Baikal Team

Λαδάκι και υπομονή..και γίνεται καθρέφτης.Εχουμε γυαλίσει αρκετους και την δικιά μου 1100 κάννη αφού την είχα πάει για 7 π΄οντους κώνο.
Από πού τα παίρνετε ;; Υπάρχουν στην Ελλάδα ;; Τι λάδι βάζετε ; Αυτό που λέει ο κατασκευαστής (δηλ. το δικό του) ή κάνει οποιοδήποτε ; Π.χ. με WD-40 κάνεις δουλειά; ,,, ή με ελαιόλαδο; .yel.
Χωρίς πλάκα, είχα δει κάποτε ένα οπλουργό να κόβει σπείρωμα με κολαούζο (σε τρύπα, για βίδα) κι έβαζε ελαιόλαδο !!! Και μου λέει, το καλύτερο λάδι είναι, γι' αυτή τη δουλειά !!! :oops: :D
 
Από πού τα παίρνετε ;; Υπάρχουν στην Ελλάδα ;; Τι λάδι βάζετε ; Αυτό που λέει ο κατασκευαστής (δηλ. το δικό του) ή κάνει οποιοδήποτε ; Π.χ. με WD-40 κάνεις δουλειά; ,,, ή με ελαιόλαδο; .yel.
Χωρίς πλάκα, είχα δει κάποτε ένα οπλουργό να κόβει σπείρωμα με κολαούζο (σε τρύπα, για βίδα) κι έβαζε ελαιόλαδο !!! Και μου λέει, το καλύτερο λάδι είναι, γι' αυτή τη δουλειά !!! :oops: :D
Με τους κωνους εχω καιρο που εχω μπει στην πριζα.......απο τους πιο ωραιους που εχω δει σε παλια οπλα ειναι στην Α304.....μεγαλυτερος απο τη σειρα Α300 και πιο γυαλισμενος......τελος παντων.....θα επανελθω εαν το αποφασισω....βρηκα την mp153 και θα κανω πολυ πειραμα......sarcastic.
 
Ευχαριστω.....τι διαφορες ειδες πριν γυαλισματος και μετα?
Δεν κάνω δοκιμές στον πίνακα εγώ...Ρίχνω αλλά δεν μετράω.Τα σκοτώματα ΄γενικα βλέπω.Η τουφεκιά μετά τον κώνο έσφιξε.Πρίν το γυαλισμα κ μετά δεν καταλαβα τπτ γιατί δεν την δοκίμασα πριν κ μετά.Δεν έχω ρίξει κ πολλές τουφεκιές γιατί την εριξα με δανεικό όπλο. δεν έχω 1100.Δεν την έχω φτιάξει ακόμα να κουμπώνει στην B-80 μου.
Λυπάμαι να σφάξω μια 76άρα beretta που έχω για την μετατροπή. Αν μου πέσει καμία κάννη χρέπι "ελευθερη"beretta να της πάρω την ουρά κ το ποτήρι θα την φτιάξω.

Κωλοκαραμπίνες.... :)
 
Από πού τα παίρνετε ;; Υπάρχουν στην Ελλάδα ;; Τι λάδι βάζετε ; Αυτό που λέει ο κατασκευαστής (δηλ. το δικό του) ή κάνει οποιοδήποτε ; Π.χ. με WD-40 κάνεις δουλειά; ,,, ή με ελαιόλαδο; .yel.
Χωρίς πλάκα, είχα δει κάποτε ένα οπλουργό να κόβει σπείρωμα με κολαούζο (σε τρύπα, για βίδα) κι έβαζε ελαιόλαδο !!! Και μου λέει, το καλύτερο λάδι είναι, γι' αυτή τη δουλειά !!! :oops: :D
Είχε φέρει ενα σετ απέξω ένας φίλος και το πήραμε παρτούζα.. :p
Είχε φέρει αν θυμάμαι καλά και λάδι flexhone
 
Παιδες....εργο Baikal mp153 ελαβε τελος...βαζω καποιες φωτο που ισως βοηθησουν καποιους μελλοντικα.....

