Baikal Team

Καλησπέρα, έχω ένα πλαγιόκαννο IZH43k το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί σχετικά λίγο και για αυτό είναι ακόμα αρκετά σκληρό/δύσκολο στο άνοιγμα / σπάσιμο. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι είχε κάνει ο προηγούμενος κάτοχος. Επειδή μου αρέσει σαν όπλο και θα ήθελα να το χρησιμοποιώ στις εξόδους μου στο βουνό, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια συνταγή για να μαλακώσει το ανοιγόκλεισμά του. Μέχρι στιγμής μου λένε: άμα το ανοιγοκλείσεις καμμιά εκατοστή φορές, θα στρώσει. Αυτό όμως δεν με ικανοποιεί, μήπως υπάρχει κάποια ποιό γρήγορη λύση;
 
Χωρίς παρεξήγηση, καλή διάθεση, λίγο πείραγμα και μία ερώτηση:
Πότε έβαλε το ξύδι και δεν το πήρα χαμπάρι;:)
Περεξυγηση? Μακρυα απο μας! Απλα λεω η σοδα κανει καλο γτ οξεα το ξυδι αν θες δωκιμασετο στο οπλο σου να γεινει κοκκινο αχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Καλησπέρα, έχω ένα πλαγιόκαννο IZH43k το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί σχετικά λίγο και για αυτό είναι ακόμα αρκετά σκληρό/δύσκολο στο άνοιγμα / σπάσιμο. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι είχε κάνει ο προηγούμενος κάτοχος. Επειδή μου αρέσει σαν όπλο και θα ήθελα να το χρησιμοποιώ στις εξόδους μου στο βουνό, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια συνταγή για να μαλακώσει το ανοιγόκλεισμά του. Μέχρι στιγμής μου λένε: άμα το ανοιγοκλείσεις καμμιά εκατοστή φορές, θα στρώσει. Αυτό όμως δεν με ικανοποιεί, μήπως υπάρχει κάποια ποιό γρήγορη λύση;
Ο προηγουμενος κάτοχος δεν έκανε τίποτα.. Έτσι είναι τα ρωσικα όπλα..
Ναι μπορει οντως να "γλυκανει" με την πολυ χρήση αλλά μπορεί κ οχι....
Πχ εμένα το μονοκαννο κ το δικαννο (cal.12) είναι μαλακά κ εύχρηστα στο άνοιξε- κλεισε... Οχι όμως κ το μονοκαννο 36αρι που παρόλα τα πολλα φυσιγγια παραμενει το ίδιο σφιχτο όπως στην αρχή...
Αλλά είναι κάτι που το έχω συνηθίσει κ δεν με ενοχλεί..
Μπορείς να συμβουλευτεις κάποιον οπλουργο αν σε ενοχλεί τόσο πολυ..ισως να υπάρχει κάποια συντομη λυση κανωντας κάποια λείανση στα σημεία επαφής..
 
Καλησπέρα, έχω ένα πλαγιόκαννο IZH43k το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί σχετικά λίγο και για αυτό είναι ακόμα αρκετά σκληρό/δύσκολο στο άνοιγμα / σπάσιμο. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι είχε κάνει ο προηγούμενος κάτοχος. Επειδή μου αρέσει σαν όπλο και θα ήθελα να το χρησιμοποιώ στις εξόδους μου στο βουνό, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια συνταγή για να μαλακώσει το ανοιγόκλεισμά του. Μέχρι στιγμής μου λένε: άμα το ανοιγοκλείσεις καμμιά εκατοστή φορές, θα στρώσει. Αυτό όμως δεν με ικανοποιεί, μήπως υπάρχει κάποια ποιό γρήγορη λύση;
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,
Εγώ έχω το S/P mp 27 em. Αφού το χρησιμοποίησα 4 χρόνια και περίπου 500 βολές δεν είχε μαλακώσει σχεδόν καθόλου, παρά τις μικρολειάνσεις που έκανα. Αναγκάστηκα να καταφύγω στον οπλουργό Ανδρέα Κούρκουλο και το πρόβλημα ....πάει. Τώρα ανοιγοκλείνει σαν χρηματοκιβώτιο!
 
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,
Εγώ έχω το S/P mp 27 em. Αφού το χρησιμοποίησα 4 χρόνια και περίπου 500 βολές δεν είχε μαλακώσει σχεδόν καθόλου, παρά τις μικρολειάνσεις που έκανα. Αναγκάστηκα να καταφύγω στον οπλουργό Ανδρέα Κούρκουλο και το πρόβλημα ....πάει. Τώρα ανοιγοκλείνει σαν χρηματοκιβώτιο!
Κουρκουλος, περιοχή;
 
καλησπερα.Ψαχνω να αγορασω μια αριστερη καραμπινα κυριως για πουλια.εχω μια benelli m2 50cm με slug κανη για κυνηγι αγριογουρουνου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Παρολα αυτα δεν ειμαι σε θεση να ξαναδωσω ενα χιλιαρικο για να παρω αλλη και ετσι σκεφτομαι να παρω την baikal mp155 που ειναι αρκετα οικονομικη.Την θελω κυριως για τσιχλοκοτσυφα αντε και κανα τριγωνι.Τι αποψη εχετε για την συγκεκριμενη καραμπινα?εχω ακουσει τοσο θετικα όσο και αρνητικα σχολία κυρίως για το φινιρισμά της που δεν με πολυεδιαφέρει. Ισχυει οτι τα μαμα τσοκ είναι πιο ανοιχτα απο αυτό που αναγραφει?
ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας
 
