Baikal Team

Όταν μπαίνεις στο φόρουμ από τη δουλειά, στα κλεφτά και βιαστικά ... κάπου θα την κάνεις γκάφα !! :(.yel.
Το σωστό είναι ότι με 18,5 αυλό τα τσοκ βγαίνουν 11/10 και 9,5/10 δηλαδή XtraFull και Full ...
Επειδή, ούτως ή άλλως, η διαφορά τσοκαρίσματος των δυο καννών είναι πολύ μικρή, που σημαίνει ότι το συγκεκριμένο όπλο εκ κατασκευής προοριζόταν για κυνήγια με κυρίως μακρινές βολές, κι επειδή απ'ότι έχω ακούσει ο αυλός 18,5 συνηθιζόταν στα ΤΟΖ ... θεωρώ πολύ πιθανό αυτό το ενδεχόμενο (18,5 - XF & F) και στο συγκεκριμένο όπλο ...
.shake hands.
 
Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο @ΣΤΕΛΙΟΣ και πριν κανεις ζουμ στη φωτογραφία 1-2 φαίνεται!
Οντως Αρη χωρίς ζουμ είναι εμφανές το 2. Αν κάνεις ζουμ η "ουρα" στην άκρη του οριζόντιου σκέλους του 2 σε παρασέρνει στο 4 .

Πάντως κι εγώ τώρα συμφωνώ με τα άλλα παιδιά ότι ο αυλός είναι 18,4 και τα τσοκ 1 και 2. .shake hands.
 
Ηρακλή βλέπω που παντα διαλέγεις έντονα χρώματα κόκκινο, πορτοκαλι στα πελματα, είναι κατι που το ζηταει ο πελατης η είναι δική σου προτίμηση?
Νομίζω πως ένα πιο σκουρο χρώμα πχ καφέ θα έδενε καλυτερα με αυτά τα ξυλα!
Tασο επιθυμια του κατοχου ειναι.......εμενα προσωπικα μου αρεσει το πορτοκαλι οπως σε πολλα οπλα κυριως αγγλικα......
 
Σήμερα έκανα τα τεστ με το "καινούριο" ΤΟΖ34. Υπήρχαν ευχάριστα κι δυσάρεστα.

Τα ευχάριστα είναι ότι το κοντάκι μου κάθεται πολύ καλά και βλέπει κέντρο. Επίσης και τα τσοκ στα 35μ. δίνουν πολύ καλές κατανομές. Στις φωτογραφίες είναι το Churchill test και οι δύο δοκιμές στα τσοκ μόνο που στην πρώτη σκανδάλη είναι σχεδόν η μισή γιατί έμεινα απο χαρτόνι.

Το δυσάρεστο είναι ότι ενώ τα σκοπευτικά τα φυσίγγια το όπλο τα έπαιξε όλα σε δύο Lambro μπλε no 5 που τα πήρα για να δοκιμάσω τις κατανομές στα τσοκ είχα αφλογιστίες. Γι αυτό και τα τσοκ τα δοκίμασα με σκοπευτικά NSI skeet. Τα Lambro βλέπεις έχουν άλλο καψύλλιο το μέταλλο του οποίου ήταν αρκετά σκληρό για τα εξασθενημένα ελατήρια του ΤΟΖ. Λέω τώρα ... δηλαδή ότι πιθανότατα να φταίνε τα ελατήρια, που είναι σε σχήμα U, γιατί οι βελόνες δεν φαίνονται ταλαιπωρημένες. Είπαμε το όπλο είναι σχεδόν καινούριο. Υποθέτω οτι όλα αυτά τα χρόνια που ήταν στην ντουλάπα θα ήταν οπλισμένο οπότε τα ελατήρια εξασθένησαν.

Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω τέτοια ελατήρια;

ΥΓ: Τα χαρτόνια ήταν δυο 80Χ70 . Το ένα το έκοψα στην μέση. Ετσι το Churchill test και η 1η σκανδάλη εγιναν σε 40Χ70. Επίσης εσκεμμένα τουφέκισα λίγο χαμηλά γιατί τα στήριξα τα χαρτόνια με το κάτω μέρος τους σε έναν κορμό δέντρου και στο επάνω μέρος δεν τερμάτιζαν τα σκάγια. Στο Churchill test μία από τις 6 έφυγε λίγο κάτω αριστερά. ΤΟΖ34 CHURCHILL TEST.jpgΤΟΖ34 2η ΣΚΑΝΔΑΛΗ.jpgΤΟΖ34 1η ΣΚΑΝΔΑΛΗ.jpg
 
Αν έχεις κρατήσει τα "χτυπημενα" Lambro μπλε δεν έχεις παρά να τα δοκιμάσεις κ σε αλλο όπλο για να βεβαιωθεις...
Δοκίμασε να ρίξεις κ "καινουργια" lambro μπλε με το όπλο που δεν στα "εσκασε" για σιγουριά...
Αν όντως έμεινε για χρόνια με οπλισμένες σφυρες τότε πιθανόν ειναι να φταίει αυτό..
 
Δύσκολα να βρεθούν.Για τόρνο σε βλέπω.
Κι όμως ρε Χρήστο κάπου σε ένα forum πολύ παλιά, έκανα ερώτηση για ανταλλακτικά του ΤΟΖ και συγκεκριμένα για ελατήρια και κάποιος μου είχε πει επί λέξει " αν ποτέ χρειαστείς έχω τα πάντα και όσα θέλεις" .
Μπορεί να είναι και στο e-artemis μπορεί κι εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω ρε φίλε.
 
Κι όμως ρε Χρήστο κάπου σε ένα forum πολύ παλιά, έκανα ερώτηση για ανταλλακτικά του ΤΟΖ και συγκεκριμένα για ελατήρια και κάποιος μου είχε πει επί λέξει " αν ποτέ χρειαστείς έχω τα πάντα και όσα θέλεις" .
Μπορεί να είναι και στο e-artemis μπορεί κι εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω ρε φίλε.
Ο Βαγγέλης οπλουργος της ΚΑΛΚΟ που τα έφερνε μπορεί να έχει ανταλλακτικά.
 
Κι όμως ρε Χρήστο κάπου σε ένα forum πολύ παλιά, έκανα ερώτηση για ανταλλακτικά του ΤΟΖ και συγκεκριμένα για ελατήρια και κάποιος μου είχε πει επί λέξει " αν ποτέ χρειαστείς έχω τα πάντα και όσα θέλεις" .
Μπορεί να είναι και στο e-artemis μπορεί κι εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω ρε φίλε.
https://krechet.lg.ua/en/boek-toz-34-s-pruzhinoy-komplekt/

Ριξε ενα email μπορει να σου βρουν
 
Δύσκολα να βρεθούν.Για τόρνο σε βλέπω.
Υπάρχουν βιοτεχνίες που κατασκευάζουν στην κυριολεξία οποιοδήποτε ελατήριο αν τους δωθεί το δείγμα.. Αλλά δεν ξέρω αν σε υποχρεωνουν να παρεις καποια ποσοτητα....
 
Κι όμως ρε Χρήστο κάπου σε ένα forum πολύ παλιά, έκανα ερώτηση για ανταλλακτικά του ΤΟΖ και συγκεκριμένα για ελατήρια και κάποιος μου είχε πει επί λέξει " αν ποτέ χρειαστείς έχω τα πάντα και όσα θέλεις" .
Μπορεί να είναι και στο e-artemis μπορεί κι εδώ μέσα αλλά δεν μπορώ να το βρω ρε φίλε.
Αν δεν βρεις έτοιμο ανταλλακτικό πάρε ένα τηλέφωνο και εδώ https://www.elatiria.gr
 
Αν δεν βρεις έτοιμο ανταλλακτικό πάρε ένα τηλέφωνο και εδώ https://www.elatiria.gr
Το ΤΟΖ δεν εχει ελατηρια σπιραλ αλλα συρμα τυπου V κατα καποιο τροπο....οποτε δεν ξερω αν ο Μωυσιαδης κατσει να βγαλει τετειου τυπου συρματα και μαλιστα δυο μονο κομματια......παντως ειναι ευκολο σε εναν οπλουργο να γινουν.
 
