Baikal Team

Τάσο αλοιφή θα γίνει μόνο αν το πεταξεις σε κανένα χυτήριο.
Ο πατερας μου κυνηγά ακόμα με το ποζε του, nx 27, 1-3 ,18.2, 750 bar, βέβαια τώρα μόνο λαγό, 40+ χρονια, παπια, τσίχλες, λαγό και όχι βέβαια με απαλά φυσιγγακια.
Όταν πηγαινε για παπια έπαιρνε και την τσαντούλα του με τα της ιδιογομωσης και την ρελιαστρα χειρός και επί τόπου επί του έργου......
Το εργαλείο αλοιφή δεν έγινε!!!!!
Για μένα προσωπικά όταν το όπλο αρχίζει και κουνάει έστω και ανεπαίσθητα είναι αλοιφή, όχι μόνο είναι επικίνδυνο αλλά γνωρίζω και άτομα που κυνηγούσαν με τέτοια οπλα χωρίς να το ξέρουν η χωρίς να τους ενδιαφέρει
 
Για μένα προσωπικά όταν το όπλο αρχίζει και κουνάει έστω και ανεπαίσθητα είναι αλοιφή, όχι μόνο είναι επικίνδυνο αλλά γνωρίζω και άτομα που κυνηγούσαν με τέτοια οπλα χωρίς να το ξέρουν η χωρίς να τους ενδιαφέρει
Βρε Ηλία σου λέω και παλι δε προσπαθω να σε πεισω για κάτι, είναι η άποψη σου, θα την ακουσω, αλλά δεν θα συμφωνήσω!
Αλλά κατηγορείς ένα όπλο, έτσι αβίαστα όταν υπάρχει στην ντουλάπα σχεδόν όλων των κυνηγών!!! :)
 
Το τοζ το είχα πάρει 350 ευρώ καινουργιο και όταν το πούλησα 250 ευρω γιατί σταμάτησε ο πατέρας μου να κυνηγάει αυτος που το πηρε μου ειπε θα βγει καλο πολυ φθηνό ειναι για να μην πουλιέται ευρέως και να μην διαφημίζεται το φοβάμαι. Επειδή είχα τοζ και έχω πιάσει και baikal για μένα προσωπικά είναι η μέρα με την νύχτα σε όλους τους τομείς για την κατηγορία τους
Είχες με 18,2αυλους η 18,4? Γιατί έχει διαφορά.
 
Είχες με 18,2αυλους η 18,4? Γιατί έχει διαφορά.
Όταν το είχα παρει να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σε πολλή μεγάλη εκτίμηση, μου έκανε εντύπωση το κλώτσημα ήταν δυνατό δεν κοίταξα ποτέ αυλους γιατί το είχε πάντα ο πατέρας μου.Καποιες φορές με κακοκαιρία το επερνα γιατί δεν ήθελα να ταλαιπωρώ τα άλλα όπλα μου,και εκεί το εκτίμησα και από τα λεγόμενα του πατέρα μου.Για να κλωτσάει όμως μπορεί να ήταν και 18,2 δεν του είχα βάλει πάνω από 34 γραμμάρια αλλά τιναζε τα πουλιά με 30 και 32 γραμμάρια σα να τα χτύπαγε κεραυνός
 
Λέω μόνο προσωπικές εμπειρίες φίλων που κυνηγούν κάθε μέρα είναι αγρότες και το όπλο δεν λείπει ποτέ από το αυτοκίνητο τους κατά την κυνηγετική περίοδο, αγόρασαν 2 σουπερ ποζε με διαφορά μηνών και κούνησαν και τα δύο με την πάροδο των χρόνων. Μπορεί να υπάρχει κατάχρηση δε λέω αλλά τα οπλα δεν φτιάχνονται για μια πενταετία η δεκαετία ζωής. Εγώ δεν είχα ποτέ ούτε σκοπεύω να πάρω αλλά τα είδα με τα μάτια μου και κάτι που βλέπω δεν μπορώ να μην το αναφέρω
Οποιοδήποτε όπλο στα χέρια τους στην ίδια κατάσταση θα κατέληγε φίλε μου :)
 
Είχες με 18,2αυλους η 18,4? Γιατί έχει διαφορά.
Το ροζ 34 γράφει 18,5 αυλό, είχε κ ενα ποιο παλιο που το είχαν 2 φίλοι μου, αυτά λυνοτουσαν πατοντας την πισω σκανδαλη κ σπρώχνοντας την πεταλουδα ανοίγματος, δεν ξέρω τι αυλό έγραφαν. Υπάρχει κ ενα ποιο καινουργιο μοντέλο μόνο σκάνδαλο, που δεν το έχω δει καθόλου.
 
