Baikal Team

Παίδες ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Ολες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες.

Θα ψαχτώ και με τον φίλο τον Δημήτρη τον Χατζηνάκο και θα δούμε. Επίσης σήμερα το πρωΐ που άκουγα "πρωϊνές ιχνηλασίες" έθεσα το θέμα στον Μηνά τον Ιορδάνογλου ο οποίος έχει πολύ μεράκι τα ΤΟΖ34 και μου είπε να τον πάρω το πρωΐ της Δευτέρας τηλέφωνο να μου πει που θα βρω ελατήρια .

Υπομονή, ότι μου πει θα το μάθετε.
Τελικά ο κος Μηνάς ο Ιορδάνογλου είχε κάποια ελατήρια εφεδρικά για προσωπική του χρήση και θα μου στείλει δύο για να σωθεί το οπλάκι. Οταν τα πάρω και τα δοκιμάσω θα ενημερώσω.

Κι αυτός όμως μου είπε ότι αυτά τα ελατήρια αν δεν σπάσουν δεν "πέφτουν" . Παρ' όλα αυτά η μακροχρόνια αποθήκευση του όπλου οπλισμένου δεν αποκλείεται να φταίει για την εξασθένιση των ελατηρίων. Μπορώ βέβαια να βγάλω τα ελατήρια από το άλλο ΤΟΖ που έχω, που τουφεκάει κανονικά, για να δοκιμάσω αλλά είπαμε να επισκευάσουμε το ένα όχι να χαλάσουμε και τα δύο .think. .
 
Προς τους αγαπητούς Baikalάκηδες
Ερώτηση κρίσης :
Αξίζει το κόπο η αντικατάσταση ενός SP 27em 1c (6 ετών) με ένα καινούργιο mp155 PVC ;
Όλες οι απόψεις σεβαστές και χρήσιμες.
Είναι ανάλογα τι θές, δίκανο ή καραμπίνα......
Ξεκαθάρισε αυτό πρωτα γιατί αν το αντικαταστήσεις και παρεις καραμπινα, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα θες παλι ένα δικανακι!
Όσο αφορά την 155, την είχα και δεν είχα κανένα παραπονο!
 
Τελικά ο κος Μηνάς ο Ιορδάνογλου είχε κάποια ελατήρια εφεδρικά για προσωπική του χρήση και θα μου στείλει δύο για να σωθεί το οπλάκι. Οταν τα πάρω και τα δοκιμάσω θα ενημερώσω.

Κι αυτός όμως μου είπε ότι αυτά τα ελατήρια αν δεν σπάσουν δεν "πέφτουν" . Παρ' όλα αυτά η μακροχρόνια αποθήκευση του όπλου οπλισμένου δεν αποκλείεται να φταίει για την εξασθένιση των ελατηρίων. Μπορώ βέβαια να βγάλω τα ελατήρια από το άλλο ΤΟΖ που έχω, που τουφεκάει κανονικά, για να δοκιμάσω αλλά είπαμε να επισκευάσουμε το ένα όχι να χαλάσουμε και τα δύο .think. .
Μήπως έχει πηγμενα λάδια και χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα με βενζίνη;
 
Είναι ανάλογα τι θές, δίκανο ή καραμπίνα......
Ξεκαθάρισε αυτό πρωτα γιατί αν το αντικαταστήσεις και παρεις καραμπινα, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα θες παλι ένα δικανακι!
Όσο αφορά την 155, την είχα και δεν είχα κανένα παραπονο!
Στα 40τόσα χρόνια που κυνηγάω έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές sp και 2 καραμπίνα. Τα βολεύτηκα εξ΄ίσου. Τα λατρεμένα μου πλάγια πάλι όχι.
 
Μήπως έχει πηγμενα λάδια και χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα με βενζίνη;
Παναγιώτη το καθάρισα πολύ προσεκτικά. Ο μηχανισμός της σκανδάλης είναι καθρέφτης. Κάτι άλλο πρέπει να είναι αν δεν είναι τα ελατήρια. Οταν βγάλω άκρη θα ενημερώσω.
 
Στα 40τόσα χρόνια που κυνηγάω έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές sp και 2 καραμπίνα. Τα βολεύτηκα εξ΄ίσου. Τα λατρεμένα μου πλάγια πάλι όχι.
Λογικό είναι αυτό..
Τόσα χρόνια έχεις συνηθίσει να βλέπεις μια κάννη...

Όσο για την τελευταία φράση την έχω ακουσει κ άλλες φορές για αυτό το όπλο...

Και είναι ότι χειρότερο να λατρεύεις το οτιδηποτε κ εκείνο να μην μπορεί να στο ανταποδώσει.........
 
Λογικό είναι αυτό..
Τόσα χρόνια έχεις συνηθίσει να βλέπεις μια κάννη...

Όσο για την τελευταία φράση την έχω ακουσει κ άλλες φορές για αυτό το όπλο...