Πολλά μπράβο για το επιχείρημα σου ειναι ελάχιστοι που περνούν την απόφαση να κάνουν κάτι τέτοιο σε αυτο το οπλο ενω στην ρωσια γινεται κατα κόρον κ το οπλο μεταμορφώνονται λειτουργικά όπως κ με τσοκ gemini κ kicks μεταμορφώνεται βλητικά
 
Γεια σας παιδιά.
Όπως συστήθηκα και στο αντίστοιχο θέμα κυνηγούσα για 10 περίπου χρόνια με ένα baikal ij58 με απλούς εξολκείς δισκάνδαλο με σταθερά * και *** τσοκ 18,2 στα 650bar. Από το παλιό baikal είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μιας και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και με εξυπηρετούσε αρκετά καλά κάτω στον λαγό τον οποίο κυνηγούσα κυρίως.
Πλέον όμως σκέφτομαι να αγοράσω κάτι το οποίο να μπορεί να ρήξει κυρίως μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων όπως πχ. και μονόβολα και με παραπάνω πιέσεις αν χρειαστεί μιας και τα θηράματα και τα κυνήγια θα αλλάξουν.
Επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει αρκετές ημιαυτόματες καραμπίνες δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ποτέ καμία περισσότερο από ότι ενα δίκαννο το οποίο θεωρώ ότι σου δίνει πολύ περισσότερες επιλογές και δυνατότητες να παίξεις με τσοκ και φυσσιγια στις διαφορετικές κάννες του καθώς και είναι και πιο αξιόπιστα .

Οπότε ψάχνω ένα όπλο γενικής χρήσης χωρίς να με περιορίζει κάπου σημαντικά οπωσδήποτε δίκαννο pose με 2 σκανδάλες ,εναλλασόμενα τσοκάκια , να μην είναι πολύ ελαφρύ ώστε να μην έχει μεγάλη ανάκρουση σε περίπτωση που χρειαστεί να ρίχνω και λίγο πιο βαριές γομώσεις, magnum κάννες (όχι πως θα ρίχνω magnum φυσίγγια αλλά το θέλω για τις παραπάνω αντοχές σε πιέσεις για να μην με περιορίζει) και επειδή θα δαπανηθούν πιθανότατα και χρήματα για καινούριο κοντάκι στα μέτρα μου καθώς και σε άλλο εξοπλισμό δεν θέλω να είναι ακριβό.

Από τα ποιο καλά επώνυμα ευρωπαικά δεν βρήκα κάτι καταρχήν να είναι δισκάνδαλο και να μην ξεφεύγει σε τιμή.
Το μόνο που βρίσκω να πληρεί όλα τα κριτήρια μου είναι το ταπεινό baikal mp27em το οποίο δεν με χαλάει καθόλου μιας και έχω ήδη baikal στην κατοχή μου και ξέρω τι αγοράζω. Στα συν ότι έχει και αυτόματους εξολκείς που απενεργοποιούνται κιόλας σε περίπτωση που παρουσιάσουν προβλήματα ή δυσλειτουργίες.

Οπότε εσείς που το έχετε στην κατοχή σας ποια είναι οι γνωμη σας για το Baikal mp27EM δισκάνδαλο ,αυτόματους εξολκείς και εναλλασόμενα τσοκ ;
 
Γεια σας παιδιά.
Όπως συστήθηκα και στο αντίστοιχο θέμα κυνηγούσα για 10 περίπου χρόνια με ένα baikal ij58 με απλούς εξολκείς δισκάνδαλο με σταθερά * και *** τσοκ 18,2 στα 650bar. Από το παλιό baikal είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μιας και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και με εξυπηρετούσε αρκετά καλά κάτω στον λαγό τον οποίο κυνηγούσα κυρίως.
Πλέον όμως σκέφτομαι να αγοράσω κάτι το οποίο να μπορεί να ρήξει κυρίως μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων όπως πχ. και μονόβολα και με παραπάνω πιέσεις αν χρειαστεί μιας και τα θηράματα και τα κυνήγια θα αλλάξουν.
Επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει αρκετές ημιαυτόματες καραμπίνες δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ποτέ καμία περισσότερο από ότι ενα δίκαννο το οποίο θεωρώ ότι σου δίνει πολύ περισσότερες επιλογές και δυνατότητες να παίξεις με τσοκ και φυσσιγια στις διαφορετικές κάννες του καθώς και είναι και πιο αξιόπιστα .

Οπότε ψάχνω ένα όπλο γενικής χρήσης χωρίς να με περιορίζει κάπου σημαντικά οπωσδήποτε δίκαννο pose με 2 σκανδάλες ,εναλλασόμενα τσοκάκια , να μην είναι πολύ ελαφρύ ώστε να μην έχει μεγάλη ανάκρουση σε περίπτωση που χρειαστεί να ρίχνω και λίγο πιο βαριές γομώσεις, magnum κάννες (όχι πως θα ρίχνω magnum φυσίγγια αλλά το θέλω για τις παραπάνω αντοχές σε πιέσεις για να μην με περιορίζει) και επειδή θα δαπανηθούν πιθανότατα και χρήματα για καινούριο κοντάκι στα μέτρα μου καθώς και σε άλλο εξοπλισμό δεν θέλω να είναι ακριβό.