Το ροζ 34 γράφει 18,5 αυλό, είχε κ ενα ποιο παλιο που το είχαν 2 φίλοι μου, αυτά λυνοτουσαν πατοντας την πισω σκανδαλη κ σπρώχνοντας την πεταλουδα ανοίγματος, δεν ξέρω τι αυλό έγραφαν. Υπάρχει κ ενα ποιο καινουργιο μοντέλο μόνο σκάνδαλο, που δεν το έχω δει καθόλου.
Τοζ
 
Οποιοδήποτε όπλο στα χέρια τους στην ίδια κατάσταση θα κατέληγε φίλε μου :)
Η αλήθεια ειναι οτι και οι δυο εχουν καραμπινες τώρα ο ενας κέρδισε απο τον κυνηγετικο συλογο σε κλήρωση μιαfabarm eurolion αν δεν κάνω λάθος η οποία εάν κατέβω χωριό θα την βγάλω φωτογραφία,μιλάμε ταλαιπωρια, χρώμα δεν υπάρχει και αν υπάρχει είναι κάτι σα χρώμα 2 φορές πάπια σπασμένη από την χρήση, αλλά κυνήγετικη χρήση σαν χρήση σκοπευτηριου τέτοιο παθος
 
θα πω και εγω την αποψη μου και για τα δυο οπλα μιας και τα ειχα-εχω στην κατοχη μου παρα πολλα χρονια....
Για τα Baikal τι αλλο να πει κανεις........εχουν γραφτει σελιδες και σελιδες και δεν ειναι τυχαιο πως σχεδον καθε σπιτι κυνηγου και οχι μονο υπαρχει ενα τετοιο οπλο.
Δεν ειναι τυχαιο πως ειναι η πρωτη σε πωλησεις εταιρια στο κοσμο!!!!
Δεν ειναι τυχαιο πως εχει εκτιμηθει απο αρκετους οπλογνωστες ανα το κοσμο για την ποιοτητα και ασφαλεια του μηχανισμου του στις απλες εκδωσεις.
Δεν ειναι τυχαιο πως ειναι μια εταιρια που δεν εκανε ''εκπτωσεις'' στα υλικα κατασκευης οπως εχουν κανει αλλα πολυ μεγαλα ονοματα στο χωρο των οπλων
Δεν ειναι τυχαιο πως ειναι οτι καλιτερο υπαρχει στην χρηματικη κατηγορια που κινηται και οχι μονο....
Υστερει βεβαια σε καποιους τομεις οπως το βαρος...το κακο ζυγισμα και η φτωχη εξωτερικη εμφανηση αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτα τα χρηματα.....αν και τα τελευταια χρονια εχουν βελτιωθει αρκετα και στα ξυλα και σε αυλους και σε τσοκακια.
Ειναι οπλα που δεν ''προσπαθουν'' να σε δελεασουν με μπιχλιμπιδια και χρυσοσκαλισματα για να σε κερδισουν οπως συμβαινει με πολλες αλλες εταιριες.
ΤΟΖ 34
Εδω εχουμε ενα αλλο ''διαμαντι'' στην χαμηλη παλι χρηματικη κατηγορια που και αυτο εχει πολλα υπερ.
Ενα οπλο που δεν εχει τυχει μεγαλης αποδοχης αλλα οσοι το εχουν κυνηγησει ισως καταλαβαν τι ειναι........
Το Cynergy της Browning εχει δανηστει το μηχανισμο του και αυτο και μονο λεει πολλα.....
Διαθετει βιδωτο καθρεφτη που σε περιπτωση(αν υπαρξει)κουνηματος με ενα ατσαλοφιλο γινεται καινουργιο!!!! ποιο λοιπον οπλο αυτης της κατηγοριας εχει την δυνατοτητα αυτη????
Διαθετει αυλους 18,5 και στις δυο καννες...δεικτες οπλισης....διπλη ασφαλεια στις σκανδαλες που δεν πυροδοτουν αν δεν πατηθουν εθελουσια.
Το αρνητικο του ειναι σιγουρα ο τροπος συναρμολογησης αλλα πιστεψτε με πως με την χρηση ειναι πολυ ευκολο να το συνηθησει ο κατοχος
Ποιο οπλο σε αυτα τα χρηματα προσφερει ολα αυτα???
Σε βλητικη αποδοση δεν υστερει κανενα εναντι του αλλου...με τα καταλληλα φυσιγγια εχουν αριστα βλητικα αποτελεσματα!!!
Εν κατακλειδι και τα δυο οπλα ειναι παρα πολυ καλα στην τιμη τους και προσφερουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που ζητουν.....
Ειναι οπλα με αριστα θεμελια για να ''χτισεις'' επανω τους και να κανεις ενα οπλο σχεδον χειροποιητο για δικη σου χρηση.
 