Και είναι ότι χειρότερο να λατρεύεις το οτιδηποτε κ εκείνο να μην μπορεί να στο ανταποδώσει.........
Προσπάθησα εκβιαστικά να συνηθίσω το πλάγιο. Έφτιαξα κοντάκια, άλλαξα τσοκ, άλλαξα φυσίγγια, αλλά τίποτα. Το σκορ μου ήταν το 1/3 των άλλων. Όταν έπαιρνα πουλί με το πλάγιο άνοιγα σαμπάνια!....
 
Εκεί που κινούνται οι βελόνες
Α καλή ιδέα για να δούμε κι εκεί. Δύο βίδες είναι και βγαίνει ο καθρέφτης. Μου έβαλες ιδέα τώρα γιατί ο παππούς που το είχε το είχε περάσει με ένα βερνίκι για ξύλα και έκανε την δουλειά χωρίς να ξεχωρίσει ξύλα από μέταλλα. Εγω φυσικά το έκανα μπιμπελό, αλλά όπως του ξέφυγε βερνίκι στις συναρμογές μπορεί και να του ξέφυγε κι αλλού.
 
Last edited:
Α καλή ιδέα για να δούμε κι εκεί. Δύο βίδες είναι και βγαίνει ο καθρέφτης. Μου έβαλες ιδέα τώρα γιατί ο παππούς που το είχε το είχε περάσει με ένα βερνίκι για ξύλα και έκανε την δουλειά χωρίς να ξεχωρίσει ξύλα από μέταλλα. Εγω φυσικά το έκανα μπιμπελό, αλλά όπως του ξέφυγε βερνίκι στις συναρμογές μπορεί και να του ξέφυγε κι αλλού.
Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ, αλλά πρόλαβε ο Παναγιώτης. Η ιδέα ότι έχουν θέμα τα ελατήρια δε με πείθει, καλά σου το είπε κι ο Ιορδάνογλου. Πιο πιθανό θεωρώ να υπάρχει κάτι που φρενάρει τις βελόνες (κάποια βρωμιά, όπως πηγμένα λάδια, με σκόνη, κάπνα κλπ.). Ψάξε πρώτα σε αυτά τα σημεία, και αν δε λυθεί το πρόβλημα, ψάχνεις για άλλες αιτίες ...
 
Απλά επειδή δεν έχουνε σπάσει σκέφτομαι μήπως υπάρχει τρόπος να σωθούν. Πχ να γίνει κάποια βαφή μετάλλου, εννοώ θέρμανση μέχρι κοκκίνισμα και εμβάπτιση σε υγρό - λάδι, νερό ή κάτι τέτοιο-.
Ξέρω ότι έτσι αυξάνεται η σκληρότητα του μετάλλου
αλλά δεν θυμάμαι τι γίνεται με τις άλλες μηχανικές του ιδιότητες, αντοχή σε θλίψη , εφελκυσμό κλπ. , πέρασε καιρός που τα κάμναμε αυτά στο πανεπιστήμιο και δεν τα θυμάμαι ... άσε που τα βιβλία μου τα έκανε η γυναίκα μου δωρεά σε κάποιες βιβλιοθήκες γιατί πιάνανε χώρο .hair. .
Αν το κάμεις αυτό, τα 2 ελατήρια θα ... γίνουν 4 !!! .sarcastic. Μόλις πάνε να συμπιεστούν θα σπάσουν!
Πράγματι με αυτό τον τρόπο αυξάνεται η σκληρότητα του (ανθρακούχου) ατσαλιού, αλλά χάνει εντελώς την ελαστικότητα του. Γίνεται εύθραυστο (κάπως σαν γυαλί). Γι' αυτό ακολουθεί και δεύτερο στάδιο, η λεγόμενη επαναφορά. Δηλαδή το θερμαίνουν πάλι, αλλά σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία (δεν θυμάμαι πόση και για πόση ώρα ... ) και μετά το αφήνουν να επανέλθει αργά-αργά στη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Έτσι αποκτά ξανά την ελαστικότητα και τη σκληρότητα που χρειάζεται για τη χρήση που προορίζεται.
 
Αν το κάμεις αυτό, τα 2 ελατήρια θα ... γίνουν 4 !!! .sarcastic. Μόλις πάνε να συμπιεστούν θα σπάσουν!
Πράγματι με αυτό τον τρόπο αυξάνεται η σκληρότητα του (ανθρακούχου) ατσαλιού, αλλά χάνει εντελώς την ελαστικότητα του. Γίνεται εύθραυστο (κάπως σαν γυαλί). Γι' αυτό ακολουθεί και δεύτερο στάδιο, η λεγόμενη επαναφορά. Δηλαδή το θερμαίνουν πάλι, αλλά σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία (δεν θυμάμαι πόση και για πόση ώρα ... ) και μετά το αφήνουν να επανέλθει αργά-αργά στη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Έτσι αποκτά ξανά την ελαστικότητα και τη σκληρότητα που χρειάζεται για τη χρήση που προορίζεται.
Το δικό μου τοζ 34 το 90" το ειχα παρει, γράφει 65 MPa κ 18,5 αυλό, πανω κάνη 1,0 κάτω 0,6
Μου είχε σπάσει το ελατήριο κ πηρα έναν οπλουργο να ψάξει κ δεν έβρισκε, εφτιαξα μόνος μου από ελατήριο που συγκρατεί σιαγωνες φορτηγού, το ίσιο κομμάτι, πολυ σκληρο κ το έβαλα με πολυ ζόρι, μετά από 5,6 κυνήγια μαλακωσε αλλά συνέχισε να τα σκάει, περνοντας από ένα τοπικό κυνηγομαγοζο ρώτησα κ είχε ένα ζευγάρι ( τυχερός ήμουν) κ το αλαξα!
 