Το ΤΟΖ δεν εχει ελατηρια σπιραλ αλλα συρμα τυπου V κατα καποιο τροπο....οποτε δεν ξερω αν ο Μωυσιαδης κατσει να βγαλει τετειου τυπου συρματα και μαλιστα δυο μονο κομματια......παντως ειναι ευκολο σε εναν οπλουργο να γινουν.
Οι περισσότερες εταιρείες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας δίνουν στους πελάτες τους δωρεάν λεπτά ομιλίας προς όλους. Δεν χάνει τίποτα να ρωτήσει
 
Παίδες ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Ολες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες.

Θα ψαχτώ και με τον φίλο τον Δημήτρη τον Χατζηνάκο και θα δούμε. Επίσης σήμερα το πρωΐ που άκουγα "πρωϊνές ιχνηλασίες" έθεσα το θέμα στον Μηνά τον Ιορδάνογλου ο οποίος έχει πολύ μεράκι τα ΤΟΖ34 και μου είπε να τον πάρω το πρωΐ της Δευτέρας τηλέφωνο να μου πει που θα βρω ελατήρια .

Υπομονή, ότι μου πει θα το μάθετε.
 
Σήμερα έκανα τα τεστ με το "καινούριο" ΤΟΖ34. Υπήρχαν ευχάριστα κι δυσάρεστα.

Τα ευχάριστα είναι ότι το κοντάκι μου κάθεται πολύ καλά και βλέπει κέντρο. Επίσης και τα τσοκ στα 35μ. δίνουν πολύ καλές κατανομές. Στις φωτογραφίες είναι το Churchill test και οι δύο δοκιμές στα τσοκ μόνο που στην πρώτη σκανδάλη είναι σχεδόν η μισή γιατί έμεινα απο χαρτόνι.

Το δυσάρεστο είναι ότι ενώ τα σκοπευτικά τα φυσίγγια το όπλο τα έπαιξε όλα σε δύο Lambro μπλε no 5 που τα πήρα για να δοκιμάσω τις κατανομές στα τσοκ είχα αφλογιστίες. Γι αυτό και τα τσοκ τα δοκίμασα με σκοπευτικά NSI skeet. Τα Lambro βλέπεις έχουν άλλο καψύλλιο το μέταλλο του οποίου ήταν αρκετά σκληρό για τα εξασθενημένα ελατήρια του ΤΟΖ. Λέω τώρα ... δηλαδή ότι πιθανότατα να φταίνε τα ελατήρια, που είναι σε σχήμα U, γιατί οι βελόνες δεν φαίνονται ταλαιπωρημένες. Είπαμε το όπλο είναι σχεδόν καινούριο. Υποθέτω οτι όλα αυτά τα χρόνια που ήταν στην ντουλάπα θα ήταν οπλισμένο οπότε τα ελατήρια εξασθένησαν.

Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω τέτοια ελατήρια;

ΥΓ: Τα χαρτόνια ήταν δυο 80Χ70 . Το ένα το έκοψα στην μέση. Ετσι το Churchill test και η 1η σκανδάλη εγιναν σε 40Χ70. Επίσης εσκεμμένα τουφέκισα λίγο χαμηλά γιατί τα στήριξα τα χαρτόνια με το κάτω μέρος τους σε έναν κορμό δέντρου και στο επάνω μέρος δεν τερμάτιζαν τα σκάγια. Στο Churchill test μία από τις 6 έφυγε λίγο κάτω αριστερά. View attachment 23454View attachment 23455View attachment 23458
Μήτσο, πόσο παλιά είναι τα Lambro ;;; Μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες, διότι εδώ και κάπου 20 χρόνια (ίσως και παραπάνω) Lambro και NSI χρησιμοποιούν τα ίδια καψούλια (NSI πρώην Martignoni, είτε το 688 είτε το 686, που δεν έχουν διαφορά στη σκληρότητα του μετάλλου).
Επίσης θεωρώ εντελώς απίθανο να φταίνε τα ελατήρια ... Επί 15 χρόνια που έχω το SKB, που έχει επίσης ελατήρια σχήματος U, είναι με τις σφύρες μόνιμα οπλισμένες (εκτός από τη στιγμή που πυροβολεί) ... και δεν έχουν εξασθενήσει τα ελατήρια ούτε κατ' ελάχιστον !!!
 