Ειναι αληθεια οτι πολλα δικαννα κ μονοκαννα baikal ειναι απο τα πιο "κακοποιημενα" κ ταλαιπωρημενα οπλα στα χερια των κυνηγων..ισως επειδη ειναι οικονομικα δεν τα υπολογιζουν κ πολυ κ κοιτανε μονο να κανουν την δουλεια τους..κυνηγοι,αγροτες,τσοπανηδες κλπ...

Εγω δει τετοια με διαφορα θεματακια οπως ειχα προαναφερει σε προηγουμενο ποστ μου αλλα ποτε καποιο κουνημενο (Μπορει βεβαια να μην επεσα ακομα πανω του κ αν το πετυχω στο μελλον να ειστε βεβαιοι οτι θα το αναφερω την ιδια στιγμη..)
Αυτο η τρελα στο να ελεγχω baikal γνωστων κ μη (κ ιδιαιτερα τα παλια μοντελα) προεκυψε στο γεγονος οτι ειχα διαβασει οτι τα οπλα αυτα δεν κουνανε κ επειδη ειμαι φαν ηθελα να το επαληθευσω βλεποντας αν οντως ισχυει...
Ετυχε να δω δικαννο με μικρα σημαδακια "πικες" κ οταν ρωτησα απο που προερχονται μου ειπε οτι ο παππους του το ειχε μεσα στο κουζινακι σε μια γωνια κ οταν τηγανιζε η γιαγια του πεταγονταν πανω του καμμενα λαδια...

Και με ρωταγατε τι ηταν αυτο που σου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση θα ελεγαν οτι ηταν δυο δικαννα που ειχα δει...

Το πρωτο ηταν ενα ταλαιπωρημενο πλαγιοκαννο δεκαετιας '70 δεν θυμαμε μοντελο που ηταν
αγορασμενο απο δευτερο χερι,με ξεφλουδισμενα ξυλα,χωρις ακιδα,κ που ο κατοχος του το ειχε βαψει εξωτερικα στα μεταλλα με..μαυρο σπρει..

Το δευτερο κ μακραν πιο συγκλονιστικο ευρημα που ειχα δει(το εχω ξαναγραψει παλαιοτερα) ηταν ενα ij26 που το ειχε ενας γυρω στα 60 κ μαλιστα ηταν το πρωτο του κ μοναδικο του οπλο απο πιτσιρικας..ο ανθρωπος αυτος ειχε κ εχει την φημη του καλυτερου κυνηγου εδω στην περιοχη(κ ισως το μυστικο του να βρισκεται στο ενα..οπλο)..
Πουλοκυνηγος φανατικος που τωρα παει μονο για λαγο με.. rottweil semi ν5 κ οτι αλλο βρει χωρις να κοιταει γραμμαρια κ μαρκες..
Οσο για την κατασταση του αρκει κ μονο να σας πω οτι σε ολη σχεδον αριστερη πλευρα του κοντακιου φαινεται το γυμνο ξυλο..