Από τα ποιο καλά επώνυμα ευρωπαικά δεν βρήκα κάτι καταρχήν να είναι δισκάνδαλο και να μην ξεφεύγει σε τιμή.
Το μόνο που βρίσκω να πληρεί όλα τα κριτήρια μου είναι το ταπεινό baikal mp27em το οποίο δεν με χαλάει καθόλου μιας και έχω ήδη baikal στην κατοχή μου και ξέρω τι αγοράζω. Στα συν ότι έχει και αυτόματους εξολκείς που απενεργοποιούνται κιόλας σε περίπτωση που παρουσιάσουν προβλήματα ή δυσλειτουργίες.

Οπότε εσείς που το έχετε στην κατοχή σας ποια είναι οι γνωμη σας για το Baikal mp27EM δισκάνδαλο ,αυτόματους εξολκείς και εναλλασόμενα τσοκ ;
Αφου εχεις μπαικαλ και τα ξερεις που κολας ; Εγω το εχω απο το 2007 και ειναι το κυριως τουφεκι μου κυνηγαω τα παντα ,τσιχλες ,παπιες ,μπεκατσες,λαγο,γουρουνι χωρις κανενα προβλημα εκτος απο την αρχη , εχω το mp27 1c nikel στην αρχη που σου λεω αν αλλαζα με τον επιλογεα κανη μου εριχνε και τις δυο κανες πηγα στο μαγαζι που το αγορασα και με λιγο λιμαρισμα εστρωσε απο τοτε δεν εχει κανει κιχ, και εχω ριξει πολλα φυσιγγια ,συν οτι επηδη φτιαχνω δικα μου φυσιγγια εχω ριξει στις δοκιμες μου πολλα στα ορια ασφαλειας !!! Μπορει και πανω απο τα ορια ,και με δυο αφτερ μαρκετ τσοκ το μεταμορφωνεις απο θεμα κατανομης- σηγγεντρωσης , εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους θελουν να αγορασουν ποζε το μονο "κακο" ειναι οτι το πηρες το παντρευτικες γιατι δεν προκειται να το πουλεισεις σε καλη τιμη οτι παρεμβασεις και να εχεις κανει
 
Γεια σας παιδιά.
Όπως συστήθηκα και στο αντίστοιχο θέμα κυνηγούσα για 10 περίπου χρόνια με ένα baikal ij58 με απλούς εξολκείς δισκάνδαλο με σταθερά * και *** τσοκ 18,2 στα 650bar. Από το παλιό baikal είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μιας και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και με εξυπηρετούσε αρκετά καλά κάτω στον λαγό τον οποίο κυνηγούσα κυρίως.
Πλέον όμως σκέφτομαι να αγοράσω κάτι το οποίο να μπορεί να ρήξει κυρίως μεγαλύτερο εύρος φυσιγγίων όπως πχ. και μονόβολα και με παραπάνω πιέσεις αν χρειαστεί μιας και τα θηράματα και τα κυνήγια θα αλλάξουν.
Επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει αρκετές ημιαυτόματες καραμπίνες δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ποτέ καμία περισσότερο από ότι ενα δίκαννο το οποίο θεωρώ ότι σου δίνει πολύ περισσότερες επιλογές και δυνατότητες να παίξεις με τσοκ και φυσσιγια στις διαφορετικές κάννες του καθώς και είναι και πιο αξιόπιστα .

Οπότε ψάχνω ένα όπλο γενικής χρήσης χωρίς να με περιορίζει κάπου σημαντικά οπωσδήποτε δίκαννο pose με 2 σκανδάλες ,εναλλασόμενα τσοκάκια , να μην είναι πολύ ελαφρύ ώστε να μην έχει μεγάλη ανάκρουση σε περίπτωση που χρειαστεί να ρίχνω και λίγο πιο βαριές γομώσεις, magnum κάννες (όχι πως θα ρίχνω magnum φυσίγγια αλλά το θέλω για τις παραπάνω αντοχές σε πιέσεις για να μην με περιορίζει) και επειδή θα δαπανηθούν πιθανότατα και χρήματα για καινούριο κοντάκι στα μέτρα μου καθώς και σε άλλο εξοπλισμό δεν θέλω να είναι ακριβό.

