Baikal Team

Μάλιστα φιλε ξερω οτι θα κουνήσει το οπλο απλα 900mpa στα ρωσικά οπλα είναι λιγο διαφορετικά. Και οταν γραφει ενα φισιγγι 1050bar δεν σημαίνει οτι βγάζει τοσο αλλα 800-900 bar το πολύ. Εγω για την ασφάλεια του εαυτού μου ρωτάω. Μπορώ να ριξω απλα ρωταω για μην παθαίνω κατι μετά κ δεν ειναι καλό να ρίχνεις βαρια φισιγγια με ενα οπλο που κουνιέται το κοντακι ή η παπια για π.χ
Στα baikal, δικαννα αλλά και στις καραμπίνες γράφουν 900mpa καθημερινής χρήσης!
Το θέμα είναι αν αντέξει ο ώμος σου!
Βρίσκεις ένα φυσιγγακι 33-34 γρ. άντε 36 και είσαι κομπλέ!
 
Με το ij27 magnum μπορω να ριξω φισιγγια μαγκνουν με ένδειξη 1050 bar( μπορω να ρίξω δεν θα πάθει τιποτα το ξερω απλά στο βάλτο μπορώ να ρίξω πολλά φισιγγια καθημερινά???
Κατά την άποψή μου πάντα, για εμένα είναι εντελώς άστοχο επιχείρημα από τα εργοστάσια, τα S/P να έχουν θαλάμες magnum........δν υπάρχει λόγος για τέτοια καταπόνηση όπλου κ ώμου.
 
Και πίστεψε με έχω δει πολλά κουνημενα είναι η αχίλλειος πτέρνα στα Baikal

ολα τα εχω ακουσει..Αλλα για αχιλλειο πτερνα στα baikal να ειναι τα κλειδια του πρωτη φορα το ακουω....ισα ισα...

Εχω πιασει κ δει παρα πολλα παλια πλαγιοκαννα (αυτο το λεω γιατι υποτιθεται πως ειναι πιο επιρρεπη τα κλειδια τους απο ενα ποζε) καποια απο αυτα ηταν σε καλη κατασταση κ καποια αλλα η εξωτερικη τους εμφανιση εδειχνε οτι ειχαν περασει απο πολλες κακουχιες..σε κανενα δεν ειδα να υπαρχει τζογος στα κλειδια...

οταν σε οποιοδηποτε οπλο κουνησουν τα κλειδια σημαινει οτι το οπλο αυτο εχει περασει τα πανδεινα κ συνηθως εχει ριξει φυσιγγια που εχουν ξεπερασει κατα πολυ τα ορια που οριζει ο κατασκευαστης κ φυσικα αυτο δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη..
Ειτε ενα οπλο κοστιζει πεντακοσια ειτε καποιες χιλιαδες ευρω αν συμβουν τα παραπανω ιδιες επιπτωσεις θα υπαρξουν..


Κατά την άποψή μου πάντα, για εμένα είναι εντελώς άστοχο επιχείρημα από τα εργοστάσια, τα S/P να έχουν θαλάμες magnum........δν υπάρχει λόγος για τέτοια καταπόνηση όπλου κ ώμου.
Ετσι...οποιος θελει να ριχνει συχνα magnum καλυτερα να παρει καποιο αυτογεμες αεριων...
 
Last edited:
ολα τα εχω ακουσει..Αλλα για αχιλλειο πτερνα στα baikal να ειναι τα κλειδια του πρωτη φορα το ακουω....ισα ισα...

Εχω πιασει κ δει παρα πολλα παλια πλαγιοκαννα (αυτο το λεω γιατι υποτιθεται πως ειναι πιο επιρρεπη τα κλειδια τους απο ενα ποζε) καποια απο αυτα ηταν σε καλη κατασταση κ καποια αλλα η εξωτερικη τους εμφανιση εδειχνε οτι ειχαν περασει απο πολλες κακουχιες..σε κανενα δεν ειδα να υπαρχει τζογος στα κλειδια...

οταν σε οποιοδηποτε οπλο κουνησουν τα κλειδια σημαινει οτι το οπλο αυτο εχει περασει τα πανδεινα κ συνηθως εχει ριξει φυσιγγια που εχουν ξεπερασει κατα πολυ τα ορια που οριζει ο κατασκευαστης κ φυσικα αυτο δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη..
Ειτε ενα οπλο κοστιζει πεντακοσια ειτε καποιες χιλιαδες ευρω αν συμβουν τα παραπανω ιδιες επιπτωσεις θα υπαρξουν..