Οταν το ειδα απο κοντα το ελεγξα σπιθαμη προς σπιθαμη κ ανατριχιασα γιατι θυμηθηκα τα λογια ενως συγχωριανου του που μου ειχε πει κουνωντας το κεφαλι του:
"Τασο δεν φανταζεσε τι εχει σκοτωσει αυτο το οπλο αλλα κ τι εχει περασει"..
και η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα σαν να ηθελε να μου τα πει μα δεν μπορουσε να μου μιλησει....μονο αφηνε τα πολλα του σημαδια να μου μαρτυρουν οτι περασε.. δυσκολα..χρονια.....
Ηταν τοσο ταλαιπωρημενο αλλα κ τοσο ομορφο ταυτοχρονα....
και ναι..ουτε αυτο ειχε κουνησει....
Εκεινη την μερα ενιωσα τοσο μεγαλη συγκινηση που νομιζω οτι δεν θα την νιωσω με κανενα αλλο οπλο εστω κ αν αυτο ειναι χειροποιητο κ κοστιζει καμποσες χιλιαδες...

πιστευω οτι το βασικοτερο ολων ειναι να μην πεσει οπλο σε ιδιογομωτη πειραματιστη κ μπουρλοτιερη γιατι προφανως τοτε το μελλον του θα ειναι πολυυ μικροτερο σε σχεση με τις περιπτωσεις πιο πανω..

και απο την αλλη μερια δεν ξερουμε ο καθενας τι μπορει να εχει κανει στα οπλα του..

Με ρωτησε καποτε καποιος τι ποζε οικονομικο να παρει κ του προτεινα το ij27..
Μετα απο λιγους μηνες μου λεει ρε τασο μου σκουριασε πολυ γρηγορα(!)...
του λεω που το εχεις μου λεει σπιτι ελα να το δεις...
Οταν ειδα που το ειχε φυλαγμενο εμεινα μαλακας...

Το οπλο το ειχε κατω απο το κρεβατι του να ακουμπαει στα πλακακια κ οπως ηταν φυσιλογικο οι καννες στο πλαι ειχαν γινει κατακοκκινες..

Τι αλλο θα μπορουσε να του φταιει εκτος απο την baikal???
 
Ειναι αληθεια οτι πολλα δικαννα κ μονοκαννα baikal ειναι απο τα πιο "κακοποιημενα" κ ταλαιπωρημενα οπλα στα χερια των κυνηγων..ισως επειδη ειναι οικονομικα δεν τα υπολογιζουν κ πολυ κ κοιτανε μονο να κανουν την δουλεια τους..κυνηγοι,αγροτες,τσοπανηδες κλπ...

Εγω δει τετοια με διαφορα θεματακια οπως ειχα προαναφερει σε προηγουμενο ποστ μου αλλα ποτε καποιο κουνημενο (Μπορει βεβαια να μην επεσα ακομα πανω του κ αν το πετυχω στο μελλον να ειστε βεβαιοι οτι θα το αναφερω την ιδια στιγμη..)
Αυτο η τρελα στο να ελεγχω baikal γνωστων κ μη (κ ιδιαιτερα τα παλια μοντελα) προεκυψε στο γεγονος οτι ειχα διαβασει οτι τα οπλα αυτα δεν κουνανε κ επειδη ειμαι φαν ηθελα να το επαληθευσω βλεποντας αν οντως ισχυει...
Ετυχε να δω δικαννο με μικρα σημαδακια "πικες" κ οταν ρωτησα απο που προερχονται μου ειπε οτι ο παππους του το ειχε μεσα στο κουζινακι σε μια γωνια κ οταν τηγανιζε η γιαγια του πεταγονταν πανω του καμμενα λαδια...

Και με ρωταγατε τι ηταν αυτο που σου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση θα ελεγαν οτι ηταν δυο δικαννα που ειχα δει...

