Baikal Team

Μην παιρνετε μπαικαλ...γιατι ειναι φτηνα,ειναι ασχημα ,ειναι βαρια και ογκωδη,δεν εχουν ποιοτικα ξυλα,δε σκοτωνουν ,εχουν χαλια κατανομες...κτλ κτλ κτλ...
Δε ξερω αν καποιοι θελουν να κανουν μοστρα τα πανακριβα οπλα τους...στο κατω κατω(τις περισοτερες φορες) οτι πληρωσεις παιρνεις...
Αν, οπως λεει πολυ σωστα ο Ηρακλης πιο πανω, τα σκαγια πανε εκει που πρεπει δε σε νοιαζει με τι ριχνεις...
Κατι ακομα... προσωπικα μ αρεσει να κυνηγαω και να ασχολουμε με οτι εχει να κανει με το κυνηγι...με τι οπλο θα κυνηγαω ειναι το τελευταιο που με απασχολει....

ΥΓ. Θελω να περιφραξω ενα χωραφι και θελω πασαλους...(δεκτοι μονο απο ρωσικα οπλα)
Αν από όλα τα γραφόμενα παραπάνω κατάλαβες αυτά που γράφεις τότε (Κοίτα εκεί που θες να πας και μην πας όπου κοιτάς)
 
Εγώ θα πω η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Τα baikal για τα λεφτά τους είναι μια πολύ καλή επιλογή, όταν βέβαια κι αυτό το ξέρουν και οι πέτρες, πρόκειται για δισκανδαλο με απλούς εξολκεις. Μονοσκανδαλο με αυτόματούς αρχίζει να χαλάει το πράγμα. Σαν αξιοπιστία γενικά κρίνεται καλό, βλητικα οχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ικανοποιητικό, μετριοτατο ζυγισμα και συνήθως κοντακι που θέλει αρκετό φτιάξιμο καθώς γενικά έχουν κοντό και μικρό κοντακι, σκληρές σκανδάλες, αλλά αν βάλεις ότι με 500 ευρώ αγοράζεις ένα όπλο που κάνεις τη δουλειά σου και μάλιστα καινούριο τότε είναι μια πολύ καλή ίσως και η μόνη επιλογή. Από κει και πέρα οι συγκρίσεις με όπλα που έχουν πολλαπλασια τιμή καλό είναι να αποφεύγονται καθώς είναι λάθος να γίνεται. Όποιος έχει πιάσει ένα browning ή ένα beretta τριπλάσιας και βαλε τιμής θα καταλάβει αμέσως τις διαφορες.Τώρα επειδή έχω δει και το toz εμένα μου φάνηκε ένα όπλο απίστευτο για την τιμή του. Από αξιοπιστία δεν ξέρω τι έλεγε, αλλά εργονομικά ήταν καλύτερο απ το baikal.
 
Αυτο που μου αρεσει γενικα ειναι που καπιοι εχουν αποψη για τα Baikal χωρις ποτε να ειχαν καποιο στην κατοχη τους...
και τα κρινουν ειτε απο την τιμη πωλησης τους ειτε απο την εξωτερικη τους εμφανιση..
οσοι τα εχουν ειμαι σιγουρος οτι γνωριζουν κ τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα τους..και βεβαια αλοιμονο σε οποιον πιστευει οτι το δικο του οπλο εχει μονο πλεονεκτηματα κ του αλλου ειναι για πεταμα..
Εγω σαν κατοχος εκτος του δικκανου κ αλλων δυο μονοκαννων σε cal.12 και 36,αλλα κ εχοντας κ δει παρα πολλα αλλα τετοια οπλα φιλων κ μη θα σας πω τι εχω δει...για να μην περναει σε καποιον η ιδεα οτι δεν λεω τα πραγματα οπως ακριβως εχουν..

καταρχην παμε στα μειονεκτηματα που καποια απο αυτα δεν τα θεωρω σοβαρα κ ουτε καν βλαβες...
Ναι ισχυει οτι ειναι βαρια τα δικαννα κ εχουν κακο ζυγισμα,ναι τα ξυλα τους δεν ειναι απο τα καλυτερα,Ναι σε μονοσκανδαλες εκδοσεις εχουν φανει καποια προβληματα..