Ετσι...οποιος θελει να ριχνει συχνα magnum καλυτερα να παρει καποιο αυτογεμες αεριων...
Γεια σου φίλε μου. Ε εντάξει θελω το 2.οπλο εαν θα πάθει κατι η καραμπίνα εχω το win sx3 supermagnum ειμαι πολυ ευχαριστημένος αλλά νιωθω σαν να λείπει κατι μεσα μου επειδή μεγάλωσα έμαθα το κινηγι με το πλαγιοκαννο του παππού μου( baikal cccp ij43 70mm θαλαμη)οπου πηγαίναμε μαζί στο κινηγι με τον παππού εχω αδυναμία , μανια στα δικαννα και νιώθω περισσότερο κινηγος με δικαννο. Περνω και δικαννακι καπου κάπου μαζι μου στο βαλτο αλλά επειδή μονο επιτρέπονται τα ατσαλινα φισιγγια δεν θελω να το πονέσω να κουνήσω τις κλειδιες του. Υπάρχουν κ ατσάλινα για παλιά οπλα lambro classic steel αλλά ειναι 30γρ κ δεν κάνει τοσο για τον παλικαρι πρασινοκεφαλι παπι :))). Μου λέτε πάρε ακόμα ένα αυτογεμες εχω ενα των αεριων αλλα να παρω αλλο ενα των αερίων εεε εαν δεν ειχα οπλο θα έπαιρνα πάλι των αερίων αλλα κάτι διαφορετικό θα ήθελα τωρα για 2.οπλο να παρω αδρανειας δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά απο δικαννο η ποζε στο θεμα ανακρουσης( στα φτηνα οπλα εννοω) επισης το δικαννακι οτι καιρο κ να κάνει ψύχρα κ να πέσει μεσα στο παγωμένο νερο με λάσπη κ τετοια το βγαζεις απο λασπη γεμιζεις κ συνεχίζεις να ρίχνεις δηλαδή δεν ειναι σαν αυτογεμεις παγωσε το κλειστρο απο παγωνια ελα καθαρισε τη θαλαμη λύσε δεσε το οπλο περασε ημερα τα παπια περνανε δεν σε περιμενουν να καθαρισεις το οπλο :D . Γιαυτο τον λογο θα ήθελα ενα δικαννο η ποζε οχι για συχνή χρήση δηλαδή αλλά με κανει να νιώθω κινηγος παραδοσιακός.
 
Last edited:
..Αλλα για αχιλλειο πτερνα στα baikal να ειναι τα κλειδια του πρωτη φορα το ακουω....ισα ισα...
Δεν θα έχεις κρατήσει baikal φαίνεται για πολλά χρόνια η αυτά που θα ξέρεις θα είναι του ΣΚ Από τα 3 γνωστών μου κούνησαν τα 2 αλλά μετά από καθημερινή χρήση και πάροδο κάποιων χρόνων.Δε σου μιλάω για το μηχανισμό κλειδώματος που είναι από τους καλύτερους σου μιλάω για τό ατσάλι ποιότητα και σκληρότητα και κατεργασία.Ραν έχεις κανένα για κρασ τέστ σε βάζω στοίχημα μια πενταετία να στο φέρω αλοιφή και όχι με φουρνελα κανονικά φυσίγγια μιλάω
 
Στα baikal, δικαννα αλλά και στις καραμπίνες γράφουν 900mpa καθημερινής χρήσης!
Στο manual γραφει οτι μπορουν αυτα τα οπλα να ριξουν φυσιγγια magnum 1050bar..
H ρωσια ειναι μελος της cip κ η cip oριζει στα οπλα magnum πιεση 1370bar..οποτε....
Αλλα το σωστο ειναι να μην το φτανουμε στα ακρα..και που στην τελικη δεν εχουμε να κερδισουμε κ κατι.......

Γιαυτο τον λογο θα ήθελα ενα δικαννο η ποζε οχι για συχνή χρήση δηλαδή αλλά με κανει να νιώθω κινηγος παραδοσιακός.
Αφου θες να νιωθεις παραδοσιακος τι θες τους δυναμιτες?? .yel.
Aν θες ομως να κανεις χρηση αυτων των φυσιγγιων στον βαλτο κ στο πολυ κρυο δεν νομιζω να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα με την ανακρουση..