Μ
Καλησπεριζω το team. Υπάρχει κάποιος που να έχει στην κατοχή του Baikal ποζε ή πλάγιο σε cal 36; Έχει καιρό τώρα που με τρώει να πάρω ένα από τα δύο άλλα ποτέ δεν έχω δει από κοντά και θα ήθελα λίγες πληροφορίες
Ποζέ με μια κάνη σου κάνει;
 
Όπως λένε και στα αστυνομικά ρεπορτάζ "μονοκανη καραμπίνα"; .sarcastic.
Απλά σκέφτομαι ότι το 36αρι δίκαννο κοστίζει σε σχέση με το μονόκανο.
δοκιμασε το μονόκανο θα έλεγα (ξέρω που είναι ένα Baikal σαν καινούργιο πολύ φτηνό) και αν δεις ότι το 36αρι σου κάνει τότε χτυπά ένα δίκανο.
Κουβεντα κάνουμε...
 
Απλά σκέφτομαι ότι το 36αρι δίκαννο κοστίζει σε σχέση με το μονόκανο.
δοκιμασε το μονόκανο θα έλεγα (ξέρω που είναι ένα Baikal σαν καινούργιο πολύ φτηνό) και αν δεις ότι το 36αρι σου κάνει τότε χτυπά ένα δίκανο.
Κουβεντα κάνουμε...
είχα μονοκανο. Boito. Όταν λες φθηνό, πόσο φθηνό;
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από Baikal mp27em1c μονοσκάνδαλο με επιλογέα και αυτόματους εξολκείς; Τα προηγούμενα, αλλά και γενικότερα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα για τους αυτοματισμούς αυτούς (σκανδάλη και εξολκείς). Θα δουλεύουν κανονικά ή θα με αφήσουν και τα φτιάχνει οπλουργός σε σημείο να μην με απασχολήσουν ξανά ή θα επαναλαμβάνεται το όποιο πρόβλημα. Ρωτάω πάντοτε για τον γενικό κανόνα και όχι για εξαιρετικές περιπτώσεις!
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από Baikal mp27em1c μονοσκάνδαλο με επιλογέα και αυτόματους εξολκείς; Τα προηγούμενα, αλλά και γενικότερα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα για τους αυτοματισμούς αυτούς (σκανδάλη και εξολκείς). Θα δουλεύουν κανονικά ή θα με αφήσουν και τα φτιάχνει οπλουργός σε σημείο να μην με απασχολήσουν ξανά ή θα επαναλαμβάνεται το όποιο πρόβλημα. Ρωτάω πάντοτε για τον γενικό κανόνα και όχι για εξαιρετικές περιπτώσεις!
Παρε καλητερα με απλους εξολκεις δυσκανδαλο
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Έχει κανείς εμπειρία από Baikal mp27em1c μονοσκάνδαλο με επιλογέα και αυτόματους εξολκείς; Τα προηγούμενα, αλλά και γενικότερα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα για τους αυτοματισμούς αυτούς (σκανδάλη και εξολκείς). Θα δουλεύουν κανονικά ή θα με αφήσουν και τα φτιάχνει οπλουργός σε σημείο να μην με απασχολήσουν ξανά ή θα επαναλαμβάνεται το όποιο πρόβλημα. Ρωτάω πάντοτε για τον γενικό κανόνα και όχι για εξαιρετικές περιπτώσεις!
Καλησπέρα συνονόματε,
Χρησιμοποιώ αυτό ακριβώς αυτό το μοντέλο 6 χρόνια. Σχεδόν ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Λέω σχεδόν διότι 2-3 φορές, στα χίλια φυσίγγια που έχω ρίξει ως τώρα, όταν έριχνα πρώτα τη πάνω κάνη και το άνοιγα για να γεμίσω, ο αυτόματος εξολκέας μου πέταγε και το κάτω άρρηχτο. Αυτό έχει να μου ξανασυμβεί πολύ καιρό τώρα.
Όταν το γύριζα στους απλούς εξολκείς φυσικά δεν είχε πρόβλημα.
Με τη σκανδάλη ποτέ τίποτα.
Ωστόσο, αν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, σκέπτομαι να το ανταλλάξω με καραμπίνα γιατί έχω πρόβλημα με τον ώμο μου και πρέπει να μειώσω την ανάκρουση.
 
Back
Top