Στο δικο μου μονοκαννο cal.12(1998)το μονο που παρουσιασε ηταν που μετα απο πολλες τουφεκιες λασκαριζε η τζαβετα στο κοντακι,το προβλημα λυθηκε με μια ροδελα κ ενα γκροβερ..
Στο μονοκαννο cal.36(1997) κ επειτα απο πολλες τουφεκιες δεν εχει στρωσει κ εχει καποιο μικρο ζορι στο ανοιξε κλεισε σε αντιθεση με το αλλο μονοκαννο που "σπαει" με το ενα χερι..
Στο δικαννο που ειναι κ το παλαιοτερο που εχω(πρεπει να εχει την ηλικια μου) το μονο που μου παρουσιασε ηταν να σκασει το βερνικι σε καποια σημεια στα ξυλα,και να ασπρισουν οι ψαθες απο το πιασιμο..αλλα αυτο δεν ειναι καν αξιο αναφορας για τα χρονια κ την χρηση του...και καλως η κακως δεν ειμαι κ απο αυτους που νταντευουν τα οπλα τους..

Σε καποια αλλα "ξενα" δικαννα κ μονοκαννα σοβιετικης κατασκευης διαπιστωσα ενα ελαφρυ "παιξιμο" βαζοντας καποια μικρη δυναμη κ κουνωντας την παπια αριστερα-δεξια το οποιο δεν εχει να κανει καθολου με την ασφαλεια του χρηστη κ ευκολα επισκευαζεται σε καποιο οπλουργειο εφοσον το επιθυμει ο κατοχος..

Παμε κ στα πλεονεκτηματα..το πρωτο κ κυριο που θα του καταλογιζα ειναι η μεγαλη του αντοχη στο περασμα του χρονου(κ πολλες φορες με αθλια χρηση κ συντηρηση) και μαλιστα σε συνδιασμο με τα χρηματα που δινει καποιος για να το αποκτηση ειναι πραγματικα vfm...

Βλεπουμε συχνα σε αγγελιες δικαννα baikal να δινονται αριστη κατασταση κ με τιμες κυριολεκτικα πατωμα..Και σας ρωταω λοιπον εαν καποιος δεν εχει περισοτερα χρηματα ποιες αλλες επιλογες εχει που μαλιστα θα ειναι και δοκιμασμενες??
Ετσι ωστε να μπορει να απολαυση τα κυνηγια του με οσο δυνατον λιγοτερα χρηματα και χωρις αυτο να εχει καμμια επιπτωση στην δικη του ασφαλεια??



https://helleniclegion.blogspot.com/2015/01/20.html?m=1
ο Κυπριδημος που ως γνωστον ειναι λατρης των "καλων" οπλων τα κατεταξε μεσα στα 20 καλυτερα οπλα του κοσμου..γιατι αραγε???
κ τι δουλεια εχει ενα φθηνο οπλο αναμεσα σε καποιους κολοσσους που εχουν πολυ μεγαλυτερη χρηματικη αξια???
τα σχολια δικα σας....


http://www.oplognosia.com/opla/opla77.php
Και η αποψη ενος Αμερικανου οπλουργου..


Αν καποιος δυσανασχετησει για ολα τα παραπανω ε τοτε τι να σας πω..Ας ρωτησει κ καποιον δικο μας οπλουργο......


Νομιζω ημουν απολυτα σαφης κ ειλικρινης.. ολα τα δεχομαι κ τα συζηταω αρκει να μην μου προκαλουν ακαταπαυστα..γελια...
 
Εγώ θα πω η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Τα baikal για τα λεφτά τους είναι μια πολύ καλή επιλογή, όταν βέβαια κι αυτό το ξέρουν και οι πέτρες, πρόκειται για δισκανδαλο με απλούς εξολκεις. Μονοσκανδαλο με αυτόματούς αρχίζει να χαλάει το πράγμα. Σαν αξιοπιστία γενικά κρίνεται καλό, βλητικα οχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ικανοποιητικό, μετριοτατο ζυγισμα και συνήθως κοντακι που θέλει αρκετό φτιάξιμο καθώς γενικά έχουν κοντό και μικρό κοντακι, σκληρές σκανδάλες, αλλά αν βάλεις ότι με 500 ευρώ αγοράζεις ένα όπλο που κάνεις τη δουλειά σου και μάλιστα καινούριο τότε είναι μια πολύ καλή ίσως και η μόνη επιλογή. Από κει και πέρα οι συγκρίσεις με όπλα που έχουν πολλαπλασια τιμή καλό είναι να αποφεύγονται καθώς είναι λάθος να γίνεται. Όποιος έχει πιάσει ένα browning ή ένα beretta τριπλάσιας και βαλε τιμής θα καταλάβει αμέσως τις διαφορες.Τώρα επειδή έχω δει και το toz εμένα μου φάνηκε ένα όπλο απίστευτο για την τιμή του. Από αξιοπιστία δεν ξέρω τι έλεγε, αλλά εργονομικά ήταν καλύτερο απ το baikal.
Απλα Τάσο είναι μεγααααλη η απόσταση από "την αλήθεια στη μέση" με "τους πασαλους σε φράχτη" και ειδικά όταν υπάρχει ένα baikalaki σχεδόν σε όλα τα σπίτια κυνηγών!!!
 