Παντως εγω αυτο που πιστευω(χωρις ομως να εχω στοιχεια κ να μπορω να το αποδειξω..) ειναι οτι σε ολα τα οπλα magnum κ ανεξαρτητου μαρκας με θαλαμες 3" η 3,5" ειναι αδυνατον με συχνη χρηση να να μην υπαρξουν φθορες σε διαφορα εξαρτηματα..magnum βαση και καννες μας λενε..αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι magnum??
Με την απορια θα μεινω.......
 
Δεν θα έχεις κρατήσει baikal φαίνεται για πολλά χρόνια η αυτά που θα ξέρεις θα είναι του ΣΚ
Χαχαχαχα σε εμενα το λες αυτο???μηπως συμβαινει το αντιθετο???
Μαλλον δεν με παρακολουθεις σωστα...




Εαν έχεις κανένα για κρασ τέστ σε βάζω στοίχημα μια πενταετία να στο φέρω αλοιφή και όχι με φουρνελα κανονικά φυσίγγια μιλάω
Εχω το 43αρι που αγορασμενο αρχες δεκαετιας 80 κ με αυτο κυνηγαω αννελιπως κ εγω δεν ξερω ποσα φυσιγγια εχει ριξει κ δεν εχει κανενα απολυτος κουνημα η αλλη φθορα κ μαλιστα το ειχε ελςγξει κ προσφατα οπλουργος που το ειχα στειλει για βαφη..
ij 58 φιλου ριχνει καθε Ανασταση απανωτα καποια κουτια φυσιγγια σε τετοιο βαθμο που απο την υπερθερμανση στα μεταλλα δεν ανοιγει παρα μονο οταν κρυωσει...εκτος τα κυνηγια που κανει καθε χρονο με αυτο...
θες και αλλα??
τι μου λες εσυ για αλοιφες ειλικρινα δεν ξερω...ειναι για γελια ειλικρινα...εκτος και δεν μιλαμε σοβαρα.....

σου μιλάω για τό ατσάλι ποιότητα και σκληρότητα και κατεργασία.
Στην τιμη που πωλουνται εχουν παρα πολυ αξιοπιστα ατσαλια...κ αυτο δεν το λεω εγω αλλα ανθρωποι που γνωριζουν πολυ καλα απο οπλα..

Αν ηταν ετσι δεν θα πωλουντουσαν επι σειρα δεκαετιων στην χωρα μας κ δεν θα αφηναν την δικη τους ιστορια ως τα πιο γερα οπλα σε αυτη την χρηματικη κατηγορια...
 

  1. Α ξεχασα οσο για το ατσαλι κ την ποιοτητα του μας προλαβαν εδω κ πολλα χρονια οι Αγγλοι στο Μπερμιγχααμ...Αλοιφη τα εκαναν.....αλιαδα οπως λεμε κ εδω περα....αυτο κ αν ηταν crash test.....
    Χαχαχαχα σε εμενα το λες αυτο???μηπως συμβαινει το αντιθετο???
    Μαλλον δεν με παρακολουθεις σωστα...





    Εχω το 43αρι που αγορασμενο αρχες δεκαετιας 80 κ με αυτο κυνηγαω αννελιπως κ εγω δεν ξερω ποσα φυσιγγια εχει ριξει κ δεν εχει κανενα απολυτος κουνημα η αλλη φθορα κ μαλιστα το ειχε ελςγξει κ προσφατα οπλουργος που το ειχα στειλει για βαφη..
    ij 58 φιλου ριχνει καθε Ανασταση απανωτα καποια κουτια φυσιγγια σε τετοιο βαθμο που απο την υπερθερμανση στα μεταλλα δεν ανοιγει παρα μονο οταν κρυωσει...εκτος τα κυνηγια που κανει καθε χρονο με αυτο...
    θες και αλλα??
    τι μου λες εσυ για αλοιφες ειλικρινα δεν ξερω...ειναι για γελια ειλικρινα...εκτος και δεν μιλαμε σοβαρα.....


    Στην τιμη που πωλουνται εχουν παρα πολυ αξιοπιστα ατσαλια...κ αυτο δεν το λεω εγω αλλα ανθρωποι που γνωριζουν πολυ καλα απο οπλα..