Από τα ποιο καλά επώνυμα ευρωπαικά δεν βρήκα κάτι καταρχήν να είναι δισκάνδαλο και να μην ξεφεύγει σε τιμή.
Το μόνο που βρίσκω να πληρεί όλα τα κριτήρια μου είναι το ταπεινό baikal mp27em το οποίο δεν με χαλάει καθόλου μιας και έχω ήδη baikal στην κατοχή μου και ξέρω τι αγοράζω. Στα συν ότι έχει και αυτόματους εξολκείς που απενεργοποιούνται κιόλας σε περίπτωση που παρουσιάσουν προβλήματα ή δυσλειτουργίες.

Οπότε εσείς που το έχετε στην κατοχή σας ποια είναι οι γνωμη σας για το Baikal mp27EM δισκάνδαλο ,αυτόματους εξολκείς και εναλλασόμενα τσοκ ;
Οντως επιλογες δεν εχεις ετσι οπως το θετεις και σιγουρα το IJ 27 ειναι οτι καλιτερο.............
Ομως εχουμε ενα θεματακι με τα μονοβολα.........Ως γνωστο οι καννες στα δικανα συγκλινουν στα 35-40μ ....οποτε καπου εκει τα μολυβια θα πανε εκει που πρεπει....μετα θα εχουν αποκληση απο τον στοχο.
Εκεινο που θελω να τονισω ειναι πως σε αυτην την χρηματικη κατηγορια αποφευγουμε τους αυτοματισμους....δηλ ενα Baikal διπλοσκανδαλο με απλους εξωλκεις ειναι οτι καλιτερο υπαρχει.........
Δεν νομιζω να ειναι σωστο να παρεις με αυτοματους και να τους απενεργοποιησεις......δωρον αδωρο......εχουν παρουσιασει προβληματα οι αυτοματοι.....
Τα τσοκακια βοηθανε την κατασταση αλλα σε βαζουν σε μπελαδες..........θα ψαχνεις συνεχως τι εφτεξε και δεν καρπωθηκες ενα θυραμα...θα αγωραζεις τσοκακια και τελικα θα δωσεις ενα σωρο λεφτα χωρις λογο....
Γενικα εχει πεσει πολυ διαφημηση με τα after market τσοκ και δεν νομιζω πως ανταποκρινωνται σε αυτα τα υπερογκα ποσα που ζητανε......
Για εμενα προσωπικα τα μονα χρηματα που αξιζει καποιος να δωσει(αν χρεισατει) ειναι να φερει το κοντακι στα μετρα του.!!!!
Ειχα χρονια baikal διπλοσκανδαλο με τσοκακια(μαμα)και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα στο κυνηγι.......κοντακι στα μετρα μου.....εκτιμηση αποστασης.....σωστη προσκοπευση.....σωστο τσοκ.....σωστο νουμερο φυσιγγιου........αυτα ειναι που πολλοι τα προσπερνανε και ψαχνουν τσοκακια για να λυσουν τα προβληματα......
Το 58αρι ειναι ενα απο τα πολυ καλα οπλα ....προσεξετο!!!!
 
Ίσως χρειαστεί να κάνεις παρεμβάσεις αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία... είναι καθαρά προσωπικό θέμα...κανένα τσοκ Ίσως.... για τους εξολκεις μην τρελαίνεσαι... κ αυτόματοι να είναι πάρτο.. το ότι κάποιοι βγάλαν πρόβλημα δεν σημαίνει ότι βγάζουν όλοι κ στο τέλος αν πάθει ζημιά το πολύ πολύ δεν θα σ πετάει τον καλυκα... δηλαδή Κλάιν... το μόνο που δεν μ αρέσει εμένα είναι ο επιλογεας στο μονοσκανδαλο.. σπρώχνεις την σκανδάλη μπροστά για να ρίξει την πάνω καννη αλλά για να αλλάξει καννη πρέπει να ανοίξεις το όπλο πάλι να βγάλεις την ασφάλεια γιατί είναι αυτόματη και μετά να ρίξεις
 