Απλα Τάσο είναι μεγααααλη η απόσταση από "την αλήθεια στη μέση" με "τους πασαλους σε φράχτη" και ειδικά όταν υπάρχει ένα baikalaki σχεδόν σε όλα τα σπίτια κυνηγών!!!
Συμφωνώ! Γι αυτο και ειπα οτι στα λεφτά αυτά είναι η μόνη επιλογή. Κι εμένα αν μου έδινες 500 ευρώ να πάω να ψωνίσω όπλο, αυτό θα έπαιρνα ή το toz. Όταν το όπλο καινούριο έχει 5 κατοστάρικα δε σε χαλάει η βαριά σκανδάλη και το ζυγισμα κλπ, αν κάνει 2000 σαφώς και θα έχεις άλλες απαιτήσεις, αν έχει 3000 ακόμα περισσότερες και πάει λέγοντας. Επίσης επειδή κυκλοφορούν Τουρκικά όπλα σε αυτές τις τιμές που ίσως να είναι πιο εργονομικά απ τα ρωσικά, προσωπικά δε θα τα πλησιαζα, καθώς σε αξιοπιστία δε φτάνουν τα ρωσικά , προς το παρόν τουλάχιστον, αλλά και δε θέλω να ξοδεύω τα χρήματα μου προς τα κει...
 
Καλησπέρα. Μιας και το αναφέρατε, υπάρχουν καινούρια toz;;
Δυστιχως οχι....υπαρχει προβλημα στην εισαγωγη......τι ακριβως δεν ξερω......ισως βρεις κανενα 120 αλλα εγω προσωπικα μονο στο 34αρι θα πηγαινα.....αν και το ειχα σχεδον 20 χρονια και το ξερω με κλειστα ματια.
 
Εγώ θα πω η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Τα baikal για τα λεφτά τους είναι μια πολύ καλή επιλογή, όταν βέβαια κι αυτό το ξέρουν και οι πέτρες, πρόκειται για δισκανδαλο με απλούς εξολκεις. Μονοσκανδαλο με αυτόματούς αρχίζει να χαλάει το πράγμα. Σαν αξιοπιστία γενικά κρίνεται καλό, βλητικα οχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ικανοποιητικό, μετριοτατο ζυγισμα και συνήθως κοντακι που θέλει αρκετό φτιάξιμο καθώς γενικά έχουν κοντό και μικρό κοντακι, σκληρές σκανδάλες, αλλά αν βάλεις ότι με 500 ευρώ αγοράζεις ένα όπλο που κάνεις τη δουλειά σου και μάλιστα καινούριο τότε είναι μια πολύ καλή ίσως και η μόνη επιλογή. Από κει και πέρα οι συγκρίσεις με όπλα που έχουν πολλαπλασια τιμή καλό είναι να αποφεύγονται καθώς είναι λάθος να γίνεται. Όποιος έχει πιάσει ένα browning ή ένα beretta τριπλάσιας και βαλε τιμής θα καταλάβει αμέσως τις διαφορες.Τώρα επειδή έχω δει και το toz εμένα μου φάνηκε ένα όπλο απίστευτο για την τιμή του. Από αξιοπιστία δεν ξέρω τι έλεγε, αλλά εργονομικά ήταν καλύτερο απ το baikal.
Το τοζ 34 το εχω ειναι ζυγισμενο οπλο, πολυ καλητερη βλητικη απο το μπαϊκαλ, εμενα παντος με χτυπαει στο ζυγοματικο σε πολυ γρηγορες ντουφεκιες που δεν το επωμιζω καλα! ( ισως να μην ειναι στα μετρα μου το κοντακι)
 
Μια που λέμε για Baikal και Toz να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου, έχοντας διασκευάσει 3 ΙΖ27 μέχρι τώρα και έχοντας στην κατοχή μου ένα ΤΟΖ34.

Οταν πήρα το πρώτο ΙΖ27 άρχισα να του κάνω μετατροπές . Εβγαλα ρίγες , έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και το έκανα anglais, έκανα porting και γενικά του έκανα ότι βελτίωση μπορούσε να γίνει στο όπλο. Κυνήγησα μ' αυτό τρεις περιόδους και μετά ... μπόρεσα και αγόρασα κι ένα Browning 525 classic hunter. Οπως καταλαβαίνετε η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη.

Το πρώτο ΙΖ27 το έδωσα γιατί μου έφταιγε το σταθερό σφιχτό τσοκ των κανών και θεωρούσα ότι βγάζοντας του την σκοπευτική ρίγα το ελάφρυνα πολύ, χάνοντας εύκολα την σκοπευτική γραμμή μετά την πρώτη τουφεκιά. Ετσι έλεγα.

