagosbenelli μου δώσατε το τηλέφωνό του κάποιοι απο εδώ μέσα από το forum - διαπίστωσα οτι η βλάβη ήταν στο αξονάκι που το περιστρέφουμε για να ανοίξει το όπλο, όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Ακούγοντας διάφορα για έλλειψη ανταλλακτικών λέω την βάψαμε . Ευτυχώς ο Βαγγέλης εκτός από οπλουργός που είναι έχει και πολλά ανταλλακτικά από ΤΟΖ. Και πολύ υπομονή να μου εξηγεί στο τηλέφωνο. Μου έστειλε το αξονάκι το άλλαξα μόνος μου - εδώ θέλει λίγο μαστοριά και πολλες δοκιμές αλλά καραντίνα ήμουν, χρόνο είχα - και το οπλάκι τώρα δουλεύει τέλεια.

Α τελευταία πινελιά ήταν να βάλω μέσα στο κοντάκι βαρίδια για να βελτιώσω το κλότσημα και το ζύγισμα. Με τα βαρίδια αυτά το όπλο που είχε βάρος κάτω από 3 κιλά τωρα ζυγίζει 3,3 κιλά περίπου και το κέντρο βάρους ήρθε 2 πόντους προς την σκανδάλη :).

Μονο που άρχισε το κυνήγι κι έγω ακόμα ψάθες δεν του έκανα. Το έκλεισα για να περάσω τον χειμώνα και το υπόλοιπα μετά την λήξη. Θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις του περάσω λινέλαιο.

Σας κούρασα αλλά πιστεύω ότι για σας που συμπαθάτε αυτά τα όπλα έδωσα αρκετές πληροφορίες και όποιος θέλει λεπτομέρειες στην διάθεσή του . Βλέπετε πολλά πράγματα που έκανα δεν τα αναφέρω γιατί το ποστάρισμα θα έβγαινε τεράστιο.

Στις φωτό οι ζημίες και το οπλάκι όπως ήταν πριν μου πέσει.


View attachment 33021 View attachment 33023 View attachment 33025 View attachment 33026

View attachment 33027
Τελικά έκανα και την πάπια. Μου πήρε πολύ χρόνο να κάνω τις ψάθες. Πολύ το λιβάνισα φτάνει. Τώρα κυνήγι :) ...
 

Attachments

  • teliko.jpg
    teliko.jpg
    188,6 KB · Προβολές: 71
Εννοούσα αυτό που είναι με αυτοκόλλητο και περίπου 5εκ.
Παναγιωτη δε θα στο πρότεινα το αυτοκολλητο στο πλαγιο, γτ η ρίγα δεν ειναι ευθεια...εχει μια κοιλη (κυρτη) επιφανεια..
Καλυτερα λευκη μπιλια...η μικρο φωσφοριζε σκοπευτικο βιδωτο ..
 
Οπλάρα!!!! .love..RESPECT.
σας ακουω ολους για το τοζ οπλαρα και οπλαρα και λεω εμενα γιατι δεν μου εκανε ποτε !!!εχω ενα τοζ34 απο τον πατερα μου και δεν βολεψε ουτε εκεινον ουτε εμενα ασε που πολλες φορες ντουφεκουσα και τα σκαγια ακουγοντουσταν επανω στα πουλια αλλα πουλια δεν επαιρνα , αυτα με διαφορα φυσιγγια
 
Back
Top