Μήτσο, πόσο παλιά είναι τα Lambro ;;; Μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες, διότι εδώ και κάπου 20 χρόνια (ίσως και παραπάνω) Lambro και NSI χρησιμοποιούν τα ίδια καψούλια (NSI πρώην Martignoni, είτε το 688 είτε το 686, που δεν έχουν διαφορά στη σκληρότητα του μετάλλου).
Επίσης θεωρώ εντελώς απίθανο να φταίνε τα ελατήρια ... Επί 15 χρόνια που έχω το SKB, που έχει επίσης ελατήρια σχήματος U, είναι με τις σφύρες μόνιμα οπλισμένες (εκτός από τη στιγμή που πυροβολεί) ... και δεν έχουν εξασθενήσει τα ελατήρια ούτε κατ' ελάχιστον !!!
Εχουν διαφορετικο τυπου ελατηρια V.......στο ΤΟΖ ειναι απο χοντρο συρμα.
 
Μήτσο, πόσο παλιά είναι τα Lambro ;;; Μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες, διότι εδώ και κάπου 20 χρόνια (ίσως και παραπάνω) Lambro και NSI χρησιμοποιούν τα ίδια καψούλια (NSI πρώην Martignoni, είτε το 688 είτε το 686, που δεν έχουν διαφορά στη σκληρότητα του μετάλλου).
Επίσης θεωρώ εντελώς απίθανο να φταίνε τα ελατήρια ... Επί 15 χρόνια που έχω το SKB, που έχει επίσης ελατήρια σχήματος U, είναι με τις σφύρες μόνιμα οπλισμένες (εκτός από τη στιγμή που πυροβολεί) ... και δεν έχουν εξασθενήσει τα ελατήρια ούτε κατ' ελάχιστον !!!
Στέλιο τα Lambro τα πήρα πριν δυό μήνες από ένα μαγαζί- γνωστό- της γειτονιάς στην Θεσσαλονίκη. Αυτός πόσο καιρό τα είχε δεν ξέρω. Πάντως έχεις δίκιο και τα δύο πρέπει να έχουν ίδια καψύλια, Δείτε εδώ την διαφορά στο σημείο που τα χτυπάνε οι βελόνες.
Αριστερά Lambro , δεξιά NSI skeet.
dyo kalikes.jpg
Εχθες τα έβγαλα τα "άνοιξα" και τα ξανάβαλα αλλά τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα. Μετά δεν έριχνε ούτε τα NSI. :mad:
Ο Ηρακλής έχει δίκιο τα ελατήρια είναι από χοντρό σύρμα. Είναι αυτά της φωτογραφίας που τα βρήκα στο
https://krechet.lg.ua/en/toz-34-pruzhiny-boevye-pravaya-levaya-45-47-komplekt-06150/ αλλά δεν τα έχουν διαθέσιμα.
elatiria.jpg
Απλά επειδή δεν έχουνε σπάσει σκέφτομαι μήπως υπάρχει τρόπος να σωθούν. Πχ να γίνει κάποια βαφή μετάλλου, εννοώ θέρμανση μέχρι κοκκίνισμα και εμβάπτιση σε υγρό - λάδι, νερό ή κάτι τέτοιο-.
Ξέρω ότι έτσι αυξάνεται η σκληρότητα του μετάλλου αλλά δεν θυμάμαι τι γίνεται με τις άλλες μηχανικές του ιδιότητες, αντοχή σε θλίψη , εφελκυσμό κλπ. , πέρασε καιρός που τα κάμναμε αυτά στο πανεπιστήμιο και δεν τα θυμάμαι ... άσε που τα βιβλία μου τα έκανε η γυναίκα μου δωρεά σε κάποιες βιβλιοθήκες γιατί πιάνανε χώρο .hair. .
 