Πήρα ένα δεύτερο με εναλλασσόμενα τσοκ του έκανα κι αυτουνού όλες τις μετατροπές που είχα κάνει στο πρώτο, σ' αυτό κράτησα την σκοπευτική ρίγα και ... το έδωσα γιατί μου έφταιγαν οι δύο σκανδάλες. Βλέπεις είχα συνηθίσει στο μονοσκάνδαλο. Πάλι έτσι έλεγα.

Τέλος πήρα ένα τρίτο μονοσκάνδαλο και του έκανα κι αυτουνού ολες τις μετατροπές που μπορούσα να του κάνω. Το έδωσα κι αυτό. Γιατί; λόγω μή χρήσης. Ισως να φταίει οτι το συγκεκριμένο όπλο παρά τα 1.500 με 2.000 φυσίγγια που έριξα, εξακολουθούσε να θέλει να το βάλω στο γόνατο για να το κλείσω (τόσο σφιχτό ήταν ακόμα), κάθε φορά που έπαιρνα όπλο από το οπλοκιβώτιο το χέρι μου πήγαινε στο Browning. Μετά δε την αγορά ενός ΤΟΖ34 το ΙΖ27 ούτε που το σκεφτόμουν. Αν δεν έπαιρνα το 525 έπαιρνα το ΤΟΖ. Το customize IZ27 καθόταν στο οπλοκιβώτιο.

Τελικά κατάλαβα ότι όλα τα παραπάνω που έλεγα, ήταν προφάσεις. Πιστός στην άποψη που διάβαζα από διάφορους γνώστες, οτι κάνοντας customize ενα ΙΖ27 μπορείς να έχεις ένα όπλο ισάξιο, με άλλα όπλα πολλαπλάσιας αξίας, το πάλεψα αλλά ... το αποτέλεσμα δεν με κάλυψε. Δεν λέω, είναι τιμιότατα όπλα, θηρία αντοχής , τα σύγχρονα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τον ανταγωνισμό με τσοκάκια, αυτόματους εξολκείς κλπ, οι μετατροπές τα βελτιώνουν ακόμα περισσότερο, αλλά ... ότι και να κάνεις στο ΙΖ27 την κλάση του 525 δεν την φτάνει. Αλλο ζύγισμα, άλλη ποιότητα, άλλες κατανομές. Οχι τρομερά κατώτερο αλλά ... κατώτερο.

Οσο για την σύγκριση ΤΟΖ34 με ΙΖ27 εκεί με τράβηξε το χαμηλό προφίλ του Τοζ , το λιγότερο βάρος του, το πόσο εύκολα άνοιγε και έκλεινε και γενικά μου φαίνεται πιο λειτουργικό, πιο εύχρηστο ( πιό μανιτζέβελο θα έλεγα). Οταν ξέρω ότι θα έχω πολύ περπάτημα και ότι το όπλο θα το ταλαιπωρήσω σε πυκνό , με γρατσουνιές από κλαδιά κλπ το προτιμώ από το 525.

Αυτή είναι η εμπειρία μου απο τα ΙΖ27. Αλλωστε όλοι λένε οτι το IZ27 είναι ένα πολύ καλό αντίγραφο του Browning, αλλά άμα έχεις το πρωτότυπο γιατί να παίζεις με το αντίγραφο;

Κλείνοντας να πω οτι εδώ αναφέρομαι στο 525 , αλλά και με ένα 686 ενός φίλου που έριξα τα ίδια συμπεράσματα έβγαλα.
Τελικά τι τα θες, αυτό που λένε πως "ότι σέλα και να βάλεις στο μουλάρι δεν πρόκειται ποτέ να γίνει άλογο αγώνων" δυστυχώς, είναι αλήθεια.
 
Last edited:
Μια που λέμε για Baikal και Toz να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου, έχοντας διασκευάσει 3 ΙΖ27 μέχρι τώρα και έχοντας στην κατοχή μου ένα ΤΟΖ34.

Οταν πήρα το πρώτο ΙΖ27 άρχισα να του κάνω μετατροπές . Εβγαλα ρίγες , έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και το έκανα anglais, έκανα porting και γενικά του έκανα ότι βελτίωση μπορούσε να γίνει στο όπλο. Κυνήγησα μ' αυτό τρεις περιόδους και μετά ... μπόρεσα και αγόρασα κι ένα Browning 525 classic hunter. Οπως καταλαβαίνετε η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη.