καλησπερα.Ψαχνω να αγορασω μια αριστερη καραμπινα κυριως για πουλια.εχω μια benelli m2 50cm με slug κανη για κυνηγι αγριογουρουνου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Παρολα αυτα δεν ειμαι σε θεση να ξαναδωσω ενα χιλιαρικο για να παρω αλλη και ετσι σκεφτομαι να παρω την baikal mp155 που ειναι αρκετα οικονομικη.Την θελω κυριως για τσιχλοκοτσυφα αντε και κανα τριγωνι.Τι αποψη εχετε για την συγκεκριμενη καραμπινα?εχω ακουσει τοσο θετικα όσο και αρνητικα σχολία κυρίως για το φινιρισμά της που δεν με πολυεδιαφέρει. Ισχυει οτι τα μαμα τσοκ είναι πιο ανοιχτα απο αυτό που αναγραφει?
ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας
Στην δικη μου το μόνο λαθος τσοκ ειναι ο ασσος....
Από κει και περα απο 28γραμμ ως και 46 γραμμ μαγκνουμ το οπλο πεταει! Εχω ριξει και 24 στο σκοπευτήριο μια τριαρα, και εμπλοκή δεν εκανε ....
Φινίρισμα δεν εχει ουτε κατά διάνοια, και η βαφη της βασης θα φυγει (οχι εντελως αλλά θα βλεπεις μέταλλο σε καποια σημεια) απλα και μονο απο την τριβη στο γιλεκο στο στηθος σου, μεσα σε εναν χρόνο....
Απο βαρος ειναι οπως ολα 3150-3200..επισης οπως ολα τα αεριων εχει μεγαλη παπια..
 
εμφανισιακα δε με πειραζει να χασει το χρωμα της ή να γρατζουνιστει...δεν προοριζεται για βιτρινα εξάλλου. ειχα ακουσει καποιους που παραπονιοντουσαν για εμπλοκες ιδιαιτερα οταν πειραζαν την ρυθμιση που εχει για τις γομωσεις...για την κανη το σκεφτηκα και μετα απο πολυ ψαξιμο δε βρηκα κατω απο 400 ευρω μεταχειρισμενη.....πολλα λεφτα...προτιμω να δωσω λιγα παραπανω και να παρω ολοκληρο οπλο...οταν λες οτι ο ασσος ηταν λαθος δηλαδη πόσο ήταν το χες μετρησει?
ευχαριστω
 
εμφανισιακα δε με πειραζει να χασει το χρωμα της ή να γρατζουνιστει...δεν προοριζεται για βιτρινα εξάλλου. ειχα ακουσει καποιους που παραπονιοντουσαν για εμπλοκες ιδιαιτερα οταν πειραζαν την ρυθμιση που εχει για τις γομωσεις...για την κανη το σκεφτηκα και μετα απο πολυ ψαξιμο δε βρηκα κατω απο 400 ευρω μεταχειρισμενη.....πολλα λεφτα...προτιμω να δωσω λιγα παραπανω και να παρω ολοκληρο οπλο...οταν λες οτι ο ασσος ηταν λαθος δηλαδη πόσο ήταν το χες μετρησει?
ευχαριστω
Το ειχα το όπλο και πραγματικα απροβληματιστο όσο αφορά τη λειτουργία του, κατά τα αλλά όσο αφορά το φινιρισμα όπως τα είπε ο Στέφανος.
Για τα τσοκ τα οποία τα είχα μετρήσει με ψηφιακό παχυμετρο (αν μετριούνται σωστά έτσι) μου έβγαινε μεγαλυτερη σύσφιξη συμφωνα με τον αυλό (18.4). Ο 1* 17.6 και το 3* 18.05, ενώ τα Gemini 1* & 3* που είχα παρει επιπλέον μου έβγαιναν εντάξει!
Κάπου το έχω γράψει και στο Baikal team...
 
καλησπερα.Ψαχνω να αγορασω μια αριστερη καραμπινα κυριως για πουλια.εχω μια benelli m2 50cm με slug κανη για κυνηγι αγριογουρουνου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Παρολα αυτα δεν ειμαι σε θεση να ξαναδωσω ενα χιλιαρικο για να παρω αλλη και ετσι σκεφτομαι να παρω την baikal mp155 που ειναι αρκετα οικονομικη.Την θελω κυριως για τσιχλοκοτσυφα αντε και κανα τριγωνι.Τι αποψη εχετε για την συγκεκριμενη καραμπινα?εχω ακουσει τοσο θετικα όσο και αρνητικα σχολία κυρίως για το φινιρισμά της που δεν με πολυεδιαφέρει. Ισχυει οτι τα μαμα τσοκ είναι πιο ανοιχτα απο αυτό που αναγραφει?
ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια κάννη για την μ2 και θα είσαι κομπλέ. Ας κάνει και 400 ευρώ. Αφού είσαι ευχαριστημένος με το όπλο δεν υπάρχει λόγος να πάρεις δεύτερο.
 
Back
Top