Baikal Team

Καλησπέρα σε όλους.

Baikalάκιας εκ πεποιθήσεως (2 φορές IZ 27 και mp27 1c ) είπα να δοκιμάσω και τα αυτογεμή της. Έχοντας εμπειρία από καραμπίνες ( Franchi 48al, Fast Pro οι οποίες πουλήθηκαν) , επικαλούμαι την άποψη των χρηστών της mp155.
Α. Εμπλοκές (φυσίγγια 30 - 32 gr)
Β. Βάρος σκανδάλης (στο Fast πολύ ελαφριά, του mp27 με βόλεψε πολύ)
Γ. Ζύγισμα ( σε σχέση με το mp27 1C)
Δ. Απαιτείται καθάρισμα των μηχανισμών (θα αγοραστεί καινούργιο). Το mp27 διαλύθηκε μέχρι βίδας, πλύθηκε με διαλυτικό και λιπάνθηκε με καλά λάδια/γράσα. Το ίδιο πρέπει να κάνω;
Τέλος είναι και κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;

Ευχαριστώ όλο το συνάφι μας
 
Μα τα Baikal δεν είναι όμορφα.........
Πανεμορφα τανκς
Θελω να μαθω ποσο πουλήθηκαν? Πεντε χιλιαδες λεει η αρχικη τους τιμη οταν εισήχθησαν τοτε ,κοψοχρονιας λογω αναγκης συναλαγματος στην Ρωσία. Πραγματικα κομψοτεχνηματα που δεν συναντας συχνα , αναμεσα τους το οπλο θρυλος που κερδισε ολυμπιακο χρυσο μετάλλιο και την ευρασιτεχνια του τουλα τσοκ που τοσα εχουμε ακουσει και διαβασει η jug choke οπως λεει ο αμερικανος το σχημα της κανατας τοτε οπως λεει δεν υπηρχε καν η perazzi και ισως αλλες εταιρειες που μονοπωλούν το ενδιαφερον των σκοπευτων σήμερα . Θα μαρεσε να ηταν ποιο λιτα στο σκαλιζμα αλλα οι Ρώσοι εχουν και αυτοι το γουστο των γερμανών, σαν γραμη παντως και σχημα βασης χαρμα οφθαλμών.
 
Διαβάζω ότι τα καινούργια mp155 θέλουν 100-150 τουφεκιές για στρώσουν. Δηλαδή ως τότε τι μπορεί να παρουσιάσουν;
Σκληρότητα, εμπλοκές;
Βασικά μετά από τις 100 150 τουφεκιές "μαλακώνει" λίγο....δουλεύει πιο ομαλά....
Στη δικια μου εμπλοκές δεν είχα ούτε κατά το στρώσιμο με φυσίγγια από 32 έως 34 γραμμάρια,και πιο μετά από 28 έως 37 που έχω ρίξει. Μετά το στρώσιμο δύο κλικ προς τις βαριές γνώσεις και όλα μια χαρά...
 
Βασικά μετά από τις 100 150 τουφεκιές "μαλακώνει" λίγο....δουλεύει πιο ομαλά....
Στη δικια μου εμπλοκές δεν είχα ούτε κατά το στρώσιμο με φυσίγγια από 32 έως 34 γραμμάρια,και πιο μετά από 28 έως 37 που έχω ρίξει. Μετά το στρώσιμο δύο κλικ προς τις βαριές γνώσεις και όλα μια χαρά...
Ακριβως αυτα....
 
Βασικά μετά από τις 100 150 τουφεκιές "μαλακώνει" λίγο....δουλεύει πιο ομαλά....
Στη δικια μου εμπλοκές δεν είχα ούτε κατά το στρώσιμο με φυσίγγια από 32 έως 34 γραμμάρια,και πιο μετά από 28 έως 37 που έχω ρίξει. Μετά το στρώσιμο δύο κλικ προς τις βαριές γνώσεις και όλα μια χαρά...
Στράτο και Στέφανε σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Επειδή η τιμή του είναι προκλητική έχει σίγουρα το προβάδισμα από τα φθηνά "ιταλικά". Γι΄αυτό το ψάχνω πολύ. Το mp27 το έχω 6 χρόνια (περ. 1.000 ριξιές) και ακόμη δεν έχει μαλακώσει ικανοποιητικά (άνοιξε-κλείσε) και είναι κάτι που με ενοχλεί.
Αν το καθαρίσεις καλά και το ξαναλιπάνεις σωστά, δεν βελτιώνεται;
Και όταν λέτε μαλακώνει, εννοείτε το κλείστρο το γέμισμα και λοιπές "χειρονακτικές" εργασίες, ή αναφέρεστε στην αυτόματη όπλιση (σε σχέση με τις γομώσεις).
Συγνώμη για τη σχολαστικότητα, αλλά δίνω μεγάλη σημασία στα λεγόμενά σας. Από αυτά θα κριθεί η επιλογή μου.