Το πρώτο ΙΖ27 το έδωσα γιατί μου έφταιγε το σταθερό σφιχτό τσοκ των κανών και θεωρούσα ότι βγάζοντας του την σκοπευτική ρίγα το ελάφρυνα πολύ, χάνοντας εύκολα την σκοπευτική γραμμή μετά την πρώτη τουφεκιά. Ετσι έλεγα.

Πήρα ένα δεύτερο με εναλλασσόμενα τσοκ του έκανα κι αυτουνού όλες τις μετατροπές που είχα κάνει στο πρώτο, σ' αυτό κράτησα την σκοπευτική ρίγα και ... το έδωσα γιατί μου έφταιγαν οι δύο σκανδάλες. Βλέπεις είχα συνηθίσει στο μονοσκάνδαλο. Πάλι έτσι έλεγα.

Τέλος πήρα ένα τρίτο μονοσκάνδαλο και του έκανα κι αυτουνού ολες τις μετατροπές που μπορούσα να του κάνω. Το έδωσα κι αυτό. Γιατί; λόγω μή χρήσης. Ισως να φταίει οτι το συγκεκριμένο όπλο παρά τα 1.500 με 2.000 φυσίγγια που έριξα, εξακολουθούσε να θέλει να το βάλω στο γόνατο για να το κλείσω (τόσο σφιχτό ήταν ακόμα), κάθε φορά που έπαιρνα όπλο από το οπλοκιβώτιο το χέρι μου πήγαινε στο Browning. Μετά δε την αγορά ενός ΤΟΖ34 το ΙΖ27 ούτε που το σκεφτόμουν. Αν δεν έπαιρνα το 525 έπαιρνα το ΤΟΖ. Το customize IZ27 καθόταν στο οπλοκιβώτιο.

Τελικά κατάλαβα ότι όλα τα παραπάνω που έλεγα, ήταν προφάσεις. Πιστός στην άποψη που διάβαζα από διάφορους γνώστες, οτι κάνοντας customize ενα ΙΖ27 μπορείς να έχεις ένα όπλο ισάξιο, με άλλα όπλα πολλαπλάσιας αξίας, το πάλεψα αλλά ... το αποτέλεσμα δεν με κάλυψε. Δεν λέω, είναι τιμιότατα όπλα, θηρία αντοχής , τα σύγχρονα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τον ανταγωνισμό με τσοκάκια, αυτόματους εξολκείς κλπ, οι μετατροπές τα βελτιώνουν ακόμα περισσότερο, αλλά ... ότι και να κάνεις στο ΙΖ27 την κλάση του 525 δεν την φτάνει. Αλλο ζύγισμα, άλλη ποιότητα, άλλες κατανομές. Οχι τρομερά κατώτερο αλλά ... κατώτερο.

Οσο για την σύγκριση ΤΟΖ34 με ΙΖ27 εκεί με τράβηξε το χαμηλό προφίλ του Τοζ , το λιγότερο βάρος του, το πόσο εύκολα άνοιγε και έκλεινε και γενικά μου φαίνεται πιο λειτουργικό, πιο εύχρηστο ( πιό μανιτζέβελο θα έλεγα). Οταν ξέρω ότι θα έχω πολύ περπάτημα και ότι το όπλο θα το ταλαιπωρήσω σε πυκνό , με γρατσουνιές από κλαδιά κλπ το προτιμώ από το 525.

Αυτή είναι η εμπειρία μου απο τα ΙΖ27. Αλλωστε όλοι λένε οτι το IZ27 είναι ένα πολύ καλό αντίγραφο του Browning, αλλά άμα έχεις το πρωτότυπο γιατί να παίζεις με το αντίγραφο;

Κλείνοντας να πω οτι εδώ αναφέρομαι στο 525 , αλλά και με ένα 686 ενός φίλου που έριξα τα ίδια συμπεράσματα έβγαλα.
Τελικά τι τα θες, αυτό που λένε πως "ότι σέλα και να βάλεις στο μουλάρι δεν πρόκειται ποτέ να γίνει άλογο αγώνων" δυστυχώς, είναι αλήθεια.
Συμφωνώ με κάθε λέξη, όσοι έχουμε όπλα με πολλαπλάσια αξία αλλά και Baikal στον ονομαστό καταλαβαίνουμε εύκολα τις διαφορές. Έγραψες και για βελτιωμένα baikal ποσω μάλλον τα μαμίσια... Είπαμε καλά όπλα για τη χρηματική κατηγορία που αντιπροσωπεύουν όμως.
 
Μια που λέμε για Baikal και Toz να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου, έχοντας διασκευάσει 3 ΙΖ27 μέχρι τώρα και έχοντας στην κατοχή μου ένα ΤΟΖ34.