Το πρωτο ηταν ενα ταλαιπωρημενο πλαγιοκαννο δεκαετιας '70 δεν θυμαμε μοντελο που ηταν
αγορασμενο απο δευτερο χερι,με ξεφλουδισμενα ξυλα,χωρις ακιδα,κ που ο κατοχος του το ειχε βαψει εξωτερικα στα μεταλλα με..μαυρο σπρει..

Το δευτερο κ μακραν πιο συγκλονιστικο ευρημα που ειχα δει(το εχω ξαναγραψει παλαιοτερα) ηταν ενα ij26 που το ειχε ενας γυρω στα 60 κ μαλιστα ηταν το πρωτο του κ μοναδικο του οπλο απο πιτσιρικας..ο ανθρωπος αυτος ειχε κ εχει την φημη του καλυτερου κυνηγου εδω στην περιοχη(κ ισως το μυστικο του να βρισκεται στο ενα..οπλο)..
Πουλοκυνηγος φανατικος που τωρα παει μονο για λαγο με.. rottweil semi ν5 κ οτι αλλο βρει χωρις να κοιταει γραμμαρια κ μαρκες..
Οσο για την κατασταση του αρκει κ μονο να σας πω οτι σε ολη σχεδον αριστερη πλευρα του κοντακιου φαινεται το γυμνο ξυλο..

Οταν το ειδα απο κοντα το ελεγξα σπιθαμη προς σπιθαμη κ ανατριχιασα γιατι θυμηθηκα τα λογια ενως συγχωριανου του που μου ειχε πει κουνωντας το κεφαλι του:
"Τασο δεν φανταζεσε τι εχει σκοτωσει αυτο το οπλο αλλα κ τι εχει περασει"..
και η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα σαν να ηθελε να μου τα πει μα δεν μπορουσε να μου μιλησει....μονο αφηνε τα πολλα του σημαδια να μου μαρτυρουν οτι περασε.. δυσκολα..χρονια.....
Ηταν τοσο ταλαιπωρημενο αλλα κ τοσο ομορφο ταυτοχρονα....
και ναι..ουτε αυτο ειχε κουνησει....
Εκεινη την μερα ενιωσα τοσο μεγαλη συγκινηση που νομιζω οτι δεν θα την νιωσω με κανενα αλλο οπλο εστω κ αν αυτο ειναι χειροποιητο κ κοστιζει καμποσες χιλιαδες...

πιστευω οτι το βασικοτερο ολων ειναι να μην πεσει οπλο σε ιδιογομωτη πειραματιστη κ μπουρλοτιερη γιατι προφανως τοτε το μελλον του θα ειναι πολυυ μικροτερο σε σχεση με τις περιπτωσεις πιο πανω..

και απο την αλλη μερια δεν ξερουμε ο καθενας τι μπορει να εχει κανει στα οπλα του..

Με ρωτησε καποτε καποιος τι ποζε οικονομικο να παρει κ του προτεινα το ij27..
Μετα απο λιγους μηνες μου λεει ρε τασο μου σκουριασε πολυ γρηγορα(!)...
του λεω που το εχεις μου λεει σπιτι ελα να το δεις...
Οταν ειδα που το ειχε φυλαγμενο εμεινα μαλακας...

Το οπλο το ειχε κατω απο το κρεβατι του να ακουμπαει στα πλακακια κ οπως ηταν φυσιλογικο οι καννες στο πλαι ειχαν γινει κατακοκκινες..

Τι αλλο θα μπορουσε να του φταιει εκτος απο την baikal???
Εννοείς το είχε χωρίς να είναι σε κάποια θήκη;
Χύμα κάτω απ το κρεβάτι Πάνω στα πλακάκια;
 
Ακριβως...Αλλα μην σου κανει κ τοσο πολυ μεγαλη εντυπωση..εχουν υπαρξει κ χειροτερα...
Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.
Αλλά ας πούμε πως ο άλλος δεν το θεωρεί....
Οκ αφού επιλέγει να μην το προσέχει κι εγώ μαζί του.

Αλλά αυτό που με νευριάζει είναι που απορεί γιατί σκούριασε.

Το επόμενο βήμα ίσως είναι να το φυλάξει μέσα σε ένα ενυδρείο.
 
Back
Top