σ.σ. Το κυνήγι μου είναι 90% τσίχλα - φάσα.
 
Στράτο και Στέφανε σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Επειδή η τιμή του είναι προκλητική έχει σίγουρα το προβάδισμα από τα φθηνά "ιταλικά". Γι΄αυτό το ψάχνω πολύ. Το mp27 το έχω 6 χρόνια (περ. 1.000 ριξιές) και ακόμη δεν έχει μαλακώσει ικανοποιητικά (άνοιξε-κλείσε) και είναι κάτι που με ενοχλεί.
Αν το καθαρίσεις καλά και το ξαναλιπάνεις σωστά, δεν βελτιώνεται;
Και όταν λέτε μαλακώνει, εννοείτε το κλείστρο το γέμισμα και λοιπές "χειρονακτικές" εργασίες, ή αναφέρεστε στην αυτόματη όπλιση (σε σχέση με τις γομώσεις).
Συγνώμη για τη σχολαστικότητα, αλλά δίνω μεγάλη σημασία στα λεγόμενά σας. Από αυτά θα κριθεί η επιλογή μου.

σ.σ. Το κυνήγι μου είναι 90% τσίχλα - φάσα.
Όπως τα λες είναι. Τα κινητά μέρη του όπλου θα δουλευτούν και θα γίνει πιο ομαλή η λειτουργία τους. Μόλις την πήρα έκανα ένα καλό καθαρισμό για να φύγουν εργοστασιακά γρασα και ρινισματα σιδήρου (από παντού). Μετά το γενικό καθάρισμα λαδακι ballistol και όλα καλά. Το μόνο που δε πρέπει να κάνεις είναι να λύσεις ελατήριο!!! και να κάνεις αυτό που λέει το εγχειριδιο μόλις ρίξεις 150 200 τουφεκιές...
Αν παραβλέψεις το χρώμα της βάσης που μετά τον πρώτο χρόνο ξεβαφει σιγά σιγά δεν έχω άλλο παράπονο. Και το mp 43 του πατέρα μου έτσι σφιχτό είναι αλλά κυνηγάει μόνο λαγό και δεν τον πειράζει και πολύ....
Σε ότι αφορά τις τιμές που το βρίσκεις να ξέρεις ότι τα πιο φτηνά είναι παραγωγή του 18-19....και τα πιο ακριβά του 20 (οι χρονολογιες είναι ενδεικτικές).
 
Στράτο και Στέφανε σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Επειδή η τιμή του είναι προκλητική έχει σίγουρα το προβάδισμα από τα φθηνά "ιταλικά". Γι΄αυτό το ψάχνω πολύ. Το mp27 το έχω 6 χρόνια (περ. 1.000 ριξιές) και ακόμη δεν έχει μαλακώσει ικανοποιητικά (άνοιξε-κλείσε) και είναι κάτι που με ενοχλεί.
Αν το καθαρίσεις καλά και το ξαναλιπάνεις σωστά, δεν βελτιώνεται;
Και όταν λέτε μαλακώνει, εννοείτε το κλείστρο το γέμισμα και λοιπές "χειρονακτικές" εργασίες, ή αναφέρεστε στην αυτόματη όπλιση (σε σχέση με τις γομώσεις).
Συγνώμη για τη σχολαστικότητα, αλλά δίνω μεγάλη σημασία στα λεγόμενά σας. Από αυτά θα κριθεί η επιλογή μου.

σ.σ. Το κυνήγι μου είναι 90% τσίχλα - φάσα.
Παρτο χτες
 
Ενταξει εγω δεν ειδα και ΤΗΝ διαφορα στο μαλακωμα του ελατηρίου...γενικα τα αερίων εχουν "σφιχτο" κλειστρο πάντως στο τραβηγμα τους....
Οντως η βαφή της βασης παει περίπατο στον χρονο...αλλα αυτο ειναι θετικο!...πλεον δεν εχω βαφη για να ανησυχήσω! .very funny.
Χωρις πλακα εχει και τα θετικά του αυτο...εχει τυχει και σε καροτσα να το πεταξω χυμα, για να αλλαξουμε γρηγορα καρτερια, χωρις καμια σκεψη τυπου "γρατζουνιες"....
 
Back
Top