Οταν πήρα το πρώτο ΙΖ27 άρχισα να του κάνω μετατροπές . Εβγαλα ρίγες , έφερα το κοντάκι στα μέτρα μου και το έκανα anglais, έκανα porting και γενικά του έκανα ότι βελτίωση μπορούσε να γίνει στο όπλο. Κυνήγησα μ' αυτό τρεις περιόδους και μετά ... μπόρεσα και αγόρασα κι ένα Browning 525 classic hunter. Οπως καταλαβαίνετε η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη.

Το πρώτο ΙΖ27 το έδωσα γιατί μου έφταιγε το σταθερό σφιχτό τσοκ των κανών και θεωρούσα ότι βγάζοντας του την σκοπευτική ρίγα το ελάφρυνα πολύ, χάνοντας εύκολα την σκοπευτική γραμμή μετά την πρώτη τουφεκιά. Ετσι έλεγα.

Πήρα ένα δεύτερο με εναλλασσόμενα τσοκ του έκανα κι αυτουνού όλες τις μετατροπές που είχα κάνει στο πρώτο, σ' αυτό κράτησα την σκοπευτική ρίγα και ... το έδωσα γιατί μου έφταιγαν οι δύο σκανδάλες. Βλέπεις είχα συνηθίσει στο μονοσκάνδαλο. Πάλι έτσι έλεγα.

Τέλος πήρα ένα τρίτο μονοσκάνδαλο και του έκανα κι αυτουνού ολες τις μετατροπές που μπορούσα να του κάνω. Το έδωσα κι αυτό. Γιατί; λόγω μή χρήσης. Ισως να φταίει οτι το συγκεκριμένο όπλο παρά τα 1.500 με 2.000 φυσίγγια που έριξα, εξακολουθούσε να θέλει να το βάλω στο γόνατο για να το κλείσω (τόσο σφιχτό ήταν ακόμα), κάθε φορά που έπαιρνα όπλο από το οπλοκιβώτιο το χέρι μου πήγαινε στο Browning. Μετά δε την αγορά ενός ΤΟΖ34 το ΙΖ27 ούτε που το σκεφτόμουν. Αν δεν έπαιρνα το 525 έπαιρνα το ΤΟΖ. Το customize IZ27 καθόταν στο οπλοκιβώτιο.

Τελικά κατάλαβα ότι όλα τα παραπάνω που έλεγα, ήταν προφάσεις. Πιστός στην άποψη που διάβαζα από διάφορους γνώστες, οτι κάνοντας customize ενα ΙΖ27 μπορείς να έχεις ένα όπλο ισάξιο, με άλλα όπλα πολλαπλάσιας αξίας, το πάλεψα αλλά ... το αποτέλεσμα δεν με κάλυψε. Δεν λέω, είναι τιμιότατα όπλα, θηρία αντοχής , τα σύγχρονα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τον ανταγωνισμό με τσοκάκια, αυτόματους εξολκείς κλπ, οι μετατροπές τα βελτιώνουν ακόμα περισσότερο, αλλά ... ότι και να κάνεις στο ΙΖ27 την κλάση του 525 δεν την φτάνει. Αλλο ζύγισμα, άλλη ποιότητα, άλλες κατανομές. Οχι τρομερά κατώτερο αλλά ... κατώτερο.

Οσο για την σύγκριση ΤΟΖ34 με ΙΖ27 εκεί με τράβηξε το χαμηλό προφίλ του Τοζ , το λιγότερο βάρος του, το πόσο εύκολα άνοιγε και έκλεινε και γενικά μου φαίνεται πιο λειτουργικό, πιο εύχρηστο ( πιό μανιτζέβελο θα έλεγα). Οταν ξέρω ότι θα έχω πολύ περπάτημα και ότι το όπλο θα το ταλαιπωρήσω σε πυκνό , με γρατσουνιές από κλαδιά κλπ το προτιμώ από το 525.

Αυτή είναι η εμπειρία μου απο τα ΙΖ27. Αλλωστε όλοι λένε οτι το IZ27 είναι ένα πολύ καλό αντίγραφο του Browning, αλλά άμα έχεις το πρωτότυπο γιατί να παίζεις με το αντίγραφο;