    Αν ηταν ετσι δεν θα πωλουντουσαν επι σειρα δεκαετιων στην χωρα μας κ δεν θα αφηναν την δικη τους ιστορια ως τα πιο γερα οπλα σε αυτη την χρηματικη κατηγορια...
    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου καθόλου γιατί ο γνωστός μου μετά από δεκαετια που του κούνησε το έκανε πάσαλο για φράχτη και ακόμη αντέχει σαν πάσαλος
 
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου καθόλου γιατί ο γνωστός μου μετά από δεκαετια που του κούνησε το έκανε πάσαλο για φράχτη και ακόμη αντέχει σαν πάσαλος
Οταν λεω πως δεν μιλαμε σοβαρα εχω δικιο....
Πεστου να μην ξαναπαρει baikal κ μην παρεις κ εσυ αστα να τα αγοραζουν οι αλλοι που δεν ξερουν...γιατι στο τελος μπορει να βγαλουμε κ κανα ματι......
και κατι τελευταιο..για να φτασει να κουνησει σε μια δεκαετια φανταζομαι τι θα περασε κ τι ειδους φυσιγγια θα εριξε ο κατοχος του..........
Αλλα ετσι ειναι...Παντοτε κ σε καθε βλαβη μονο το οπλο μας φταιει.....
 
Απο αυτα που διαβαζω σε αυτο το ποστ διαπιστωνω για αλλη μια φορα ποσο πισω ειμασται ακομα στην σωστη πληροφορηση και ενημερωση.
Για θεματα και βλητικης και οπλογνωσιας υπαρχει πληθωρα θεματων για καθε τι που θελουμε να μαθουμε....αλλα δυστιχως το ''καφενειο'' ειναι το πρωτο σχολειο για μαθηση.
Τα οπλα δεν χαλανε απο την σωστη χρηση αλλα απο την λαθος συντηριση και χρηση.........
Αν νομιζουμε πως το σκοπευτικο λαθος που κανουμε η τα λαθος μετρα κοντακιου θα μας το καλυψει ενα δυνατο φυσιγγι με πολλα γραμμαρια σκαγια ειναι μεγα λαθος!!!
Ακομα και στο παπι και με αντιοξες καιρικες συνθηκες ενα φυσιγγι 36γρ ειναι υπερ αρκετο να μας καλυψει...οταν βεβαια εχουμε το σωστο φυσιγγι...το σωστο τσοκαρισμα το σωστο κοντακι...κανουμε σωστη προσκοπευση και την σωστη επωμιση.....οταν λοιπον ολα αυτα συνδιαστουν τοτε δεν υπαρχει αμφιβολια πως το αποτελεσμα θα ειναι 100% θετικο.
Οσο για τα BAIKAL εχουν αποδηξει περιτρανα την αξιοπιστια τους...την ποιοτητα κατασκευης του μηχανισμου τους...την βλητικη υπεροχη τους και την ποιοτητα του ατσαλιου που εχουν....εξαλου το εχουν αποδηξει και οι Αγγλοι οπως ανεφερε ποιο πανω και ενας φιλος.
Απο αυτα τα οπλα ψωμι δεν εχουν φαει οι οπλουργοι..τυχαιο???καθολου........στο μονο που υστερουν ειναι η εξωτερικη εμφανηση και το περισσιο βαρος...αλλα δεν κοστιζουν και μια περιουσια καιι σε καποιες περιπτωσεις ειναι πολυ καλιτερα απο καποια που κοστιζουν τριπλασια χρηματα.
Θα πω ομως κατι που το εχω πει και αλλες φορες......η αξιοπιστια αυτη ισχυει για τα απλα μοντελα χωρις αυτοματισμους ......σε αυτην την χρηματικη κατηγορια αποφευγουμε μονοσκανδαλα με αυτοματους εξολκεις .....οπως βεβαια και σε αλλες μαρκες.
 