Ίσως χρειαστεί να κάνεις παρεμβάσεις αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία... είναι καθαρά προσωπικό θέμα...κανένα τσοκ Ίσως.... για τους εξολκεις μην τρελαίνεσαι... κ αυτόματοι να είναι πάρτο.. το ότι κάποιοι βγάλαν πρόβλημα δεν σημαίνει ότι βγάζουν όλοι κ στο τέλος αν πάθει ζημιά το πολύ πολύ δεν θα σ πετάει τον καλυκα... δηλαδή Κλάιν... το μόνο που δεν μ αρέσει εμένα είναι ο επιλογεας στο μονοσκανδαλο.. σπρώχνεις την σκανδάλη μπροστά για να ρίξει την πάνω καννη αλλά για να αλλάξει καννη πρέπει να ανοίξεις το όπλο πάλι να βγάλεις την ασφάλεια γιατί είναι αυτόματη και μετά να ρίξεις
Σας ευχαριστώ πολύ. Δισκανδαλο το θέλω μιας και έχω συνηθίσει από αυτό που έχω και το θεωρώ πιο εργονομικό. Τον μόνο αυτοματισμό που θα έχει είναι οι αυτόματοι εξολκεις που ξέρω ότι έχουν παρουσιάσει δυσλειτουργία αλλά είτε το πηγαίνω για διόρθωση στον Παπατσαρουχα είτε τους απενεργοποιω και τέλος τα προβλήματα. Ευτυχώς σου δίνει και αυτή την επιλογη οπότε δεν με ανησυχεί. Οσο για τα τσοκ σκέφτομαι να πάρω τα clarksons που διάβασα καλά σχόλια και έχουν την ίδια τιμή περιπου με τα original baikal. Θα το έπαιρνα χωρίς τσοκ αλλά επειδή το θέλω και για μονοβολα και στο manual γράφει ότι δεν επιτρέπεται παρά μόνο με 4 άστρα και πάνω το ίδιο και για ατσάλινα σκάγια. Οπότε αυτό είναι που κυρίως με προβληματίζει. Τώρα για την σύγκλιση των κανών και για την ευθυβολία στα μονοβολα δε νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ρε παιδιά. Αλλιώς δεν θα χρεισιμοποιουσαν καθόλου δίκανα ούτε σε σκοπευτήριο. Τουλαχιστον μια φορά που είχα ρήξει με το πλάγιο πήγε εκεί που σημάδευα οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα. Στην τελική ας μην το πετύχω το αγριογούρουνο. Θα γλυτώσω το κουβαλημα του. Χαχα βέβαια δεν είναι αυτός ο σκοπός πλάκα κάνω.
 
Καλημέρα φίλοι μου...
Σήμερα λόγω ότι είχα να καθαρίσω καιρό την κανη τις baikal mp155 και βρήκα την ευκαιρία... Τεσπά... Την καθάρισα με κάτι μαλακό πρώτα μέσα κ μετά τις έβαλα λαδάκι.. την άφησα 5-10' όταν την καθάρισα με τον ορίχαλκο και επειδή την είχα καιρό όπως είχα επισημάνει την έτριψα λίγο πολύ... Όταν τελείωσα είδα κάτι ασημί μικρά κομμάτακια κ στο πανί αλλά και στο πάνω μερος της κανης και επεθεσα πως θα είναι από το μέσα της κάνης...

Όποιος ξέρει και μπορεί ας μου απαντήσει..

Λόγω του ότι είμαι νέος κυνηγός μου αρέσει να μάθω κάποια πράγματα κ τα ρωτάω...
Πάντως η baikal mp155 σαν όπλο είναι θηρίο.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα φίλοι μου...
Σήμερα λόγω ότι είχα να καθαρίσω καιρό την κανη τις baikal mp155 και βρήκα την ευκαιρία... Τεσπά... Την καθάρισα με κάτι μαλακό πρώτα μέσα κ μετά τις έβαλα λαδάκι.. την άφησα 5-10' όταν την καθάρισα με τον ορίχαλκο και επειδή την είχα καιρό όπως είχα επισημάνει την έτριψα λίγο πολύ... Όταν τελείωσα είδα κάτι ασημί μικρά κομμάτακια κ στο πανί αλλά και στο πάνω μερος της κανης και επεθεσα πως θα είναι από το μέσα της κάνης...

Όποιος ξέρει και μπορεί ας μου απαντήσει..

Λόγω του ότι είμαι νέος κυνηγός μου αρέσει να μάθω κάποια πράγματα κ τα ρωτάω...
Πάντως η baikal mp155 σαν όπλο είναι θηρίο.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Κομματια του μολυβδου ειναι....συσσωματωνονται και σου γινονται ασημι....
 