Κλείνοντας να πω οτι εδώ αναφέρομαι στο 525 , αλλά και με ένα 686 ενός φίλου που έριξα τα ίδια συμπεράσματα έβγαλα.
Τελικά τι τα θες, αυτό που λένε πως "ότι σέλα και να βάλεις στο μουλάρι δεν πρόκειται ποτέ να γίνει άλογο αγώνων" δυστυχώς, είναι αλήθεια.
Οταν ο πατερας μου ηταν νέοτε
ρος και κυνηγουσε μανιωδώς του εκανα δωρο ενα Τοζ 34 350 ευρω και ενα boito 450 ευρω σας πληροφορώ το τοζ πουληθηκε μετά από 15ετια καινούργιο είχε ρίξει άπειρα φυσίγγια από τον πατέρα μου και από μένα, όταν πήγαινα χωριό με κακοκαιρία ήταν συνέχεια μούσκεμα.Δυο πράγματα ήθελε μόνο λαστιχάκι στην σκανδάλη μη σου τρώει το δάχτυλο και ελαφριές γομώσεις ντουφεκιες φαρμάκι. Δεν κατηγορώ τα baikal αλλά όταν υπήρχαν τα τοζ στην μισή τιμή οπως εγραψα παραπανω με το μισο προφιλ και τα περαστα κλειδια τι baikal και ΠΑ.. Μαριτσα μου .Μερικοί από δω αμφιβάλω εάν έχουν ακούσει για τοζ ειδικά οι νεότεροι αλλά στην εποχή μας τρώμε ότι μας δώσουν και ας είναι και σανος
 
Οταν ο πατερας μου ηταν νέοτε
ρος και κυνηγουσε μανιωδώς του εκανα δωρο ενα Τοζ 34 350 ευρω και ενα boito 450 ευρω σας πληροφορώ το τοζ πουληθηκε μετά από 15ετια καινούργιο είχε ρίξει άπειρα φυσίγγια από τον πατέρα μου και από μένα, όταν πήγαινα χωριό με κακοκαιρία ήταν συνέχεια μούσκεμα.Δυο πράγματα ήθελε μόνο λαστιχάκι στην σκανδάλη μη σου τρώει το δάχτυλο και ελαφριές γομώσεις ντουφεκιες φαρμάκι. Δεν κατηγορώ τα baikal αλλά όταν υπήρχαν τα τοζ στην μισή τιμή οπως εγραψα παραπανω με το μισο προφιλ και τα περαστα κλειδια τι baikal και ΠΑ.. Μαριτσα μου .Μερικοί από δω αμφιβάλω εάν έχουν ακούσει για τοζ ειδικά οι νεότεροι αλλά στην εποχή μας τρώμε ότι μας δώσουν και ας είναι και σανος
Κατά τα αλλά δε κατηγορείς τα Baikal........
μήπως σε έχει πικρανει κανένα;;;
 
Κατά τα αλλά δε κατηγορείς τα baikal........
μήπως σε έχει πικρανει κανένα;;;
Τα ραδιόφωνα τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλυτερα ανοιχτά βάλε το χέρι στην καρδιά και πες αν έχεις το θάρρος έχει αυτό που βλέπεις καμία σχέση με τα baikal εάν ναι τότε εγώ είμαι ο Ναπολέων
Toz-34e.jpg
 
Δεν κατηγορώ τα baikal
Αλιμονο....οταν βγενεις δημοσια κ λες οτι εισαι ικανος να τα κανεις αλοιφη μεσα σε 5 χρονια κ με νορμαλ φυσιγγια οχι μονο δεν τα κατηγορεις αλλα τα κραζεις κιολας...το λιγοτερο.......



Μερικοί από δω αμφιβάλω εάν έχουν ακούσει για τοζ ειδικά οι νεότεροι αλλά στην εποχή μας τρώμε ότι μας δώσουν και ας είναι και σανος
Φυαικα κ τα ξερουμε τα toz και οντως ειναι οπλα σκυλια κ με καλες τουφεκιες..
Και εχουν γραφτει κ πολλα αρθρα κ παρουσιασεις μεσα απο τον κυνηγετικο τυπο με πολυ κολακευτικα σχολια..
Aυτο για να μην λες οτι εχουν καπιοι συμφεροντα κ μας πασαρουν μονο baikal...
Απο εκει κ περα ο καθενας αγορασει οτι θελει..
Μπορει σε καποιον πχ να μην αρεσει το τοz σαν εμφανιση η γιατι δεν εχει τζαβετα στο κοντακι κλπ κ να επιλεξει baikal..
οπως κ το αντιθετο βεβαια...



Τα ραδιόφωνα τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλυτερα ανοιχτά βάλε το χέρι στην καρδιά και πες αν έχεις το θάρρος έχει αυτό που βλέπεις καμία σχέση με τα baikal εάν ναι τότε εγώ είμαι ο Ναπολέων
View attachment 14137

Δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα?
Κατηγορησε καποιος απο εδω μεσα τα toz?
Ειπε πως δεν ειναι καλο κ το baikal ειναι καλυτερο?
 