Απο αυτα που διαβαζω σε αυτο το ποστ διαπιστωνω για αλλη μια φορα ποσο πισω ειμασται ακομα στην σωστη πληροφορηση και ενημερωση.
Για θεματα και βλητικης και οπλογνωσιας υπαρχει πληθωρα θεματων για καθε τι που θελουμε να μαθουμε....αλλα δυστιχως το ''καφενειο'' ειναι το πρωτο σχολειο για μαθηση.
Τα οπλα δεν χαλανε απο την σωστη χρηση αλλα απο την λαθος συντηριση και χρηση.........
Αν νομιζουμε πως το σκοπευτικο λαθος που κανουμε η τα λαθος μετρα κοντακιου θα μας το καλυψει ενα δυνατο φυσιγγι με πολλα γραμμαρια σκαγια ειναι μεγα λαθος!!!
Ακομα και στο παπι και με αντιοξες καιρικες συνθηκες ενα φυσιγγι 36γρ ειναι υπερ αρκετο να μας καλυψει...οταν βεβαια εχουμε το σωστο φυσιγγι...το σωστο τσοκαρισμα το σωστο κοντακι...κανουμε σωστη προσκοπευση και την σωστη επωμιση.....οταν λοιπον ολα αυτα συνδιαστουν τοτε δεν υπαρχει αμφιβολια πως το αποτελεσμα θα ειναι 100% θετικο.
Οσο για τα BAIKAL εχουν αποδηξει περιτρανα την αξιοπιστια τους...την ποιοτητα κατασκευης του μηχανισμου τους...την βλητικη υπεροχη τους και την ποιοτητα του ατσαλιου που εχουν....εξαλου το εχουν αποδηξει και οι Αγγλοι οπως ανεφερε ποιο πανω και ενας φιλος.
Απο αυτα τα οπλα ψωμι δεν εχουν φαει οι οπλουργοι..τυχαιο???καθολου........στο μονο που υστερουν ειναι η εξωτερικη εμφανηση και το περισσιο βαρος...αλλα δεν κοστιζουν και μια περιουσια καιι σε καποιες περιπτωσεις ειναι πολυ καλιτερα απο καποια που κοστιζουν τριπλασια χρηματα.
Θα πω ομως κατι που το εχω πει και αλλες φορες......η αξιοπιστια αυτη ισχυει για τα απλα μοντελα χωρις αυτοματισμους ......σε αυτην την χρηματικη κατηγορια αποφευγουμε μονοσκανδαλα με αυτοματους εξολκεις .....οπως βεβαια και σε αλλες μαρκες.
 
Γεια σου φίλε μου. Ε εντάξει θελω το 2.οπλο εαν θα πάθει κατι η καραμπίνα εχω το win sx3 supermagnum ειμαι πολυ ευχαριστημένος αλλά νιωθω σαν να λείπει κατι μεσα μου επειδή μεγάλωσα έμαθα το κινηγι με το πλαγιοκαννο του παππού μου( baikal cccp ij43 70mm θαλαμη)οπου πηγαίναμε μαζί στο κινηγι με τον παππού εχω αδυναμία , μανια στα δικαννα και νιώθω περισσότερο κινηγος με δικαννο. Περνω και δικαννακι καπου κάπου μαζι μου στο βαλτο αλλά επειδή μονο επιτρέπονται τα ατσαλινα φισιγγια δεν θελω να το πονέσω να κουνήσω τις κλειδιες του. Υπάρχουν κ ατσάλινα για παλιά οπλα lambro classic steel αλλά ειναι 30γρ κ δεν κάνει τοσο για τον παλικαρι πρασινοκεφαλι παπι :))). Μου λέτε πάρε ακόμα ένα αυτογεμες εχω ενα των αεριων αλλα να παρω αλλο ενα των αερίων εεε εαν δεν ειχα οπλο θα έπαιρνα πάλι των αερίων αλλα κάτι διαφορετικό θα ήθελα τωρα για 2.οπλο να παρω αδρανειας δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά απο δικαννο η ποζε στο θεμα ανακρουσης( στα φτηνα οπλα εννοω) επισης το δικαννακι οτι καιρο κ να κάνει ψύχρα κ να πέσει μεσα στο παγωμένο νερο με λάσπη κ τετοια το βγαζεις απο λασπη γεμιζεις κ συνεχίζεις να ρίχνεις δηλαδή δεν ειναι σαν αυτογεμεις παγωσε το κλειστρο απο παγωνια ελα καθαρισε τη θαλαμη λύσε δεσε το οπλο περασε ημερα τα παπια περνανε δεν σε περιμενουν να καθαρισεις το οπλο :D . Γιαυτο τον λογο θα ήθελα ενα δικαννο η ποζε οχι για συχνή χρήση δηλαδή αλλά με κανει να νιώθω κινηγος παραδοσιακός.
Απο την καραμπινα στο δικανο αλαζουν καποια πραγματα ......πρωτα απ'ολα η σκοπευτικη γραμμη στο πλαγιοκανο.....και το κυριοτερο θα πρεπει να το φερεις στα μετρα σου για να μπορεις να εχεις επιτυχιες.....
Επειτα θα πρεπει να ειναι μονοσκανδαλο για να μην μπερδευεσαι με τις σκανδαλες και ρωσικο μονοσκανδαλο δεν σου προτεινω.
Και σιγουρα ενα απλο διπλοσκανδαλο δικαννο ειναι πολυ ποιο ασφαλες και σιγουρο απο την ποιο ακριβη καραμπινα...σε ολα τα κυνηγια.
 