Κομματια του μολυβδου ειναι....συσσωματωνονται και σου γινονται ασημι....
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου... Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει άλλη φορά γι'αυτό ρώτησα... Απλά ήταν κ μικρά αλλά κ μερικά ελάχιστα μεγάλα.. κ όταν τα επιασα το ένα ήταν λίγο σκληρό... Δεν νομίζω ο ορείχαλκος να εξησε την κανη κ να δημιουργήθηκε φθορά της κάνης?
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου... Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει άλλη φορά γι'αυτό ρώτησα... Απλά ήταν κ μικρά αλλά κ μερικά ελάχιστα μεγάλα.. κ όταν τα επιασα το ένα ήταν λίγο σκληρό... Δεν νομίζω ο ορείχαλκος να εξησε την κανη κ να δημιουργήθηκε φθορά της κάνης?
Οχι......απλα οταν ριχνεις πολλα φυσιγγια και την αφηνεις ακαθαριστη φτιαχνουν στρωμα τα καταλοιπα των σκαγιων κλπ
 
Οχι......απλα οταν ριχνεις πολλα φυσιγγια και την αφηνεις ακαθαριστη φτιαχνουν στρωμα τα καταλοιπα των σκαγιων κλπ
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου... Να είσαι πάντα καλά! απο την τελευταία φορά που την καθάρισα πολλά πολλά φυσίγγια δεν είχα ρίξει αλλά έριχνα καμιά φορά.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου... Να είσαι πάντα καλά!
Τιποτα φιλε......καθαρισε την καλα......και αν θες να την πας ενα βημα παρα περα.....αγορασε brasso και περασε την με ενα πανι νοτισμενο.....περα δωθε.....θα καθαρισει και αυτα που δεν βλεπεις
 
Τιποτα φιλε......καθαρισε την καλα......και αν θες να την πας ενα βημα παρα περα.....αγορασε brasso και περασε την με ενα πανι νοτισμενο.....περα δωθε.....θα καθαρισει και αυτα που δεν βλεπεις
Οκ φίλε μου... Το έχω ακουστά το brasso... Κ από τι έχω ακούσει κάνει πολύ καλή δουλειά. Να είσαι καλά, θα προσπαθήσω οτιδήποτε έχει σχέση με αυτό το θέμα και περί κυνηγίου να το πάω όσο πιο μακριά γίνεται... Ρωτόντας και μαθαίνοντας! Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Οκ φίλε μου... Το έχω ακουστά το brasso... Κ από τι έχω ακούσει κάνει πολύ καλή δουλειά. Να είσαι καλά, θα προσπαθήσω οτιδήποτε έχει σχέση με αυτό το θέμα και περί κυνηγίου να το πάω όσο πιο μακριά γίνεται... Ρωτόντας και μαθαίνοντας! Σας ευχαριστώ πολύ!
Απόστολε, δεν ξέρω αν είναι καινούργιο το όπλο,της έχεις βγάλει τη σκανδαλοθηκη να τη καθαρίσεις εκεί μεσα; Όταν την πήρα είχε μπόλικα ρινίσματα σιδήρου από το εργοστάσιο....
 
Απόστολε, δεν ξέρω αν είναι καινούργιο το όπλο,της έχεις βγάλει τη σκανδαλοθηκη να τη καθαρίσεις εκεί μεσα; Όταν την πήρα είχε μπόλικα ρινίσματα σιδήρου από το εργοστάσιο....
Καινούργιο πήρα το όπλο την άνοιξη.το περιποιούμαι... Προσπαθώ να το έχω όσο καλύτερα συντηρημένο. Όταν το πήρα γενικά το έκανα έναν ολικό καθαρισμό λόγω του ότι είχε εργοστασιακά λάδια. Την σκανδαλοθηκη την καθαρίσα οσο μπορούσα δεν θυμάμαι όμως αν την άνοιξα... Αλλά το είχα καθαρίσει κ άλλες φορές δεν είχα δει από τι θυμάμαι τέτοια κομματάκια. Πάντως σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Καινούργιο πήρα το όπλο την άνοιξη.το περιποιούμαι... Προσπαθώ να το έχω όσο καλύτερα συντηρημένο. Όταν το πήρα γενικά το έκανα έναν ολικό καθαρισμό λόγω του ότι είχε εργοστασιακά λάδια. Την σκανδαλοθηκη την καθαρίσα οσο μπορούσα δεν θυμάμαι όμως αν την άνοιξα... Αλλά το είχα καθαρίσει κ άλλες φορές δεν είχα δει από τι θυμάμαι τέτοια κομματάκια. Πάντως σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Εμένα βγάλει τέτοια κομμάτια άμα ρίξω πολλά μονοβολα
 
Back
Top