Τα ραδιόφωνα τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλυτερα ανοιχτά βάλε το χέρι στην καρδιά και πες αν έχεις το θάρρος έχει αυτό που βλέπεις καμία σχέση με τα baikal εάν ναι τότε εγώ είμαι ο Ναπολέων
View attachment 14137
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι και ουτε μπορώ να πω κακό λόγο για κάτι που δεν έχω δοκιμάσει.
Όσο αφορά τώρα για την εμφάνιση, είναι θέμα γουστου.
Αν με ρωτάς τώρα για το συγκεκριμένο, ναι είναι ωραίο όπλο μου αρέσει η βάση του, δεν μου αρέσουν οι βίδες στη παπια που έχουν τα TOZ.
Ωστόσο όμως σημαντικό ρόλο για την απόκτηση ενός όπλου παιζει και η τσέπη του καθενός και αυτό είναι ένα οικονομικό καλό εργαλείο.
Επίσης όταν εισάγονταν τα ΤΟΖ νομίζω ήταν ένα κλικ πιο ακριβά!!!
Τέλος παντων, περι ορέξεως........ :)
 
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι και ουτε μπορώ να πω κακό λόγο για κάτι που δεν έχω δοκιμάσει.
Όσο αφορά τώρα για την εμφάνιση, είναι θέμα γουστου.
Αν με ρωτάς τώρα για το συγκεκριμένο, ναι είναι ωραίο όπλο μου αρέσει η βάση του, δεν μου αρέσουν οι βίδες στη παπια που έχουν τα TOZ.
Ωστόσο όμως σημαντικό ρόλο για την απόκτηση ενός όπλου παιζει και η τσέπη του καθενός και αυτό είναι ένα οικονομικό καλό εργαλείο.
Επίσης όταν εισάγονταν τα ΤΟΖ νομίζω ήταν ένα κλικ πιο ακριβά!!!
Τέλος παντων, περι ορέξεως........ :)
Το τοζ το είχα πάρει 350 ευρώ καινουργιο και όταν το πούλησα 250 ευρω γιατί σταμάτησε ο πατέρας μου να κυνηγάει αυτος που το πηρε μου ειπε θα βγει καλο πολυ φθηνό ειναι για να μην πουλιέται ευρέως και να μην διαφημίζεται το φοβάμαι. Επειδή είχα τοζ και έχω πιάσει και baikal για μένα προσωπικά είναι η μέρα με την νύχτα σε όλους τους τομείς για την κατηγορία τους
 
Αλιμονο....οταν βγενεις δημοσια κ λες οτι εισαι ικανος να τα κανεις αλοιφη μεσα σε 5 χρονια κ με νορμαλ φυσιγγια οχι μονο δεν τα κατηγορεις αλλα τα κραζεις κιολας...το λιγοτερο.......
Τάσο αλοιφή θα γίνει μόνο αν το πεταξεις σε κανένα χυτήριο.
Ο πατερας μου κυνηγά ακόμα με το ποζε του, nx 27, 1-3 ,18.2, 750 bar, βέβαια τώρα μόνο λαγό, 40+ χρονια, παπια, τσίχλες, λαγό και όχι βέβαια με απαλά φυσιγγακια.
Όταν πηγαινε για παπια έπαιρνε και την τσαντούλα του με τα της ιδιογομωσης και την ρελιαστρα χειρός και επί τόπου επί του έργου......
Στην κυνηγετική του τσάντα έχει κάτι διασποράς 40 γρ. Κουτουμανος, 37 γρ. Λεπρε. Φέτος θα γεμίσουμε κανένα φυσιγγακια να χαλαρώσει λίγο το παλιοντουφεκο!
Το εργαλείο αλοιφή δεν έγινε!!!!!
 
Last edited:
Αλιμονο....οταν βγενεις δημοσια κ λες οτι εισαι ικανος να τα κανεις αλοιφη μεσα σε 5 χρονια κ με νορμαλ φυσιγγια οχι μονο δεν τα κατηγορεις αλλα τα κραζεις κιολας...το λιγοτερο.......
Λέω μόνο προσωπικές εμπειρίες φίλων που κυνηγούν κάθε μέρα είναι αγρότες και το όπλο δεν λείπει ποτέ από το αυτοκίνητο τους κατά την κυνηγετική περίοδο, αγόρασαν 2 σουπερ ποζε με διαφορά μηνών και κούνησαν και τα δύο με την πάροδο των χρόνων. Μπορεί να υπάρχει κατάχρηση δε λέω αλλά τα οπλα δεν φτιάχνονται για μια πενταετία η δεκαετία ζωής. Εγώ δεν είχα ποτέ ούτε σκοπεύω να πάρω αλλά τα είδα με τα μάτια μου και κάτι που βλέπω δεν μπορώ να μην το αναφέρω
 
Back
Top