Baikal Team

Αυτή σου κάνει;View attachment 23342
Δεν με κατάλαβες,ίσως δεν το διατύπωσα και καλά, όπως κοιτάς το εσωτερικό των καννών τράβηξε μια φωτογραφία στην κάτω κάννη από κάτω την εσοχή που πιάνει με την εξοχή στην βάση.
 
Last edited:
Καλορίζικο Δημήτρη!
Ήξερα ότι το 34R με μαυρη βάση ήταν 1-3 κ με την άσπρη 4-2...
Αλλα είχα διαβάσει σε ένα παλαιοτερο άρθρο πως διατίθενται από την καλκο κ με τσοκ 5-2 αλλά θεώρησα πως το 2* ισως είναι λάθος κ το σωστό είναι 3*, μιας κ αυτό το τσοκαρισμα είναι πιο συνηθισμένο...
Όμως εγώ έκανα λάθος γιατί από ότι είδα δει στο ίντερνετ κυκλοφορουσε κ με αυτό τον συνδιασμο....
 
Καλορίζικο Δημήτρη!
Ήξερα ότι το 34R με μαυρη βάση ήταν 1-3 κ με την άσπρη 4-2...
Αλλα είχα διαβάσει σε ένα παλαιοτερο άρθρο πως διατίθενται από την καλκο κ με τσοκ 5-2 αλλά θεώρησα πως το 2* ισως είναι λάθος κ το σωστό είναι 3*, μιας κ αυτό το τσοκαρισμα είναι πιο συνηθισμένο...
Όμως εγώ έκανα λάθος γιατί από ότι είδα δει στο ίντερνετ κυκλοφορουσε κ με αυτό τον συνδιασμο....
Τάσο εμένα με την άσπρη είναι 1-3.
 
Εχετε να προτηνετε καποιο και για τα 4?
Και που θα το βρω?
Ευχαριστω.
Υπαρχου πολλες επιλογες στην αγορα.....δεν χρειαζεται να βαλεις και οτι ακριβωτερο κυκλοφορει......
Εγω προσωπικα δουλευω τα SHU και αυτα τα πορτοκαλι αγγλικου στυλ.......βεβαια υπαρχουν και αλλα καλα

1614191559081.jpeg

1614191606894.jpeg
 
Υπαρχου πολλες επιλογες στην αγορα.....δεν χρειαζεται να βαλεις και οτι ακριβωτερο κυκλοφορει......
Εγω προσωπικα δουλευω τα SHU και αυτα τα πορτοκαλι αγγλικου στυλ.......βεβαια υπαρχουν και αλλα καλα

View attachment 23366

View attachment 23367
Ευχαριστω.
 
Υπαρχου πολλες επιλογες στην αγορα.....δεν χρειαζεται να βαλεις και οτι ακριβωτερο κυκλοφορει......
Εγω προσωπικα δουλευω τα SHU και αυτα τα πορτοκαλι αγγλικου στυλ.......βεβαια υπαρχουν και αλλα καλα

View attachment 23366

View attachment 23367

Ηρακλή βλέπω που παντα διαλέγεις έντονα χρώματα κόκκινο, πορτοκαλι στα πελματα, είναι κατι που το ζηταει ο πελατης η είναι δική σου προτίμηση?
Νομίζω πως ένα πιο σκουρο χρώμα πχ καφέ θα έδενε καλυτερα με αυτά τα ξυλα!
 
Εδώ τράβηξε να δούμε μέσα τι λέει δεν μπορώ να διακρίνω 100%.(2-4; )View attachment 23379
Μπράβο Χρήστο έγραψες .RESPECT. . 1 - 4 γράφει, δεν ξέρω αν θα φανεί στην φωτογραφία. Αυτό σημαίνει 1 και 4 άστρα; δεν μου κάθεται μ' αυτά που μετράω .think..IMG_20210225_075819.jpg
 
Μπράβο Χρήστο έγραψες .RESPECT. . 1 - 4 γράφει, δεν ξέρω αν θα φανεί στην φωτογραφία. Αυτό σημαίνει 1 και 4 άστρα; δεν μου κάθεται μ' αυτά που μετράω .think..View attachment 23386
Εγώ τα βλέπω 1 και 2 ... Απλά δεν έχει χτυπηθεί καλά το πάνω μέρος των αριθμών. (Μάλλον δεν βόλευε σ'αυτό το σημείο)... :cool:
 
Μπράβο Χρήστο έγραψες .RESPECT. . 1 - 4 γράφει, δεν ξέρω αν θα φανεί στην φωτογραφία. Αυτό σημαίνει 1 και 4 άστρα; δεν μου κάθεται μ' αυτά που μετράω .think..View attachment 23386
Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο @ΣΤΕΛΙΟΣ και πριν κανεις ζουμ στη φωτογραφία 1-2 φαίνεται!
 
Προς το 1-2 συνηγορούν και οι μετρήσεις στομίου που κάνατε 17,4 και 17,55
Με 18,4 αυλό πράγματι η μία θα είναι 10/10(φουλ) και η άλλη 8,5/10(σφιχτό 2*)
Και με 18,5 αυλό, πάλι φουλ και 2* βγαίνει (9/10 και 7,5/10) !! ;) Και μένα το Baikal γράφει 18,4 και τσοκ F (1,0) αλλά στο στόμιο μετράω 17,5 !!!:cool:
 
Και με 18,5 αυλό, πάλι φουλ και 2* βγαίνει (9/10 και 7,5/10) !! ;) Και μένα το Baikal γράφει 18,4 (και τσοκ 1,0) αλλά στο στόμιο μετράω 17,5 !!!:cool:
Ναι!
Νομίζω τον είχατε μετρήσει εμπειρικά τον αυλό στο μονοκαννο και έβγαινε προς το 18.5 κιόλας αν θυμάμαι καλά!
 
Και με 18,5 αυλό, πάλι φουλ και 2* βγαίνει (9/10 και 7,5/10) !! ;)
Όταν μπαίνεις στο φόρουμ από τη δουλειά, στα κλεφτά και βιαστικά ... κάπου θα την κάνεις γκάφα !! :(.yel.
Το σωστό είναι ότι με 18,5 αυλό τα τσοκ βγαίνουν 11/10 και 9,5/10 δηλαδή XtraFull και Full ...
Επειδή, ούτως ή άλλως, η διαφορά τσοκαρίσματος των δυο καννών είναι πολύ μικρή, που σημαίνει ότι το συγκεκριμένο όπλο εκ κατασκευής προοριζόταν για κυνήγια με κυρίως μακρινές βολές, κι επειδή απ'ότι έχω ακούσει ο αυλός 18,5 συνηθιζόταν στα ΤΟΖ ... θεωρώ πολύ πιθανό αυτό το ενδεχόμενο (18,5 - XF & F) και στο συγκεκριμένο όπλο ...
 
Back
Top