To toz 34 πολύ ανώτερο όπλο πιο στιβαρό και με τα ίδια βλητικα αποτελέσματα Όχι χοντροκομμένο μισή τιμή αλλά καθόλου διαφημιζόμενο γιατί άραγε?????Μπορώ να σου βρω για κάθε όπλο δέκα αντικρουόμενες απόψεις .Διαβάζουμε ΝΑΙ δεν χαφτουμε ότι μας πασάρει ο καθένας για τους δικούς του συμφεροντολογικους λόγους. ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΒΛΗΤΙΚΑ ΑΡΙΣΤΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΜΟΝΙ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΙΜΗ ΚΑΛΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΙΜΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΓΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ Άριστη εναλλακτική χρήση για κάποιον που ξεκινά και θέλει δικανο αλλα είναι άσχετος. Και γω θα ήθελα ένα dt 11 το βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια αλλά το ταπεινό 686 είναι κλάσεις ανώτερο όταν παν να μου το κατηγορήσουν.Για ρωτήστε κάνα ειδικό να το πάρετε μονοσκανδαλο η δσκανδαλο απλοί οι αυτόματοι???Αυτά για την αξιοπιστία
 
ΘΕΛΕΤΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΒΛΗΤΙΚΑ ΑΡΙΣΤΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΜΟΝΙ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΙΜΗ ΚΑΛΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΙΜΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΓΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ
Οκ, απ'αυτά μέχρι τον πάσσαλο για το χωράφι υπάρχει μια απόσταση.
Τα απολύτως απαραίτητα και ουσιαστικά που χρειάζονται για να κάνεις το κυνήγι σου τα διαθέτει και σε σωστή τιμή αναλογικά (vfm).
Δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα για κάτι ακριβότερο, οπότε σε αυτά τα λεφτά θα κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά, με τις αντίστοιχες παραχωρήσεις.
Απ'την άλλη είναι πράγματα που διορθώνονται σχετικά εύκολα αν κάποιος θέλει να επενδύσει απάνω του. Και το έχουν κάνει πολλοί, κορόιδα δεν είναι σίγουρα.
Για το Τοζ34 συμφωνώ, είναι και από άλλο εργοστάσιο. Γιατί δεν έφτιαξε τόση φήμη δε γνωρίζω, πιθανότατα λόγω των ανά καιρούς αντιπροσώπων του. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι χειρότερο απ' τα Μπαικαλ, τουναντίον. Ούτε ότι τα Μπαικαλ είναι για τα μπάζα.
 
Μην παιρνετε μπαικαλ...γιατι ειναι φτηνα,ειναι ασχημα ,ειναι βαρια και ογκωδη,δεν εχουν ποιοτικα ξυλα,δε σκοτωνουν ,εχουν χαλια κατανομες...κτλ κτλ κτλ...
Δε ξερω αν καποιοι θελουν να κανουν μοστρα τα πανακριβα οπλα τους...στο κατω κατω(τις περισοτερες φορες) οτι πληρωσεις παιρνεις...
Αν, οπως λεει πολυ σωστα ο Ηρακλης πιο πανω, τα σκαγια πανε εκει που πρεπει δε σε νοιαζει με τι ριχνεις...
Κατι ακομα... προσωπικα μ αρεσει να κυνηγαω και να ασχολουμε με οτι εχει να κανει με το κυνηγι...με τι οπλο θα κυνηγαω ειναι το τελευταιο που με απασχολει....

ΥΓ. Θελω να περιφραξω ενα χωραφι και θελω πασαλους...(δεκτοι μονο απο ρωσικα οπλα)
 
Back
Top