Last edited:
Θείος μου είχε πρόσφατα πολύ άσχημο ατύχημα που τον καθιστά ανίκανο να ξαναχρησιμοποιησει το δεξί του χέρι.

Μετά τη γνωμάτευση των γιατρών με ειδοποίησε να παραλάβω ως χάρισμα (καθότι δεν έχει παιδιά ο ίδιος) το κάτωθι πλαγιοκανο δικανο baikal. Είναι πολύ τίμιο, σε πολύ καλή κατάσταση και όχι βαριά χρησιμοποιημένο όπλο. Έχω ρίξει πολλές φορές με αυτό παλιά που πήγαινα μαζί του στα πρόβατα για παρέα και δεν είχα εγώ όπλο και η αριστερή του full choke κάνη έχει κάψει πολλά κορακοειδή, λαγούς και αλεπούδες (ο θείος το είχε πάντα μαζί ως τσοπάνης για να καταπολεμά επιβλαβή ή να βαρά κανένα μεζέ αν πρόγκαγε από τα πρόβατα).

έστω και από σπόντα, στο club και εγω λοιπόν...
View attachment 23100View attachment 23101View attachment 23102
Καλορίζικο φίλος.
Κουκλί είναι!!!!!!!!!!
 
Στέλιο τα Lambro τα πήρα πριν δυό μήνες από ένα μαγαζί- γνωστό- της γειτονιάς στην Θεσσαλονίκη. Αυτός πόσο καιρό τα είχε δεν ξέρω. Πάντως έχεις δίκιο και τα δύο πρέπει να έχουν ίδια καψύλια, Δείτε εδώ την διαφορά στο σημείο που τα χτυπάνε οι βελόνες.
Αριστερά Lambro , δεξιά NSI skeet.
View attachment 23598
Εχθες τα έβγαλα τα "άνοιξα" και τα ξανάβαλα αλλά τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα. Μετά δεν έριχνε ούτε τα NSI. :mad:
Ο Ηρακλής έχει δίκιο τα ελατήρια είναι από χοντρό σύρμα. Είναι αυτά της φωτογραφίας που τα βρήκα στο
https://krechet.lg.ua/en/toz-34-pruzhiny-boevye-pravaya-levaya-45-47-komplekt-06150/ αλλά δεν τα έχουν διαθέσιμα.
View attachment 23599
Απλά επειδή δεν έχουνε σπάσει σκέφτομαι μήπως υπάρχει τρόπος να σωθούν. Πχ να γίνει κάποια βαφή μετάλλου, εννοώ θέρμανση μέχρι κοκκίνισμα και εμβάπτιση σε υγρό - λάδι, νερό ή κάτι τέτοιο-.κ
Ξέρω ότι έτσι αυξάνεται η σκληρότητα του μετάλλου αλλά δεν θυμάμαι τι γίνεται με τις άλλες μηχανικές του ιδιότητες, αντοχή σε θλίψη , εφελκυσμό κλπ. , πέρασε καιρός που τα κάμναμε αυτά στο πανεπιστήμιο και δεν τα θυμάμαι ... άσε που τα βιβλία μου τα έκανε η γυναίκα μου δωρεά σε κάποιες βιβλιοθήκες γιατί πιάνανε χώρο .hair. .
Σκληρυνση εχουν υποστει μια φορα κατα την κατασκευη τους δεν ξερω αν σηκωνει δευτερη νομιζω θα γινουν πολυ πιο μαλακα
 
Back
Top